Tag Archives: Egypt

Kam za teplem v podzimních měsících?

Od | 6 dubna, 2023

Sezona dovolených oficiálně skončila. Nezávislí cestovatelé ji však nijak výrazně nerespektují a místo data v kalendáři hledí hlavně na podnebí dané země. Kdo má rád teplo, tomu přinášíme několik tipů na to, kam vyrazit na podzim. Kypr Hlavním unikátem této zem je její rozdělení na severní a jižní část. Turisté mohou samozřejmě zamířit do obou lokalit.… Přečíst »

Dvě nejkrásnější památky Nubie aneb Elefantina a Philae

Od | 6 dubna, 2023

Když hovoříme o staroegyptských památkách, obvykle je nijak geograficky nerozlišujeme. Všechny prostě leží v Egyptě a hotovo. Mnohdy však zapomínáme na to, že hranice starověkého Egypta měly trochu jinou podobu, než dnes. A že památky, vzniklé například na území Nubie, neměly svůj osud nijak jednoduchý. Vždyť šlo téměř o „hranici známého světa,“ tak často okupovanou… Přečíst »

Kam se vydat v Egyptě? Třeba do nově zpřístupněné Lomené pyramidy

Od | 6 dubna, 2023

Pokud patříte mezi milovníky starověké historie, určitě ji znáte. Prapodivná stavba egyptské nekropole, kterou jakoby někdo přerazil v půli. Lomená pyramida faraona Snofrua, jež měla být nejspíš jakýmsi předstupněm oněch dobře známých gízských jehlanů, tyčících se uprostřed pouště.

Hlavní města Afriky – Nezávislá a Závislá území

Od | 22 února, 2022

Hlavní města Afriky: V současné době (9. července 2011) je v Africe celkem 54 nezávislých států (nepočítáme-li Španělsko, Portugalsko, Francii, Jemen a Západní Saharu – viz dále) – tedy nejvíc ze všech kontinentů. Posledním nezávislým státem, který vzniknul 9. července 2011, je Jižní Súdán. Pokud se pro hlavní město používá více názvů, uvádím na prvním místě opět vžitý český název,… Přečíst »

Káhira – Historie, Stará Káhira, Zajímavosti, Informace

Od | 17 února, 2022

Káhira je obrovská. Má nějakých 20 milionů obyvatel a je daleko největším městem Afriky a jedním z největších měst na světě. Možná máte vy Pražáci někdy pocit, že Praha je velkoměsto. Ale oproti Káhiře je to jenom trochu větší roztahaná vesnice. A to každých půl roku přibude v Káhiře kolem půl milionu lidí. Káhira útočí Káhira je… Přečíst »

Pyramidy v Gíze – Výlet na velbloudech

Od | 17 února, 2022

Z Egypta byla mimo jiné přivezena slavná Rosettská deska, na jejímž základě geniální francouzský učenec Jean-François Champollion rozluštil v roce 1822 egyptské hieroglyfy. Napoleonovou výpravou začal systematický zájem Evropanů o Egypt, který trvá dodnes. A snad žádné jiné egyptské stavby nevzbuzují v člověku tolik emocí, jako pyramidy v Gíze. Pyramidy v Gíze V Egyptě se vyskytuje pyramid několik desítek. První pyramidu… Přečíst »

Luxor a Údolí králů – Veset, Tutanchamon, Hatšepsovet, Memnón

Od | 17 února, 2022

Luxor (arabsky Al Uqsur) leží na Nilu, asi 700 kilometrů na jih od Káhiry a 200 kilometrů na sever od Asuánu. Samotný moderní Luxor je středně velké, prašné a nevzhledné město. Má však pěknou polohu na březích Nilu a hlavně – v Luxoru a okolí je mnoho zajímavých historických míst, která musíte vidět! Starověký Veset Ve starověku leželo na místě… Přečíst »

Asuán – Zajímavosti, Přehrady, Felucca, Kóm Ombo

Od | 17 února, 2022

Asuán leží na Nilu. Je to nejsušší místo světa. Že už jsem to tvrdil v minulém článku o oáze Dachla? To je sice pravda, ale já za to nemůžu. Udávají se obě místa – Asuán i Dachla, a obě se stejnou hodnotou srážek – 0,5 mm ročně. Město Asuán Asuán leží na Nilu. Je to nejsušší místo světa. Že už jsem to… Přečíst »

Egyptské Oázy a Sahara – Západní poušť, Dachla, Bílá poušť

Od | 17 února, 2022

Sahara – to slovo zní romanticky. Většině lidí se vybaví nekonečné moře písku, vedro, velbloudi a karavany, a také oázy. To vše na Sahaře skutečně najdeme. Sahara však není jen písek, její povrch pokrývají i štěrkovité, hlinité či kamenité pouště. Článek vám představí Egyptské oázy a Saharu. Sahara Sahara má rozlohu asi 7-9 milionů km2.… Přečíst »

Afrika II. – Vybrané Africké státy a Jejich Rozloha, Obyvatelsvo, Města, Ekonomika a Náboženství

Od | 11 listopadu, 2019

Tento příspevěk navazuje na díl Afrika I – Přírodní podmínky, Historie, Obyvatelstvo Severní Afrika (7) 5 afrických států + dva evropské (Španělsko, Portugalsko) + jedno okupované území (Západní Sahara) Obyvatelstvo Národy: severoafrické státy se řadí mezi arabské země – převažují Arabové a úředním jazykem je arabština (semitský jazyk). Arabové přišli do severní Afriky v 7. století a přinesli islám.… Přečíst »

Evropa a Svět v letech 1918-1939 – část I. – Versailleský systém, Německo a svět po roce 1918

Od | 11 listopadu, 2019

Versailleský systém a Společnost národů 11.11.1918 – konec 1. SV (Compiègne – železniční vagon, příměří s Německem). Pařížská mírová konference   1919 – 1920 – týkala se zejména poválečného uspořádání v Evropě (Dálný východ řešila hlavně Washingtonská konference 1921-1922 – viz Čína a Japonsko). – hlavní slovo měli zástupci vítězných velmocí – Francie (premiér Georges Clemanceau), USA (prezident Woodrow Wilson), Velká Británie (premiér… Přečíst »

Evropa a svět v letech 1849-1914

Od | 25 září, 2019

Tento výukový materiál je součástí Učebnice dějepisu v sekci Dějepis III. (novověk – 1648-1918). V rámci tohoto tématu článek navazuje na 30.díl – Habsburská Monarchie v letech 1790-1848 – Revoluce 1848-1849 v Evropě. Po tomto díle následuje – Rakousko a České Země v letech 1849-1914 Sjednocení Itálie a Německa, Velká Británie ve 2. polovině 19.století Itálie Snaha… Přečíst »

Starověký Egypt, Indie a Čína – Historie, Kultura, Náboženství

Od | 25 září, 2019

Tento výukový materiál je součástí Učebnice dějepisu v sekci Dějepis I. (pravěk a starověk). V rámci tohoto tématu článek navazuje na 2.díl – Mezopotámie – Blízký Východ ve Starověku. Po tomto díle následuje Starověké Řecko I. – Řecké báje, Kréta, Sparta, Athény Egypt I. – Politický Vývoj Nil – životodárná řeka. V Egyptě osídleno jen údolí Nilu a… Přečíst »