10 největších světových pouští
(rozloha v km2)
1.Sahara 9,100,000 km2 9,065,000 Severní Afrika
2.Arabská poušť 2,330,000 2,590,000 Arabský poloostrov
3.Gobi 1,300,000 1,300,000 Mongolsko/Čína
4.Patagonská poušť 670,000 670,000 Argentina
5.Velká Viktoriina p. 650,000 650,000 Austrálie
6.Velká pánev 490,000 490,000 USA
7.Chihuahua 450,000 450,000 Mexiko/USA
8.Velká písečná p. 390,000 390,000 Austrálie
9.Karakum 350,000 350,000 Turkmenistán/Uzbekistán
10.Sonorská 310,000 310,000 Mexiko/USA
Samozřejmě co by to bylo za statistiku, kdyby se údaje výrazně nelišily, že? V tomto žebříčku to na první pohled vypadá, že se oba zdroje až na nepatrné drobné odchylky zcela shodují. Tak tomu však není. Druhý zdroj – factmoster.com totiž udává výrazně jiné hodnoty u pouště Kalahari (Botswana/Namibie/JAR – 570,000 km2 – a to znamená celkové šesté místo!), zatímco Wikipedia udává pouze 260,000 km2 a Kalahari se jí nevejde do první světové desítky. A další výrazný rozdíl je u pouště Thar (Indie/Pákistán), u které www.factmonster.com udává 450,000 km2 – což znamená 7.-8. místo spolu s pouští Chihuahua), zatímco podle Wikipedie Thar měří jen 200,000 km2. Řazení v tabulce je tedy podle zdroje 1. U Kalahari to bude zřejmě nejasným vymezením pouště – Kalahari je v podstatě suchá pánev, jejíž centrální část má pouštní charakter a na okrajích poušť přechází v savanu.
Co je to vůbec poušť, je otázka. Často se poušť vymezuje klimaticky – jako místo, kde spadne méně než 200 mm srážek ročně. Podle tohoto kritéria je ovšem daleko největší pouští Antarktida (cca 14 milionů km2). Oba zmíněné zdroje také staví Antarktidu na první místo. Osobně se však nepřikláním k tomuto stanovisku. I když v Antarktidě spadne méně než 200 mm srážek ročně, slovem poušť bych ledovcovou zasněženou pláň neoznačil. Navíc pouze klimatická hranice (200 mm ročních srážek) nesedí ani jinde. Například v Astrachani v deltě Volhy (nejsušší místo Evropy) spadne méně než 200 mm srážek ročně, a přesto určitě Astrachaň neleží na poušti (nachází se totiž v deltě Volhy). Krajina v těsném sousedství řeky Nil je zelená a úrodná a určitě to není poušť (a přitom v některých místech na Nilu v Egyptě neprší prakticky vůbec). Proto se mi zdá vhodnější kombinovat klimatické vymezení s typem reliéfu.
Sahara je největší světovou pouští. Má rozlohu přes 9 milionů kilometrů čtverečních a největší rozměry 4830 x 1930 kilometrů. Na severu je hranicí Sahary pohoří Atlas a pobřeží Středozemního moře, na východě Rudé moře, na západě Atlantik a na jihu pásmo Sahelu (též se používá název Súdán). Sahel je suchá oblast, která tvoří jakýsi přechod mezi pouští a savanou. Tento přechod je velmi pozvolný, proto změřit přesnou rozlohu Sahary prakticky nejde. Navíc má Sahara tendenci se rozšiřovat právě jižním směrem, do oblasti Sahelu. Sahara se dělí na mnoho pouští místních – například Libyjskou, Arabskou (v Egyptě – na východ od Nilu), Núbijskou (v severovýchodním Súdánu), Velký východní erg, Velký západní erg, poušť Tenere a mnoho dalších. Na Sahaře převažují kamenité a štěrkovité pouště, zatímco „klasické“ pouště s písečnými dunami (ergy) zabírají jen asi 15% plochy. Samotné slovo „Sahara“ znamená v arabštině prostě a jednoduše „poušť“.
Sahara – někde v Alžírsku…
Na druhém místě je Arabská poušť. Zabírá území kolem 2,5 milionu km2, což je plocha téměř celého Arabského poloostrova. Dělí se rovněž, podobně jako Sahara, na řadu menších pouští – například pouště Rub al-Chálí, Dahna a Nafúd. Některé prameny tyto části berou jako zcela samostatné, což mi však přijde nelogické, protože se jedná o souvislý pouštní celek, který se pouze v různých částech různě jmenuje (úplně stejný příklad jako u Sahary a jejích částí). Samotná poušť Rub al-Chálí, která zabírá asi čtvrtinu plochy Arabské pouště), je největší souvislou písečnou pouští na světě. Název Arabská poušť (na Arabském poloostrově) nelze zaměňovat s Arabskou pouští coby částí Sahary.
Třetí největší pouští světa je Gobi na hranici Mongolska a Číny. V této poušti panují v zimě kruté mrazy. Rovněž v Patagonské poušti pravděpodobně dříve umřete mrazem než žízní, protože se rozkládá ve velmi chladné oblasti na jihu Argentiny. Velmi mrazivá je v zimě i Velká pánev v USA, rozkládající se především na území amerického státu Nevada (též se běžně používá název Nevadská poušť).
Jinak by též vypadal seznam pouští, pokud bychom sečetli plochu australských pouští. Ty na sebe prakticky souvisle navazují a dohromady by se ocitly na třetím místě před Gobi. V Austrálii se nachází Velká písečná poušť, Velká Viktoriina poušť, Simpsonova poušť, Gibsonova poušť, poušť Tanami a Sturtova poušť. Prakticky všechny prameny však tyto pouště řadí zvlášť.
Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.
Pěkný, ale chtělo by to víc fotek !!!!!!!!!
Dik ze to tu je ja to mel za domaci ukol ze zemaku..xD
taky to mam za domacak ze zemaku
jj je super ze to tu je,tohle jedna z mala stranek na ktere jsou pouste a svany,ja to totiz mela taky za domaci ukol!!!Ale pravda ze by to chtelo vice fotek,jinak je to pekna stranka.
super že to tu je,fakt boží apon nemusím na ten ukol do zemáku nikde moc hledat 🙂
😀 mám to taky jako DÚ. A můžu to používat i na referát pro Přírodopis 😀
Mám todle jako domácí úkol, a dostala jsem 1.:-D
Dobre1 na prezentaci
Měla jsem to jako dú do zemáku.
Dle Wikipedie je základní charakteristikou pouště místo s maximálním úhrnem srážek 250 mm (Vy uvádíte 200 mm, což si rozporuje). Avšak horší je, že dle tohoto hodnocení je největší pouští Antarktida, avšak Vy si dovolujete přidat svůj názor, že největší pouští je Sahara. Čemu pak má člověk věřit, když si kdokoli přidá svůj názor a změní oficiální stanovisko nebo hodnocení ?