Nauru – daňový ráj v Tichomoří

Nauru – Základní informace

Ostrov Nauru byl objeven teprve v roce 1798 britskými velrybáři. V roce 1888 ho obsadili Němci. Po první světové válce se o správu země dělila Velká Británie, Nový Zéland a Austrálie, s výjimkou let 1942-1945, kdy ostrov okupovali Japonci. Nezávislost získalo Nauru v roce 1968 a v roce 2000.

Bylo přijato jako 186.-188.  členský stát do OSN, společně s dalšími tichomořskými státy Kiribati a Tonga (dalšími státy, které vstoupily do OSN, se staly Tuvalu, Švýcarsko, Východní Timor a Černá Hora, čímž počet členských států dosáhl čísla 192. Z nezávislých států je mimo OSN pouze Vatikán a Taiwan).

Nauru

(mapka 2 – https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/)

Hlavním odvětvím ekonomiky ostrova je od konce 19. století těžba fosfátů. Fosfáty, vysoce kvalitní přírodní hnojivo, vzniklo stovky let trvajícím hromaděním trusu ptáků. Fosfáty tvořily celých 100% exportu! Země těžbou fosfátů značně zbohatla a patří k nejbohatším tichomořským státům. Vzdělání i zdravotnictví je zcela zdarma a obyvatelé neplatí žádné daně.

Nauru

         (foto a další info o Nauru: http://www.un.int/nauru/countryprofile.html)

Nerostné suroviny na Nauru docházejí

Bohužel pro Nauru jsou však zásoby fosfátů u konce. Vláda proto vymyslela nový zdroj příjmů – Nauru se stalo daňovým rájem a „papírovým“ sídlem mnoha finančních institucí (v počtu finančních ústavů na jednoho obyvatele je z nezávislých států Nauru první, větší hustota bank je pouze na Kajmanských ostrovech, které patří Velké Británii). Na Nauru však (na rozdíl od Kajmanských ostrovů) chybí jakákoliv legislativa ohledně praní špinavých peněz. Ostrov využívá k praní špinavých peněz a obchodu s drogami především ruská mafie, která každoročně propere přes Nauru několik desítek miliard dolarů.

Další příjem pak získala země díky žalobě u mezinárodního soudu v Haagu. Zde podalo Nauru žalobu na svou bývalou poručenskou zemi, Austrálii, kvůli devastaci své země, kterou způsobila těžba fosfátů. Povrch téměř celého ostrova byl těžbou zcela zničen a fosfátové doly zabírají asi 80 % plochy státu. Pouze úzký pruh pobřeží, asi 300 metrů široký, je plně obyvatelný.

Hlavní město není oficiálně určeno, protože na ostrově žádná města nejsou. Považuje se za něj Yaren, kde je sídlo parlamentu (18  poslanců) a prezidenta. Yaren má v současnosti (i s okolním distriktem) asi 4000 obyvatel. Celé Nauru pak má asi 11000 obyvatel. Nejvyšší bod ostrova má nadmořskou výšku 61 m.n.m.  Nauru je vzdáleno asi 13900 km od Prahy. Průměrná roční teplota je 27-28oC. Vzhledem k devastaci ostrova těžbou sem nejezdí (na rozdíl od jiných tichomořských ostrovů) prakticky žádní turisté. V Yarenu není dokonce ani žádný hotel. Neexistuje žádná průmyslová ani zemědělská výroba.

Jak se Vám líbí tento článek?

Poslední aktualizace:

Petr Daubner

Jmenuji se Petr Daubner. V “civilu” jsem normálně učitel zeměpisu a dějepisu, občas se však změním v cestovatele a vyrazím do světa. Neboť cestování je mojí největší vášní.

Petr Daubner napsal celkem 866 článků. Zobrazit všechny články autora Petr Daubner

1 komentář: „Nauru – daňový ráj v Tichomoří

  • Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.