Ostrov Prvič: Malý ostrov snů poblíž Šibeniku

Od | 6 prosince, 2022

Obsah

Prvič je malý ostrov v Jaderském moři a je jedním z hlavních výletních tipů v regionu Šibenik mezi chorvatskými znalci.

Jen kousek od oblíbeného prázdninového letoviska Vodice najdete jedinečný ostrov, romantické rybářské vesničky, historické památky, idylické turistické a cyklistické stezky a samozřejmě úchvatně krásné pláže v tom nejúžasnějším prostředí! Na ostrově jsou dvě osady: Prvić Luka a Prvić Šepurine.

Na ostrově Prvič je dokonce i muzeum na počest slavného vynálezce Fausta Vrančiče. Díky své kráse a klidnému prostředí (je úplně bez aut) je tento ostrov oblíbeným cílem jednodenních výletů – nabízí se tedy mnoho výletů lodí. Prvič je oblíbený díky své pověsti klidného prázdninového ostrova.

V tomto malém cestovním průvodci najdete všechny důležité informace a tipy o chorvatském ostrově Prvič. Ukážeme vám úžasné obrázky i nejlepší pláže.

INFO: Nejjednodušší způsob, jak se dostat na ostrov Prvic, je lodí z Vodice nebo Šibeniku. Z Vodice a Srimy sem jezdí také vodní taxi. Na ostrově jsou malé obchůdky, pekárna a bankomat, ale pokud se chcete zdržet déle, měli byste si na pevnině předem obstarat vše potřebné a případně vybrat i dostatek peněz.

Prvič je idylický, velmi tichý a jeden z nejkrásnějších ostrovů v Chorvatsku.

Prvič je idylický, velmi tichý a jeden z nejkrásnějších ostrovů v Chorvatsku.

Obecné informace o ostrově Prvič

Prvič je idylický, velmi tichý a je to jeden z nejkrásnějších chorvatských ostrovů, který je úplně bez aut. S rozlohou pouhých 2,5 km2 je jedním z nejmenších obydlených ostrovů v zemi. Nachází se mezi přístavním městem Šibenik a oblíbeným prázdninovým letoviskem Vodice. Z pevniny se sem dá dostat snadno a levně vodním taxíkem nebo trajektem několikrát denně. I plavba lodí na ostrov je jedinečným zážitkem a při troše štěstí můžete zahlédnout i delfíny!

Na Prviči žije jen asi 400 obyvatel, což ostrovu dodává velmi klidnou a idylickou atmosféru. Jsou zde dvě půvabné vesnice, Prvić Luka a Prvić Šepurine, kde najdete také malé vesnické obchůdky, několik příjemných restaurací, malý hotel a několik soukromých prázdninových bytů. Cesta z jedné vesnice do druhé trvá asi 10-15 minut, takže tento ostrov můžete snadno prozkoumat sami. Podél cesty jsou vždy romantické pláže a odlehlé zátoky, které vykouzlí rajskou, prázdninovou nebo romantickou atmosféru. Pěší a turistické stezky, které byly vytyčeny po celém ostrově, jsou také skvělé a zvou ke sportovním aktivitám v přírodě.

Ostrov Prvić má dobré spojení s pevninou loděmi, které jezdí na lince Šibenik-Zlarin-Prvić-Vodice.

Na ostrově Prvič není žádné auto, žádný hluk města, moře čisté a hlavně si odpočinete

Na ostrově Prvič není žádné auto, žádný hluk města, moře čisté a hlavně si odpočinete

Co dělat a co navštívit na ostrově Prvic

Na malém ostrově Prvič na vás čeká překvapivě dost úžasných věcí! Mezi nejvýznamnější atrakce ostrova Prvič patří malé rybářské vesničky Sepurine a Prvic Luka, Muzeum Fausta Vrančiće, malé galerie a samozřejmě fantastické pláže a romantické zátoky ke koupání.

Renesanční učenec Faust Vrančić byl fascinovaný kouzlem tohoto ostrova a proto se rozhodl na něm vystavět své letní sídlo.

