Jižní Evropa

Od | 9 září, 2021

Evropské regiony

Jižní Evropa

8)Jižní Evropa I. (Pyrenejský poloostrov)

   Jižní Evropa = Portugalsko, Španělsko, Andorra, Gibraltar (Spojené království), Itálie, San Marino, Vatikán, Malta, Řecko. Všechno jsou to relativně bohaté země, ale většinou mají v poslední době velké problémy s deficitem státních financí (Řecko je na pokraji státního bankrotu – květen 2012). Ve všech těchto zemích (s výjimkou Gibraltaru) se platí eurem. Leží v subtropickém pásu (platí o pobřeží, ne o hornatém vnitrozemí) → pěstují se citrusy, olivy, vinná réva. Převážně hornaté země na velkých poloostrovech a okolních ostrovech. Mnoho turistických památek, pobytová turistika (moře). Mluví se zde převážně románskými jazyky (výjimky – Malta, Řecko).

Portugalsko

   rozloha: 92000 km2

   počet obyvatel: 11 milionů (10.8 mil. v roce 2011 – CIA)

   poloha: v Portugalsku leží oba dva nejzápadnější body Evropy! Nejzápadnější bod evropské pevniny je mys Roca (u Lisabonu, 9°29’W), nejzápadnější bod celé Evropy je pak Faj Grande (31°16´W ) na ostrově Flores (nejzápadnější ostrov Azorských ostrovů). Portugalsko leží v Evropě i v Africe (Madeira).

   řeky: Tejo, Douro, Guadiana

   pohoří a hory: Nejvyšší hora Portugalska je Pico (2351 m.n.m. – v atlase je 2320 m.n.m.) na ostrově Pico na Azorských ostrovech. Je to druhá nejvyšší činná sopka Evropy. Nejvyšší hora pevninského Portugalska je Estrela (1991 m.n.m.) v pohoří Serra de Estrela.

   hlavní město: Lisabon (Lisboa) – cca 2.5 milionu obyvatel v aglomeraci.

   další města: Porto (1.2 mil. obyv.) – podle něj se Portugalsko jmenuje, protože Lisabon byl připojen k Portugalsku až později, během reconquisty. Braga (severně od Porta), Funchal (Madeira).

   dějiny: Portugalské království vzniklo v roce 1139. I zde probíhala reconquista (boj proti Maurům) – dnešní podoby nabylo Portugalsko v roce 1297. Od troku 1297 má Portugalsko stále stejné hranice (nejstarší neměnná hranice v Evropě!). Na počátku novověku bylo Portugalsko největší námořní velmocí (spolu se Španělskem). Nejslavnější portugalští námořníci byli Vasco da Gama (roku 1498 přistál v Indii – našel cestu kolem Afriky) a Fernão de Magalhães (první cesta kolem světa 1519-1522, ve španělských službách, Magalhães zemřel v roce 1521 na Filipínách). Portugalsko mělo kdysi hodně kolonií, největší z nich byla Brazílie. Poslední kolonii, Macao, předali Portugalci Číně v roce 1999. Až do roku 1974 (Karafiátová revoluce) byla v Portugalsku diktatura, od té doby demokracie.

   obyvatelstvo: cca 98-99% jsou Portugalci (z toho necelých 100000 černé barvy pleti – původem z afrických kolonií, nejznámější z nich je fotbalista Eusebio – „černá perla z Mosambiku“). 85% obyvatelstva jsou katolíci (cenzus 2001).

   úřední jazyk: portugalština

   Přímou součástí Portugalska jsou dvě autonomní oblasti – Azory (řadí se k Evropě) a Madeira (hlavní město Funchal – řadí se k Africe). Obě souostroví jsou významná pro turistický ruch, obě mají skoro stejně obyvatel (po 250000, dohromady 0.5 milionu), obě mají své regionální parlamenty. Madeira leží asi 1000 km na jihozápad od pevninského Portugalska, Azory asi 1200 kilometrů západně.

