Niue – divošský ostrov

Zeměpisné souřadnice ostrova Niue jsou 170o západní délky a 19o jižní šířky. Je to ostrov korálového původu a od Nového Zélandu je vzdálen asi 2400 kilometrů. Má rozlohu 263 km2 a v roce 2007 na něm žilo 1492 obyvatel (počet obyvatelstva neustále klesá, v roce 1966 měl 5200 obyvatel!). Z toho přibližně polovina žije v hlavním městě Alofi. Celoroční průměrná teplota je 27oC a jsou zde mimořádně vysoké srážky (roční průměr 7700 mm!). Ostrov je plochý, nejvyšší bod ostrova má nadmořskou výšku pouhých 68 m.n.m. Je to typický atol a jedná se o jeden z největších korálových ostrovů na světě.

Obrazek

V Niue se mluví niuesky

Niue je zámořské území Nového Zélandu s rozsáhlou vnitřní samosprávou (mj. vlastní parlament a vláda). Veškeré vnitřní záležitosti si Niue spravuje samo, Nový Zéland je odpovědný pouze za obranu a zahraniční politiku. Ostrov má i vlastní ústavu (z roku 1974) a vydává vlastní zákony. Mluví se zde niuesky (polynéský jazyk, nejvíce podobný tonžštině a samojštině) a anglicky. Většina obyvatel se hlásí k místní protestantské niueské církvi. Původně bylo Niue administrativně přiřazěno k dalšímu novozélandskému zámořskému území, Cookovým ostrovům, ale od roku 1946 má samostatný status. Nejdůležitějšími odvětvími hospodářství je zemědělství a turistický ruch.

Hlavní položky vývozu představují (kromě zemědělských plodin) fotbalové míče a výrobky uměleckých řemesel. Vydávají se i vlastní poštovní známky. Nejdůležitějším obchodním partnerem (kromě Nového Zélandu) je Fidži.  Niue dostává z Nového Zélandu pravidelnou ekonomickou pomoc (v roce 2006 to bylo 2,6 mil. USD).

 

Obrazek

Jak se Vám líbí tento článek?

Poslední aktualizace:

Petr Daubner

Jmenuji se Petr Daubner. V “civilu” jsem normálně učitel zeměpisu a dějepisu, občas se však změním v cestovatele a vyrazím do světa. Neboť cestování je mojí největší vášní.

  Petr Daubner napsal celkem 866 článků. Zobrazit všechny články autora Petr Daubner

  2 komentáře: „Niue – divošský ostrov

  • Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

   Reagovat
  • Petře, píšeš, že tato území jsou zámořskými územími Nového Zélandu, ale skutečnost je trochu jiná. Jsou to volně přidružené země. Něco jako Portoriko k SSA.

   Reagovat

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.