Parkování u terminálu? Jde to, ale dře to…

Od | 29 dubna, 2019

Obsah

Systém krátkodobých parkovišť před terminály letiště Václava Havla v minulosti nechvalně proslavili hlavně řidiči, kteří se po typicky českém způsobu pokusili celý systém obejít. Jejich finta s vláčkem už však dnes fungovat nebude.

Proto je dobré si pamatovat, že na parkovištích označených jak P1 a P2 zaparkujete zdarma jen po dobu 15 minut. Přetahovat nedoporučuji, další čtvrthodinka už totiž z vaší peněženky vysaje rovnou stovku. Klíčem k úspěchu je pak dokonalé načasování a vhodná denní doba – vzhledem k malé kapacitě parkoviště totiž můžete snadno uváznout ve frontě, zatímco minuty nekompromisně naskakují.

Parkování v okolí letiště s dostupností do dvaceti minut

Ano, to bylo hlavní kritérium – ať už po svých, MHD nebo taxíkem. Delší doba by už mohla zavánět nepříjemným zpožděním a zbytečným stresem.

Parkování v obchodním centru

OC Šestka – toto šikovné obchodní centrum najdete zhruba 10 minut cesty od letiště. Umožňuje odstavení vozu v podzemních garážích i na střeše. A nezaplatíte za něj vůbec nic.

Důležité info

Způsob dopravy na letiště: pěšky, MHD, taxi.

Lze zde zaparkovat nonstop?: Pravděpodobně ano, garanci zaparkování a vyzvednutí vozu máte v otevíracích hodinách centra mezi 8:00 a 22:00 hod.

Můžete parkovat pod střechou?: Ano.

Ráj pro developerské projekty i nešťastné řidiče

Zličín se v posledních letech nebývale rozrostl. Protkala ho síť zbrusu nových ulic se spoustou parkovacích míst. Ale pokud byste chtěli zaparkovat pod střechou a namířili si to do proslulého OC Zličín, budete zklamaní. Auto vám sice odtud také neodtáhnou, ale parkování zdarma tu najdete jen na tři hodiny, za každou další uhradíte 50 Kč. A moc slavné to není ani s MHD, pokud vážně spěcháte, vsaďte radši na taxíka.

Důležité info

Způsob dopravy na letiště: MHD, lépe taxi.

Lze zde zaparkovat nonstop?: Ano.

Můžete parkovat pod střechou?: Ne.

Za rohem, ale bez garance volného místa

Tak přesně taková je zastávka Na Padesátníku. Od terminálů leží skutečně coby kamenem dohodil (nejblíže má trojku), problémem však může být její malá kapacita. Bez porušování dopravních předpisů tu zaparkuje najednou maximálně 13 vozů, pokud jsou řidiči šikovní nebo nedorazí s dodávkou. Jde o skvělou první volbu, ale pro jistotu byste měli mít i něco v záloze:

Důležité info

Způsob dopravy na letiště: Pěšky, MHD, taxi.

Lze zde zaparkovat nonstop?: Ano.

Můžete parkovat pod střechou?: Ne.

Volný plácek mezi autobusovými zastávkami

Pokud si na chvilku zahrajte na autobus a vydáte se po trase mezi zastávkami K letišti a Terminál 3, stačí, když při směru k areálu Sever otočíte volantem doprava a pojedete dál hned první ulicí. Na jejím konci na vás bude čekat malá parkovací plocha s kapacitou až 33 míst.

Má to však své ale – zadarmo tu zaparkujete jen na štěrku. Jakmile byť jen jedním kolem vjedete na bláto či trávu, vyhmátne si vás hlídka městské policie kvůli přestupku parkování na veřejné zeleni. Pokuty jsou mírně – do 300 Kč. A k terminálu je to vážně pár kroků.

Důležité info

Způsob dopravy na letiště: Pěšky, MHD nebo taxi.

Lze zde zaparkovat nonstop?: Ano.

Můžete parkovat pod střechou?: Ne.

A tím výčet vhodných lokalit víceméně končí. Samozřejmě existují i další místa, kde lze na pár minut či hodin auto odstavit, ale o těch tenhle článek není. Zájemci o dlouhodobé parkování, kteří si z výše uvedeného nevybrali, se tak budou muset chtě nechtě poohlédnout po parkovištích placených.

