Jmenuji se Petr Daubner. V „civilu“ jsem normálně učitel zeměpisu a dějepisu, občas se však změním v cestovatele a vyrazím do světa. Neboť cestování je mojí největší vášní. Na těchto stránkách se tedy snažím skloubit zejména zeměpis a cestování. Proto některé články a fotografie jsou cestopisné, zatímco řada dalších příspěvků se zabývá spíše zeměpisnými zajímavostmi a údaji, i když tyto dvě oblasti snad ani nelze úplně oddělit. V mnoha článcích však pochopitelně najdete i řadu dějepisných informací.
S cestováním jsem začal na vysoké škole, kde jsem se snažil využít dlouhých letních prázdnin. Většinu cest jsem absolvoval s mým kamarádem, spolužákem a v současné době i kolegou učitelem, Zdeňkem Hübnerem. Zpočátku jsme jezdili hlavně stopem, později už jsme se zmohli a cestovali vlakem, autobusem, autem, lodí a dokonce i letadlem. Několik cest jsem podniknul i ve více lidech, cestu na Kavkaz (2007) jsem absolvoval sám. Moje nejdelší cesty do Indonésie (2006) a východní Afriky (2008) trvaly dva měsíce.
Cestovatelský zlom u mě nastal v roce 2009. Tehdy jsem vyrazil na Cestu. Cesta nebyla moc naplánovaná, minimálním cílem bylo objet všechny státy Jižní Ameriky. Nakonec se toto putování změnilo v dvouletou Cestu kolem světa. Během tohoto putování jsem navštívil 23 nezávislých států a 6 dalších území, objel většinu zemí Jižní Ameriky, na jachtě a letecky jsem navštívil mnoho ostrovů v Pacifiku a po trase Nový Zéland–Austrálie–Jihovýchodní Asie–Evropa jsem se opět vrátil do Prahy.
V létě 2012 jsem navštívil USA, čímž jsem si zároveň splnil jeden dílčí cestovatelský sen – stanout na všech sedmi kontinentech, včetně Antarktidy.
Na počátku července 2015 vyrážím na pěší putování „Z Čech až na Konec světa“ a možná ještě dál :-)!
Seznam mých cest:
- 1992 Norsko (stopem až skoro na Nordkapp)
- 1993 Turecko (stopem a vlakem)
- 1994 Švýcarsko (stopem)
- 1995 Rusko a Pobaltí (vlakem a autobusem)
- 1996 Nizozemsko (krátký výlet stopem)
- 1996 z Prahy až do Dillí (převážně autobusy a vlaky)
- 1997 Řecko a Makedonie (stopem, autobusem i vlakem)
- 1998 Izrael (stop, vlak, loď, autobus)
- 1999 Thajsko (letecky, v Thajsku autobusem a vlakem)
- 2000 Egypt (letecky, v Egyptě autobusy, vlak a taxi)
- 2001 Černá Hora (busem)
- 2002 Norsko (můj jediný zájezd – busem)
- 2003 Slovinsko (autem)
- 2004 Itálie (autem)
- 2005 Ekvádor (letecky, v Ekvádoru autobusy)
- 2005 Francie (autem)
- 2006 Indonésie (letecky, v Indonésii autobusy, vlaky i lodě)
- 2007 Turecko a Kavkaz – Istanbul, Gruzie, Arménie, Ázerbájdžán (vše po souši – autobusy a maršrutky)
- 2008 Afrika – Keňa, Tanzanie, Malawi, Zambie (do Afriky letecky, v Africe pak autobusem, letadlem i lodí).
- 2008-2009 Srí Lanka – první „zimní“ cesta v prosinci a lednu (na ostrov letecky, na Srí Lance autobusy a vlakem).
- 2009–2011 Cesta kolem světa – z Prahy letadlem do Limy, poté všechny státy Jižní Ameriky (s výjimkou Ekvádoru a Trinidadu a Tobaga, prakticky všechno autobusy), výlet lodí na Falklandy, na Jižní Georgii a do Antarktidy, poté na jachtě z jižního Chile na Tahiti (Velikonoční ostrov, Pitcairnovy ostrovy, Francouzská Polynésie), letecky další ostrovy Pacifiku (Nová Kaledonie, Vanuatu, Fidži, Samoa, Tonga), Nový Zéland a Austrálie (Oceánie, N.Z. a Austrálie převážně stopem), jihovýchodní Asie (Malajsie, Singapur, Brunej, Filipíny, Kambodža – autobusy, lodí), Paříž a odtud zpět do Prahy.