Zde je souhrn všeho, co stojí za to vidět, nejkrásnější atrakce na ostrově:

Prvić Šepurine

Městečko Šepurine

Městečko Šepurine

Šepurine se nachází na severu ostrova Prvič a je největším městem na ostrově. Procházka městem, osídleným již od raného středověku, vás vezme na cestu zpět v čase! Obzvláště krásné jsou mnohé staré dalmatské kamenné domy, které jsou seřazeny těsně vedle sebe. Spolu s rybářským přístavem a středověkým kostelem svaté Heleny tvoří jedinečnou kulisu. Zajímavé je také to, že měšťanské domy, které jsou dnes památkově chráněnými, byly spojeny dlouhou společnou zdí. Tento způsob výstavby řešil nedostatek kamene v dřívějších dobách.

Na procházce Šepurine si užijete středomořskou atmosféru a malé taverny a kavárny zvou hosty k lenošení a pochutnání si. Podél pobřeží jsou také malebné zátoky – ideální ke koupání. Na této straně ostrova je také úchvatně krásná hlavní pláž Trstevica.

Kaple nad městečkem Šepurine

Kaple nad městečkem Šepurine

Kostel v Šepurine

Kostel v Šepurine

Prvič Luka

Prvič Luka

Prvič Luka

Vesnice Prvič Luka je druhá, o něco menší vesnice na ostrově. Nachází se na jihovýchodě, v chráněné zátoce a je spojena se Šepurine betonovou stezkou. Toto romantické místo vzniklo také ve středověku a dodnes můžete obdivovat jeho bohaté historické dědictví. Mezi nejvýznamnější atrakce patří půvabné centrum vesnice, které vyzařuje spoustu kouzla se svými starými kamennými budovami, a kostel P. Marie, kde se nachází místo posledního odpočinku slavného vědce a učence Fausta Vrančiče. Na jeho počest bylo v Prvič Luce otevřeno malé, ale zajímavé muzeum Vrancic, kde jsou mimo jiné vystaveny modely jeho vynálezů.

Přístav v Prvič Luka

Přístav v Prvič Luka

Tip: Přímo v Prvic Luka se nachází hotel jediný na ostrovech, okouzlující Hotel Maestral s vynikající polohou u přístavu a výbornou restaurací.

Městečko Prvič Luka

Městečko Prvič Luka

Nejlepší pláže na ostrově Prvič

Na ostrově Prvič je celá řada romantických zátok ke koupání. Ty jsou seřazeny podél pobřeží a ať už betonové, kamenné nebo oblázkové pláže, každý si zde najde své krásné místo. Díky přírodnímu prostředí je voda kolem ostrova obzvláště čistá a ideální pro šnorchlování.

Hlavní pláž, Plaza Trstevica, je obzvláště krásná. Nachází se na okraji Šepurine a je jednou z nejkrásnějších pláží v celém regionu Šibenik. Malebné středomořské pozadí je obzvláště působivé, díky čemuž je tento jemný oblázkový záliv skutečnou pláží snů.

Pláž na ostrově Prvič

Pláž na ostrově Prvič

Prvič a trošku z historie

I když byl ostrov osídlen již v období antiky, o čemž svědčí množství pozůstatků, až v 15. století se sem přistěhovalo více obyvatel, kteří se na ostrově zabydleli po útěku před Turky. V té době byl postaven klášter s kostelem Panny Marie Milosrdné a v 17. století byla dokončena stavba kostela sv. Roku, v kterém se nachází bohatě zdobený dřevěný oltář.

Noční život

A co když chcete za zábavou? Milovníci nočního života se mohou snadno převézt trajektem do městečka Vodice a vrátit se na ostrov až první ranní linkou.

2 thoughts on “Ostrov Prvič: Malý ostrov snů poblíž Šibeniku

  1. hair care

    I do trust all of the ideas you have presented in your post.
    They’re very convincing and can definitely work. Nonetheless, the
    posts are very brief for novices. May just you please lengthen them a bit from subsequent
    time? Thank you for the post.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.