Španělsko

Od | 16 prosince, 2022

Základní informace

Hlavním městem Španělska je Madrid, který je znám svými muzei, parky a náměstími. V hlavním městě se nachází Královský palác, který je jedním z největších a nejkrásnějších paláců v Evropě. Španělsko je součástí Schengenského prostoru a členem Evropské unie.

Španělsko je známé díky svému bohatému kulturnímu dědictví a městy s bohatou historií. Mezi patrně nejznámější město po Madridu bychom měli řadit Barcelonu, která je známá svými moderními stavbami a památkami, jako je Katedrála Sagrada Familia nebo Park Güell.

Španělsko je rovněž známé svou kuchyní a vínem. Mezi nejoblíbenější španělské pokrmy patří paella, tapas a churros. 

Historie země

Španělsko je země s dlouhou a bohatou historií. Původními obyvateli pyrenejského poloostrova byli Keltové a Iberové, kteří však byli následně dobyti Římany, čímž se území dnešního Španělska stalo součástí římské říše.

fPo pádu Říma se Španělsko stalo součástí Vizigótské říše a později se stalo součástí Arabské říše, která zanechala na zemi značné kulturní stopy. Během této doby se rozvinul kulturní a hospodářský rozvoj země, který vedl k rozkvětu měst jako Córdoba a Granada.

V průběhu středověku se Španělsko stalo jednou z nejvýznamnějších zemí v Evropě, stalo se tak zejména po sňatku krále Ferdinanda a královny Isabelly, čímž se spojilo království Kastilie a Aragonu. Vzniklo tak Španělské království. 

Toto období je známé jako období Reconquista, kdy bylo dobyto a očištěno území od Maurů a křesťané se usadili v celém Španělsku.

V 16. a 17. století se Španělsko stalo světovou velmocí, když dobylo a ovládlo řadu zemí v Americe a získalo mnoho zlatých a stříbrných dolů. To vedlo ke vzestupu moci a bohatství španělského království.

V 18. století se Španělsko začalo potýkat s hospodářskými a politickými problémy, což vedlo ke snížení jeho mezinárodního vlivu. Po Napoleonských válkách v 19. století bylo Španělsko zasaženo řadou občanských válek.

Před druhou světovou válkou, v roce 1936, zavedl ve Španělsku generál Francisco Franco diktaturu, která trvala až do roku 1975.

Od roku 1978 je Španělsko demokratickou zemí a v roce 1986 se stalo členem Evropské unie. Dnes je Španělsko jednou z nejvýznamnějších a nejbohatších zemí Evropy a představuje klíčovou součást Evropské unie.

Geografie a členění

Španělsko je stát ležící na Pyrenejském poloostrově v jihozápadní Evropě. Má rozlohu 504 782 km² a sousedí s Francouzskou republikou na severu, Portugalskem na západě a Gibraltarským územím na jihu. Na východě je Španělsko ohraničeno Středozemním mořem a na jihu Atlantickým oceánem. 

Španělsko má 17 autonomních společenství a dvě autonomní města, která mají vlastní vlády a zákony. 

Tyto autonomní společenství jsou: Andalusie, Aragonie, Asturie, Baleárské ostrovy, Kanárské ostrovy, Kantábrie, Kastilie a León, Kastilie-La Mancha, La Rioja, Madrid, Murcia, Navarra, Valencie, Baskicko, Ceuta, Melilla a Galicie.

Podnebí

Španělsko se nachází v oblasti Středomoří a má tak velmi příznivé podnebí. V létě jsou teploty většinou vysoké a v zimě příjemné. Průměrné teploty se pohybují mezi 15 až 25 stupňů Celsia v zimě a 25 až 35 stupňů Celsia v létě. V některých oblastech, jako je např. Andalusie, se v létě teploty mohou vyšplhat až ke 40 stupňům Celsia.

V zimě jsou teploty většinou příjemné a vlhkost je v daném období nízká. V létě se však mohou objevit bouřky a přeháňky, zejména v oblastech nadmořské výšky nad 1000 metrů.

Na pobřeží a v nížinách jsou léta velmi horká a suchá, zatímco na horách se teploty mohou snížit až na 10 stupňů Celsia.

Časové pásmo

Španělsko se nachází ve středoevropském časovém pásmu (Central European Time – CET). To znamená, že čas ve Španělsku se shoduje s časem v České republice.

Ve Španělsku se také používá letní čas, kdy se hodiny posouvaji o hodinu dopředu v období od posledního březnového víkendu do posledního říjnového víkendu. Tento krok se provádí za účelem lepšího využití denního světla a úspor energie.

Vstupní podmínky

Ke vstupu za turistickými účely do Španělska vám bude stačit platný občanský průkaz. 

H2: Měna

Oficiální měnou Španělska je Euro, které bylo zavedeno v roce 2002 po přechodném období, kdy byla měna Peseta. Pro cestování do zahraničí doporučujeme využívat službu Revolut

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.