Okavango – říční delta na okraji pouště

Od | 6 dubna, 2023

Řeka Okavango pramení ještě pod názvem Cubango ve střední Angole. Zde přibírá řadu menších přítoků a teče směrem k hranici s Namibií, kde ji chvíli kopíruje, aby nakonec přetnula severovýchodní cíp namibijského území zvaný Caprivi a dostala se do severní Botswany. Zde se pak řeka rozšiřuje do obrovské delty zvané Okavango.

Před několika miliony let ústila řeka Okavango do obrovského jezera v oblasti Kalahari. Toto jezero mělo pravděpodobně odtok směrem do Indického oceánu. Vlivem horotvorných pochodů byl však odtok přerušen a řeka dnes končí v bezodtoké pánvi na okraji Kalahari.

Okavango je napájena vodou z dešťových srážek, které spadnou v Angole přibližně v období od října do dubna (léto jižní polokoule – období dešťů). Jelikož má však řeka neuvěřítelně malý sklon, voda se krajinou doslova vleče. Povodňová vlna překročí hranici Namibie a Botswany v prosinci a na konec delty dojde až někdy v červenci. Trvá jí to tedy až 9 měsíců (od začátku dešťů v říjnu), než doteče z Angoly až na konec delty! Není divu – na 450 kilometrech řeka překonává sklon pouhých 60 metrů! Navíc přináší velké množství plavenin, které vytváří celé písečné bariéry a nutí řeku vytvářet si stále nová a nová řečiště.

Obrazek

Popis delty a okolí řeky Okavango

Rozloha delty v době vrcholící povodně je 9000 km2 až 16000 km2, šířka v dolní části je až 230 kilometrů! Asi 97 % vody se nakonec vypaří a zbytek vody skončí v bažinách v okolí jezera Ngami. I když je tento odtok velice malý, stačí to k tomu, aby se v deltě nehromadila sůl a delta se nezměnila v mrtvou solnou pánev. Když je některý rok povodeň obzvláště vydatná, doteče někdy voda dalších 200-300 kilometrů až do solné pánve Makgadikgadi, kde skončí tentokrát už v definitivně bezodtoké solné pánvi.

Když přijde do delty Okavanga každoroční povodeň, krajina v severní části pánve Kalahari, která má místy až pouštní charakter, se rázem změní ve změť jezer, tůní a mokřadů. Spolu se životodárnou vodou putují i obrovská stáda býložravců a za nimi v druhém sledu se sem stahují velcí predátoři.

Obrazek

Nejznámější přírodní rezervací v deltě řeky Okavango je Moremi. Návštěvníci tu mohou spatřit obrovské stáda slonů, stahující se sem především v době sucha. Žije tu ale i velké množství zeber, žiraf, buvolů, antilop, hrochů, lvů a leopardů a mimořádně velké počty psů hyenovitých. Také tu lze najít stovky druhů ptáků, mnoho různých obojživelníků, plazů a ryb. A také bohužel i miliardy krvežíznivých moskytů, kterým se zde obzvláště dobře daří.

Poblíž Okavanga můžete navštívit i další přírodní divy. Na severozápad od Okavanga se například nachází osamělý skalní útvar Tsodillo (obdoba slavného australského Uluru neboli Ayers Rocku). Zde se zachovaly tisíce pravěkých kreseb, starých 35000 let! Podle místních kmenů právě zde došlo ke zrození světa a Tsodillo je pro ně tudíž posvátným místem. V nedaleké jeskyni Gcwihaba jsou zase k vidění krápníky (stalaktity i stalagmity), dosahující délky až deseti metrů!

4 thoughts on “Okavango – říční delta na okraji pouště

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *