Nejbizarnější stavba v Evropě – Bruselské Atomium

Od | 17 května, 2022

Nejbizarnější stavba v Evropě – Bruselské Atomium

Takové označení přiřkla Atomiu televizní stanice CNN. Není to věž, není to rozhledna, není to budova, není to socha. Jsou to velké koule spojené do krychle a na jedné rohové kouli ta krychle stojí. Vypadá jako monument z jiné planety a ze vzdálené budoucnosti. Je přitom z roku 1958. Představujeme Bruselské Atomium.

 

Atomium

V centru Bruselu nastoupíte na metro nebo na tramvaj a pojedete na konečnou stanici Heysel. Vystoupíte v areálu bruselského výstaviště, kde se v roce 1958 konala všeobecná světová výstava EXPO s tématem věda a svět pro moderního člověka. Kromě ničím zvláštních budov výstaviště zde narazíte i na velmi zvláštní futuristickou stavbu – Atomium. Působí impozantně a vymyká se jakékoliv klasifikaci.

Atomium se stalo symbolem Expa 1958 a bylo otevřeno 17.4.1958. Původně bylo postaveno pouze pro tuto světovou výstavu jako prezentace Belgie. Plánovaná životnost byla tedy půl roku, ale díky výjimečnosti a získané oblibě stojí dodnes. Autorem Atomia je inženýr a architekt André Waterkeyn, který vypozoroval, že atomy železa se organizují do pravidelné kubické struktury, která by se dala promítnout do budovy. Vytvořil model základní buňky krystalové mřížky železa s 9 atomy a zvětšil jej 165 miliardkrát – to je Atomium. Je tvořeno 9 koulemi propojenými 20 tubusy a podepřenými 3 pilíři.

 

Atomium z dálkyTechnické údaje:

Celková výška 102m
Průměr koulí 18m
Průměr tubusů 3,3m
Délka tubusů na hranách 29m
Délka tubusů na diagonálách 23m
Celková váha v roce 2022 2400t

 

Atomium restaurace

Interiér Atomia

Celkem je přístupných 6 koulí a jejich interiéry navrhli architekti André a Jean Polak. Čtyři koule jsou součástí návštěvnického okruhu a jsou v nich umístěny stálé či tematické výstavy, v nejvyšší kouli je panoramatická vyhlídka a restaurace ve výšce 95 m. Do nejvyšší koule lze vyjet výtahem, který byl v době svého vzniku, v roce 1958, nejrychlejším výtahem světa s rychlostí 5 m/s, resp. 18 km/h. Od té doby byla jeho rychlost více než 3 násobně překonána rychlovýtahy v Šanghai či na Taiwanu. Dodnes je alespoň nejrychlejším výtahem v Belgii.

 

Atomium vchod

Jedna koule je vyhrazena k pronájmu na konference a společenské akce a jedna koule – tzv. dětská – slouží pro skupiny dětí ze základních škol. Mohou zde přenocovat a zažít vzdělávací program. Tři ze čtyř vrcholových koulí jsou nepřístupné, a to z bezpečnostních důvodů, protože nemají vertikální podporu. Do čtvrté a nejvyšší koule jezdí zmiňovaný výtah. Do Atomia zavítá v průměru 600 000 návštěvníků ročně.

V letech 2004-2006 proběhla renovace Atomia a byl zcela vyměněn povrch koulí. K financování renovace přispěl prodej části původního pláště – ocelových plechů potažených aluminiem ve tvaru trojúhelníku. Bylo očíslováno tisíc kusů a prodáváno po 1.000 eurech za kus.

One thought on “Nejbizarnější stavba v Evropě – Bruselské Atomium

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.