Cestujte bezpečně a dejte na frak zlodějům či podvodníkům

Od | 6 dubna, 2023

Cestování je pro většinu z nás spojené s příjemnými zážitky a odpočinkem. Stačí ale chvilka nepozornosti a z vysněné dovolené se rázem může stát noční můra. Trocha neopatrnosti a přílišné důvěřivosti vás může stát nejen spoustu peněz, ale třeba i opletačky s úřady nebo neplánované zdržení. Řeč je samozřejmě o bezpečnosti při cestování. Každý by si měl uvědomit, že při cestování můžete narazit nejen na milé místní, kteří vás okouzlí svou vstřícností a pohostinností, ale i na pokoutní zlodějíčky, kteří se z vás snaží vylákat peníze – ať už po dobrém, nebo po zlém.

Předtím než vyrazíte na cesty, měli byste si pořídit malou taštičku nebo ledvinku, ve které budete uchovávat své cennosti a mít je stále při sobě. A pokud říkáme stále, myslíme tím opravdu i ve spánku nebo při cestování v autě. Nikdy nevíte, co se může přihodit. V takové taštičce byste měli mít:

 • menší hotovost nebo platební kartu
 • doklady (pas nebo občanský průkaz)
 • doklady ke zdravotnímu pojištění
 • důležité kontakty

Ostatní cennosti byste měli uchovávat odděleně. Nikdy nemějte všechny peníze na jednom místě. Tím, že je rozdělíte, snižujete tím riziko toho, že zůstanete úplně na mizině. U dokladů si vytvořte fotokopie, které v případě ztráty nebo krádeže pomohou urychlit celý proces získání dokladů nových.

Spánek za problémy nestojí

Pokud cestujete sami, vyhněte se spánku ve veřejných dopravních prostředcích. Jakkoliv se to může zdát pohodlné a bezpečné, právě při takových situacích dochází ke krádežím nejčastěji. Nemyslete si, že vás vzbudí, když by se někdo prohraboval v batohu položeném na vedlejším sedadle. Takový odpočinek by vás mohl přijít pěkně draho.

O bezpečnosti místa, kde nocujete, hodně napoví recenze. Před tím než si hotel nebo penzion zarezervujte, projděte si internet a zjistěte, co o něm říkají hosté. Pokud je to možné, využijte v hotelech bezpečností sejfy nebo jiná místa k úschově cenností. Nikdy nevíte, jak moc konkrétní hotely řeší bezpečnost a kolik lidí může získat přístup do vašeho pokoje.

Pojistit se a být obezřetní

Vyplatí se investovat i do dobrého cestovního pojištění, které pokryje vaše náklady i v případě, že se vám stane podobná nepříjemnost. Můžete si pojistit ztrátu zavazadel, platební karty nebo jiných cenností. O všechny formality spojené se zajišťováním náhradních řešení se pak postará pojišťovna a vy si budete moci zbytek dovolené alespoň částečně užít. Pojištění se dá většinou sehnat za rozumné peníze, tak neriskujte a raději chytře plánujte dopředu.

V neposlední řadě si dejte pozor také na nepoctivé obchodníky. Řada z nich chce na turistech vydělat doslova za každou cenu a neštítí se ani podvodů a různých fíglů, jak vás připravit o peníze. Někteří švindlíři jsou tak šikovní, že si ani nevšimnete, že vám z batohu vytáhli peněženku či mobil. Proto se mějte před každou nabídkou nezištné pomoci na pozoru a nejprve se zamyslete, zda tím dotyčný nesleduje jiný cíl. Většina místních jsou dobráci od kosti, ale všude se najde nějaký nepoctivec.

One thought on “Cestujte bezpečně a dejte na frak zlodějům či podvodníkům

 1. Lashunda

  Hello! I knoow thijs iss knda off topic however , I’d figurred
  I’d ask. Would yyou be intersted in exchanging liks or maybee guest writing a blog ppst or vice-versa?

  My site goess over a llot oof the sam tpics ass yours annd
  I feedl we copuld greatly enefit frpm each other. If you’re injterested feel frree to send me aan e-mail.
  I look forward to hearring from you! Superb bog by the way!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.