Světové zeměpisné rekordy VI. – Stavby a města

Od | 24 dubna, 2018

Světové zeměpisné rekordy VI.    (Stavby a města)

(většina údajů je zaokrouhlena na celé metry)

Nejvyšší stavba světa (nedokončená, dosažena konečná výška)

   Nejvyšší stavbou světa je mrakodrap Burj Dubai v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. 17 ledna 2009 dosáhla budova výšky své konečné výšky 818 metrů. Budova bude dokončena definitivně dokončena v září 2009, stavět se začala v září 2004.

Nejvyšší stavba světa (dokončená)

      Nejvyšší dokončenou stavbou světa je v současné době kotvený stožár KVLY/KTJI TV Mast  ve městě Blanchard, v Severní Dakotě, v USA. Jeho výška je 629 metrů a slouží jako televizní vysílač. Byl dokončen v roce 1963.

Nejvyšší ropná plošina

    V Severní Americe je v současnosti i nejvyšší ropná plošina na světě. Jmenuje se Petronius Platform, byla uvedena do provozu v roce 2000 a  nachází se v Mexickém zálivu, asi 210 kilometrů jihovýchodně od města New Orleans (Louisiana, USA). Její výška je neuvěřitelných 610 metrů.

Nejvyšší televizní věž

   Nejvyšší televizní věž je CN Tower v kanadském Torontu, v provincii Ontario. Byla dokončena v roce 1976, měří 553 metrů a až do září 2007 byla nejvyšší volně stojící stavbou světa (v září 2007 ji přerostla hrubá stavba mrakodrapu Burj Dubai, kotevní stožáry pak nejsou volně stojící stavby, protože bez kotvících lan by spadly).

Nejvyšší dokončená budova (mrakodrap)

   Nejvyšší dokončenou budovou světa je stále mrakodrap Taipei 101 v hlavním městě Taiwanu Taipei. Měří 509 metrů, má 101 pater a dokončen byl v roce 2004. Uvedená výška (509 metrů) je výška „nejvyššího architektonického prvku“ budovy, nikoliv však střechy ani antény (v tomto případě se jedná o jakýsi výstupek či špičku)!

Nejvyšší dokončená budova (výška střechy)

   Pokud bychom nepočítali výšku „nejvyššího architektonického prvku budovy“, nýbrž výšku střechy, pak nejvyšší budovou světa je mrakodrap Shanghai World Financial Center v Číně. Byl dokončen letos a jeho střecha leží ve výšce 492 metrů, zatímco Taipei 101 má střechu pouze ve výšce 448 metrů. I když se zjednodušeně téměř vždy označuje za nejvyšší budovu světa Taipei 101, mně se zdá měřítko výšky střechy mnohem objektivnější než výška nejvyššího architektonického prvku.

Nejvyšší dokončená budova (včetně výšky antény)

   Pokud se počítá výška budovy včetně antény, která je umístěna na jejím vrcholu, pak nejvyšší dokončenou budovou na světě je mrakodrap Sears Tower v Chicagu v USA. Jeho výška včetně antény je 527 metrů, má 108 pater a dokončen byl v roce 1974. Jeho střecha je však pouze ve výšce 442 metrů. V každém případě se však jedná o nejvyšší budovu USA.

Nejvyšší dvojčata (dvojitá budova – twin towers)

   Nejvyššími dvojčaty jsou věže Petronas Towers v hlavním městě Malajsie Kuala Lumpur. Obě budovy měří 452 metrů a byly dokončeny v roce 1998. Až do roku 2004 byla tato dvojčata i nejvyššími budovami světa, dokud je nepřerostl mrakodrap Taipei 101 na Taiwanu.

Petronas Towers, Kuala Lumpur, Malajsie - nejvyšší dvojčata

Nejvyšší komín

   Úctyhodných rozměrů dosahují zejména komíny některých elektráren. Nejvyšší komín na světě je komín elektrárny GRES-2 v kazašském městě Ekibastuz. Měří 420 metrů a byl uveden do provozu v roce 1987. GRES-2 je jedna z největších tepelných elektráren na světě.

Nejvyšší cihlový komín

   Nejvyšší cihlový komín mají ve městě Anaconda ve státě Montana v USA. Komín Anaconda Smelter Stack měří 178 metrů a byl postaven už v roce 1919.

