20 největších zemí světa podle rozlohy

Od | 22 listopadu, 2018

20 největších zemí světa podle rozlohy k 9.7.2011

(rozloha v milionech km2, podle Wikipedie, zaokrouhleno na desetiny milionu)

Pořadí Stát Rozloha v milionech km2
1 Rusko 17,1 (evropská část 4,0)
2 Kanada 10
3 USA 9,6
4 Čína 9,6
5 Brazílie 8,5
6 Austrálie 7,7
7 Indie 3,3
8 Argentina 2,8
9 Kazachstán 2,7
10 Alžírsko 2,4
11 DR Kongo 2,3
12 Grónsko 2,2
13 Saúdská Arábie 2,1
14 Mexiko 2
15 Indonésie 1,9
16 Súdán 1,9
17 Libye 1,8
18 Írán 1,6
19 Mongolsko 1,6
20 Peru 1,3

   Bývalý Sovětský svaz má v první desítce hned dvě země – daleko největší zemi světa Rusko a největší vnitrozemský stát světa Kazachstán. SSSR měl rozlohu 22,4 milionu kilometrů čtverečních a byl to pravděpodobně největší stát všech dob. Konkurovat by mu rozlohou mohla snad jen Mongolská říše, která se rovněž rozprostírala od ruských stepí až k Tichému oceánu. Největším územím v dějinách (ne přímo státem), spadajícím pod vládu jednoho panovníka, pak bylo zcela určitě Britské impérium v 19. století. Z dnešních zemí první světové dvacítky tehdy patřily Velké Británii Kanada, Austrálie, Indie a k tomu desítky dalších území (z větších zemí třeba Súdán, Jižní Afrika, Nigérie, Egypt, Pákistán, Bangladéš, Barma…).

V jistém smyslu je tomu tak částečně dodnes, protože britská královna Alžběta II. je hlavou nejen Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, ale i Kanady, Austrálie, Nového Zélandu a mnoha menších území a je tak osobou, která vládne plošně největšímu území na světě. Dnes je ovšem tato  vláda víceméně formální. V první světové dvacítce je i jedno závislé území, Grónsko. To je v současnosti spravováno Dánskem, má však velkou míru autonomie a jistě ho nelze považovat za regulérní součást Dánska. Grónsko je největšímzávislým územím světa a současně největším světovým ostrovem.

   Rozpad SSSR v roce 1991 byl předposlední změnou, která přinesla změny přímo v první světové desítce. Tou úplně poslední změnou je pak rozpad Súdánu v červenci 2011. Vzniká nezávislý stát Jižní Súdán a zbylý Súdán („Severní“) se tím značně zmenšil a propadnul se z 10. příčky na 16. Na 10. místo se tak posunulo Alžírsko, které je od července 2011 i největší africkou a současně největší arabskou zemí, co se týče rozlohy. Podobně mohla dopadnout třeba Kanada, avšak v referendum občané největší kanadské provincie, Quebecu, rozhodli, že Quebec zůstal součástí Kanady. Jinak by Kanada druhou příčku neudržela.

Klidná jistě nemůže být ani Čína, jejíž anexi Tibetu dodnes některé státy neuznávají – bez Tibetu by Čína byla menší než USA. Na druhé straně ani případné odtržení malých států od Ruska (jako bylo v minulosti de facto nezávislé, i když mezinárodně neuznané Čečensko) by nemělo neotřesitelné první místo Ruska ohrozit. Pokud by se ovšem (zatím spíše hypoteticky) stala někdy jednotným státem třeba Evropa (Evropská unie), mohla by výrazně promluvit do pořadí v první světové desítce.

   Ze států první světové dvacítky se Rusko (Evropa, Asie), USA (Severní Amerika, Oceánie), Kazachstán (Evropa, Asie) a Indonésie (Asie, Oceánie)  rozkládají na dvou světadílech. Austrálie jako stát je větší než samotná australská pevnina (bez ostrovů), protože součástí Australského svazu je i ostrov Tasmánie a několik menších ostrovů.

   I přesto, že se jedná o největší země světa, můžete narazit i na jiné údaje, lišící se třeba o 100 000 km2!  Pořadí je ale téměř vždy stejné. Větší rozdíly v údajích jsou hlavně u USA a Číny. Americké údaje udávají rozlohu USA větší než české a USA jsou tak prý podle nich 3. největší zemí světa s 9.6 milionu km2. Rozdíly jsou dány jednak započítáváním pobřežních vod (USA mají delší pobřeží a tím pádem i větší rozlohu těchto vod) a rovněž faktem, že část území Kašmíru, které je de facto pod čínskou kontrolou, má sporný status (nárok si na něj dělá Indie). Ještě víc sporné je území Taiwanu, které si samozřejmě Čína nárokuje jako svoje území a započítává ho do celkové rozlohy. Podle mého názoru je však Taiwan de facto nezávislý stát a neměl by se do rozlohy Číny započítávat. Logicky se mi spíše zdá, že na 3. místo by měla patřit Čína, v tabulce však zachovávám řazení podle Wikipedie.

21 thoughts on “20 největších zemí světa podle rozlohy

 1. Skompasem.cz

  Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

 2. Veronika Heřmánková

  Dobrý den, tento blog je velice dobrý dovíme se zde hodně věcí a já jsem tu též našla to co jsem hledala a našla jsem to jen tady a nikde jinde ne. Děkuji moc

 3. finkis

  Chci je zeptat kolikrát ste byl v Mexiku ??vV Mexiku jsem také byl a je to užasná země!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. Petr Daubner

  9.7.2011 vzniká nový stát na mapě světa, Jižní Súdán. Dosavadní stát Súdán se tak o dost zmenší a na 10. místo se posune Alžírsko, které se tak stane největší zemí Afriky.

 5. Jan Novák

  Kolikátá je v pořadí česká republika?
  Děkuji předem za odpověď

 6. elis

  Dobrý den, tento blog je skvělý pomáhá mi s domácími úkoly.

 7. Elf

  elfikuvblog.blogspot.cz
  opravdu strašně dobrý článek, jen bych ho zaktualizovala..:/k

 8. Petr Daubner

  A co je na tom článku k aktualizování? Od července 2011, pokud vím, k žádné podstatné změně nedošlo. Nebo ano? Jestli Ti ale v článku něco chybí, napiš to sem a já to případně zaktualizuji.

 9. klarka

  Ty komenty si píšeš sám ne?? 🙂
  Moc hezky napsané a navíc mi to pomohlo na zemák.
  Tento blog je skvělý a pomáhá mi s domácími úkoly.
  Tento blog je velice dobrý DOVÍME !! 🙂 se zde hodně věcí …

  A když někdo oponuje, tak je zle.
  😀

 10. PEtr Daubner

  Komentář v článku je samozřejmě ode mě, ale komentáře v diskusi ne. A nechávám tam i negativní komentáře, pokud jsou ovšem psané slušnou formou. A pokud někdo najde nějakou chybu a napíše to do komentáře, rád to opravím. Akorát na aktualizace už nemám čas…

 11. _Misty_

  Asie je kontinent, takže to logicky není možné, aby to byl největší stát, a když se podíváš na jakoukoli mapu světa, tak si všimneš, že Rusko, Kanada i USA jsou už na pohled větší než Čína.. To jenom tak, aby tady nedocházelo k omylům. 🙂

 12. _Misty_

  Je to skvělý blog, moc mi pomohl s domácími úkoly i se zeměpisem celkově, Děkuji 😀

 13. beautydrops.shop

  You have made some really good points there. I checked on the net to
  find out more about the issue and found most people
  will go along with your views on this web site.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.