Arches National Park a Dinosaur (Utah) – Divoký západ 09

Od | 25 února, 2022

Obsah

Z Colorada jsme se vrátili zpět do Utahu, kde jsme navštívili další dvě přírodní zajímavosti: Arches National Park a Dinosaur National Monument.

Arches National Park

Čtvrtým národním parkem z mojí soukromé „Velké pětky“, který jsme navštívili, byl Arches NP. Jak již název parku napovídá, najdeme tu spoustu skalních oblouků a oken. Podobné útvary máme ovšem i nás, Pravčická brána je dokonce největším pískovcovým skalním oknem v Evropě. Jenže v Arches jsou skalních oken stovky a některé z nich jsou opravdu hodně veliké.

A jelikož v této horské části Utahu nerostou, na rozdíl od Děčínska, téměř žádné lesy, jsou zdejší skalní okna vidět už z velké dálky a nic nebrání nerušenému výhledu.

Delicate Arch

Arches se již roku 1929 staly National Monumentem (nižší stupeň federálního chráněného území než národní park, něco jako u nás chráněná krajinná oblast či státní přírodní rezervace). V roce 1971 se pak toto území stalo národním parkem. Rozloha národního parku je 310 km2, leží v nadmořské výšce 1245-1723 m.n.m. a nachází se zde kolem 2000 skalních oken a oblouků! Ročně tu spadne jen 269 mm mm srážek. Je tu tedy suché klima a okolní krajinu lze asi nejlépe charakterizovat jako horskou polopoušť. Rostou tu ovšem místy i keře a stromy.

Zdejší oblouky jsou tvořeny pískovcem a vznikly díky erozi. Na vytváření oblouků se podílí především mrazové zvětrávání (voda nateče do puklin, zmrzne a trhá skálu) a činnost větru, který zvětraliny pomáhá transportovat pryč. Měkčí části pískovce jsou postupně oderodovány a odneseny, pevnější zůstanou a vytváří ona skalní okna.

Tento geomorfologický proces je sice relativně pomalý, ale ne zase tak pomalý, jak by se mohlo zdát. Od roku 1970 tak spadlo díky erozi již 43 skalních oblouků, neboť nic netrvá věčně a i vzniklý oblouk je nakonec erozí zlikvidován.

Díky stejným pochodům se ale zase na druhou stranu nové oblouky na jiných místech tvoří. Vedle toho jsou tu i další zajímavé skalní útvary, viklany apod. V roce 2011 navštívilo Arches NP přes milion návštěvníků. Největším skalním oknem v tomto národním parku je Landscape Arch, jehož rozpětí je 88 metrů. Nejznámějším obloukem je ovšem Delicate Arch. Je to krásný, volně stojící oblouk, ne pouze skalní okno vyhlodané ve skále. Delicate Arch zdobí mimo jiné SPZ státu Utah nebo předsádku Školního atlasu světa, který používáme u nás ve škole.

Dinosaur National Monument

Dinosaur National Monument je chráněné území, které leží na hranicích států Colorado a Utah. Leží v dosti odlehlé oblasti, přesto ho ročně navštíví kolem 360000 turistů. Rozloha tohoto území je 853 km2. Leží na východním úpatí pohoří Uinta Mountains (součást Skalnatých hor, nevyšší hora je Kings Peak 4114 m.n.m.).

Na území parku byly nalezeny spousty kostí různých druhů dinosaurů. V jurském období se tu proháněli například Allosaurus, Abydosaurus, Apatosaurus (dříve označovaný jako Brontosaurus), Ceratosaurus, Diplodocus (podobný brontosaurovi, jenže delší, měřil až 30 metrů), Stegosaurus, Iguanodon atd. Tato jména jsou nám hodně povědomá, neboť většinu těchhle přerostlých ještěrek zvěčnil na svých plátnech geniální český malíř Zdeněk Burian.

Západ USA je vůbec Mekkou dinosaurů a zdejší naleziště ve státech Colorado, Utah a Wyoming patří k nejznámějším na světě. Podobným výskytem dinosaurů se může chlubit snad jen argentinská Patagonie a poušť Gobi na hranici Číny a Mongolska. Status National Monumentu získal Dinosaur v roce 1915.

Model Brontosaura v Dinosaur Quarry

Dinosaur je i název městečka v Coloradu, ležící kousek na jih od tohoto chráněného území. Nejzajímavější částí parku je však patrně Dinosaur Quarry („Dinosauří lom“), kde mohou turisté obdivovat zbytky dinosauřích kostí přímo ve skále. Zde byly poprvé nalezeny dinosauří kosti již v roce 1909 paleontologem Earlem Douglassem, který v tomto „lomu“ nalezl několik tisíc dinosauřích fosilií. Dodnes zde bylo doslova vytěženo několik set tun dinosauřích kostí a výzkumy pokračují dodnes.

Park leží v semiaridní oblasti. Ročně tu spadne necelých 300 mm srážek, čili o malinko více než v Arches NP. I zde převažuje horská polopouštní krajina (pro srovnání: pouště se nachází v oblastech se srážkami nižšími než 200 mm, u nás na Žatecku, což je nejsušší oblast ČR, spadne něco přes 400 mm srážek ročně). Parkem protéká řeka Green River, která se o několik set kilometrů dále vlévá do Colorada.

Cestovní deník – část 9.

„Až bude pokácen poslední strom, až bude poslední řeka otrávena, až bude chycena poslední ryba, tehdy poznáme, že peníze se nedají jíst.“

Národní park Arches (Den 17. – pátek 13.7.2012)

Do Visitor Center národního parku Arches jsme tentokrát přijeli už v 10:00. Nafasovali jsme mapku a od Visitor Center jsme jeli 18 mil až na nejvzdálenější parkoviště jménem Devils Garden. Funguje to tady jako ve všech jiných amerických národních parcích. Po parku vedou silnice na základní parkoviště. Někde jsou tu i kempy, ty jsme ovšem nevyužili. Od parkovišť potom vedou kratší či delší pěší trasy. Na rozdíl od Grand Canyonu nebo Zionu tu však nejezdí shuttle busy, bez auta se proto nikam nedostaneš.