Nejvyšší minaret

   Nejvyšší minaret na světě je minaret mešity Hassana II. v marocké Casablance (Dár al-Baydá). Měří 210 metrů.

Nejvyšší cihlový minaret

   Nejvyšší cihlový minaret je Qutub Minar v indickém Dillí. Je vysoký 72,5 metru.

Nejvyšší obelisk

   Obelisk Washington Monument ve Washingtonu D.C. v USA měří 169 metrů.

Největší křesťanský chrám

   Největší kostel na světě byl dokončen v roce 1989. Jmenuje se Notre Dame de la Paix a nachází se v Yamoussoukru, hlavním městě  Pobřeží Slonoviny. Před jeho dokončením byl největším křesťanským chrámem chrám svatého Petra ve Vatikánu.

Největší buddhistický chrám

   Největším buddhistickým chrámem je chrám Borobudur (Chrám nesčetných Buddhů) poblíž města Yogyakarta na ostrově Jáva v Indonésii. Byl postaven kolem roku 800 n.l., opuštěn,  znovuobjeven teprve v roce 1815, vykopán z džungle a zrestaurován. Má tvar 31 metrů vysoké stupňovité pyramidy.

Borobudur, Jáva, Indonésie - největší buddhistický chrám

Nejvyšší kostelní věž

   Nejvyšší kostelní věží na světě se pyšní katedrála v Ulmu (Německo). Je vysoká 161 metrů.

Nejvyšší hrobka

   Nejvyšší hrobka je slavná Cheopsova pyramida v Gíze v Egyptě. Její současná výška je 139 metrů (původně měla 147 metrů).

Cheopsova pyramida,Gíza, Egypt - největší světová hrobka

Nejvyšší letištní kontrolní věž

   Nejvyšší letištní kontrolní věž mají na letišti Suvarnabhumi Airport v thajském Bangkoku. Je vysoká 132 metrů.

Nejvyšší horská dráha

   Horská dráha Kingda Ka v Jacksonu ve státě New Jersey (USA) je vysoká 139 metrů.

Nejvyšší socha (s podstavcem)

   Bronzová socha Buddhy v japonském Ushiku měří i s podstavcem 120 metrů.

Nejvyšší socha (bez podstavce)

   Bez podstavce je nejvyšší sochou světa slavná Mamajevova mohyla ve Volgogradu (dříve Stalingrad) v Rusku. Je vysoká 82 metrů.

Nejvyšší dřevěná stavba

   Nejvyšší dřevěnou stavbou je rozhlasová věž ve městě Gliwice v Polsku. Měří 118 metrů.

Nejvyšší maják

   Nejvyšší maják mají v japonské Jokohamě. Měří 106 metrů. Byl dokončen v roce 1961 a světlo z něj je vidět do vzdálenosti 32 kilometrů.

Nejvyšší cihlový maják

   Nejvyšší cihlový maják je Leterna di Genova v italském Janově. Je vysoký 77 metrů.

Nejvyšší most

   Nejvyšší most na světě je Royal Gorge Bridge. Tento visutý most ve státě Colorado v USA se klene nad řekou Arkansas ve výšce 321 metrů. Délka mostu je 384 metrů. Byl postaven už roku 1929 a vede po něm silnice.

Nejvyšší mostní pilíř

   Nejvyšší mostní pilíř na světě byl postaven v roce 2004 ve Francii. Visutý most u Millau, který se klene 270 metrů nad řekou Tarnu, je zavěšen na  pilířích. Nejvyšší pilíř má výšku 343 metrů, je tedy vyšší než Eiffelova věž. Most je dlouhý 2,460 metrů a vede po němdálnice, která vede z Paříže ke Středozemnímu moři. Most stál celkem 400 milionů eur.

Nejdelší most světa

   Nejdelší most světa je Lake Pontchartrain Causeway v USA. Tento železobetonový most je dlouhý 38,422 metrů. Pontchartrain je jezero ve státě Louisiana. Most byl dokončen v roce 1969.

Největší obloukový most (podle světlosti oblouku)

   Největší obloukový most je New River Gorge Bridge v Západní Virginii v USA. Rozpětí (světlost) jeho oblouku je 518 metrů.