- 2012 Západ USA – dvouměsíční cesta, absolvovaná zčásti autem ve třech lidech, zčásti pak sólo stopem a autobusy.
- 2013 Řím – týdenní pobyt v hlavním městě Itálie a Vatikánu během jarních prázdnin (únor).
- 2013 Portugalsko – necelé dva týdny na Madeiře + tři dny v Lisabonu (červenec).
- 2014 Bělorusko (autem na MS v hokeji, květen), Kyrgyzstán (tři týdny, červenec)
- 2015 „Z Čech až na konec světa“ – vyrážím v červenci 2015 z Prahy, minimálním cílem mého pěšího putování je Santiago de Compostella a Konec světa, ale možná dojdu ještě dál :-).
Poznámka: Mnoho cest jsem absolvoval i do „blízkého pohraničí“, na Slovensko, což já osobně ani za cizinu nepovažuji. V poslední době se pak snažím více poznávat i svou vlast, a to převážně pěšky.
Všechny další články z Cesty kolem světa, kterou jsem absolvoval v letech 2009 – 2011, najdete na tomto linku: DVA ROKY PRÁZDNIN
Kompas – moje body (abecedně)
- ARGENTINA
- ARMÉNIE
- AUSTRÁLIE
- ÁZERBÁJDŽÁN
- BĚLORUSKO
- BOLÍVIE
- BRAZÍLIE
- BRUNEJ
- BULHARSKO
- ČERNÁ HORA
- DÁNSKO
- EGYPT (jen Afrika)
- EKVÁDOR
- ESTONSKO
- FIDŽI
- FILIPÍNY
- FINSKO
- FRANCIE (Evropa i Jižní Amerika)
- GRUZIE
- GUYANA
- CHILE (Jižní Amerika i Oceánie)
- CHORVATSKO
- INDIE
- INDONÉSIE
- ÍRÁN
- ITÁLIE
- IZRAEL
- KAMBODŽA
- KEŇA
- KOLUMBIE
- KYPR
- KYRGYZSTÁN
- LICHTENŠTEJNSKO
- LITVA
- LOTYŠSKO
- MALAWI
- MAĎARSKO
- MAKEDONIE
- MALAJSIE
- MEXIKO
- MONAKO
- NĚMECKO
- NIZOZEMSKO
- NORSKO
- NOVÝ ZÉLAND
- PÁKISTÁN
- PARAGUAY
- PERU
- POLSKO
- PORTUGALSKO (Evropa i Afrika)
- RAKOUSKO
- RUMUNSKO
- RUSKO (jen Evropa)
- ŘECKO
- SAMOA
- SAN MARINO
- SINGAPUR
- SLOVENSKO
- SLOVINSKO
- SRBSKO
- SRÍ LANKA
- SURINAM
- ŠPANĚLSKO (jen Evropa)
- ŠVÉDSKO
- ŠVÝCARSKO
- TANZANIE
- THAJSKO
- TONGA
- TURECKO (Evropa i Asie)
- URUGUAY
- USA (jen Severní Amerika)
- VANUATU
- VATIKÁN
- VELKÁ BRITÁNIE (bod jen za závislá území)
- VENEZUELA
- ZAMBIE
==================================
CELKOVĚ: 76 BODŮ, 7 SVĚTADÍLŮ
Závislá, sporná a další území (mimo soutěž, abecedně)
- Antarktida (územní nároky všech států dočasně zmrazeny Antarktickou smlouvou)
- Falklandy (SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ)
- Francouzská Polynésie (FRANCIE)
- Nová Kaledonie (FRANCIE)
- Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy (SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ)
- Palestina (IZRAEL – okupované území, částečná autonomie)
- Pitcairnovy ostrovy (SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ)
Cestovatelské sny
Dva velké cestovatelské sny jsem si už splnil: podniknout cestu kolem světa a navštívit všech sedm kontinentů. Do budoucna mám dva cestovatelské sny:
- Navštívit alespoň 100 nezávislých států světa. Tento cíl je dost reálný, neboť mi momentálně schází „pouhých“ 24 států.
- Navštívit všechny nezávislé státy světa. Nezávislých, mezinárodně uznávaných států, je v současnosti (červenec 2012) 196 (včetně Kosova a Taiwanu). Je to sen téměř neuskutečnitelný, nicméně několika lidem se to už podařilo.