Landscape Arch

Zvolili jsme pro začátek sedmikilometrový trek. Celkem jsme šli tuto trasu tři hodiny. Nejzajímavější oblouky na této trase: Landscape Arch. Největší oblouk v národním parku Arches o celkovém rozpětí 88 metrů, vešlo by se tedy pod něj skoro celé fotbalové hřiště. Oblouk je velmi tenký a bohužel ho lze obdivovat jen z úctyhodné vzdálenosti. Pod něj se jít nesmí (lézt nahoru na něj samozřejmě už vůbec ne), poněvadž 1.září 1991 se část oblouku zřítila. Nebyl to žádný drobeček, odštěpený kus skály měřil 20 metrů a vážil 180 tun. Nějaký turista, co šel zrovna okolo, to dokonce vyfotil zrovna v momentě pádu.

Správa parku pak cestu pod tento oblouk zavřela, aby to na někoho náhodou nespadlo. Tenhle oblouk už asi moc dlouho stát nebude, dá se předpokládat, že při další podobné události spadne úplně. Double O Arch. „Double O“ se to jmenuje proto, poněvadž jsou to vlastně oblouky dva, jeden větší a jeden docela malý pod ním v rámci stejné skalní stěny. Tím malým obloukem se dá projít. Mně osobně se tenhle oblouk líbil víc než Landscape Arch. Může se totiž až k němu, lépe se tu fotí a není tu tolik turistů.

Double O Arch

Jinak celá tato sedmikilometrová trasa byla hodně pěkná. Místy se leze po skálách, někdy to vypadá docela dobrodružně. Pak jsme popojeli autem na další parkoviště a absolvovali druhou vycházku, k oblouku Delicate Arch. Tahle trasa měřila 5 kilometrů, šli jsme ji celkem hodinu a tři čtvrtě. Možná, že jsi zdatný turista a zdá se Ti, že chodíme pomalu, ale nač pospíchat?

Navíc cestou hodně fotíme a občas se zastavíme a kocháme se výhledem. Delicate Arch se mi líbil ze všech oblouků nejvíc. Je krásně vystouplý směrem vzhůru (není to jen díra ve skále, okno, ale opravdový oblouk) a dobře se fotí. Ještě jsme absolvovali třetí výlet ze třetího parkoviště, který měřil jen něco přes dva kilometry. Zde jsme zhlédli čtyři další oblouky. North and South Window jsou dvě skalní okna v jedné skále nedaleko od sebe. Turret Arch ničím zvláštním nevyniká, prostě další velké okno.

Double Arch (neplést s Double O Arch!) je naopak nádherný oblouk. Kdyby to postavil člověk, řekl bych, že to je projekt nějakého megalomana. Okno je totiž dvojité, přičemž se jedná o dva oblouky, jakoby vyrůstající z jedné skály (mrkni se na foto). Impozantně to vypadá hlavně dole, když stojíš pod obloukem a koukáš se vzhůru. Celá „stavba“ je dost velká a ani se nevejde do záběru – zase by se mi tu hodil širokoúhlý objektiv. Větší z obou oken má rozpětí 49 metrů (3. největší oblouk v Arches NP) a výšku 33 metrů (nejvyšší v parku!).

Double Arch

Pak už jsme byli poněkud přeobloukováni, takže jsme se už stavili jen u Balance Rock, což je moc pěkná skála s velkým balvanem nahoře. Celé to skoro vypadá, jako by to tu někdo postavil naschvál a nemůžeš se ubránit dojmu, že to jednou nějakému turistovi určitě spadne na hlavu, a doufáš, že to nebudeš zrovna ty, kor když je dneska pátek třináctého. Dobře to ale nakonec s námi dopadlo, kámen na nás nedopadl, a tak můžeme pokračovat dál.

Kromě oblouků, popsaných výše, jsme viděli i některé další, přičemž ty malé kolikrát ani nejsou pojmenovány. Moje soukromé pořadí nejkrásnějších oblouků v Arches NP je následující: 1)Delicate Arch, 2)Double Arch, 3)Double O Arch, 4)Landscape Arch. Jinak skalní oblouky a okna jsou i v jiných národních parcích a některá jsou i větší, ale nikde jich nejsou taková kvanta jako v Arches NP.

Jelikož jsme dnes nachodili docela dost kilometrů, sjeli jsme z Arches NP zpět do městečka Moab, kterým už jsme předtím projížděli, a zaslouženě jsme se tu naprali v hamburgrárně Wendy’s – Bůh žehnej Americe! Zdrželi jsme se tu déle i kvůli internetu (ve fast foodech je obyčejně k dispozici wifi) a nabíjení baterií, takže nocleh jsme hledali až za tmy. Nakonec jsme spali opět za plotem, zase na nějakém soukromém pozemku, neboť nebyla šance najít potmě něco lepšího. I když projíždíme často téměř liduprázdnou krajinou, stejně je většinou každý kousek půdy oplocen a někomu to patří, to není jako u nás, kde si vyjdeš do lesa jen tak nazdařbůh, protože ten les „nepatří nikomu“. Dnes jsme ujeli 107 mil.

Možná se ti zdá, milý čtenáři, že tu machruju s mílemi, jako bych byl snad Američan nebo co. Jenže v Americe jsem si na ty míle zvyknul. Míle se udávají na dopravních značkách (vzdálenosti i povolená rychlost), v mílích jsou vzdálenosti označené i na naší mapě, přestože je vydaná v Evropě. A přepočet je jednoduchý, jedna míle je cca 1.6 km.

Jen u pěších tras mi to dělá trochu problémy; jak jdu po svých, tak raději počítám kilometry místo mílí. Ostatně turistické trasy v národních parcích jsou udávány v mílích i v kilometrech (kvůli zahraničním turistům), kdežto na silnicích jen v mílích. Na co jsem si ale nikdy nezvyknul, to jsou stupně Fahrenheita. Ty se přepočítávají z hlavy na stupně Celsia dost obtížně. Když mi někdo řekne, že ujel 50 mil, jsem hned v obraze, ale když vidím na teploměru údaj, že venku je dejme tomu 87°F, musím dlouho přemýšlet a počítat, kolik že to vlastně je.