Největší visutý most (rozpětí pilířů)

   Největší visutý most na světě je most Akashi-Kaikyo v Japonsku. Byl dokončen v roce 1998 a rozpětí jeho pilířů je 1991 metrů (pro srovnání – asi nejznámější visutý most světa, slavný Golden Gate Bridge v San Francisku, má rozpětí pilířů 1,280 metrů), celková délka mostu je pak 3911 metrů. Most Akashi-Kaikyo vede přes průliv Setonaikai z ostrova Honšú na ostrov Šikoku a jeho stavba stála 7,5 miliardy dolarů.

Největší zavěšený most (rozpětí pilířů)

   Největší zavěšený most světa je most Tatara v JaponskuRozpětí jeho pilířů je 890 metrů, celková délka mostu je pak 1,480 metrů. Byl dokončen v roce 1999.

Nejdelší silnice

   Pan-American Highway (Panamericana). Silnice vede napříč Severní i Jižní Amerikou od Aljašky až po Chile a měří 25,744 kilometrů.

Nejvyšší silnice světa

   Nejvyšší silnice světa leží v severním Chile (region Antofagasta). Vede na sopkuAucanquilcha až na samý vrchol do nadmořské výšky 6,176 m.n.m. Po této silnici jezdily až dvacetitunové náklaďáky a byla využívána pro dopravu síry. Těžba ve zdejším sirném dole byla ovšem v roce 1990 zastavena a silnice se už dnes nepoužívá.

Nejvyšší silniční průsmyk

   Obvykle se za nejvyšší silniční průsmyk považuje průsmyk Semo La ve středním Tibetu, která dosahuje v nejvyšším bodě nadmořské výšky 5,565 m.n.m.

Nejdelší silniční tunel

   Nejdelší silniční tunel je Laerdal v Norsku. Jeho délka je 24,510 metrů. Stavěl se 5 let a dokončen byl v roce 2000.

Nejdelší železnice

   Transibiřská magistrála. Vede napříč Ruskem z Moskvy do Vladivostoku. Její celková délka je 9,288 kilometrů. Vlak celou trasu urazí za 8 dní, 4 hodiny a 25 minut. Překročí při tom 7 časových pásem. Železnice se stavěla v letech 1891-1916.

Nejdelší zcela rovný úsek železnice

   AustrálieNa trati Indian Pacific, která vede napříč australským kontinentem ze Sydney do Perthu, je v oblasti Nullarborské roviny zcela rovný úsek bez jakékoliv zatáčky, dlouhý 478 kilometrů.

Nullarborská rovina, Austrálie - nejdelší rovný úsek železnice

Nejvýše položená železnice a nejvýše položená železniční stanice

   Nejvýše položená železnice světa byla dokončena v červnu 2006 v Číně. Vede z Pekingu do Lhasy a v Tibetu překonává průsmyk Tanggula Mountain Pass ve výšce 5,072 metrů nad mořem. Vozy jsou z důvodu vyrovnání sníženého tlaku hermeticky uzavřené a pro cestující jsou v případě potřeby k dispozici kyslíkové masky. Cestování vlakem proto v mnohém připomíná spíše pobyt v letadle. V průsmyku leží i nejvýše položená železniční stanice Tanggula, která má nadmořskou výšku 5,068 m.n.m. Stanice v průsmyku byla slavnostně  otevřena 1.7.2006.

Nejdelší železniční tunel

   Nejdelší železniční tunel světa, který je momentálně v provozu, je tunel Seikan v Japonsku. Je dlouhý 53,841 metrů a spojuje japonské ostrovy Honšú a Hokkaidó. Z toho 23,3 km dlouhý úsek vede přímo pod mořem.

Nejdelší podmořský tunel (délka úseku pod mořem)

   Nejdelší podmořský tunel je Eurotunnel (Channel Tunnel), který od roku 1994 spojuje pod kanálem La Manche francouzské Calais a britské Folkestone. Jeho celková délka tohoto železničního tunelu je 50,450 metrů a z toho zhruba 39 kilometrů dlouhý úsek vede přímo pod kanálem La Manche.

Nejdelší čistě pozemní železniční tunel

  Nejdelší čistě pozemní železniční tunel (který nevede pod mořem a nepočítáme-li tunely metra) je Lötschberg Base Tunnel ve Švýcarsku, který byl otevřen v červnu 2007. Jeho celková délka je 34,5 kilometru.