   Ekonomika: Nejchudší ze „starých zemí EU“ (tj. těch, co byly členy před rokem 2004). Ekonomicky je na tom asi jako Česká republika (podle CIA v roce 2010 měla ČR HDP na hlavu podle parity kupní síly 25600 USD, Portugalsko jen 23000 USD). Portugalsko je první na světě ve výrobě korku (z korkového dubu – 50% světové produkce – Křivánek).

   Turistika: Významná! Moře – Algarve (jih), Madeira, Azory, hodně historických památek a krásná města (Lisabon, Porto). Fatima (mezi Lisabonem a Portem, není v mapě) je významné křesťanské poutní místo.

Španělsko

   rozloha: 500000 km2 (přesně 505000 km2 – 4. největší země Evropy)

   počet obyvatel: 45 milionů (46.8 v roce 2011 – CIA).

   poloha: ve Španělsku leží nejjižnější bod evropské pevniny (bez ostrovů) – mys Marroqui(35°59’S). Španělsko leží v Evropě i v Africe (Kanárské ostrovy, Ceuta a Melilla).

   řeky: Ebro, Guadalquivir, Guadiana, Tajo, Duero

   pohoří a hory: nejvyšší horou Španělska je Pico de Teide (3718 m.n.m.), činná sopka na ostrově Tenerife (Kanárské ostrovy). Nejvyšší horou pevninského Španělska je Mulhacén(3478 m.n.m.) v pohoří Sierra Nevada. Další významná pohoří: Pyreneje (Pico de Aneto 3404 m.n.m.), Kantaberské, Iberské, Kastilské (všechna 3 mají výšku kolem 2500 metrů). Velkou část vnitrozemí Španělska pokrývá suchá náhorní plošina – meseta.

   hlavní město: Madrid (město 3 mil. obyvatel, aglomerace 5 milionů).

   další města: Barcelona (1.5 mil., v aglomeraci 4 mil.), Valencia, Sevilla, Zaragoza (tato tři 600-750000 obyvatel), Bilbao…

   dějiny: Španělsko vzniklo v roce 1479 spojením Kastilie a Aragonska. V roce 1492 dobylo Granadu (poslední arabské území na Pyrenejském poloostrově), čímž jeho hranice nabyly dnešní podoby. V 16. století bylo (spolu s Portugalskem) největší světovou námořní velmocí, když Kolumbus (Ital ve španělských službách) objevil roku 1492 Ameriku. Později význam Španělska upadl. Po občanské válce ve Španělsku (1936-1939) vládnul ve Španělsku jako diktátor až do své smrti v roce 1975 Francisco Franco. Po jeho smrti stanul v čele státu král Juan Carlos I. (z dynastie Bourbonů, vládne dodnes – konstituční monarchie), Španělsko se stalo demokracií a začalo se více ekonomicky rozvíjet.

   obyvatelstvo: 94% obyvatelstva se hlásí k římským katolíkům. Španělsko je multinárodnostní zemí, kromě Španělů (Kastilců) se za samostatné národnosti považují i Katalánci, Galicijci (vše románské jazyky) a Baskové (baskičtina je neindoevropský jazyk neznámého původu). Baskická teroristická organizace ETA („Baskicko a jeho svoboda“) bojuje násilím za nezávislost Baskicka.

   správní členění: Španělsko se dělí na 17 autonomních oblastí (regionů) + 2 autonomní města (Ceuta, Melilla – Afrika! Spravuje je přímo centrální vláda z Madridu). Každá z nich má svůj parlament a různý stupeň samosprávy. Tři z těchto regionů jsou etnické (Katalánsko, Baskicko, Galicie), další jsou víceméně vyčleněné na základě historických území – např. Andalusie (Sevilla), Aragon (Zaragoza)… Dva regiony jsou čistě ostrovní – Kanárské ostrovy a Baleáry.