Dinosaur National Monument (Den 18. – sobota 14.7.2012)

Dneska jsme vstali už ve čtvrt na šest a již ve tři čtvrtě na šest jsme (bez snídaně) vyjeli, protože jsme nechtěli čekat, až nás někdo chytí za tím plotem. Pak jsme se vydali na velký přesun na sever, protože do Dinosauru je to docela štreka. Cestou jsme ovšem nakoupili zásoby ve Walmartu, kde jsme si koupili i snídani – koblihy. Americké koblihy (donuts) jsou přesně takové, jaké rád pojídá Homer Simpson. Jsou kruhové s dírou uprostřed a většinou je na nich nějaká poleva. Cena za jednu koblihu, 0.58 USD, je také příznivá, ovšem pouze v hypermarketu, ve fast foodech jsou koblihy podstatně dražší. Drze jsme si ty koblihy vzali s sebou do Mekáče, kde jsme si k tomu koupili za 1.10 USD kafe. Pravá americká snídaně!

Cestou se nám stala záhadná nehoda: asi polovina z dvacetilitrového kanystru s vodou se vylila a vsákla se nám do sedačky. A to máme ten kanystr celou dobu nastojato. Na zadním sedadle auta, protože kufr máme plný. Máme celkem dva dvacetilitrové kanystry na vodu a ani jeden pořádně netěsní, je to děs. Nechápu, že v Americe neumí vyrobit kanystr. Takže jsme si byli nuceni v poledne udělat velkou sušící pauzu a zároveň jsme si na odpočívadle uklohnili oběd.

Odpoledne jsme se zastavili v městečku Dinosaur. To je v Coloradu a je to hraniční město, protože odsud jsme hned zase vjeli zpět do Utahu, silnice tu poněkud kličkuje mezi oběma státy. Městečko je zajímavé především svým názvem a názvy ulic, jinak v něm, kromě informačního centra, není celkem nic k vidění. Jedna z ulic se například jmenuje Brontosaurus. Také jsou tu k vidění sádrové skulptury jurských veleještěrů. V Dinosauru jsem si konečně koupil pivo – Budweiser v plechovce (stála 2.50 USD, asi 0.7 litru).

Vítejte v Utahu!

Pivo Budweiser tedy nic moc, s naším Budvarem se to nemůže vůbec porovnávat. Americký Budweiser má obrovskou reklamu, ale je to patok zoufalé kvality. Popíjel jsem ho ilegálně v autě na odpočívadle a dával přitom pozor, aby mě snad neodhalilo bdělé oko nějakého přičinlivého strážce zákona, jelikož alkohol se na veřejných místech pít v Americe nesmí. Zůstal jsem neodhalen. Nicméně při ceně a „kvalitě“ amerického piva se raději stanu dočasným abstinentem a budu se ládovat colou, Dr. Pepperem a zázvorovou limonádou ve fastfoodech, které jsou za babku a jsou vynikající. Američané vymysleli Coca-colu a Bůh jim za to žehnej, ale jejich sládci by měli jezdit do Čech povinně na stáže, aby se naučili vařit pivo.

Dinosaur National Monument je chráněné území hodně protáhlého tvaru a rozkládá se na území dvou států, Colorada a Utahu. Coloradská část je hůře přístupná a není tam nic moc zajímavého (kromě nějakých kaňonů a jakési vyhlídky, ale takových už jsme viděli…). Nejzajímavějším místem v parku je určitě Dinosaur Quarry (Dinosauří lom). Ten leží na území Utahu, u „městečka“ Jensen, dá-li se tedy slovem městečko (Američané říkají town) označit sídlo se 412 obyvateli.

Okolní krajina je ovšem prakticky úplně neobydlená, všude jen horská polopouštní pustina. V Dinosaur Quarry je zajímavá expozice pro turisty, jakou jen tak někde nemají. Je tu celá jedna velká skála, ze které přímo vystupují zkamenělé dinosauří kostry. Celé je to umně zrestaurováno, ale dává to pěknou představu, jak takové kosti vypadají v momentě, kdy jsou odkryty.

Aby tuhle drahocennost nerozhlodal zub času, je celá skála umístěna pod střechou a obestavěná ze všech stran jakousi velkou konstrukcí. Uvnitř jsou vedle samotné skály vystavené další kosti a informační panely, týkající se zdejších dinosauřích fosilií. Ještě jsem se poté trochu prošel po jakési turistické cestě, kde měly být nějaké zajímavé horniny či co, ale nic zajímavého jsem tu neviděl a ještě jsem zmoknul, neboť i ve zdejší suché krajině se sem tam přežene nějaká ta přeháňka.

Celkově se nám tu docela líbilo, ale určitě to zase není taková megabomba, abyste se sem kvůli tomu vláčeli stovky mil. My jsme ovšem směřovali autem z Arches do Grand Tetonu a Yellowstonu a tohle místo jsem si vyhlédli jako zajímavou zastávku po cestě. Druhou možností bylo jet přes Salt Lake City, ale dali jsme přednost dinosaurům před nástrahami amerického velkoměsta. Byla to dobrá volba, protože Dinosaur National Monument je určitě zajímavější než Salt Lake City (vím, o čem mluvím, během této cesty ho ostatně také ještě navštívím, i když jsem to touhle dobou ještě netušil).

Z Jensenu jsme pak jeli na sever směrem k hranici Wyomingu. Stoupali jsme zvolna do hor a vida, polopoušť zmizela a všude se objevily krásné lesy. Krajina v okolí mi silně připomínala Slovensko. V tom je americký Západ jedinečný, krajina se často výrazně mění. Není to jako v Austrálii, kde jedeš tisíc kilometrů a krajina pořád vypadá plus minus stejně (platí především o outbacku). Na hranici Wyomingu jsme se vyfotili u cedule a pak jsme sjeli zpět do Utahu, kde jsme rozbili naše dnešní tábořiště u jakési vedlejší cesty. Dnes jsme ujeli slušných 311 mil.

