Na cestě 3 – Do Amazonie!

Od | 17 dubna, 2018

Na Cestě 3 – Do Amazonie!

   Dnes jen pár poznámek o tom, co jsem dělal poslední den v Limě a kterak jsem dorazil do Amazonie.

Poslední den v Limě

   Poslední den v Limě jsem vstal, sbalil svých pár švestek a odkráčel do kanceláře společnost Rey, se kterou jsem jel večer do města Tingo María. V Limě není žádné centrální autobusové nádraží, nýbrž každá společnost (a že jich je!) má v Limě svojí kancelář na jiném místě. Takže mi den předtím dost dlouho trvalo, než jsem to místo našel – v LP to samozřejmě není. Pravda, Tingo María není zrovna destinace houfně vyhledávaná turisty… Nechal jsem si v kanceláři batoh a vyrazil do města.

   Opět jsem vyrazil do Miraflores, čtvrti boháčů. Tentokrát jsem šel kus podél pobřeží. Zjistil jsem, že kolem oceánu je malých mrakodrapů a hotelů mnohem více, než jsem si stačil povrchně všimnout minule. Ve čtvrti Miraflores to bez přehánění vypadá jako kdekoliv v západní Evropě. Jelikož byl zrovna ideální vítr vanoucí směrem od moře, hned toho využili paraglidisté. Padáky bylo možné vidět všude kolem pobřeží, prolétávaly ale i docela těsně kolem majáku nebo nad výškovými budovami. Moc pěkné!

                                                 Přejezd do Tingo María

   O městě Tingo María, které se považuje za bránu do peruánské Amazonie, napíšu více příště. Jen pár poznámek k cestě. Především autobus byl bombastický, pravděpodobně nejpohodlnější, ve kterém jsem kdy jel. Pravda, už jsem viděl i modernější a nablýskanější stroje (Turecko), ale takové pohodlí nepamatuji. Všude veliká sedadla a hlavně spousta místa pro nohy, připadal jsem si jak v první třídě v letadle. V buse bylo i WC, což se ukázalo býti během cesty pro mou maličkost poměrně důležité.

   Autobus jel vzdálenost 520 km asi 12.5 hodiny. Jeli jsme přes noc, takže půlku cesty jsem proklimbal a z okna stejně nebylo v noci nic vidět. Nicméně jsme vyjeli z Limy, která leží u moře, do výšky asi 4,800 m.n.m. a pak jsme zase sjeli dolů do necelých 700 m.n.m. Bohužel nemám podrobnou mapu Peru, ale vzhledem k tomu, že druhá nejvyšší železnice světa, vedoucí z Limy do města Huancayo, překonává  průsmyk ve výšce cca 4,800 m.n.m. a silnice vede stejným směrem, těžko předpokládat, že by silnice vedla níž. Taky že mi nebylo moc dobře. Kromě lehkých střevních potíží (které ovšem na 90% s nadmořskou výškou nesouvisely) se mi i hůře dýchalo. Přece jenom, vyjet bez přípravy skoro o 5 kilometrů výše není žádná legrace. Takže i když byl autobus pohodlný, byl jsem rád, že jsem cestu přežil ve zdraví. Kdo si myslí, že jsem měkota, nechť si uvědomí, že na nejvyšší železnici světa v Tibetu, která vede jen o nějakých 300 metrů více, jsou okna vlaku hermeticky uzavřená jako v letadle a turisté mají pro případ nouze k dispozici kyslíkové přístroje.

   Ještě pár poznámek k Peru obecně. Co se týče kvality dálkových autobusů, může Česká republika je tiše závidět. Do Tingo María jezdí několik společností a všechny mají bezvadné busy, vesměs dvoupatrové. Což například v Ekvádoru nebylo ani zdaleka pravidlem. Pivo se prodává samozřejmě pouze lahvové (sem tam lze narazit i na plechovku, točené se nevede) a je celkem dobré. Když bych měl porovnat, tak v Gruzii bylo pivo horší a v Africe o trochu lepší. Zatím jsem měl značky Cristal, Cusqueña a Franca, nejvíc mi chutná Cusqueña. Láhve jsou veliké a nemají stejný obsah – pil jsem 0.625,  0.650 i 0.750 litru, cena kolem 30 korun za láhev (v supermarketu lehce levnější). Jídlo na ulici je levné a celkem dobré, Nejvíc mi chutnal hamburger, který babka připravuje přímo na pánvi na ulici. Velký, levný (cca 20 Kč) a naprosto vynikající. I když právě tento kousek podezírám, že naboural můj trávicí systém. Jídlo v restauraci vyjde tak na 50-60 Kč, pokud nejdete do nóbl podniku. Dneska jsem si dal biftek – spíše to tedy vypadalo jako obalovaný řízek, akorát to bylo z hovězího. Dobrý a velká porce, ani jsem to nesnědl. A dneska ráno jsem se setkal s asi nejlevnějším internetem na světě – za 40 minut jsem zaplatil něco přes 3 koruny! Peruánci jsou vcelku v pohodě, nikdo neotravuje a nejsem za exota jako v Indonésii nebo v Africe.

Obrazek   Obrazek

Všechny další články z Cesty kolem světa, kterou jsem absolvoval v letech 2009 – 2011, najdete na tomto linku:     DVA ROKY PRÁZDNIN

5 thoughts on “Na cestě 3 – Do Amazonie!

 1. Skompasem.cz

  Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

 2. fmicek

  No v Peru by sis měl určitě dát morče, je to tam vyhlášená specialita, zejména pro turisty 🙂

 3. Brácha

  Hele, tak já myslel do jaký jedeš divočiny a zatim se cpeš biftekama a jezdíš si luxusníma busama. To jsi teda pěknej mastňák :-)), ale maminka bude mít radost.

 4. 784

  Everything is very openn wirh a verey clear explanatioon of thee challenges.
  It wwas really informative. Yoour site is useful.

  Thanks foor sharing!

 5. 540

  Simply wiwh to saay your article is aas astounding.
  Thee clariuty in your pos iis jjust copol annd i ccan asseume yyou aare an exert
  on tthis subject. Finee with your prmission allow
  me too grab your feed to keep upp tto datge wijth forrthcoming post.
  Thanks a million aand plewase kerp up the gratifying work.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.