Eyreovo jezero – lake Eyre

Od | 12 dubna, 2019

Eyreovo jezero je největším jezerem Austrálie. Má rozlohu přibližně 9,500 km2 a jeho hladina je zároveň nejníže položeným místem kontinentu – leží v „nadmořské“ výšce -16 m.n.m.

Eyreovo jezero je slané

   Údaje o rozloze Eyreova jezera se velice liší. 9,500 km2 se udává (plus mínus) nejčastěji. Eyreovo jezero (Lake Eyre) je jezero slané a leží v bezodtoké pánvi jižně od Simpsonovy pouště v Jižní Austrálii (South Australia), asi 700 kilometrů od hlavního města tohoto státu, Adelaide. Jeho hladina leží ve výšce -16 m.n.m., což činí toto místo nejnižším místem celé Austrálie a Oceánie. I tento údaj je přibližný. Jezero totiž výrazně mění svoji rozlohu podle momentálních srážek. Jeho maximální hloubka je kolem 5.5 metru. Tato hodnota je ovšem dosažena pouze v letech mimořádně bohatých na srážky. Pokud však trvají dlouhodobá sucha, plocha jezera se výrazně zmenší.

Předpokládá se, že jezero dokonce kdysi zcela vyschlo a dnešní velikosti dosáhlo po mimořádně silných deštích na konci 20. století. Pokud totiž přijdou vydatné deště, jezero výrazně zvětší svou rozlohu (maximální údaje se pohybují kolem 15,000 km2). Před nějakými 40,000 – 20,000 lety bylo ovšem Eyreovo jezero třikrát větší než dnes, mělo odtok do moře a bylo tudíž sladké a dosahovalo hloubky 17 metrů. Jeho břehy pokrývala bujná tropická vegetace. Pak ale začalo podnebí vysychat, jezero ztratilo odtok do moře a stalo se jezerem slaným.

Obrazek

Skládá se ze 2 menších jezer

Eyreovo jezero se skládá ze dvou částí, které leží ve dvou téměř oddělených mělkých pánvích. Mnohem větší Severní Eyreovo jezero je propojeno s Jižním Eyreovým jezerem úzkým, 13 kilometrů dlouhým Godyerovým kanálem. Plochu oněch 9,500 km2 zabírá jezero pouze malou část roku, kdy se naplní vodou. Eyreovo jezero má totiž obrovské povodí, přibližně 1.1-1.3 milionu km2. Velká část vody, která naprší v tomto obrovském území, ovšem až do jezera nedoteče a vsákne se do vyschlé půdy. Při zvláště vydatných deštích však může do jezera dotéct voda ze vzdálenosti až 1,000 kilometrů. Naopak v období sucha velká část jezera sezónně vysychá a na jeho dně se vytváří solné pánve a menší slaná jezera. Ve 20. století se stalo pouze třikrát, že v období dešťů napršelo tolik vody, že vydržela v jezeře až do následujícího roku.

Obrazek

Povodí Eyreova jezera. Zdroj: www.lebmf.gov.au

   V období sucha je krajina kolem jezera vyprahlá, nehostinná a zdánlivě bez života, ale jakmile zaprší,  jezero jako zázrakem obživne. Květiny na jeho březích rychle vykvetou, v jezeře se to zahemží rybami a drobnými vodními korýši a stahují se sem velká hejna vodních ptáků (pelikáni, kachny, kormoráni, rackové a další). Tato idyla trvá ovšem poměrně krátce. Jakmile deště ustanou, dočasné vodní toky přestanou jezero zásobovat vodou. Pak jezero opět vyschne, jeho dno se pokryje silnou solnou krustou, ryby uhynou a ptáci odletí jinam.

Obrazek

Břehy Severního Eyreova jezera. Zdroj: www.picasaweb.google.com

   V okolí jezera spadne ročně kolem 125 mm srážek a proto ho obklopuje poušť (pouště se vyskytují v oblastech, kde spadne méně než 200 mm srážek ročně). Kousek na východ od Eyreova jezera leží dokonce nejsušší místo celé Austrálie a Oceánie (Troudaninna, roční dlouhodobý průměr 102 mm srážek). Naopak na severozápad od Eyreova jezera, v místě zvaném Oodnadatta, byla 2.1.1960 naměřena nejvyšší absolutní teplota celé jižní polokoule: +50.7oC.

   Jezero objevil v roce 1840 Edward Eyre, když se snažil projít napříč australským kontinentem směrem od jihu k severu. To se mu sice nepodařilo, zato však jeho jménem bylo pojmenováno největší jezero nejmenšího kontinentu.

4 thoughts on “Eyreovo jezero – lake Eyre

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

  2. Kulich

    Výborně napsaný, krásně se to čte a dost mi to pomohlo.
    Díky moc :-))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..