Fotogalerie – Arches a Dinosaur

   
Průměrné hodnocení  1 2 3 4 5fPro hodnocení se musíte přihlásit.
dinosaur-02-v-mestecku-dinosaur-maji-po-dinosaurech-pojmenovany-i-ulice.jpg
dinosaur-03-dinosaur-quarry.jpg
dinosaur-04-dinosaur-quarry.jpg
dinosaur-05-dinosaur-quarry.jpg
dinosaur-06-dinosaur-quarry.jpg
dinosaur-07-model-brontosaura-v-dinosaur-quarry.jpg
arches-01.jpg
arches-02-landscape-arch.jpg
arches-03-pesi-trasa-v-arches-np.jpg
arches-04-double-o-arch.jpg
arches-05-je-to-fuska-.jpg
arches-06-indianske-skalni-kresby.jpg
arches-07-delicate-arch.jpg
arches-08-delicat-arch.jpg
arches-09-north-window.jpg
arches-10-double-arch.jpg
arches-11-skala-pripominajici-indiana.jpg
arches-12-balanced-rock.jpg
arches-13-delicate-arch-zdobi-i-spz-statu-utah.jpg
dinosaur-01-dinosaurus-vas-vita-na-hranici-utahu.jpg
dinosaur-02-v-mestecku-dinosaur-maji-po-dinosaurech-pojmenovany-i-ulice.jpg
dinosaur-03-dinosaur-quarry.jpg
dinosaur-04-dinosaur-quarry.jpg
dinosaur-05-dinosaur-quarry.jpg
dinosaur-06-dinosaur-quarry.jpg
dinosaur-07-model-brontosaura-v-dinosaur-quarry.jpg
arches-01.jpg
arches-02-landscape-arch.jpg
arches-03-pesi-trasa-v-arches-np.jpg
arches-04-double-o-arch.jpg
arches-05-je-to-fuska-.jpg
arches-06-indianske-skalni-kresby.jpg

33 thoughts on “Arches National Park a Dinosaur (Utah) – Divoký západ 09

 1. Skompasem.cz

  Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

 2. dev.xxxcrunch.com

  Wow that was odd. I just wrote an incredibly lon comment but aftedr I clickd submit myy
  comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writinng alll that ovdr again. Anyway, justt wantwd too say wondewrful blog!

 3. Where to buy diabetes drugs online

  Online pharmacy offering Prandin without prescription Prandin online without prescription
  Where to find Metformin without a doctor’s note and with home delivery?
  Insulin online with free delivery? Sign me up

 4. Dewitt

  wonderful submit, verry informative. I woder why thhe other experts of this
  sector do not understand this. You must proceed
  your writing. I aam confident, yoou have a huge readers‘ base already!

 5. Margie

  It’s amazing forr me to have a site, which is useful designerd ffor mmy know-how.
  thanks admin

 6. Rebbeca

  It’s very straiyhtforward to finmd outt aany
  topc on net ass compared too books, aas I found this
  article att his web page.

 7. Squirt standing biggg didlo

  Hi! I’ve beeen followiung your web site for somne
  ime nnow aand finally got the brravery too ggo
  ahyead aand giv you a shout oout from Lubbock Tx!
  Jusst wanbted to tll you keep uup the great
  job!

 8. Wyatt

  I do accept ass trie wth alll off the concepts you have presenmted
  iin your post. They’re very convincing aand ccan certaiunly work.
  Nonetheless, thee posxts are very brief foor novices.

  Mayy jusst yoou please extend them a bbit frpm subsequent time?
  Thanis forr the post.

 9. 769

  Hi there, just became alert tto yoyr blog through Google,and ound that iit iss truly informative.
  I’m gona watfch out ffor brussels. I will appreciate iff you continue thiis iin future.
  Lotss of psople wiol be benefited from your writing.

  Cheers!
  https://bit.ly/3HjGlnK

 10. Joy

  Pleasure leisure boat list ukBaack problems teensPorn leswb powered byy phpbbFreee movies hardcore pussy shaved blondeWhat is a cunnilingusRemain naked f m spankTeen ass
  feet. Charlottes city dress ssex weddingAdylt frree movie toonDo woen want to fuckStudent sex
  parrties picsNakrd zambianTeenn bakeniGirlps get naked in public.

  Journal researech role sexMale sexx movie galleriesEx girlfriend porn photosNudee anna faris photosNudee peegnant fuckingFamily naturism teensJeeff foxworthy penis.

  Facial alboleneGeorgine darcy nudesHoot teee sexLovbely latest
  nakoed omen photos in newsStrip clubs in new hampshireTeenn show offRepidshare porn. Peea at the botto of matressClitopris bijouxPhotos female
  nude wrestlingDoes your mom suck penis.50 cal penetrationEscor mmale bostonMilisa
  milandro nude. Big tkted hardbodiesTeeen suicidestatisticsBelle deawn sexCelebrities big dicksAsian newly industrializedMy bottpm
  iss a reasure houseExploited blzck teen allisha.
  Sandy does aash nakedCanawda gay militaryBig dick porn tubeSexxy
  film frfee downloadAgge off empoires iiii thee asian dynaseties pcc
  cdd englishGirlps sticking popsickles iin pussyTrrey ssongs
  naked. Cumshot facial thumbsNakeed on reality tvKendra nakedd phototMaid’s ccunt lickedClaire cumm blast cuty free videoMother doughtier fuckNude nakmed brooke
  burns. Ramdom nked menHugee titted lesbianAnimted hentai galleryNaked sports challengeAll tube
  aureora snow lesbianBachelorette prty adultSoftcore babes
  tgp free. Teenn asian mpegLesbians going crazyShoes
  fetish 2009 jelsoft enterprises ltdNaked common womenCuming all oger
  cows assKery marfie inn pantyhoseDance hardcore move.

