Ostrov Prvič: Malý ostrov snů poblíž Šibeniku

Od | 6 prosince, 2022

Prvič je malý ostrov v Jaderském moři a je jedním z hlavních výletních tipů v regionu Šibenik mezi chorvatskými znalci.

Jen kousek od oblíbeného prázdninového letoviska Vodice najdete jedinečný ostrov, romantické rybářské vesničky, historické památky, idylické turistické a cyklistické stezky a samozřejmě úchvatně krásné pláže v tom nejúžasnějším prostředí! Na ostrově jsou dvě osady: Prvić Luka a Prvić Šepurine.

Na ostrově Prvič je dokonce i muzeum na počest slavného vynálezce Fausta Vrančiče. Díky své kráse a klidnému prostředí (je úplně bez aut) je tento ostrov oblíbeným cílem jednodenních výletů – nabízí se tedy mnoho výletů lodí. Prvič je oblíbený díky své pověsti klidného prázdninového ostrova.

V tomto malém cestovním průvodci najdete všechny důležité informace a tipy o chorvatském ostrově Prvič. Ukážeme vám úžasné obrázky i nejlepší pláže.

INFO: Nejjednodušší způsob, jak se dostat na ostrov Prvic, je lodí z Vodice nebo Šibeniku. Z Vodice a Srimy sem jezdí také vodní taxi. Na ostrově jsou malé obchůdky, pekárna a bankomat, ale pokud se chcete zdržet déle, měli byste si na pevnině předem obstarat vše potřebné a případně vybrat i dostatek peněz.

Prvič je idylický, velmi tichý a jeden z nejkrásnějších ostrovů v Chorvatsku.

Prvič je idylický, velmi tichý a jeden z nejkrásnějších ostrovů v Chorvatsku.

Obecné informace o ostrově Prvič

Prvič je idylický, velmi tichý a je to jeden z nejkrásnějších chorvatských ostrovů, který je úplně bez aut. S rozlohou pouhých 2,5 km2 je jedním z nejmenších obydlených ostrovů v zemi. Nachází se mezi přístavním městem Šibenik a oblíbeným prázdninovým letoviskem Vodice. Z pevniny se sem dá dostat snadno a levně vodním taxíkem nebo trajektem několikrát denně. I plavba lodí na ostrov je jedinečným zážitkem a při troše štěstí můžete zahlédnout i delfíny!

Na Prviči žije jen asi 400 obyvatel, což ostrovu dodává velmi klidnou a idylickou atmosféru. Jsou zde dvě půvabné vesnice, Prvić Luka a Prvić Šepurine, kde najdete také malé vesnické obchůdky, několik příjemných restaurací, malý hotel a několik soukromých prázdninových bytů. Cesta z jedné vesnice do druhé trvá asi 10-15 minut, takže tento ostrov můžete snadno prozkoumat sami. Podél cesty jsou vždy romantické pláže a odlehlé zátoky, které vykouzlí rajskou, prázdninovou nebo romantickou atmosféru. Pěší a turistické stezky, které byly vytyčeny po celém ostrově, jsou také skvělé a zvou ke sportovním aktivitám v přírodě.

Ostrov Prvić má dobré spojení s pevninou loděmi, které jezdí na lince Šibenik-Zlarin-Prvić-Vodice.

Na ostrově Prvič není žádné auto, žádný hluk města, moře čisté a hlavně si odpočinete

Na ostrově Prvič není žádné auto, žádný hluk města, moře čisté a hlavně si odpočinete

Co dělat a co navštívit na ostrově Prvic

Na malém ostrově Prvič na vás čeká překvapivě dost úžasných věcí! Mezi nejvýznamnější atrakce ostrova Prvič patří malé rybářské vesničky Sepurine a Prvic Luka, Muzeum Fausta Vrančiće, malé galerie a samozřejmě fantastické pláže a romantické zátoky ke koupání.

Renesanční učenec Faust Vrančić byl fascinovaný kouzlem tohoto ostrova a proto se rozhodl na něm vystavět své letní sídlo.

Zde je souhrn všeho, co stojí za to vidět, nejkrásnější atrakce na ostrově:

Prvić Šepurine

Městečko Šepurine

Městečko Šepurine

Šepurine se nachází na severu ostrova Prvič a je největším městem na ostrově. Procházka městem, osídleným již od raného středověku, vás vezme na cestu zpět v čase! Obzvláště krásné jsou mnohé staré dalmatské kamenné domy, které jsou seřazeny těsně vedle sebe. Spolu s rybářským přístavem a středověkým kostelem svaté Heleny tvoří jedinečnou kulisu. Zajímavé je také to, že měšťanské domy, které jsou dnes památkově chráněnými, byly spojeny dlouhou společnou zdí. Tento způsob výstavby řešil nedostatek kamene v dřívějších dobách.

Na procházce Šepurine si užijete středomořskou atmosféru a malé taverny a kavárny zvou hosty k lenošení a pochutnání si. Podél pobřeží jsou také malebné zátoky – ideální ke koupání. Na této straně ostrova je také úchvatně krásná hlavní pláž Trstevica.

Kaple nad městečkem Šepurine

Kaple nad městečkem Šepurine

Kostel v Šepurine

Kostel v Šepurine

Prvič Luka

Prvič Luka

Prvič Luka

Vesnice Prvič Luka je druhá, o něco menší vesnice na ostrově. Nachází se na jihovýchodě, v chráněné zátoce a je spojena se Šepurine betonovou stezkou. Toto romantické místo vzniklo také ve středověku a dodnes můžete obdivovat jeho bohaté historické dědictví. Mezi nejvýznamnější atrakce patří půvabné centrum vesnice, které vyzařuje spoustu kouzla se svými starými kamennými budovami, a kostel P. Marie, kde se nachází místo posledního odpočinku slavného vědce a učence Fausta Vrančiče. Na jeho počest bylo v Prvič Luce otevřeno malé, ale zajímavé muzeum Vrancic, kde jsou mimo jiné vystaveny modely jeho vynálezů.

Přístav v Prvič Luka

Přístav v Prvič Luka

Tip: Přímo v Prvic Luka se nachází hotel jediný na ostrovech, okouzlující Hotel Maestral s vynikající polohou u přístavu a výbornou restaurací.

Městečko Prvič Luka

Městečko Prvič Luka

Nejlepší pláže na ostrově Prvič

Na ostrově Prvič je celá řada romantických zátok ke koupání. Ty jsou seřazeny podél pobřeží a ať už betonové, kamenné nebo oblázkové pláže, každý si zde najde své krásné místo. Díky přírodnímu prostředí je voda kolem ostrova obzvláště čistá a ideální pro šnorchlování.

Hlavní pláž, Plaza Trstevica, je obzvláště krásná. Nachází se na okraji Šepurine a je jednou z nejkrásnějších pláží v celém regionu Šibenik. Malebné středomořské pozadí je obzvláště působivé, díky čemuž je tento jemný oblázkový záliv skutečnou pláží snů.

Pláž na ostrově Prvič

Pláž na ostrově Prvič

Prvič a trošku z historie

I když byl ostrov osídlen již v období antiky, o čemž svědčí množství pozůstatků, až v 15. století se sem přistěhovalo více obyvatel, kteří se na ostrově zabydleli po útěku před Turky. V té době byl postaven klášter s kostelem Panny Marie Milosrdné a v 17. století byla dokončena stavba kostela sv. Roku, v kterém se nachází bohatě zdobený dřevěný oltář.

Noční život

A co když chcete za zábavou? Milovníci nočního života se mohou snadno převézt trajektem do městečka Vodice a vrátit se na ostrov až první ranní linkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.