                        Kanárské ostrovy – leží v Africe. Patří sem ostrovy Tenerife (největší, nejvyšší), Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Palma, Gomera, Hierro (nejzápadnější). Název získali podle psů (latinsky canis = pes). Nejbližší vzdálenost do Maroka je 95 kilometrů.

                        Baleáry – Mallorca (největší), Menorca, Ibiza, Formentera. Ve městech se tu mluví spíše španělsky, na venkově katalánsky.

správní členění Španělska – viz mapa str. 76

   úřední jazyk: španělština (též kastilština, pouze 1 na celém území Španělska, rodný jazyk 74% obyvatelstva), další tři jazyky (katalánština 17%, galicijština 7%, baskičtina 2%) jsou úřední jen v příslušných regionech.

   Ekonomika: Vyspělá země (bohatší než Portugalsko), v poslední době však má potíže s deficitem státních financí. Španělsko je jedním z největších světových producentů rtuti (2008 – přesné údaje nejsou známy, v roce 2004 – 3.). Významné zemědělství – olivy (1. místo na světě), vinná réva (3. místo na světě), citrusy (pomeranče – 1. místo v Evropě a 6. místo na světě v roce 2010 – FAO). Výroba automobilů (Seat) a lodí, významný rybolov.

   Mimořádný význam má turistický ruch (2010 – 4. místo na světě v počtu zahraničních návštěvníků, 2.místo v příjmech z turistického ruchu): ostrovy (Kanárské, Baleáry), Barcelona (architekt Gaudí) + Costa Brava (na sever od Barcelony) a Costa Dorada (na jih od Barcelony), spousty památek (Granada, Sevilla – maurské dědictví, Toledo, klášter Escorial u Madridu), Santiago de Compostella je patrně nejvýznamnější křesťanské poutní místo v Evropě. Madrid – světoznámá galerie Prado. Pyreneje – lyžařská střediska, pěší turistika.

   Španělsko vyniklo v malířství (Velazques, Goya, Picasso, Dalí), literatuře (Cervantes, Lope de Vega), fotbale (poslední mistři světa i Evropy, Real x Barcelona). Býčí zápasy (corrida).

Andorra

   rozloha: 468 km2 (asi jako Praha)

   počet obyvatel: 85000 (2011 – CIA)

   poloha: v Pyrenejích, mezi Španělskem a Francií

   hlavní město: Andorra la Vella (25000 obyvatel) – nejvýše položené hlavní město v Evropě, 1029 m.n.m.

   Nejníže položený bod Andorry leží v nadmořské výšce 840 m.n.m. (3. místo na světě po Lesothu a Rwandě).

   úřední jazyk: katalánština

   státní zřízení: Andorra je oficiálně knížectvím, avšak bez knížete. Teoreticky jsou hlavami státu („knížata“) francouzský prezident a biskup ze Séo de Urgel (Španělsko), zastoupení dvěma vikáři. Formálně se Andorra stala zcela samostatnou teprve roku 1993, kdy byla vydána první ústava, de facto je však nezávislá už od roku 1278.

   obyvatelstvo: jen třetinu obyvatelstva (přesně 33%) tvoří občané Andorry. Cizinci převažují – nejvíce je tu Španělů (43%), Portugalců (11%) a Francouzů (7% – čísla dle CIA, ale jsou už z roku 1998). Lidé se sem stěhují, protože obyvatelé tu neplatí žádné přímé daně! Andorrské občanství však lze získat až po 25 letech pobytu. Převažují katolíci.

   ekonomika: Většina obyvatel se živí turistickým ruchem, ročně přijede do Andorry 9 milionů turistů, a to hlavně za nákupy (bezcelní zóna – Andorra není v EU!) a v zimě do lyžařských středisek. Jedna z nejbohatších zemí světa! Oficiální měnou je euro.

   V roce 2010 byla Andorra (dle CIA, v HDP na hlavu přepočteno na paritu kupní síly) z nezávislých států na 10. místě (v Evropě je na tom lépe pouze Lichtenštejnsko, Lucembursko a Norsko).