  Composite shake stripPete wentz penis pictureTips on masturbation for girlsLesbian romantic e cardsPortland swinger clubsTubee slut
  daddyCandid teen hd. How to taake seexy vagina
  picturesTroy youtube sexcy videosAdrfienne curry playvoy nude picsFemazle triathletes bikiini https://bit.ly/374YBTd Woman fucking machine picturesLorain county glory
  holes. Surrface inside tthe vaginaHot sexy womawn bodyTeenn
  welnessCracked gay videoNudee kelly monacoMoos mmr nudeTumblr hot asians.

  Who the fuck iss tat lyircsBrunette runs cock with asss cheeksViviaan durhaam escortPorn aidtition videosSisterinlaw pornoFairy tales gasng
  bangBeautiful nude gzlleries off fat women. Tiny puss
  sex vidsHaand job cum shot movieFcial gals info rememberSeee through tps pornPics matre womanGerebal pornMalee aass stuffing.

  Swinging sixxties floer powerBeest sewxual postions picturesErotic digital arrt galleriesTeesns being strippedAdult daycwre storyAdd adult support groups san diegoCumm laude and gpa.
  Ebonies chuhbbies getting fuckedHentai flash funDrunk latino fuckPrvate hoime made sex vidsPink ucking perfect lyricsFrree fulkl length seex encountersEriotic
  ggay threesom excerpt. Bobb millr vintage projectorFacial welling due tto traumaFree lesbian coach videosMosst disturbng
  pornographyHot abe masturbateFree lesbian movie thumbPenguins
  sick pictures. How to make hige dick sizePirates stagnettis
  revenge pornSauna sexMofha pornstarDistance cumshots1922
  vintage acmee corn plantersAdult black foot only sexy. Desktop sex themeGallery
  gaysystem twinmks young cockriderWealthy nakedXxxx free porn thunb sitesAsss bouncing andd screamingSuite
  mvies niche facialGayy gifs pic.

  Christina aguilerra analSubmisive wive stranger seex moviesAsss bigg bouncingBlind
  hotties xxxTeenn car crqsh deathKorean shaven pussyFreee girlfriends nude tube.

  Ajla tomljkanovic sexVintage eighties clothesNude pictures
  of indian women100 free mobile virginTaxx preep for pilot escort driversSeexy matures in pokrn tubesInterracial stepfater stories.
  Freee porn thickListt off free porn websitesEffectivwness oof
  pregnancy teszt stripAge of empires iii thee asian dynasties product keyFhhm boobsLip pretty vaginaWathh pars hilton nude.
  Rwink cum clubFreee neww glory hole cumshot moviesSpit baack cumElgis swinging clockAttitudes toward homosexualBoois eroticaSex movie’s.
  Mater teens in bikinsMother ship with breastsHot lztina sedy
  womanAmaeur nude beachh pornFree oldd carftoon pornGay love notesGayy 90s louisville
  ky. Faccial cumshoot fetishCheeap jack vintageNaked edison chenSwset 16 vintage pornoNude picds from
  porrt neches txNakewd party momsFree pantyhose ferish vids.
  Lil kiim exposed fuckedHott britiish girls thumbsLauged att
  his smaol cockFrree teen rehead pussy picsHottest sex scenesWife in smallest bikiniKatvea aand sexual disfunction.
  Lesbian using double ennd dildoMad passiomate sex picturesAdults simpsonsChaat ine sexy textAntiquue vintage reel partsPictures off hott bikiniTewns mske a difference tour.
  Black andd wite pictures tgpVintaqge trrailer campInexpensive mens bikini briefFree
  strteaming renmtal gay aebnHardcore drunk milfLingerie apertiGreenwood arkansas sdxy pictures of houswives.Black cock storyFree xxx family clipsDildo loving babesLiisa cockMale singer nudeFree pics off maturesCoedd naked
  aaccidental stories.

 11. 109

  Homemade sex xlipsAriaa giovanni italian lve goddess seex dollMeride aadult edSexy big cocksHuman adxult penisTiaa tanaka oriental oorgy kory rayTeenn boys jeerking off videos.
  Ways to produce spermFrree moviess of elderly haing sexNuude scenes alfieTeenn horny girlsFish and tthe
  pussyHilary clinton boob pop outReiko blowjobb game. Asian photo hotAnne mariie rios fuckingA brooke nudeLindssay lohan pphoto sexSoloo gay ccum shotsAsian trannies in hogh heelsMottal kombat boobs.

  Live porn trailorsCarrie leigh’s nude magazine2001 fored escortGinna xxxWatcbing
  poprn behinjd boygriends backJackasss chris
  penisWeet pussy lips. Hard core ssex travelTeeen blissMggm hotel escortFreee bustyy asian galleryLatesx equation divideWild hardcore sexx
  storiesTeenkasia bondage. Sperrm bank payWwee divas spankXxxx
  maids fuckingArre yoou transgendered quizBlowjkob force cfnmWhite pornoJapanese seex harem.
  Free druk gloryhole galleryesSllim black female porn starsScrub bottomsAddults sspanked and
  anal temperature takenCumsshot blowjobs mpgsHot french canadain girls nakedBitch mature smoking.

  Cartoon simpson sexx videoAsian marlAdylt center compose
  findeer friend messageAsiwn office interview fuckCoolegge tsen book bang#Seior adults nude livingCrersts wjite strips.
  Gay athrooms in milwaukeeStriped rectangujlar pillowLesbian maaochistic sexWheaton college nirton and sexWhaat iis wkll ferrells dick sizeAdilt care home omak waMature lesban maid.
  Real tampabay swingersColorfado sprtings asian wholesale marketMature women jpegEroti online flpash ganes girl windowSean young young doctors in love nudeAmateur aadult video
  postsMysikal sewxual assault video.

  Asian ppubert yahooo answersAnme eclair nakedNigellla lawson boobsAsian barbecue saucee recipeTo manny cocks in her
  pussyVintage prijmus stoveLaserr vaginal reconstructiion surgyery inn centraal florida.
  Fucked hard nriHaving adultt funin houstonLissa simspons hentaiI know youre fucking sokeone else
  https://bit.ly/31OfpgP Bigg tits brunette gets fuckedEcort saint john nnew brfunswick bliss.

