Státy obklopené uzemím pouze jednoho státu

Státy obklopené územím pouze jednoho státu

     I státy, obklopené pouze územím jednoho jediného státu, se označují jako enklávy, nejedná se však o státy s nesouvislým územím jako u většiny jiných enkláv, protože jejich území je tvořeno pouze jedním souvislým celkem. Pouze územím jediného státu jsou obklopeny tyto státy:

   1) Vatikán. Nejmenší stát světa, má rozlohu 0,44 km2. Celé jeho území je obklopeno Itálií. Délka společné vatikánsko-italské hranice je 3,2 kilometru a je to  nejkratší pozemní mezistátní hranice na světě. Stát Vatikán vzniknul (v dnešních hranicích) v roce 1929 na základě tzv. Lateránských dohod mezi Itálií a Svatou stolicí.

   2) San MarinoJe rovněž celé obklopeno Itálií. Plocha jeho území je 61 km2 a délka italsko-sanmarinské hranice je 39 kilometrů. San Marino je nejstarší republika na světě a je jediným územím, které nebylo zahrnuto do Itálie během jejího sjednocení. Hranice Itálie-Vatikán i Itálie-San Marino jsou zároveň vnějšími hranicemi Evropské unie (i když slovo „vnější“ zrovna v tomhle případě moc nesedí).

   3) Lesotho. Malé horské království na jihu Afriky. Rozkládá se v Dračích horách a je celé obklopeno územím Jihoafrické republiky. Délka hranice Lesotho-JAR je 909 kilometrů, rozloha Lesotha je 30,355 km2, proti Vatikánu a San Marinu je to tedy učiněný obr.

   Kromě těchto tří zemí existují další 3 země, které jsou z větší části obklopeny jedním státem a z druhé strany mořem. Jsou to Monako, Brunej a Gambie. Rozhodující kritérium: délka pozemní hranice s jediným státem musí být delší než délka pobřežní linie! Proto sem nespadá například Portugalsko. To je sice obklopeno Španělskem, avšak délka pozemní hranice Potugalsko-Španělsko je 1214 kilometrů, zatímco délka pobřeží Portugalska je 1793 kilometrů!  Rozhodující jsou údaje o délce pobřežní čáry a délce hranic podle CIA World Factbook 2007.

   1) Monako (Francie) – délka pozemní hranice 4,4 km, délka pobřeží 4,1 km!

   2) Brunej (Malajsie) – délka pozemní hranice 381 kilometrů, délka pobřeží 161 kilometrů. Brunej se sice skládá ze dvou oddělených částí, ale ty jsou obě obklopeny pouze Malajsií, nebo Jihočínským mořem.

   3) Gambie (Senegal) – 740/80 km ve prospěch pozemní hranice. Málokterá země je tak výrazně protáhlá jedním směrem jako Gambie. Tento stát se rozkládá v poměrně úzkém pásu na březích stejnojmenné řeky.

Libí se vám článek?

Petr Daubner

Jmenuji se Petr Daubner. V “civilu” jsem normálně učitel zeměpisu a dějepisu, občas se však změním v cestovatele a vyrazím do světa. Neboť cestování je mojí největší vášní.

  Petr Daubner has 866 posts and counting. See all posts by Petr Daubner

  3 komentáře: „Státy obklopené uzemím pouze jednoho státu

  • Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

   Reagovat
  • Nejkratší mezistátní hranice je ta mezi botswanou a zambií (cca 1 km)

   Reagovat
  • Ano, máte pravdu! Díky za upozornění. Nejkratší mezistátní hranici mají skutečně Botswana a Zambie. Je to hranice říční na řece Zambezi a její délka je pouze 1.6 kilometru. Obě země zatím spojuje trajekt, ale intenzivně se jedná o stavbě mostu, který by spojil oba státy. Hranice mezi Itálií a Vatikánem je tedy pouze nejdelší pozemní hranicí mezi dvěma státy.

   Reagovat

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.