Gibraltar (Spojené království)

   rozloha: 6.5 km2

   počet obyvatel: 29000 (CIA 2011)

   hlavní město: Gibraltar

   Gibraltar je zámořské území Spojeného království, kterému patří od roku 1704 (VB dobyla toto území během války o dědictví španělské). Hlavou Gibraltaru je královna, zastoupená guvernérem. Gibraltar má značnou vnitřní autonomii. Gibraltar je námořní základna s mimořádným strategickým významem. Obyvatelé mají britské občanství. Španělé usilují o navrácení Gibraltaru, ale v referendech v letech 1967 a 2002 se většina obyvatel vyslovila, že chce zůstat pod britskou svrchovaností. Gibraltar je územím Evropské unie.

   Gibraltar je jediné zámořské území Spojeného království (overseas territory of UK), které je součástí EU. Nicméně jsou zde určité výjimky a omezení. Gibraltar například není členem celní unie, neúčastní se společné zemědělské politiky apod.

   obyvatelstvo: úřední jazyk je angličtina, ale obyvatelstvo je převážně katolické (78%). Nejvíce obyvatel je španělské, italské a britské národnosti.

   ekonomika: Gibraltar je velmi bohaté území, HDP na hlavu má o dost vyšší než Spojené království. Oficiální měnou je gibraltarská libra (pevně svázaná s britskou librou v poměru 1:1).

   Hlavním ekonomickými odvětvími na Gibraltaru jsou turistický ruch, obchod a finanční služby. Ročně navštíví Gibraltar přibližně 5-7 milionů turistů a na Gibraltaru je údajně zaregistrováno více firem, než má toto území obyvatel! Země také vydělává na reexportu ropy, která tvoří kolem 50% hodnoty vývozu Gibraltaru, přestože se zde ropy netěží ani kapka. Paradoxně největší položkou dovozu je právě ropa a ropné produkty!

   zajímavosti: jediné místo v Evropě, kde žijí opice (makak magot).

   Místní obyvatelé si ale opice hýčkají, neboť legenda praví, že Gibraltar bude britský, dokud zde budou tyto opice žít. Druhou raritou Gibraltaru, která pravděpodobně nemá obdoby jinde ve světě, je křižovatka hlavní silnice s přistávací drahou pro letadla, která je řízená semaforem! Jediná pevninská silnice se zde totiž kříží s mezinárodním letištěm a situaci nebylo možno na stísněném prostoru vyřešit jinak než křižovatkou. Gibraltar nemá žádný vlastní zdroj pitné vody, proto se voda získává zachycováním dešťové vody do sběrných nádrží.

9)Jižní Evropa II.

Itálie

   rozloha: 300000 km2 (301000 km2)

   počet obyvatel: 60 milionů (61 milionů v roce 2011 – CIA)

   ostrovy: Sicílie – největší ostrov ve Středozemním moři (rozloha cca 25000 km2), leží na něm nejvyšší činná sopka v Evropě, Etna (3323 m.n.m.), Liparské ostrovy (Vulcano a Stromboli jsou činné sopky), Capri (u Neapole, Modrá jeskyně), Ischia (u Neapole), Elba (Napoleon ve vyhnanství), Sardinie – 2. největší ostrov ve Středozemním moři (rozloha cca 24000 km2).

   hory: Alpy (nejvyšší hora Evropy Monte Bianco 4807 m.n.m. na hranici s Francií), Apeniny – nejvyšším jednotlivým pohořím Apenin jsou Abruzy, v nichž leží masiv Gran Sasso d’Italia s nejvyšším vrcholem Corno Grande 2914 m.n.m. Jedinou činnou sopkou přímo na kontinentě je Vesuv (1279 m.n.m.) – u Neapole.

