10 nejmocnějších žen světa
(podle serveru forbes.com k 30.8.2007)
1.Angela Merkel Německo kancléřka
2.Wu Yi Čína vicepremiérka
3.Ho Ching Singapur generální ředitelka, Temasek Holdings
4.Condoleezza Rice USA ministryně zahraničí
5.Indra Noovi USA generální ředitelka, PepsiCo
6.Sonia Gándhí Indie předsedkyně INC
7.Cynthia Caroll Velká Británie generální ředitelka, Anglo American
8.Patricia Woertz USA předsedkyně, Archer Daniels Midland
9.Irene Rosefeld USA generální ředitelka, Kraft Foods
10.Patricia Russo USA generální ředitelka, Alcatel-Lucent
23.Alžběta II. Velká Británie královna
25.Hillary Clinton USA senátorka za stát New York
Běda mužům, kterým žena vládne – řekne si možná leckterý muž. Nicméně ženy se prosazují v celosvětovém měřítku stále výrazněji. A daří se jim to zhruba stejným dílem v obou klíčových oblastech, kde se rozhoduje o reálné moci – v politice i ekonomice.
Zatímco u mužů je titul „nejmocnějšího muže světa“ obvykle jaksi vyhrazen americkému prezidentovi, u žen je to možná složitější. Nicméně na prvním místě skončila žena, která ze všech příslušnic něžného pohlaví zastává v současnosti asi nejvýznamnější politickou funkci – německá kancléřka Angela Merkel. Tuto funkci vykonává od roku 2005. Navíc je předsedkyní CDU, jedné ze dvou nejsilnějších politických stran v Německu, která získala v posledních volbách nepatrný náskok před sociálními demokraty. Pro neekonoma jsou i z dalších jmen asi známější političky – ministryni zahraničí USA Condoleezzu Rice zná asi každý. Zajímavou a vlivnou postavou je i Sonia Gándhí, předsedkyně nejsilnější indické politické strany, Indického národního kongresu (INC). Sonia Gándhí je vdovou po zavražděném premiéru Rádžívu Gándhím (jehož matka, Indíra Gándhí, byla rovněž indickou premiérkou a byla rovněž zavražděna při atentátu). Po svém manželovi převzala vedení INC a dovedla ho k vítězství v parlamentních volbách. Protože je však původem Italka, nestala se s ohledem na indické tradice premiérkou, jako stávající předsedkyně INC má však mimořádný politický vliv. Z žen mimo první desítku je asi nejznámější britská královna Alžběta II., která sice nemá velkou politickou moc, její vliv však není rozhodně zanedbatelný. Spojenému království panuje už od roku 1952! Hillary Clinton má velký vliv jako senátorka i jako manželka bývalého prezidenta USA Billa Clintona. Navíc má stále šanci stát se příštího roku první prezidentkou v historii USA.
Přesná metodologie, kterou používá server Forbes k určení pořadí, mi není známa. V každém případě je však „moc“ sama o sobě veličinou velmi těžko měřitelnou. Určit, zda má větší vliv šéfka významné nadnárodní společnosti nebo členka vlády mocného státu, je jistě nesnadné.
Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.