Čínské festivaly, které musíte zažít!

Od | 6 dubna, 2023

Obsah

Čína je kulturně poměrně vzdálená životu v České republice. Typickým příkladem jsou například její festivaly. Umíte si představit, že se nastrojíte a s vlastnoručně vyrobeným barevným drakem vyrazíte do ulic? Přesto jsou čínské festivaly velikým lákadlem pro turisty. Každý festival a svátek má svůj vlastní jedinečný příběh. Podívejte se s námi na ty nejpodivnější. Určitě zatoužíte navštívit je!

Den učitelů

I když u nás v České republice Den učitelů nijak zvlášť neoslavujeme, v Číně je to opravdu velký svátek. Koná se 10. září. Studenti mají své učitele ocenit tím, že jim dávají dárky, přání a květiny. Každý učitel v Číně se tak na tento den může jen těšit – kromě studentů oceňují učitele taktéž velká města, která jim umožní volný vstup do městských atrakcí o víkendu následujícím po dni, na který připadá Den učitelů.

Zlatý týden (Golden Week)

Zlatý týden probíhá, aby připomněl založení Čínské lidové republiky. Jedná se o jedno z nejpopulárnějších čínských období, kdy Číňané navštěvují jiné části své země. To s sebou ale nese i stinnou stránku – velké davy lidí všude, dlouhé fronty, přeplněná doprava. Zlatý týden probíhá dvakrát za rok a je to období, kdy se zavřou pracoviště a lidé si mohou vybrat dovolenou.

Svátek středu podzimu

Tento svátek je pohyblivý – připadá na 15. den 8. měsíce čínského lunárního kalendáře – což je u nás někdy mezi začátkem září a začátkem října (o svátcích musí být měsíc v úplňku). Tímto festivalem Číňané děkují za sklizeň. Podávají koláčky s ovocnou náplní (mooncake – měsíční koláče), který symbolizuje spojení a shledání. Během této doby se shromažďují rodiny a města oslavují různými způsoby.

Festival jara

Festival jara je známý jako čínský nový rok. Jeho konání je založeno na lunárním kalendáři a běží od večera před prvním dnem do 15. dne prvního kalendářního měsíce. Datum se tedy každoročně mění, ale obecně začíná koncem ledna a končí koncem února. Lidé mají v tomto období mezi 3 až 6 týdny dovolené – v závislosti na tom, kde pracují.

O festivalu jara se schází rodiny, oslavují doma a připravují se na další rok. Dny, které uplynou až do svátků, tedy zaznamenávají největší masovou migraci lidí na světě, protože přibližně 3 miliardy lidí cestují po celé zemi, aby se dostaly ke svým rodinám včas, než oslavy započnou. Města se pak přeměňují v města duchů.

V Pekingu se koná v toto období tradiční chrámový veletrh a k vidění je ohromující ohňostroj.

Festival dračích lodí

Tento festival se koná v létě. Svůj původ má v jižní Číně a připomíná starého čínského básníka. Tradičním symbolem festivalu dračích lodí jsou klasické lepkavé rýžové knedlíky (zongzi) a sledování dračích lodních závodů. Město opět ožívá, lidé se shromažďují, aby sledovali představení a závody dračích lodí.

3 thoughts on “Čínské festivaly, které musíte zažít!

  1. scalp massages

    Hmm it appears like your site ate my first comment (it
    was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote
    and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing.
    Do you have any recommendations for rookie blog writers? I’d definitely appreciate it.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *