10 nejmocnějších žen světa

Od | 17 dubna, 2018

10 nejmocnějších žen světa

(podle serveru forbes.com k 30.8.2007)

 

1.Angela Merkel          Německo                    kancléřka

2.Wu Yi                       Čína                            vicepremiérka

3.Ho Ching                  Singapur                    generální ředitelka, Temasek Holdings

4.Condoleezza Rice     USA                            ministryně zahraničí

5.Indra Noovi              USA                            generální ředitelka, PepsiCo

6.Sonia Gándhí            Indie                            předsedkyně INC

7.Cynthia Caroll           Velká Británie              generální ředitelka, Anglo American

8.Patricia Woertz         USA                          předsedkyně, Archer Daniels Midland

9.Irene Rosefeld          USA                            generální ředitelka, Kraft Foods

10.Patricia Russo         USA                            generální ředitelka, Alcatel-Lucent

23.Alžběta II.              Velká Británie              královna

25.Hillary Clinton         USA                            senátorka za stát New York

   Běda mužům, kterým žena vládne – řekne si možná leckterý muž. Nicméně ženy se prosazují v celosvětovém měřítku stále výrazněji. A daří se jim to zhruba stejným dílem v obou klíčových oblastech, kde se rozhoduje o reálné moci – v politice i ekonomice.

   Zatímco u mužů je titul „nejmocnějšího muže světa“ obvykle jaksi vyhrazen americkému prezidentovi, u žen je to možná složitější. Nicméně na prvním místě skončila žena, která ze všech příslušnic něžného pohlaví zastává v současnosti asi nejvýznamnější politickou funkci – německá kancléřka Angela Merkel. Tuto funkci vykonává od roku 2005. Navíc je předsedkyní CDU, jedné ze dvou nejsilnějších politických stran v Německu, která získala v posledních volbách nepatrný náskok před sociálními demokraty. Pro neekonoma jsou i z dalších jmen asi známější političky – ministryni zahraničí USA Condoleezzu Rice zná asi každý. Zajímavou a vlivnou postavou je i Sonia Gándhí, předsedkyně nejsilnější indické politické strany, Indického národního kongresu (INC). Sonia Gándhí je vdovou po zavražděném premiéru Rádžívu Gándhím (jehož matka, Indíra Gándhí, byla rovněž indickou premiérkou a byla rovněž zavražděna při atentátu). Po svém manželovi převzala vedení INC a dovedla ho k vítězství v parlamentních volbách. Protože je však původem Italka, nestala se s ohledem na indické tradice premiérkou, jako stávající předsedkyně INC má však mimořádný politický vliv. Z žen mimo první desítku je asi nejznámější britská královna Alžběta II., která sice nemá velkou politickou moc, její vliv však není rozhodně zanedbatelný. Spojenému království panuje už od roku 1952! Hillary Clinton má velký vliv jako senátorka i jako manželka bývalého prezidenta USA Billa Clintona. Navíc má stále šanci stát se příštího roku první prezidentkou v historii USA.

   Přesná metodologie, kterou používá server Forbes k určení pořadí, mi není známa. V každém případě je však „moc“ sama o sobě veličinou velmi těžko měřitelnou. Určit, zda má větší vliv šéfka významné nadnárodní společnosti nebo členka vlády mocného státu, je jistě nesnadné.

3 thoughts on “10 nejmocnějších žen světa

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.