Kde publikuji
- Nejvíce času mi samozřejmě zabere správa těchto stránek – rozsahem práce je to spíše druhé zaměstnání než koníček. Kromě Kompasu píšu články hlavně pro server www.dalky.cz, kde mám několik desítek článků a fotografií. Další moje články a fotografie můžete najít i na několika dalších serverech, v tištěné podobě pak v časopisech. Podílel jsem se také jako recenzent na vydání dvou vysokoškolských skript o hospodářské a politické geografii světa. O svém cestování občas přednáším.
- O cestě do Afriky (rok 2008) jsem mluvil na rádiu ČRo Wave v pořadu Casablanca – záznam rozhovoru naleznete zde: http://www.rozhlas.cz/radiowave/casablanca/_zprava/490770
- O Cestě kolem světa (2009-2011) jsem mluvil rovněž na rádiu Wave v pořadu Casablanca (vysíláno 28.8. a 4.9.2011). Zde si můžete legálně stáhnout záznam tohoto povídání, které je rozděleno na dvě části: http://www.rozhlas.cz/radiowave/casablanca/_zprava/petr-daubner-cesta-kolem-sveta–938185
- O mém chystaném pěším putování „Z Čech až na Konec světa“ i o pěších výletech po Českuú jsem pro změnu v Casablance mluvil 10.5.2015: http://www.rozhlas.cz/radiowave/casablanca/_zprava/petr-daubner-jde-z-cech-az-na-konec-sveta-a-jeste-dal–1484868
Moje cestovatelské rekordy
Uvedeno je vždy konkrétní místo, údaj a rok, kdy jsem tam byl.
- Nejsevernější místo: Kåfjord, Norsko, 71oN, 1992
- Nejjižnější místo: Brown Bluff, Antarktický poloostrov (63°31’S), 2010
- Nejzápadnější a zároveň nejvýchodnější místo: Waiyevo, ostrov Taveuni, Fidži (180°00’E i W), 2010
- Nejvzdálenější místo: Nový Zéland. Wellington je od Prahy vzdálen 18210 kilometrů. 2010-2011
- Nejvyšší dosažená nadmořská výška: 4895 m.n.m. – průsmyk Abra El Acay, provincie Salta, Argentina, doprava autostopem, 2010
- Nejvyšší slezená nadmořská výška: Mount Meru, Tanzanie, 4562 m.n.m., 2008. Údaje o výšce se lehce liší, za rozhodující pokládám údaj z vrcholové cedule.
- Nejvyšší zdolané převýšení (pěšky): Mount Meru, Tanzanie, 3062 metrů převýšení, 2008. Náš výstup začal u Momella Gate (1,500 m.n.m.), vrchol Mount Meru je ve výšce 4562 m.n.m.
- Nejvýše strávený nocleh: Laguna Colorada, Bolívie, přes 4300 m.n.m. (v solném hotelu), 2010
- Nejníže položené místo: hladina Mrtvého moře, Izrael, -408 m.n.m., 1998 (hladina se ovšem neustále snižuje, takže v roce 2008 už byla nadmořská výška hladiny -420 m.n.m.).
- Nejdelší celková cesta na lodi: Puerto Natales (Chile) → Fare (ostrov Huahine, Francouzská Polynésie) – 12386 kilometrů (6688 námořních mil), vše na jachtě, cestou zastávky na ostrovech, 2010
- Nejdelší jednorázový přesun lodí: San Juan Bautista (Ostrov Robinsona Crusoe) → Hanga Roa (Velikonoční ostrov): 4436 kilometrů (2395 námořních mil), na jachtě, 27 dní cesty bez mezipřistání.
- Nejdelší celkový přesun autobusem: La Paz (Bolívie) → Puerto Natales (Chile) – 6048 km, celkem 6 přestupů, 1 nocleh, 5.5 dne jízdy, 2010
- Nejdelší jednorázový přesun autobusem: Río Gallegos → Salta, Argentina – 51 hodin, 3797 kilometrů, jeden autobus, bez přestupů, 2010
- Nejdelší jednorázový přesun autostopem: Barcaldine → Cloncurry (Queensland, Austrálie) – 619 kilometrů, 2011
- Nejvíce dní strávených v jedné zemi: Chile, 84 dní, 2010 (nepočítám-li Slovensko, kde kdyby se to posčítalo, bylo by to samozřejmě mnohem víc)
- Nejdelší nepřetržitý pobyt v jedné zemi: Austrálie, 77 dní, 2011.