Co si promyslet, než se rozhodnete zaparkovat svoje auto poblíž letiště?

Možná vám po přečtení předchozích článků připadá, že jste konečně našli to své ideální parkovací místo. Je však nutné podotknout, že pakování pod širým nebem rozhodně není vhodné pro každého. Měli byste zvážit množství pro a proti předtím, než svoje přibližovadlo dáte na týden či více v plen velkoměstu.

Parkování zdarma má svá ale

Pokud si zrovna dvakrát netykáte s mapou nebo víte, že to budete mít do Prahy na poslední chvíli, na free místa pro parkování radši zapomeňte. I když přesně víte, kam jet, může se stejně stát, že volno bude až na třetí zvolené lokalitě a letadlo si na poslední chvíli nestopnete, ani kdybyste se rozkrájeli.

Jak je na tom moje auto?

Dovolená je od slova dovolit si. Hledáme na ní hlavně uvolnění a odpočinek od běžných problémů. Pokud však stále budete myslet na to, že po návratu od moře budete muset svůj vůz zavézt do servisu, protože mu zlobí převodovka, nejspíš se moc nezrelaxujete. A stání pod širým nebem by vše mohlo ještě zhoršit. V tomto případě se určitě vyplatí najít některá z profesionálních parkovišť, která za příplatek nabízejí služby mechanika, myčku atd.

Jaké bude počasí?

Nebude vadit, že se interiére vozu přehřívá na slunci nebo je naopak vůz vystaven hlubokému mrazu? Navíc pokud běžně používáte ochrannou plachtu nebo alobal na přední sklo, tak u dlouhodobější parkování na to zapomeňte. I v relativně klidně čtvrti může jít o lákavou pozvánku pro zloděje, kteří budou vědět, že se odsud nějaký ten den nehnete.

Nemám v autě nic cenného

A ještě jednou k nenechavým lapkům: ať vás ani nenapadne si uvnitř auta něco nechat – znáte to, auto není trezor. Osobně doporučuji i vymontování dražšího autorádia – pro jistotu.

Nevadí mi, když bude muset dojít kousek pěšky?

Tato otázka je zvláště palčivá v případě, že jedete na rodinnou dovolenou s nejmenšími dětmi, která vyžaduje spoustu zavazadel volných rukou. Parkování zdarma totiž v žádném případě neleží hned před terminály – často je třeba překonat několik stovek metrů, případně si vypomoct taxíkem.

Máte-li čas, můžete rodinu vyložit na oficiálních letištních parkovištích označeních jako P1 a P2, kde vám umožní zastavit na 15 minut bez poplatku. Potíž s hledáním volného místa to však nevyřeší.

Kdy se budeme z dovolené vracet?

To je také důležitá otázka. Při nočních příletech mohou být parkoviště v obchodních centrech nedostupná a kličkování opuštěnými ulicemi také není žádné terno.

Nebudu se celou dobu o své auto bát?

Pro pohodu na dovolené taky nic moc. Máte-li v Praze nějakého kamaráda, který vám může každý den auto zkontrolovat, využijte ho. Hlavně pro svůj klid, jinak si myslím, že to s tím vykrádáním aut v Praze není tak hrozné, jak se všude povídá. Zvláště u Ruzyně ne. V okolí mám jen jedno rozbité okénko, za to si však švagrová mohla sama. Nechala na zadním sedadle dvě plné sportovní tašky oblečení a někoho to zřejmě zlákalo. Zvlášť, když byly zapnuté a nebylo na první pohled patrné, co v nich je. Škoda za šest tisíc kvůli bezcenným hadrům, které chtěla odnést do místní charity, ale nestihla to. Tomu se prostě říká smůla.

A to už je vlastně vše. Osobně s žádným z výše uvedených bodů problém nemám, takže obvykle parkuju, kde se dá. Jedině, když vím, že nebudu stíhat nebo vezu vážně hodně bagančat, tak si najdu hezké malé soukromé parkovišťátko. Ale to už je na jinou debatu.

2 thoughts on “Parkování u terminálu? Jde to, ale dře to…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.