Nejdelší tunel metra

   Trasa číslo 9 moskevského metra (Serpuchovsko-Timirjaževskaja) je dlouhá 41,500 metrů.

Největší umělá vodní nádrž (objem zadržované vody)

   Největší vodní nádrž co do objemu zadržované vody, je přehrada Kariba na řece Zambezi na hranicích Zambie a Zimbabwe. Zadržuje objem 180,6 km3 vody. Byla dokončena v roce 1959. Výška hráze je 128 metrů, délka hráze je 579 metrů. Lake Kariba, které bylo takto vytvořeno za přehradou, je dlouhé 220 kilometrů a široké až 40 kilometrů a zabírá plochu 5,400 km2. (Někdy se však za největší přehradu, co se týče objemu zadržované vody, považuje přehrada Owen Falls na Viktoriině jezeře v Ugandě. Viktoriino jezero je samozřejmě přírodního původu, ale díky této přehradě se zvýšila hladina jezera a zadržela tak navíc 2,760 km3. Osobně bych ale Viktoriino jezero nepovažoval za klasickou vodní nádrž.)

Největší umělá vodní nádrž (plocha vytvořeného jezera)

   Nádrž, která zaujímá největší plochu na světě, je vodní nádrž Volta na stejnojmenné řece v Ghaně. Zaujímá plochu 8,482 km2. (Podobně jako u objemu, i zde by někdo mohl považovat za plošně největší nádrž Viktoriino jezero, které zaujímá plochu 68,870 km2. Jezero je ale přírodního původu a přehradou byla pouze zvýšena jeho hladina, takže se dá jen těžko označit za „klasickou“ vodní nádrž).

Největší hydroelektrárna (množství vyrobené elektrické energie za rok)

   Největší hydroelektrárnou světa, co se týče roční produkce elektrické energie, zůstane i po dokončení Tří soutěsek hydroelektrárna Itaipu na řece Paraná (hranice Brazílie/Paraguay)V roce 2008dosáhla světového rekordu, když se zde vyrobilo přesně 94,685 GWh elektrické energie. Maximální výkon elektrárny Itaipu je 14 GW, což je zhruba sedmkrát více než výkon Temelína. Elektrárna Tři soutěsky bude mít sice větší maximální výkon než Itaipu, avšak celkově vyrobí za rok méně elektřiny, protože řeka Chang Jiang v Číně má větší výkyvy v režimu odtoku během roku než řeka Paraná a tudíž po většinu roku nemůže jet na maximální výkon.

Itaipu, Brazílie - největší vodní elektrárna (množství vyrobené elektrické energie)

Největší instalovaný výkon přehrady

   Největší instalovaný výkon má mít elektrárna na přehradě Tři soutěsky v Číně – 18.2 GW. Plně bude dokončena a uvedena do provozu v roce 2009.

Nejvyšší přehrada

   Nejvyšší přehrada na světě se jmenuje Rogun a leží na řece Vachš v Tádžikistánu. Výška hráze je 335 metrů.

Největší město (počet obyvatel v aglomeraci)

   Pravděpodobně největším městem světa je japonské Tokio. V tokijské aglomeraci či v metropolitním území Tokia žilo v roce 2006 asi 34 milionů lidí (údaje o počtech obyvatelstva v aglomeracích se ovšem často diametrálně liší).

Nejvýše položené hlavní město

   Nejvýše položené hlavní město světa je bolivijský La Paz. Centrum města leží v nadmořské výšce okolo 3,600 m.n.m., okrajové čtvrtě pak šplhají do ještě vyšších nadmořských výšek.

La Paz, Bolívie - nejvýše položené hlavní město

Nejníže položené hlavní město

   Nejníže položeným hlavním městem světa je ázerbájdžánské Baku. Leží na březích Kaspického moře v „nadmořské“ výšce -28 m.n.m. Zápornou nadmořskou výšku mají i některé části Amsterdamu.

Baku, Ázerbájdžán - nejníže položené hlavní město

Nejsevernější hlavní město

   Nejseverněji položené hlavní město nezávislého státu je islandský Reykjavík. Nachází se na 64o08‘ severní šířky.

Nejsevernější město (nad 1,000 obyvatel)

   Nejsevernější město světa, které má nejméně 1,000 obyvatel, je Longyearbyen, hlavní město Špicberků (Svalbard). Longyearbyen má přibližně 2,000 obyvatel a leží na 78o13‘ severní šířky.