   řeky: Pád (Po) – Pádská nížina, do moře se vlévá malou deltou, Adiže (Adige, vlévá se do moře těsně vedle Pádu), Tibera (Tevere) protéká Římem.

   jezera: Garda, Como (oboje Alpy, též zde Maggiore), Trasimenské jezero (u Perugie – 217 př.n.l. tu Hannibal porazil Římany).

   poloostrovy: Gargano („ostruha“ na italské botě), Kalábrie (Špička boty), Apulie (podpatek boty)

   moře: Ligurské moře (+ Janovský záliv), Tyrhénské moře, Bonifacký průliv, Sicilský průliv, Maltský průliv, Messinská úžina, Jónské moře, Tarentský záliv, Otrantský průliv, Jaderské (Adriatické) moře (+ Benátský záliv).

   hlavní město: Řím (Roma) – cca 3 miliony obyvatel (s aglomerací více), chrám svatého Petra, Colosseum.

   další města: Milán (Milano, 1.3 mil. obyv.), Neapol (Napoli – 1 mil. obyv.), Turín (Torino – 1 mil. obyv.), Janov (Genova), Palermo (Sicílie), Benátky (Venezia – náměstí svatého Marka, centrum je na ostrově), Florencie (Firenze – renesance!), Pisa (šikmá věž – náklon 5.2 metru), Cagliari (největší město Sardinie – na jihu).

   obyvatelstvo: asi 90% obyvatelstva jsou katolíci. Jsou zde i malé protestantské, židovské a muslimské menšiny. Italové tvoří asi 95% obyvatelstva. Nejvýznamnější místní národnostní menšiny: Sardové (Sardinci) 3%, Rétorománi 1%, Němci 0.5% (Jižní Tyroly, nejznámějším z nich je Reinhold Messner).

   úřední jazyk: celostátně pouze italština.

   správní členění: 20 regionů (krajů). Tyto regiony mají historické názvy. 5 regionů mají status autonomního regionu, mj. Sardinie (Cagliari), Sicílie (Palermo), Trentino-Alto Adige (Trento). Další regiony: Lazio (Roma), Lombardia (Milán), Veneto (Benátsko – Venezia), Piemonte (Piemont – Turín), Toscana (Toskánsko – Firenze)…

                                    viz atlas strana 76

   politika: poměrně nestabilní země, pořád se mění vlády. Na severu jsou určité separatistické tendence (Liga severu).

Ekonomika Itálie

   Velmi bohatá země, člen G8. 10. největší ekonomika světa (2010 – CIA) Velké rozdíly mezi severem a jihem: sever (Miláno, Janov, Turín) je jednou z nejbohatších oblastí Evropy, jih je však poměrně chudý. V poslední době má však Itálie velké problémy kvůli deficitu veřejných financí.

Největší světové ekonomiky dle absolutního HDP v roce 2010 (CIA)

(v miliardách dolarů, přepočteno na paritu kupní síly)

1.USA                                   14660                                   (celá EU je těsně větší – 14820)

2.Čína                                   10990

3.Japonsko                            4310

4.Indie                                    4060

5.Německo                            2940

6.Rusko                                  2223

7.Velká Británie                    2173

8.Brazílie                                2172

9.Francie                                2145

10.Itálie                                  1774

   Suroviny: málo, nedostatečné. Nejznámější surovinou je mramor (Carrara – Toskánsko).

   Průmysl: potravinářský – víno (Cinzano, Martini), těstoviny, mlékárenství (Parmalat). Automobily (FIAT, Ferrari, Alfa Romeo, Lamborghini, Lancia), motocykly (Ducati, Cagiva), pneumatiky (Pirelli), ledničky (Zanussi). Významný textilní průmysl, výroba oceli, stavba lodí.

   Nejvýznamnější přístavy jsou Janov a Terst. Oba jsou velmi významné i ČR, vozí se odsud k nám ropa přes ropovody, které vedou přes bavorský Ingolstadt.

   Velmi významný je turistický ruch (2010 – 5. místo na světě v počtu zahraničních návštěvníků i v příjmech s turistického ruchu). Moře, památky, lyžařská střediska (Cortina d’Ampezzo, Bormio).

