Bruselský květinový koberec

Od | 17 května, 2022

Bruselský květinový koberec

Květinový koberec je velkou atrakcí evropské metropole s tradicí od roku 1971. Na bruselském hlavním náměstí Grand-Place je k vidění vždy jedenkrát za dva roky a nejbližší možnost ho vidět bude od 15. do 17. srpna 2014.

Květinový koberec dosahuje impozantní velikosti 77 x 24 m a je poskládaný z více něž 550 tisíc květů begónií. Na vyplnění 1 m2 je potřeba asi 300 květů. Begónie se používají pro svou robustnost, odolnost vůči počasí, trvanlivost a barevnou škálu. Belgie je největším světovým producentem těchto květin, v Gentu se pěstují od roku 1860.

Stovka zahradníků ve finále během jednoho dne vytvoří úžasnou kompozici inspirovanou secesí, gotickou architekturou, historickými francouzskými gobelíny, orientálními vzory, moderní geometrií, vlámskou renesancí či např. bruselskou historickou krajkou. Unikátní je též výzdoba z anthurií na okolních balkonech Městského muzea a Bruselské radnice.

Bruselský květinový koberec

 

   Bruselský květinový koberec-detail

 

 

Bruselský květinový koberec   Květinové koberce lze někdy vidět i v jiných belgických městech (Gent, Antverpy, Bruggy) či ve velkých evropských městech (Hamburk, Lucemburk, Paříž, Londýn, Haag, Vídeň, Amsterdam, či Praha v roce 2010 na Staroměstském náměstí), ale nikde nemají takovou tradici, slávu a atmosféru, jako na bruselském historickém náměstí Grand-Place. Může za to zahradní architekt Etienne Stautemans z Gentu, který koberce od roku 1971 až do své smrti v roce 1998 navrhoval.

Fotografie ukazují květinový koberec z roku 2012 inspirovaný Afrikou a uměním afrických domorodých kmenů (Belgické království bylo koloniálně spjato s Belgickým Kongem) a nechme se překvapit, jaké ornamenty přinese ten letošní. Slavnostní představení se bude konat na bruselském náměstí Grand-Place ve čtvrtek 14. srpna 2014 ve 22 hodin.

  Bruselský květinový koberec

3 thoughts on “Bruselský květinový koberec

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

  2. Sweden

    Ačkoliv nejsem milovníkem květin, tohle je fakt boží. Nezávidí těm, co se o to musí starat, ale jen se na to jet podívat, by bylo super.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.