- Nejlevnější ubytování: Royal Hotel, Battambang, Kambodža – 51 Kč (3 USD) za noc v samostatném pokoji pro dvě osoby (spal jsem tam sám, jinak ve dvou bych platil 1.5 USD!), červen 2011 (1 USD = cca 17 Kč).
- Nejdražší ubytování: San Francisco Downtown Hostel – 882 Kč (42 USD) za noc v dormitory pro 4 osoby, červenec 2012 (1 USD = cca 21 Kč)
Moje cestovatelská nej-
Následující přehled se týká pouze států, měst a míst, která jsem osobně navštívil. Zvolil jsem raději abecední seznam, protože určit ještě pořadí je nesmírně obtížné, a i tak jsem velmi dlouho přemýšlel, co mezi 10 nej- zařadit a co ne.
10 nejkrásnějších zemí (abecedně)
- Argentina
- Brazílie
- Indonésie
- Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy
- Keňa
- Malajsie
- Malawi
- Nová Kaledonie
- Nový Zéland
- Vanuatu
10 nejkrásnějších měst (abecedně podle názvu města)
- Benátky (Venezia), Itálie
- Dubrovnik, Chorvatsko
- Istanbul, Turecko
- Jeruzalém (hebrejsky Yerushalayim , arabsky al-Quds), Izrael
- Kuala Lumpur, Malajsie
- Monako (Monaco), Monako (beru jako jedno město celý stát)
- Praha, Česko
- Rio de Janeiro, Brazílie
- Řím (Roma), Itálie a Vatikán
- Salvador, Brazílie
10 nejkrásnějších přírodních skvostů (abecedně podle názvu objektu)
- Amazonie, Peru a Brazílie
- Bromo-Semeru (sopečný komplex), ostrov Jáva, Indonésie
- Grand Canyon, Arizona, USA
- Karakoram (pohoří), Pákistán
- Lençóis Maranhenses (národní park), Brazílie
- Malawi (jezero), Malawi
- Masai Mara (rezervace), Keňa
- Matterhorn (hora) a okolí, Alpy, Švýcarsko
- Uluru-Kata Tjuta (národní park), Austrálie
- Yellowstone (národní park), Wyoming, USA
10 míst s jedinečnou atmosférou (abecedně podle názvu státu)
- Údolí králů, Egypt
- nocleh v klášteře Sapara, Gruzie
- Zlatý chrám, Amritsar, Indie
- ostrov Bali, Indonésie
- kraj Tana Toraja, ostrov Sulawesi (Celebes), Indonésie
- ostrov Lamu, Keňa
- Cape Maclear, Malawi
- půlnoční slunce, severní Evropa (Norsko, Rusko)
- ostrov Zanzibar, Tanzanie
- ostrov Tanna, Vanuatu
Nejhezčí stavby (abecedně podle názvu státu)
- Harbour Bridge, Sydney, Austrálie
- Karlův most, Praha, Česko
- pyramidy v Gíze, Egypt
- chrám Borobudur, ostrov Jáva, Indonésie
- chrámový areál Angkor, Kambodža
- mrakodrap Petronas Towers, Kuala Lumpur, Malajsie
- mešita v Láhauru, Pákistán
- chrám Parthenon na Akropoli, Athény, Řecko
- Modrá mešita, Istanbul, Turecko
- Golden Gate Bridge, San Francisco, USA
Nejzajímavější putování dopravními prostředky (abecedně podle názvu země)
- plavba lodí do Antarktidy
- plavba lodí po Amazonce (Brazílie, Peru)
- putování na jachtě z Patagonie (Chile) až na Tahiti (Francouzská Polynésie)
- cesta taxíkem z Hurghady do Káhiry, Egypt
- plavba na plachetnici po Nilu (Asuán – Kom Ombo), Egypt
- trajekty mezi ostrovy (Jáva, Kalimantan, Sulawesi, Flores), Indonésie
- cesta výletní lodí mezi ostrovy z Floresu na Lombok, Indonésie
- cesta na korbách náklaďáků do Cape Maclearu, Malawi
- putování autobusy, mikrobusy a džípem po Karakoram Highway, Pákistán
- cesta vlakem z Kvéty (Quetta) do Láhauru (Lahore), Pákistán
(poznámka: pěší putování, stejně jako popojíždění na velbloudech, slonech apod. či krátké cesty lanovkou v rámci výletů v turistických centrech, jsem záměrně vynechal)