   Sport – fotbal (4x mistři světa, AC Milán x Inter Milán, Juventus Turín), lyžování klasické i sjezdové (Alberto Tomba), basketbal, atletika.

   Móda – Miláno je, vedle Paříže, hlavním městem evropské módy. V Itálii se vyrábí luxusní oblečení, kosmetika.

   Kinematografie – Felini, Franco Nero, Sophia Loren…

Vatikán

   rozloha: 0.44 km2Nejmenší nezávislý stát světa (velikostí i počtem obyvatel). Vatikán je vnitrozemský stát, obklopený Římem.

   počet obyvatel: 832 (2011 – CIA)

   státní zřízení: volená absolutní monarchie. Hlavou státu je papež (od roku 2005 je jím Benedikt XVI., Němec z Bavorska, vlastním jménem Joseph Ratzinger), který má neomezenou moc, a to zákonodárnou, výkonnou i soudní. Papež je volen sborem kardinálů.

   úřední jazyky: latina, italština

   Vatikán vzniknul v roce 1929 lateránskými dohodami mezi Itálií a papežem. Centrum Vatikánu tvoří náměstí svatého Petra. Vatikánu dále patří několik exteritoriálních kostelů a paláců. Vatikán má i vlastní „armádu“ (100 vojáků švýcarské gardy), která je ovšem jen na parádu (obranu Vatikánu jinak zajišťuje Itálie).

San Marino

   rozloha: 61 km2 (5. nejmenší nezávislý stát světa, po Vatikánu, Monaku, Nauru a Tuvalu), vnitrozemský stát.

   počet obyvatel: 32000 (2011-CIA)

   hlavní město: San Marino (cca 4500 obyvatel). Největším městem státu je však Seravalle (cca 7500 obyvatel).

   státní zřízení: Nejstarší republika na světě, vznikla v roce 1253. Psaná ústava je z roku 1600 (nejstarší psaná ústava na světě). V čele státu stojí dva kapitáni-regenti, volení parlamentem na 6 měsíců. San Marino není členem EU, ale má celní a měnovou unii s Itálií (platí zde tudíž euro).

   obyvatelstvo: San Marino má druhou nejvyšší střední délku života při narození v Evropě i na světě. (CIA 2011: 1. Monako 89.73,   2.San Marino 83.01).

   Ženy v San Marinu nejsou zcela rovnoprávné! Volební právo získaly až v 60. letech. Občanství San Marina se dodnes dědí pouze po otci, nikoli po matce. Asi 13000 občanů San Marina žije v zahraničí (hlavně v Itálii).

   ekonomika: nejdůležitější je turistika, prodej levného alkoholu (nízká daň) a poštovních známek a mincí. V San Marinu je ale i průmysl a zemědělství (není to městský stát). VC San Marina F1 se jezdí v Itálii (Imola).

Malta

   rozloha: 316 km2 (nejmenší země EU)

   počet obyvatel: 408000 obyvatel (2011 – CIA)

   hlavní město: Valletta (La Valletta)

   úřední jazyky: maltština (semitský jazyk odvozený z arabštiny) a angličtina

   Malta leží na ostrovech Malta a Gozo. Kdysi patřila johanitům („maltézští rytíři“), od roku 1814 Britům, v roce 1964 získala nezávislost. Republika v čele s prezidentem.

   ekonomika: v roce 2010 na tom byla Malta ekonomicky zcela stejně jako Česká republika (2010-CIA: HDP na hlavu na Maltě i v ČR bylo 25600 USD za rok, přepočteno na paritu kupní síly). Významný turistický ruch. Země levné vlajky – v roce 2010 měla Malta největší loďstvo v EU a celkově 4. na světě (po Panamě, Libérii a Číně), měřeno počtem obchodních lodí. Od roku 2008 platí na Maltě euro.