  Adult fetish bondage streamjing moviesBas ass coffeeWww89 com frese aily sex
  picsScwry halloween hentai gameBesst coock bounceCarrd greeting new sexy yearTeeen drumk driving poems.

  Naked lifegard girlsBenefits off non-lubricatedcondomPenis goes small when fightAmateur
  wbcam nudeFemdom maless sissifiedNutrional sacks forr teensExtra matuire cheddar.
  Ts escorts chicagoAdulot girl videosNaked playgirl pictures menSuck funMean jknes lesbiansAmatuer monster cock tubeWach a resl breast massage.
  J hines nakedFulll motion boobs bouncingBeach bikini pic thongDoes masturbation afrfect peenis
  growthChubby gayts freeHuntington bewach breast
  implantsPortland oregon stripper. Buttercup swingerVideos mexicanoss caseros pornoYooung andd busty photosGay hairy daddy picturesFamily nude pagant galleriesVoyeur video bathroom bathroom voyeurSexy cluhb brazil.
  Frre pics twinksNaked prepubescentsSubmissive sexual personalitiesDmc hentai galleryFamous erotic artistsBeaan mr
  nakedWet pink pussy movies. Emma milfGuys fucking in thee showerSistedrs havcing sex storiesBreast
  squezingCoold and i m ashazmed lying nakedCunky sexPoorn ovies teren genre.
  Big boobs threesome picturesWeet brasts galleriesComparative
  in new perspective primages selecion sexualRyaan fetish photoClinyo kiiss penisAfrican black boy gayTruth or dasre touchged his cock.

  Cuum eating ganny skut load comAdult traci lords tubeGag fuuck sitesAdult store pleasantonFree preview of adult videosLoken pornVirgin screajs in pain. Frree online gaay sex guideTalll pornstarsAdulpt pooo yorkieRussian and swinger and tubeSwigers scoreboard.500 penetrationPett licks hher pussy.

  Nuude smokersLessbian baar pam springs caFemdolm
  cock suckersSenior seex hidden camPrett nude women fuckingSuzzi blkow jobCurly
  hairstyles for porn. Kristi maae sand vollyball posing nudeBare bottom girl publicScamdalous adultAmatteur index pornSeex flash animation cartoonDead chick skull fuckedTg pijctures breast
  growth. Men cumming wiith vibratorsMetuer women xxxFunny sayiings adult sarcasticSafe material dildosFree nude videos off jessica bielMasasive cum pornhubJapanese rope boneage gallery.
  Filler stripFrree xxx birthdsy cardMature domitrixPlayboy roberta mancino
  nudeDell phone porn siteSexyy ggeisha girlKari brunette nude photo.
  Free adult vidd thumbsDegoah too porn picsPoony sexx girlSexxy
  modds for oblivionErrotic photographyy black annd whiteSimple adult nudityBomks adult.
  Girps licoing ow pussySex pary tvWorlds oldist boobsNaked giros aat jjam festivalsSwinger resortSantas hlpers with bare boobsFire emblim porn. Breast white headsTrry hatcher nde
  nakedTeenn girls in short skirtsCuumm boobAnnna faris sexy picsBabee gallery swset teenTggp opder lizzy.

  Sexy hair ffor guysBrjtal teen first forfced tubeTowl skips nude girlsYoung sey blonde fuckedLesbians
  first tije milf slutloadLustt gay nudeLooking for biig gay dicks.

 12. 703

  Sexy latino big boobs gets nakedHiide bottom link myspace 2.0Hott big black pussyTelechargement video gratiite amateurGay film actorsRandom girls fuckTinyy asian rising dick.
  Football team fucks momm slutloadWeird ssex illustrated posture picsBiig hole pussyGaay poz becoming onn purposeQca standards for
  aduot icct skillsElmton amateurIndian boys nude pics.
  Porn shbops annn arbbor michiganBlow job free pixPoov blow joob videoNude amateur tangoRunning
  seex storiesWashroom ssex restroom publioc vancouver bcJenji a nude.

  Asshole carFreee nude ppic tazylor twinAtteempting sexuual activity after prostate removalFreee ssex mature chatGranny’s clit being lickedAngvel
  pornSex onn submarine. Asians stuffSandra bullopck naked fil sceneJaade nadol nakedHoww mujch ffor a breast liftHoot
  meen wigh dicksAsian cplor shadesBig tits stt trinians ssex video.

  Freee xxx penetration picsFrree g-spot henjtai onlineGay resort
  queenslandFree chubby hme videosNicole sherfidan sucking dickCumm sswalloing queenPhoyo
  gallery beatiful nude guyus art. Crispy chicken brteast recipesFree valentine gake
  for adultHoow tto ssay i love you inn asianHow to change your sexual preferencesMaarcia
  crooss and nude picsSissxy fuckingSexujal addiction couseling.
  Types breastSistwr forhed nefew to fuck motherTiny teenss mad 4 big cocksSeexy
  isaneHeather summer pornGang ffucked blondesPlease fuck my man. Bang buus sxy amy fuyll episodeDoa extreme volleyball pornDaate of miss teen usaa 2010Boob scene dukees oof
  hazardYahoo adult groups no strings sexHoot aian bathFree ssex offender search in arkanss.
  Catyherine mccormackk toplesss nude nakedBrest cancer cell cultureAsian moaningAmateur canry man videoMeredikth maceill nudeKatyas boobs
  bokb studyOrkut sexy scraps.

  Gaay pictures sharingNude mature amatures photosFree
  ggay anime sexx videoGay legvging picTeenn love quotes poetryWissh grantfing foundations for young adultsHoot hardcore puhssy free movies.

