Čínské festivaly, které musíte zažít!

Čína je kulturně poměrně vzdálená životu v České republice. Typickým příkladem jsou například její festivaly. Umíte si představit, že se nastrojíte a s vlastnoručně vyrobeným barevným drakem vyrazíte do ulic? Přesto jsou čínské festivaly velikým lákadlem pro turisty. Každý festival a svátek má svůj vlastní jedinečný příběh. Podívejte se s námi na ty nejpodivnější. Určitě zatoužíte navštívit je!

Den učitelů

I když u nás v České republice Den učitelů nijak zvlášť neoslavujeme, v Číně je to opravdu velký svátek. Koná se 10. září. Studenti mají své učitele ocenit tím, že jim dávají dárky, přání a květiny. Každý učitel v Číně se tak na tento den může jen těšit – kromě studentů oceňují učitele taktéž velká města, která jim umožní volný vstup do městských atrakcí o víkendu následujícím po dni, na který připadá Den učitelů.

Zlatý týden (Golden Week)

Zlatý týden probíhá, aby připomněl založení Čínské lidové republiky. Jedná se o jedno z nejpopulárnějších čínských období, kdy Číňané navštěvují jiné části své země. To s sebou ale nese i stinnou stránku – velké davy lidí všude, dlouhé fronty, přeplněná doprava. Zlatý týden probíhá dvakrát za rok a je to období, kdy se zavřou pracoviště a lidé si mohou vybrat dovolenou.

Svátek středu podzimu

Tento svátek je pohyblivý – připadá na 15. den 8. měsíce čínského lunárního kalendáře – což je u nás někdy mezi začátkem září a začátkem října (o svátcích musí být měsíc v úplňku). Tímto festivalem Číňané děkují za sklizeň. Podávají koláčky s ovocnou náplní (mooncake – měsíční koláče), který symbolizuje spojení a shledání. Během této doby se shromažďují rodiny a města oslavují různými způsoby.

Festival jara

Festival jara je známý jako čínský nový rok. Jeho konání je založeno na lunárním kalendáři a běží od večera před prvním dnem do 15. dne prvního kalendářního měsíce. Datum se tedy každoročně mění, ale obecně začíná koncem ledna a končí koncem února. Lidé mají v tomto období mezi 3 až 6 týdny dovolené – v závislosti na tom, kde pracují.

O festivalu jara se schází rodiny, oslavují doma a připravují se na další rok. Dny, které uplynou až do svátků, tedy zaznamenávají největší masovou migraci lidí na světě, protože přibližně 3 miliardy lidí cestují po celé zemi, aby se dostaly ke svým rodinám včas, než oslavy započnou. Města se pak přeměňují v města duchů.

V Pekingu se koná v toto období tradiční chrámový veletrh a k vidění je ohromující ohňostroj.

Festival dračích lodí

Tento festival se koná v létě. Svůj původ má v jižní Číně a připomíná starého čínského básníka. Tradičním symbolem festivalu dračích lodí jsou klasické lepkavé rýžové knedlíky (zongzi) a sledování dračích lodních závodů. Město opět ožívá, lidé se shromažďují, aby sledovali představení a závody dračích lodí.

Čínské festivaly, které musíte zažít!
Libí se vám článek?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.