Tag Archives: Španělsko

Gibraltar

Od | 17 května, 2022

Gibraltar Už dávno před Araby byla v prostoru Skály (jak se jí dnes Britové často nazývají) římská osada. Po rozpadu římské říše se rozprostírala na celém Pyrenejském poloostrově říše Vizigótů. Vizigóti, germánský kmen, který během stěhování národů prošel prakticky celou Evropou, se nakonec nedokázali ubránit obrovské arabské expanzi. Arabové ovládali alespoň část Pyrenejského poloostrova až do… Přečíst »

Hlavní města Evropy

Od | 17 května, 2022

Hlavní města Evropy V tomto i dalších článcích budu řadit abecedně nejdříve nezávislé státy a poté závislá či sporná území. Pokud je hlavní město sporné nebo je hlavních měst více, bude tak uvedeno v poznámce. Pokud existuje nějaký vžitý český název (například Vídeň), bude uveden na prvním místě. Na dalším místě bude pak název v jazyce příslušné země… Přečíst »

Chrám Sagrada Familia – bude vůbec někdy dokončen?

Od | 17 května, 2022

Pravděpodobně nejznámější turistický symbol Barcelony, a také nejvelkolepější projekt světoznámého architekta Antonia Gaudího, Sagrada Familia, je vlastně jedno velké staveniště – a to už od roku 1882. Jeho dokončení zabránila nejenom předčasná smrt jeho tvůrce, ale také specifika financování celé stavby nebo příliš rychle se prorůstající okolní město. Možná i proto bývají návštěvníci, mířící sem… Přečíst »

Španělsko a jeho kulturní tradice – co si nenechat ujít?

Od | 17 května, 2022

Flamenco, paella, tapas, corrida, ale také Madrid, Alhambra, Sagrada Familia… Asociací, které se k této zemi na pyrenejském poloostrově vztahují, je opravdu hodně. Dnes se proto zaměříme spíše na ty kulturní. Ne, že by historické památky byly k zahození, ale bez jedinečné atmosféry, tvořené právě kulturními základy, byste si je tak docela neužili.

Jižní Evropa

Od | 9 září, 2021

Evropské regiony Jižní Evropa 8)Jižní Evropa I. (Pyrenejský poloostrov)    Jižní Evropa = Portugalsko, Španělsko, Andorra, Gibraltar (Spojené království), Itálie, San Marino, Vatikán, Malta, Řecko. Všechno jsou to relativně bohaté země, ale většinou mají v poslední době velké problémy s deficitem státních financí (Řecko je na pokraji státního bankrotu – květen 2012). Ve všech těchto zemích (s výjimkou Gibraltaru)… Přečíst »

Evropská Unie, Rada Evropy

Od | 5 srpna, 2021

Tento článek volně navazuje na předchozí díl – Obyvatelstvo Evropy Evropská unie, Rada Evropy 7)Evropská unie    Poznámka: Často se u evropské integrace uvádějí různé letopočty. Obvykle se liší datum podepsání nějaké smlouvy a datum, kdy ona smlouva vstoupila v platnost. Tučně proto uvádím ty roky, kdy daná smlouva vstoupila v platnost, což je jistě důležitější údaj než… Přečíst »

Afrika II. – Vybrané Africké státy a Jejich Rozloha, Obyvatelsvo, Města, Ekonomika a Náboženství

Od | 11 listopadu, 2019

Tento příspevěk navazuje na díl Afrika I – Přírodní podmínky, Historie, Obyvatelstvo Severní Afrika (7) 5 afrických států + dva evropské (Španělsko, Portugalsko) + jedno okupované území (Západní Sahara) Obyvatelstvo Národy: severoafrické státy se řadí mezi arabské země – převažují Arabové a úředním jazykem je arabština (semitský jazyk). Arabové přišli do severní Afriky v 7. století a přinesli islám.… Přečíst »

Evropa a svět v letech 1918-1939 – část II. – Hospodářská krize, Německo před 2. světovou válkou

Od | 11 listopadu, 2019

USA po 1 SV a světová hospodářská krize USA byly po 1SV hospodářsky daleko nejsilnější zemí světa. Neprosadily však své představy na Pařížské konferenci. Kongres USA následně neratifikoval Versailleskou smlouvu a USA nevstoupily ani do Společnosti národů. V USA převládnul izolacionismus – co se děje v zahraničí (v Evropě) se nás netýká. „Zlatá 20. léta“ – obrovský boom americké… Přečíst »

Rusko, Polsko a Francie – Kontinentální Evropa po roce 1648

Od | 25 září, 2019

Tento výukový materiál je součástí Učebnice dějepisu v sekci Dějepis III. (novověk – 1648-1918). V rámci tohoto tématu článek navazuje na 24.díl –Třicetiletá Válka 1618-1648 (ještě Středověk). Po tomto díle následuje – Rakousko a České Země v letech 1648-1790 – Marie Terezie Rusko po roce 1480 1480 – konec tatarské nadvlády nad Ruskem. Moskevský velkokníže Ivan III. odmítl… Přečíst »

Evropa v Raném Středověku I. – Itálie, Anglie, Francká říše, Pyreneje

Od | 25 září, 2019

Tento výukový materiál je součástí Učebnice dějepisu v sekci Dějepis II. (středověk – do roku 1648). V rámci tohoto tématu článek navazuje na 8.díl – Starověký Řím III. – Římské Císařství (27 př.n.l. – 476 n.l.) (Starověk). Po tomto díle následuje – Evropa v raném středověku II. – Vznik Francie, Neměcka, Vikingové Raný středověk = přibližně… Přečíst »

Evropa v letech 1066-1526 – Část I. – Křížové Výpravy, Mongolové

Od | 25 září, 2019

Tento výukový materiál je součástí Učebnice dějepisu v sekci Dějepis II. (středověk – do roku 1648). V rámci tohoto tématu článek navazuje na 13.díl – České Země v Raném Středověku II. (935-1197). Po tomto díle následuje – Evropa v letech 1066-1526 – Část II. – Anglie a Francie, Stoletá válka Za tradiční datum konce středověku se… Přečíst »

Evropa v letech 1526-1618 – Část I. – (Proti) Reformace, Martin Luther

Od | 25 září, 2019

Tento výukový materiál je součástí Učebnice dějepisu v sekci Dějepis II. (středověk – do roku 1648). V rámci tohoto tématu článek navazuje na 20.díl – České země v letech 1197-1526 – část IV. (1437-1526) – Jagelonci. Po tomto díle následuje – Evropa v letech 1526-1618 (Část II.) – Náboženské války ve Francii, Anglie Reformace v Německu Martin… Přečíst »