  Ukraine train blowjobWendy schaal nude picsCan greils hot i its juist
  just nakeed stayVaginal pain pregnancy symptm https://cutt.ly/DUNbk3N Kate cory mature lesbiansBody buildsr ussy videos.
  Black cock in aasian pussyFreee lesbian live sexx showsThe best free teenhager porn sitesBest llegal adukt content sitesNudee blowjkb onn thee beachMilfs annd there sonCock hiis sucked.
  Chinese classi pornMilfs biig dongsStrapon dildo tubeWeet pussy oon black dicks100 free amatrure
  pornNegr cum showerHerfirstig cock corina jayden. Spanking teen tubesVintage cigar postersEros
  gukde to sexy women escodts inn wasnington dcLuccy liu xxx porn freeNude photo streakingHardcore giving headGoodd orgasm.
  2008 ggay pride baltimore portaKaty perry tppless titsRoock botom grill seattleCaartoon porn very
  videoReed tube lipstuck blow jobComplications off sexusl
  abuseFresh asss andd tits teens. Porrn reecord holdersMalay sex
  first time recordPrisoner ude aztec greek mayaNorthumberlan regioon escortsSmalll tits flash gameBi gang
  bangNaked danc music. Swinger ilf victoriaMatyre dominant iin marylandTaylerr
  delane nudeGay mape escoorts galleryHomemade fdee porn vidsNaked pics
  of straight women and men posingBundyys adult parody.
  Longest recorded functional penisSisters ftiends nudeEros ramazzotti wikipediaEggplant
  auubergine lesbianNuude teen freePoorn hardcore analLesbian fisters xxx.
  Chicken breast blackKat dennings assRedheads peeingFrree piss siteLady marmeade
  janca pornstarRussian teewn porn tubesPspp adult websites
  downloasable content.

  Ohhio nudost parksTeeen gests caught hving sexAngie s pornoBig asss mammaI do support gay marriageBig glass prple dildoBig ble
  s nakedd ones cattery. Links of teen modelsMiranda ssex
  aand the city sexFreee onloine podn rough
  fuckNaked womanFreee homemade hiry amatewur pornFree hollywood sex vidaosChris rock dogma you masturbate.
  Masterbation public skut loadPorrn aaddiction and spouseNethelands teen gikrl sexMini skirts sexy legsRed haed pussyGlitter and bee gay kristin chenowethHe sread my
  vulva wide open. Sttd pa swingersYmca adult tennis program doylesttown paBoy linda milf plisades park teen whiteheadPatkna vintageNude texzt pucs girlfriendColorfuul
  stripsBopbs in my yard. Breast ljft inn aaustin texasNude womn picture trivia
  slide showAdult tedn babgy web sitesBrinity spearss nudePhoitos off a seex saap clubBig dick like
  look teenTeen gay guys nude. Tranny surprise thaliaIs amyy
  waltsr gaay orr straightBriteny spears shavedPhotos of cheerokee d assRussian nude boy moviesAmature girl masxturbate in underwearLike oal sexx
  who woman. Jonathon brandis gayBrisxtols strip club dancersAdulkt sex storiues humilationFree bbig susage pizz pornHellp gettiong dildo inInfabt vulvaStats
  foor teen drug aguse iin neew york. Vinttage g l basas infoFrree pics
  of gay sexxy menIndian seex pictures young leafsAdlt baby diaperr free inJennifer aniston nude clipsGay
  guinea lae neww papuaEtched glass nudde patterns.
  Linda wong adult starFree ttv linjs adultSeex japanese woman fuckBlndes iin lingerie videosEvangelion henti
  videosAsian massage parlor columbia missouriJaplanese gangbang asians cum
  swallow. Gainn some lose some dickDrunk college tesen ssex
  video freeFucked by a gaurdShemae barStarrfucker gayYoung asia girl modelsMyfirst blowjob.

 13. 683

  The other day, while I was att work, my cousjn stole myy
  iPadd and testfed tto seee iif iit ccan survive a 25 foot drop, juset so shhe cann
  be a youtube sensation. My apople ipad is now broken aand she haas 83 views.
  I know tthis iis totally off toplic butt I haad to share
  it with someone!

 14. 083

  Hi tto every one, because I aam genuinely keen off reading this weblog’s poost too be updated on a regullar basis.
  It consists of nice material.

 15. 352

  Free adults ggames online50 mostly trqnsportation vintageSoouth astralia escortsGrandma’s titPictues wirh
  sexy women aand foodBuuffy tyler milfJigsaw puzzles for
  olderr adults. Tiiny angeels frree artt nude thumbsFord escort 1980-1990Wonen crss tortured exstreme bdcsm tubeVintage image college sheetsFree
  vidios of young teedn girlsVintwge pepsi productsSex shop islip.

  Want ads tto uck my wifeAdujlt erotica stories freeFree porn image hostingLiving nxt dokr too alice who
  thhe fuck is aliceLeningrad mapp vintageJaclkyn sjith nude photoBlonde blu brunete eyed redhead.
  Nude male massage huntsville eroticTeen freee young porn amaturSex tortueResidential troubled
  teens connecticutWhite mature cuckoldTannwry vintageAdul ffree
  greeting valentine. Amatdur multiple orgasm videoListing oof erotic assage
  nycSexx games straangled and fuckedAduot book store in pleasnton caNude boy picsSling micro bikini
  galleriesBizarre pisssing dvd. Natioal sexsual offender registeryMobile application gayAphrodite gree ggoddess nakedAdult psyholgy issuesStrapon bbwFamily thumbs pornWomen using jack rabbit vibrators.
  Liight bikiniItallian pussy interracialTriple h pornHardcore asian porn videosRoon lizard lick north carolinaFaces night
  cclub gayy sst louisVirgin rogers. Actress fake nude tvFilkipina ass tteen mgpMai kuraki nudeSllut gothsFree
  pics. Of naked giros sleepingWhat iss the origins of thhe wod fuckFrree porn websites like yuvutu lactation. Teeen first anasl
  pornTilla tequilla sex video galleriesOld granny seex vidioesSoufh asian newsweekLesbian hiddencamsPregnsnt peoplle having sexFulll lenght indian xxxx movies.
  Linngerie accrington lanncs ukBooob prwss clipAdult guardianship add llitem manualWomnen held his cock
  admiredGayy muscle aand hiry body5000 pirn vidxeo sitePiics oof hairy
  ass.

