Nejbizarnější stavba v Evropě – Bruselské Atomium

Od | 20 dubna, 2018

Poslední aktualizace:

Nejbizarnější stavba v Evropě – bruselské Atomium.

   Takové označení přiřkla Atomiu televizní stanice CNN. Není to věž, není to rozhledna, není to budova, není to socha. Jsou to velké koule spojené do krychle a na jedné rohové kouli ta krychle stojí. Vypadá jako monument z jiné planety a ze vzdálené budoucnosti. Je přitom z roku 1958. 

 

Atomium

 V centru Bruselu nastoupíte na metro nebo na tramvaj a pojedete na konečnou stanici Heysel. Vystoupíte v areálu bruselského výstaviště, kde se v roce 1958 konala všeobecná světová výstava EXPO s tématem věda a svět pro moderního člověka. Kromě ničím zvláštních budov výstaviště zde narazíte i na velmi zvláštní futuristickou stavbu – Atomium. Působí impozantně a vymyká se jakékoliv klasifikaci.

 

   Atomium se stalo symbolem Expa 1958 a bylo otevřeno 17.4.1958. Původně bylo postaveno pouze pro tuto světovou výstavu jako prezentace Belgie. Plánovaná životnost byla tedy půl roku, ale díky výjimečnosti a získané oblibě stojí dodnes. Autorem Atomia je inženýr a architekt André Waterkeyn, který vypozoroval, že atomy železa se organizují do pravidelné kubické struktury, která by se dala promítnout do budovy. Vytvořil model základní buňky krystalové mřížky železa s 9 atomy a zvětšil jej 165 miliardkrát – to je Atomium.  Je tvořeno 9 koulemi propojenými 20 tubusy a podepřenými 3 pilíři.

AtomiumTechnické údaje:

v  celková výška                         102 m
v  průměr koulí                           18 m
v  průměr tubusů                        3,3 m
v  délka tubusů na hranách          29 m
v  délka tubusů na diagonálách    23 m
v  celková váha v roce 1958      2 400 t
v  celková váha v roce 2006      2 500 t (po renovaci)

 

 

 AtomiumCelkem je přístupných 6 koulí a jejich interiéry navrhli architekti André a Jean Polak. Čtyři koule jsou součástí návštěvnického okruhu a jsou v nich umístěny stálé či tematické výstavy, v nejvyšší kouli je panoramatická vyhlídka a restaurace ve výšce 95 m. Do nejvyšší koule lze vyjet výtahem, který byl v době svého vzniku, v roce 1958, nejrychlejším výtahem světa s rychlostí 5 m/s, resp. 18 km/h. Od té doby byla jeho rychlost více než 3 násobně překonána rychlovýtahy v Šanghai či na Taiwanu. Dodnes je alespoň nejrychlejším výtahem v Belgii.

 

 

 

Atomium

  Jedna koule je vyhrazena k pronájmu na konference a společenské akce a jedna koule – tzv. dětská – slouží pro skupiny dětí ze základních škol. Mohou zde přenocovat a zažít vzdělávací program. Tři ze čtyř vrcholových koulí jsou nepřístupné, a to z bezpečnostních důvodů, protože nemají vertikální podporu. Do čtvrté a nejvyšší koule jezdí zmiňovaný výtah. Do Atomia zavítá v průměru 600 000 návštěvníků ročně, rekordní návštěva 4 700 osob za den byla zaznamenána 17.8.2008.

 

   V letech 2004-2006 proběhla renovace Atomia a byl zcela vyměněn povrch koulí. K financování renovace přispěl prodej části původního pláště – ocelových plechů potažených aluminiem ve tvaru trojúhelníku. Bylo očíslováno tisíc kusů a prodáváno po 1.000 eurech za kus.

 

Atomium

One thought on “Nejbizarnější stavba v Evropě – Bruselské Atomium

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.