Státy obklopené územím pouze jednoho státu

Od | 6 dubna, 2023

Státy obklopené územím pouze jednoho státu

I státy, obklopené pouze územím jednoho jediného státu, se označují jako enklávy, nejedná se však o státy s nesouvislým územím jako u většiny jiných enkláv, protože jejich území je tvořeno pouze jedním souvislým celkem. Pouze územím jediného státu jsou obklopeny tyto státy:

1) Vatikán. Nejmenší stát světa, má rozlohu 0,44 km2. Celé jeho území je obklopeno Itálií. Délka společné vatikánsko-italské hranice je 3,2 kilometru a je to  nejkratší pozemní mezistátní hranice na světě. Stát Vatikán vzniknul (v dnešních hranicích) v roce 1929 na základě tzv. Lateránských dohod mezi Itálií a Svatou stolicí.

2) San MarinoJe rovněž celé obklopeno Itálií. Plocha jeho území je 61 km2 a délka italsko-sanmarinské hranice je 39 kilometrů. San Marino je nejstarší republika na světě a je jediným územím, které nebylo zahrnuto do Itálie během jejího sjednocení. Hranice Itálie-Vatikán i Itálie-San Marino jsou zároveň vnějšími hranicemi Evropské unie (i když slovo „vnější“ zrovna v tomhle případě moc nesedí).

3) Lesotho. Malé horské království na jihu Afriky. Rozkládá se v Dračích horách a je celé obklopeno územím Jihoafrické republiky. Délka hranice Lesotho-JAR je 909 kilometrů, rozloha Lesotha je 30,355 km2, proti Vatikánu a San Marinu je to tedy učiněný obr.

Státy obklopené i mořem

Kromě těchto tří zemí existují další 3 země, které jsou z větší části obklopeny jedním státem a z druhé strany mořem. Jsou to Monako, Brunej a Gambie. Rozhodující kritérium: délka pozemní hranice s jediným státem musí být delší než délka pobřežní linie! Proto sem nespadá například Portugalsko. To je sice obklopeno Španělskem, avšak délka pozemní hranice Potugalsko-Španělsko je 1214 kilometrů, zatímco délka pobřeží Portugalska je 1793 kilometrů!  Rozhodující jsou údaje o délce pobřežní čáry a délce hranic podle CIA World Factbook 2007.

1) Monako (Francie) – délka pozemní hranice 4,4 km, délka pobřeží 4,1 km!

2) Brunej (Malajsie) – délka pozemní hranice 381 kilometrů, délka pobřeží 161 kilometrů. Brunej se sice skládá ze dvou oddělených částí, ale ty jsou obě obklopeny pouze Malajsií, nebo Jihočínským mořem.

3) Gambie (Senegal) – 740/80 km ve prospěch pozemní hranice. Málokterá země je tak výrazně protáhlá jedním směrem jako Gambie. Tento stát se rozkládá v poměrně úzkém pásu na březích stejnojmenné řeky.

6 thoughts on “Státy obklopené územím pouze jednoho státu

 1. Skompasem.cz

  Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

 2. martin w.

  Nejkratší mezistátní hranice je ta mezi botswanou a zambií (cca 1 km)

 3. Petr D.

  Ano, máte pravdu! Díky za upozornění. Nejkratší mezistátní hranici mají skutečně Botswana a Zambie. Je to hranice říční na řece Zambezi a její délka je pouze 1.6 kilometru. Obě země zatím spojuje trajekt, ale intenzivně se jedná o stavbě mostu, který by spojil oba státy. Hranice mezi Itálií a Vatikánem je tedy pouze nejdelší pozemní hranicí mezi dvěma státy.

 4. where to find illegally?

  Discounted Metformin online without prescription for
  diabetes How to get cheap diabetes drugs without a prescription. Just tell me
  already!
  Diabetes medication without prescription Best online pharmacy for diabetes medication

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.