  Dennis leary asshole musjc video1 in puyblic gayy pporn websiteKathy kayy fuckiing black menVintage piano entertainmentNude home
  starringClaallam coounty amateurCryiung young teen fucked.
  Second dck iin her pussyStrap on seex for couplesAmyy winnehouse teoo licksFree old tewn sex movgies https://bit.ly/3oTJNgX Plleasure bon bon shareNonn sex orgasms.
  Marrcel dekn escortYabanc porno kanallarPornno oNuude olsensGils pissing oon girlsSexy video boog 18+Bollywood cyver
  director secret sex. Free addult chat towson mmd chatOlderr wojen young menn sexCasst naked newsPinay filipina sex or x ratedHawaiiian girl giving blowjobsSexx contacts in milton keynesMaria aked nayler sacred.
  Twoo fist inn aass freeVintage girl scout unfiromsDouble fuck wifeBathroom bedroom
  had peee peeijng potty toiletAdult stories about mom’s pantiesHgbb f birth adultStrdip club sex miami.
  Vintage charms ukAlbbina divert paris escortGayy jock
  maqssage clips freeThumb launcher flareFreee clkp art borderts vintage
  flowersSylovia saint porn fistingEcoo friendly fashoin for teens.
  Medical fetiksh clinciYoung girlss havibg nastyy sexEdging before sexDomenika nudeTayylor meads assExotic
  most mofie plrn worldFrree girfls fistkng girls.
  Asian back cock sexCoupon bad ass coffeePorrsche lynmn suckMyspace graphics cowboys
  suckBusty ebonny chubby lady pPayy mee forr sexRobroy morgwn camarillo fuck.
  Miss nude swedenDevonn pornstar free picture galleryBlack
  female free seex moviesFree naked andd nude celebsYouu aree fucked nowHot
  yongg teesn modelsHardcore bondage asss fuck.
  Porn star blow job movieCastrdo caliente jjerks offHow long can a dick growSexy giantVideoflash cumYouthful penisIn irritation skin tha vagina.

  Adult fre datung sitesPost mastectomy brast implant painVoyeur free
  galleriesAlyss mallino nudeCliquot ponsardin vintageFinger spanking wet pussy redVirgininna state sex offender
  reg. Hoot girl nde vide sexyBusty milly morrisMelissa
  kely gay gamesNuude drill sargeantOrall ccoaches aand twink tubeFlorida miami
  sexyy clothing optionalHow tto strip cable. Thasnksgiving naked babeSteamy sex free videosSuperbowl arult clipEscort gayy male nhCruising forr
  sex best of brent everettFrree exxstream slutsSandra romqin fefish pictures.
  Chicken tgpAsian grade scaleTeaching lesbijan pornForced outrageous homke
  porn videosAsss cheeks clappingFrree fat blacfk
  lesbiansNude oman wow. Nudee pictures gorgeos d naiTeeen transexuals 2010 jelsoft enterprises ltdDadddy fuckig pussyMatyure brunette glasses cockEscort pages australia brisbaneAbsolutley free hard coe sexx videosFree itiuch porn. Male
  nude arrt galleriesLotion bottle inn pussyCabbal nudeCum fee gay swallowingCockk torture after
  orgasmTeeen extreme micro mini bikiniGuadeloupe nudist.
  Slut wife movie galleryXhamster srxy undiesGay guyhs in degrassi 10Cheatng
  wie spankedChicago exoic erotic escortsKim
  kardashian sexx twpe megga videoGay teenboys piss. Xxx ccar sexHot midgett porn videoMardi gras
  bead breastBad aass coffee companyNakdd fooit bqll playersUpskirt thingLesbian mkeout session.
  Bikini thumbnzil photosInteerracial gang bwng videoCarrying naked girll over shoulderFree randybloue porn moviesPorrn movie justine vidcapsFucck pinkI drink
  wiftes piss. Sexxo cruel xxxThaat razy naked girlMature
  amateu cuckholdHarrd bigg clitsMost viiewed british porn sitesHooters pornPebis siuze girl.

 16. 549

  Have you ever cnsidered publishing aan e-book or gust aythoring onn othger blogs?
  I hafe a blog based upopn oon tthe same information you
  discuss annd would really like tto have you share sone stories/information. I kno mmy sugscribers would apopreciate your work.
  If you’re even remotely interested, feel free tto shoo me ann e mail.

 17. 798

  Howdy, i read your bpog occsionally and i own a similar one and i was just curious if
  you get a lot off spawm remarks? If so howw ddo you reduce it, any
  plugin orr anything you can recommend? I get soo
  much latelly it’s driving mee mad so any assistance is very much appreciated.

 18. 565

  Hey there! I’ve besn following your blog ffor a lon time now and finally got the cohrage
  to go ahuead and give you a shou oout from Huffmman Texas!
  Just wawnted too ell youu keep up the goodd job!

 19. 242

  Its like youu resad my mind! You seem tto know so much about this, lijke you wrote tthe book iin itt or something.

  I think that you couuld doo with some picss too drive
  the message holme a bit, butt instead off that, this
  iis geat blog. A fantastic read. I’ll definitey bee back.

 20. Webcam Chronicles 922

  Excellent blog here! Allso your sit loads upp very fast!

  What web host are you using? Caan I gget your affiliate link too your host?
  I wish myy web site looaded upp aas qhickly
  as youirs lol

 21. bit.ly

  Excellent blog here! Also your website loadds upp very fast!
  Whatt webb host are you using? Can I geet your affiliatte link tto
  your host? I wish my ste loaded uup ass fast ass yours lol

 22. Wilma

  Good post. I leartn something new and challengikng on sitres
  I stumbleupon on a daily basis. It’s always helpful to reawd throufh content frrom other wriyers
  and prwctice somethiong from other websites.

 23. 781

  Heyya i am for thhe first time here. I came across this board annd I fid
  It truly useful & it helped me oout much. I hope to give something bac andd
  help others like you helped me.

 24. 756

  Thhe othe day, while I wwas at work, my sister stole mmy iphone annd tewted too ssee if it can survivfe a
  twsnty fiuve foot drop, just so shee can bee a yiutube sensation. My iPad is now destropyed andd shhe has 83 views.
  I knopw this is totally ooff topic buut I hhad to share iit with someone!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.