Obsah
Není snad nikdo, kdo by tento symbol Yellowstonského národního parku v USA neznal. Obří gejzír Old Faithful, česky známý také jako Starý spolehlivec, pravidelně vypouští k nebi až 45 000 litrů vody, což z něj dělá jeden z největších gejzírů v parku. A také nejoblíbenějších, můžete si totiž klidně vsadit na to, kdy zase vybuchne.
Dává o sobě totiž vědět pravidelně, zhruba každých 50-90 minut. A každý jeho výtrysk trvá nejméně 90 vteřin, často ale i více než 5 minut. To je dost času k pořízení báječných fotografií a selfie. Navíc se Old Faithful chová jako opravdová hvězda – na svůj příchod upozorní hlasitým mručením, po kterém následuje efektní sloupec vřící vody o teplotě 100°C.
Ještě předtím, než přišel bílý muž
Jak dlouho už Starý spolehlivec takto odpočítává čas není přesně známo, nicméně domorodí indiáni tvrdí, že jeho bílou vodní clonu mohli pozorovat už dávno a dávno předtím, než se v Yellowstone objevili první kolonisté. Ale právě na základě zvěstí od domorodců sem v roce 1870 zamířil generál Henry D. Washburn a dal mu jméno, odrážející jeho spolehlivost.
Proč jiným gejzírům chybí taková přesnost?
Bylo by skvělé, kdybyste si ke všem gejzírům na světě mohli přikráčet stejně jako k Old Faithful, nastavit si hodinky a po pár minutách se těšit z báječného zážitku. Ovšem pravidelnost tryskání je u všech gejzírů výsledkem mnoha proměnlivých činitelů.
Jádrem tohoto přírodního zázraku je vždy trhlina nebo dutina v zemi, naplněná horkou vodní párou a plynem. Z ní vede k povrchu komín, jehož stěny bývají vyhlazeny a zpevněny vyvěrajícími minerálními látkami, jež se zde usazují s každým dalším výtryskem horké vody. Komín je naplněn studenou vodou, jež se postupně zahřívá stlačuje horkou páru v dutině pod sebou. Během tohoto procesu se samozřejmě i zbylá voda v dutině mění v páru – tím zvětšuje svůj objem a nakonec je uvnitř zkrátka už příliš těsno. Pára tak vyrazí jediným volný směrem, který ještě má – vzhůru. Vytlačí tak zbytek vody z komína a vynese ji nad zemský povrch. A gejzír je na světě.
Tlak v dutině opět poklesne, komín se začne plnit vodou a všude je klid, dokud tlak páry opět nedosáhne kritického bodu. A kde se to teplo bere? Zpravidla bývá výsledkem intenzivní sopečné činnosti. Proto v kontinentální Evropě nic podobného nenajdete – minerální prameny tu jsou, někdy se derou na povrch opravdu prudce, ale gejzír mezi nimi není.
Ve Skalnatých horách jsou oproti tomu pod planinou ze sopečných vrstev stále ještě kapsy naplněné horkými horninami, jejichž zásoba zatím neubývá. Naopak – nejrůznější vědecké studie ukazují, že aktivita ve zdejších oblasti v posledních desetiletích mírně narůstá, takže se o funkci nejznámějšího symbolu Yellowstonského národního parku nemusíme bát.
Věděli jste, že: Správa parku zveřejňuje na sém twitteru časy očekávaných erupcí gejzíru Old Faithful, a to pouze s desetiminutovou odchylkou?
Kolik gejzírů je vlastně v Yellowstonu?
Starý spolehlivec samozřejmě není ve zdejší oblasti jediný. A není dokonce ani největší. Návštěvníci tu najdou přes více než 100 horkých pramenů a gejzírů, z nichž Steamboat (Parník) tryská do výšky víc než 91 metrů, což je o polovinu víc, než Old Faithful. Ten se může chlubit pouhými 30-45 metry.
Kdy a kolikrát za rok vybuchne však nikdo netuší. Prvenství největšího gejzíru na svět mu už však nikdo nevezme. Dřív jím byl gejzír pojmenovaný Waimangu na Novém Zélandu, který chrlil vodu až do neuvěřitelné výšky 160 metrů, ten se však naposledy ozval před více než 100 lety a nic nenasvědčuje tomu, že by se měl opět probudit.
Kde ještě najdeme gejzíry?
Slovo gejzír vymysleli na Islandu. Původně znělo geysir a neznamená nic jiného než „divoký vodopád.“ Právě na Islandu mají s tímto přírodním zázrakem bohaté zkušenosti. A vydat se za nimi můžete i na Nový Zéland, do Japonska, na Jávu, Sumatru, Celebes či na Aleuty. Nikde však nejsou natolik spolehlivé, jako právě v Yellowstonu.
buy citalopram 20 mg online
Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good.