  Nejsevernější město (nad 100,000 obyvatel)

   Nejsevernějším městem na světě, které má alespoň 100,000 obyvatel, je Norilsk v Rusku. Leží na 69o21‘ severní šířky a v roce 2002 měl přibližně 135,000 obyvatel.

Nejsevernější velkoměsto (nad 1,000,000 obyvatel)

   Nejsevernějším milionovým městem na světě je ruský Sankt Peterburg (česky Petrohrad, anglicky Saint Petersburg). Leží na 59o56‘ severní šířky a v roce 2002 měl přibližně 4,7 milionu obyvatel v administrativních hranicích. Pokud bychom počítali do počtu obyvatel i okolní aglomeraci, pak nejsevernějším velkoměstem na světě jsou „sousední“ finské Helsinky. Ty leží na 60o10‘ severní šířky. „Velké Helsinky“, zahrnující i okolní města (největší z nich jsou kromě Helsinek Espoo a Vantaa), mají přibližně 1,3 milionu obyvatel, samotné město Helsinky v administrativních hranicích však mělo v roce 2007 jen 569,000 obyvatel.

Nejsevernější trvale obydlené místo

   Nejsevernější trvale obydlené místo je Alert v teritoriu Nunavut v Kanadě. Alert je vojenská základna (celý oficiální název je Canadian Forces Station Alert – CFS Alert), kde je důležitá rádiová stanice. Základna leží na Ellesmerově ostrově na březích Lincolnova moře. Má 5 stálých obyvatel, během roku se zde však vystřídá mnohem víc obyvatel nestálých. Alert leží na 82o28‘ severní šířky.

Nejjižnější město světa

   Za nejjižnější město světa lze pravděpodobně považovat Puerto Williams v Chile. Leží na ostrově Isla Navarino na jih od ostrova Ohňová země (Tierra del Fuego) na 54o56‘ jižní šířky. V současnosti má lehce přes 2,000 obyvatel, takže je sporné, zda lze Puerto Williams považovat za město (obvykle však geografové považují za „město“ sídlo s více než 2,000 obyvateli). Puerto Williams je využíváno především jako základna chilského námořnictva.

Puerto Williams, Chile - nejjižnější město

Nejjižnější velké město světa (nad 10,000 obyvatel)

   Nejjižnější velké město světa je Ushuaia. Leží na ostrově Ohňová země (Tierra del Fuego) v Argentině na 54o48‘ jižní šířky. Ushuaia je (na rozdíl od Puerto Williams)  poměrně velké město – má kolem 60,000 obyvatel.

Ushuaia, Argentina - nejjižnější velké město

Nejjižnější hlavní město (nezávislého státu)

   Nejjižnějším hlavním městem nezávislého státu je Wellington. Hlavní město Nového Zélandu leží na Severním ostrově Nového Zélandu na  41o17¨‘ jižní šířky. V roce 2007 měl Wellington 379,000 obyvatel.

Wellington, Nový Zéland - nejjižnější hlavní město

Nejjižnější velkoměsto (nad 1,000,000 obyvatel)

   Nejjižnějším městem, které má alespoň 1,000,000 obyvatel, je druhé největší australské město Melbourne. Leží na 37o49‘ jižní šířky.. Melbourne je hlavní městem australského státu Victoria a žije v něm přibližně 3.8 milionu obyvatel.

Melbourne, Victoria, Austrálie - nejjižnější velkoměsto

Nejzápadnější hlavní město (nezávislého státu)

   Nejzápadnějším hlavním městem světa je Nuku’alofa (stát Tonga), které leží na 175o12’W.

Nuku'alofa, Tonga - nejzápadnější hlavní město

Nejvýchodnější hlavní město (nezávislého státu)

   Nejvýchodnějším hlavním městem světa je Funafuti (též někdy nazývané Vaiaku). Toto hlavní město státu Tuvalu leží na 179o12’E

Nejsušší hlavní město (nezávislého státu)

   Nejsušším hlavním městem nezávislého státu je peruánská Lima.Roční srážkový průměr je 19.7 mm srážek. Nejvíc srážek spadne v Limě v červenci (4.4 mm), nejméně v dubne (0.4 mm). Lima leží v průměrné nadmořské výšce 13 m.n.m.

