Proč je jedním ze symbolů Portugalska právě vlaštovka?

Od | 2 prosince, 2019

Nejednoho návštěvníka, který do této nevšední země cestuje, jistě tato otázka napadne. Je to zajímavý symbol pro zemi, která je jinak téměř ve všech svých aspektech spjatá přímo s mořem. A jak jinak, stojí za ním nejspíš náhoda a taky jedno slavné jméno.

V Portugalsku můžete vidět vlaštovky téměř všude – a nejenom ty živé, ale i jejich více či méně zdařené dekorativní imitace. Objevují se na fasádách domů i v interiérech A je jich zkrátka příliš mnoho na to, než aby šlo jen o náhodu. Ale proč mají Portugalci k tomuhle obyčejnému ptáčkovi tak vřelý vztah? Stačí se trochu podívat pod pokličku historie.

Keramika Bordallo Pinherio a její obliba

Opravdu. Stačilo málo a o nějakých vlaštovkách bychom nezaslechli ani slůvko. Vděčíme za ně jedné z nejvýraznějších postav portugalské kultury a umění – Rafaelu Bordallu Pinheriovi. Tento umělec žil v druhé polovině 19. století. Netrvalo dlouho a keramika z jeho dílny, kterou založil, ho proslavila doslova po celém světě.

Věděli jste, že: Dnes má keramika Bordallo Pinherio zákazníky opravdu po celém světě? Pokračuje v nepřerušené tradici. A pokud byste si chtěli dovézt z Pyrenejského poloostrova opravdu autentický suvenýr, jde rozhodně o jednu z opravdu dobrých možností.

A jedním z produktů této keramické dílny by právě silueta vlaštovky. Vlaštovka se portugalsky řekne andorinha. Byly tak nádherné, že se je zákazníci okamžitě zamilovali a brzy byla jedna andorinha prakticky v každé domácnosti Takže to, co bylo původně jen nadmíru úspěšným obchodním artiklem, se bez nadsázky proměnilo v opravdový národní symbol.

Proč právě vlaštovka? Tak to je pořád ještě trochu záhada

Je velmi obtížné zjistit, proč je ten nebo onen produkt úspěšný. A vlastně ten důvod neznáme ani v případě Pinheriovy vlaštovky. Můžeme se jen dohadovat, že za tím stálo její jedinečné umělecké ztvárnění spolu s půvabem a charakteristikou skutečných vlaštovek

Ty totiž symbolizují věrnost, protože po celý svůj život žijí ve stejných párech, a navíc se vždy vrací na místo, kde se vylíhly. Jsou symbolem domova, lásky a loajality. Pod svými ochrannými křídly objímají domov, do něhož se tak rádi vracíme a v němž se cítíme tak spokojení a v bezpečí.

A to je vlastně nejspíš celé to kouzlo Pinheriovy vlaštovky, která se díky jednomu nadanému umělci dokázala stát symbolem celé země. Vypadá opravdu půvabně, a navíc symbolizuje univerzálně platné hodnoty, na něž bychom neměli v reálném světě zapomínat. Až pojedete příště do Portugalska, pořádně se rozhlédněte. Vlaštovky jsou tu totiž doslova na každém kroku. A to nejenom ty živé, ale i ty Pinheriovy, byť většina zobrazených uměleckých dekorací už z jeho dílny nepochází. Schválně, kolik jich dokážete napočítat?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.