Řecko

   rozloha: 132000 km2 (asi jako bývalé Československo)

   počet obyvatel: 11 milionů obyvatel (10.8 mil. v roce 2011 – CIA)

   poloha: Řecko se nachází na jihu Balkánského poloostrova a přilehlých ostrovech. Na ostrovy připadá asi jedna pětina území (je jich asi 2000, z toho jen 200 je obydlených).

   moře: Egejské (Thrácké, Krétské), Jónské. Korintský záliv, Korintský průplav.

   poloostrovy: Peloponés, Chalkidiki (3 „prsty“ – nejvýchodnější z nich je mnišský stát Athos).

   Mnišský stát Athos má v rámci Řecka autonomii, zaručenou řeckou ústavou. Ženám je na poloostrov vstup zakázán, muži musí mít k jeho návštěvě povolení.

   souostroví a ostrovy: Kyklady – zde leží ostrov Thira (Santorini), který je činnou sopkou, Sporady, Jónské ostrovy – největší z nich je Korfu (Kerkyra). Největší jednotlivý ostrov jeKréta (rozloha cca 8000 km2), na kterém vznikla nejstarší známá evropská civilizace (mínojské období – palác Knóssos, pravděpodobně zničena vlnou tsunami). Další velké ostrovy: Rhodos, Lesbos, Evia (Euboia).

   pohoří: Olympos (je to masiv, nejvyšší vrchol Mytikas měří 2917 m.n.m.), Pindos.

   řeky: Axios (v Makedonii se jmenuje Vardar, vlévá se do moře v Soluni), Marica (hranice Řecko/Turecko, pramení v Bulharsku).

   historická území: Makedonie (centrum Soluň, spory s Makedonií), Thrákie (východní část, dělaly si na ní nárok i Bulharsko a Turecko, z Thrákie pocházel Spartakus).

   hlavní město: Athény (Athina) – cca 4 miliony obyvatel v aglomeraci. Přístav Pireus. Chrám Parthenon, 2 x LOH (1896 – první novodobé, 2004).

   další města: Soluň (Thessaloniki) – cca 1 milion obyvatel v aglomeraci. V Athénách a Soluni žije polovina řeckého obyvatelstva. Ze Soluně pocházeli Cyril a Metoděj. Patrai (sever Peloponésu), Larissa (jižně od Olympu), Iraklio (Kréta).

   poválečná historie: po odchodu Němců zde propukla občanská válka (komunisté x monarchisté). Komunisté byli poraženi (hodně Řeků proto emigrovalo k nám). Později chaos a vojenské diktatury. Demokracie až od roku 1974. 1981 vstup do ES.

   obyvatelstvo: drtivá většina obyvatelstva jsou Řekové, hlásící se k řecké pravoslavné církvi. Malé menšiny Bulharů, Turků, Makedonců a Albánců.

   ekonomika: Podle CIA na tom bylo Řecko v roce 2010 o něco lépe než ČR (Řecko 29600 USD, ČR 25600 USD na hlavu za rok přepočteno na paritu kupní síly) a bylo asi na úrovni Španělska. Dnes (květen 2012) je však Řecko na hranici státního bankrotu a jeho budoucnost je nejasná. Řecko má velice slabý průmysl (nejdůležitější je potravinářský). Nejdůležitějšími obchodními partnery Řecka jsou Německo a Itálie, tedy země, které s Řeckem přímo nesousedí.

   Typické pro ekonomiku Řecka jsou:

   1)turistika – jezdí se k moři a na ostrovy, ale i za historií (Athény, Olympia, Meteora, Soluň…).

   2)zemědělství – citrusy, olivy, vinná réva, tabák (v zemědělství však pracují jen 3% obyvatelstva).

   3)velké obchodní loďstvo – 2. největší loďstvo v EU po Maltě (měřeno počtem obchodních lodí – CIA 2010).

   Řekové píšou alfabetou. Špatné vztahy se sousedy, především s Tureckem (spor o Kypr) a s Makedonií.

Datum poslední aktualizace: 29.11.2012

One thought on “Jižní Evropa

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.