Lima, Peru - nejsušší hlavní město

Největší letiště

   Největší letiště světa je letiště Atlanta Hartsfield-Jackson ve státě Georgia v USA. V roce 2007 tu bylo odbaveno 89,4 milionu pasažérů.

Největší přístav

   Největší přístav na světě je čínská Shanghai. V roce 2006 byl objem přepraveného nákladu ve zdejším přístavu 537 milionů metrických tun.

Největší stadion

Strahov (bývalý Spartakiádní) v PrazePlocha cvičební plochy 200×300 metrů. Kapacita v dobách největší slávy stadionu byla 200,000 diváků.

Největší hrad

Pražský hrad. Rozloha hradního komplexu je 7,28 ha. Podle Guinessovy knihy rekordů je to největší hrad na světě!

Pražský hrad, Praha, Česko - největší hrad

Největší náměstí

   Náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men) v čínském Pekingu. Jeho rozloha je 40 hektarů (pro srovnání – Karlovo náměstí v Praze, největší náměstí v České republice, má 8 hektarů). 

Nejdelší zeď

   Velká čínská zeď. Délka této pravděpodobně nejmonumentálnější stavby všech dob je 6,700 kilometrů (velmi sporný údaj, celková délka zdi je spíše odhad než výsledek přesných měření).

Nejhlubší důl

   Nejhlubší doly světa jsou doly na zlato v Jihoafrické republice. Nejhlubší z nich je důl TauTona, který má hloubku 3.6 kilometru. Leží na západ od města Johannesburg. Důl má v současnosti asi 800 kilometrů chodeb a zaměstnává 5,600 horníků. Práce v něm je velmi nebezpečná a v průměru zde zahyne 5 horníků ročně. Teplota horniny „dole v dole“ dosahuje až 60oC! Je velmi pravděpodobné že v některém jihoafrickém zlatém dole bude brzy dosaženo ještě větších hloubek.

12 thoughts on “Světové zeměpisné rekordy VI. – Stavby a města

 1. Frankie

  Zajímavé, takové statistiky mám rád, ale zajímalo by mě např. jak se určuje nejdelší silnice světa – jde pořád o silnici, která je hlavní a nesjede se s ní na žádnou vedlejší nebo jak je to s těmi kritérii ?

 2. Petr D.

  Co se týče nejdelší silnice, tak se všechny údaje víceméně shodují na Panamericaně, o nějakých konkrétních kritériích pro určování ovšem nevím. Ovšem vzhledem k tomu, že Amerika (Severní + Jižní) je nejdelší kontinent, těžko existuje nějaká delší silnice. Panamericana je většinou jedna hlavní silnice, ale například v Ekvádoru se rozděluje na dvě části, které se pak po určitém úseku opět spojují a takových rozdělení je určitě víc. A z vlastní zkušenosti rovněž z Ekvádoru mohu potvrdit i to, že ne všude má Panamericana asfaltový povrch! Takže termín „Highway“ je spíše vhodné v tomto případě přeložit jako „hlavní silnice“ než jako dálnice…

 3. Baggier

  Pro náš Čechy je čest, mít největší hrad na světě! Je to pro mě novinka, ale potěší to, že nejsme nej- jen v pití piva 🙂

 4. Kuba

  sem taky moc hrdej na to že česká repulblika máí poděl na celém světě já si myslim že češi sou nejlepší a věřím vto že čechy budou vždy nejlepší a historický stát na zemi česko!!!česko!!!česko!!!

 5. Piškot

  Je to super stránka je tady hafo věcí, akorát se to pomalu hledá…

 6. Frederic Warbuel

  Stejně jako nepovažujete Viktoriino jezero za klasickou nádž nelze ani Pražský hrad považovat za klasický hrad. Až do poloviny 13. stol. kdy byly postaveny hradby Starého Města byl Pražský hrad městem, a to hlavním městem českého království.

 7. Skompasem.cz

  Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

 8. 35.01hvm1nf2vvf1fhbk3e4g8cec5@mail4u.pw

  unde consectetur architecto dolores eum qui est consequatur maiores voluptatem ut voluptatem optio saepe provident sapiente. earum itaque animi sunt voluptas velit aliquid voluptatibus id quis consequatur fugit voluptas aliquam.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.