Úvod do technického oblečení

Od | 8 března, 2023

Obsah

Vliv a podíl technického oblečení v módním průmyslu rok od roku roste. Trend směřující směrem k tzv. techwear je zřejmý. Co si ale pod tímto pojmem představit? Jako techwear se označuje  především oblečení, které bylo navrženo tak, aby vám zvýšilo uživatelský komfort nehledě na okolní podmínky. Do této kategorie tak řadíme oblečení ušité z materiálů, které jsou prodyšné, voděodolné a poskytují maximální volnost pohybu. Do této skupiny oblečení řadíme i to, které má specializované prvky a vychytávky, které vám zpříjemní pobyt venku.

Voděodolnost

Jednou z hlavních předností, které techwear poskytuje, je jeho vodoodpudivost. Asi jen málokdo si libuje v pohybu v promočené mikině nebo bundě. Techwear nabízí pohodlné a praktické řešení tohoto problému formou membrány nebo voděodolného ošetření vnější vrstvy. Moderní vlna technických oděvů vděčí za mnohé vývoji technologie Gore-Tex. V roce 1969 objevili spoluvynálezci Wilbert L. Gore a Goreův syn Robert W. Gore metodu, jak roztáhnout teflon do tenké porézní membrány, která spolehlivě dokáže odpuzovat kapalnou vodu a zároveň propouštět vodní páru. Materiál byl navržen jako lehká, nepromokavá tkanina pro použití za každého počasí, zejména na svrchní oblečení.

Gore-Tex zůstává po právu standardem v oblasti voděodolných membrán dodnes. Přibylo mu však spousty konkurentů a každý větší outdoorový výrobce již přišel na trh se svou verzí neméně kvalitní membrány (např. DryPlay, eVent, HyVent či H2No). Nemusíte se tak nutně upínat pouze na GoreTex, se kterým je většinou spojena vyšší cenovka. Voděodolnost materiálu se udává hodnotou vodního sloupce. Vodní sloupec udává v milimetrech, jak velkému tlaku vody materiál odolá, než do něj pronikne voda. Standardně se tato hodnota pohybuje od 2 000mm (do mrholení a lehkého deště) až do 30 000mm (pro velmi silné a dlouhotrvající deště).

Rozsah pohybu

Zatímco většina kalhot a oděvů je střižena podle standardních vzorů, techwear se vymyká konvencím tím, že navrhuje vzory s ohledem na pohyb lidského těla. Anatomický design bere tyto faktory v úvahu a běžnou konstrukční metodou, jak toho dosáhnout, je použití vícero spojů na místech, kde dochází nejčastěji k ohybu. Ty umožňují nositeli volný pohyb, aniž by se látka v klíčových bodech třepila nebo vytahala.

Prodyšnost

Dalším aspektem je samozřejmě prodyšnost. V terminologii technického oblečení to znamená, že skvěle odvádí pot a přebytečné teplo, takže nedojde k zapaření z vnitřní strany a následnému teplotnímu diskomfortu uživatele.  Nestačí tak, aby daný díl udržoval uživatele navenek v suchu, ale měl by mu umožnit, aby si během nošení udržel příjemnou teplotu a nedocházelo k nadměrnému pocení. K tomu opět slouží výše zmíněná membrána nebo nastavitelné větrací otvory (např. na zip).

Svrchní oblečení (outerwear)

Když se řekne technické oblečení, jako první se vám dost možná vybaví bundy. Ty spadají mezi tzv. outerwear a dělí se na dva typy – tzv. hardshell a softshell.

Hardshellové bundy poskytují největší ochranu před povětrnostními vlivy a bývají plně nepromokavé a prodyšné. Poskytují univerzální vnější vrstvu, kterou mohou uživatelé vrstvit pod sebe. Při silnějších lijácích a sněžení budou pro vás hardshell bundy tou správnou volbou.

Softshellové bundy mají povrchovou úpravu DWR (odolné nepromokavé ošetření), která odpuzuje lehké srážky – například poletující sníh nebo mrholení – a hodí se nejvíce pro zimní sporty. Softshellové bundy často kladou důraz na pohodlí, prodyšnost a pohyblivost, které poskytnou podstatně více než bundy hardshellové. Na druhou stranu však neposkytují takovou úroveň ochrany před větrem a silným deštěm.

Pod outerwear samozřejmě řadíme i zimní kalhoty, které zpravidla využívají stejné úpravy a technologie jako výše zmíněné bundy.

Prostřední vrstvy (mid-layers)

Střední vrstvy obvykle plní funkci udržení tepla pod svrchní vrstvou. Mohou mít mnoho různých podob, od péřových vest přes mikiny až po izolační trička a fleecové bundy. Některé kousky mají odnímatelné střední vrstvy a podšívky, které lze vyjímat, obvykle pomocí nějakého typu zipu. Za teplejších a suchých podmínek je lze využít jako vrstvu vrchní.

První vrstva (base layer)

První, transportní vrstvy mají za úkol především odvod vlhkosti. Jsou určeny k tomu, aby byly doléhaly přímo na kůži a udržely vás v suchu. Technické termoprádlo, tak udržuje u těla optimální mikroklima.

Pořídíte-li si kvalitní technické oblečení, všechny tři vrstvy spolu budou spolupracovat a vy si tak budete moci užít příjemný den venku nehledě na to, jaké zimní podmínky si na vás matka příroda přichystala.

Tip na konec

Jelikož je technické oblečení opatřeno voděodolnými vrstvami nebo má speciální složení materiálu, doporučujeme se vždy řídit pokyny výrobce, jak se o takové oblečení starat. To platí dvojnásob u membránového oblečení, kde můžete nesprávným praním a skladováním membránu nenávratně poškodit a oblečení tak přestane plnit svou funkci.

6 thoughts on “Úvod do technického oblečení

  1. 408

    Hi, aftter reaing thuis ajazing artice i am too cheerful
    too share my knowledge here with mates.

  2. bit.ly

    Hi friends, hoow is thee whole thing, andd what yoou would like tto sayy avout this article, iin my view its actualy amazsing in favor oof me.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *