Galešnjak – krásný chorvatský ostrov ve tvaru srdce

Od | 30 prosince, 2022

Víte, že Chorvatsko má přes 1200 ostrovů? Z toho množství je mnoho neobydlených ostrovů a některé jsou i v soukromém vlastnictví. Jedním z nejzajímavějších soukromých ostrovů Chorvatska je ostrov Galešnjak.

Zajímavý je pro svůj tvar – vypadá jako srdce. Na celé Zemi pravděpodobně není ostrov, který by měl dokonalejší tvar srdce, než má ostrov Galešnjak. Právě pro jeho tvar se ostrov nazývá ostrovem lásky či ostrovem zamilovaných. Zamilované páry tento ostrov vyhledávají i kvůli samotě – milostné hry zde vždy slaví úspěch.

Ostrov Galešnjak

Nachází se mezi pevninou a ostrovem Pašman a má rozlohu pouhých 0,132 km2. Délka pobřeží je 1,55 km, které je většinou oblázkové a nejvyšší bod ostrova je ve výšce 36 metrů nad mořem. Na ostrově rostou stromy a keře, ale není nijak udržován ani obydlen. Nacházejí se zde zbytky budov. Začátkem 19. století ho zaznamenal Napoleonův kartograf. Dnes si ostrov můžeme prohlédnout na internetu díky Google mapám. Majitel má v plánu ostrov rozvinout, ale to je otázka budoucnosti.

Na ostrov není snadné se dostat, ale jedna z možností je půjčit si člun v městečku Turanj či Zadar a udělat si jednodenní výlet. Někteří odvážlivci na ostrově přenocují, avšak kempování v Chorvatsku mimo vyhrazená místa je zakázáno. Na to pamatujte 🙂

Dnes Galešnjak slouží jako oblíbený cíl pro vyjížďky lodí na Valentýna a nádherné letecké výhledy.

Ostrov Galešnjak je pravděpodobně největší a tvaru srdce nejpodobnější ostrov na světě a možná také nejslavnější poté, co se v únoru 2009 rozšířil na sociálních sítích.

V současnosti jej vlastní Tonci Juresko, který nedávno učinil kontroverzní rozhodnutí odlesnit dvě velké části ostrova. Pro ty, kteří vždy ostrov obdivovali a milovali, to bylo samozřejmě srdcervoucí – doslova.

Ale Juresko měl celou dobu v hlavě plán, jak udělat ostrov ještě romantičtějším. Jakmile se Juresko doslechl o úvahách Angeliny Jolie o koupi newyorského ostrova ve tvaru srdce k narozeninám Brada Pitta za 16,1 milionu dolarů, uvědomil si, že turistika na ostrov Galešnjak může být docela zisková. A tak pokácel přirozeně vyrostlé stromy, aby znovu zasadil 250 stromů a postavil kapli pro pořádání svateb. Juresko také plánuje přestavět molo, které na ostrově postavil jeho dědeček před 80 lety. Juresko říká: „Zasadím olivovníky a ostrov bude krásnější než předtím.“

Možná, že jak v lásce, tak na ostrovech ve tvaru srdce, musíme nějakou dobu snášet žal v naději, že dosáhneme světlé, krásné budoucnosti.

Dnes se ostrovu přezdívá „ostrov lásky“ nebo „ostrov milenců“ a je velmi oblíbenou destinací pro páry. Mnozí přijíždějí na ostrov na líbánky, oslavit významná výročí, a mladí muži si často vybírají Galesnjak jako místo, kde přijdou na ruku svou milovanou. Dalo by se říci, že ostrov má jakousi auru, téměř magické kouzlo, které přitahuje zamilované lidi.

Co tedy můžete v Galesnjaku dělat?

Jak jsem již zmínila, ostrov je neobydlený: nejsou zde žádná turistická zařízení ani žádné umělé budovy. Ale to je to, co přitahuje jeho návštěvníky: divoká, dobrodružná atmosféra ostrova, skutečnost, že je to izolované, tiché a klidné místo, kde vás nikdo nebude obtěžovat – tedy na rozdíl od jiných destinací v Chorvatsku, které jsou obvykle plné turistů. Je to ideální místo pro vytvoření mnoha romantických vzpomínek.

6 thoughts on “Galešnjak – krásný chorvatský ostrov ve tvaru srdce

 1. Pharma affiliate program

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you,
  However I am going through problems with your RSS.
  I don’t know why I am unable to subscribe to it. Is there anyone else having similar RSS problems?
  Anyone who knows the solution will you kindly respond?
  Thanks!!

 2. fund password gate io

  Do you mind if I quote a couple of your articles as long asI provide credit and sources back to your website?My blog site is in the very same niche as yours and my users would certainly benefit from some of the information you present here.Please let me know if this okay with you. Thanks!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.