Proč je jedním ze symbolů Portugalska právě vlaštovka?

Od | 17 května, 2022

Nejednoho návštěvníka, který do této nevšední země cestuje, jistě tato otázka napadne – proč zrovna vlaštovka? Je to zajímavý symbol pro zemi, která je jinak téměř ve všech svých aspektech spjatá přímo s mořem. A jak jinak, stojí za ním nejspíš náhoda a taky jedno slavné jméno.

V Portugalsku můžete vidět vlaštovky téměř všude – a nejenom ty živé, ale i jejich více či méně zdařené dekorativní imitace. Objevují se na fasádách domů i v interiérech A je jich zkrátka příliš mnoho na to, než aby šlo jen o náhodu. Ale proč mají Portugalci k tomuhle obyčejnému ptáčkovi tak vřelý vztah? Stačí se trochu podívat pod pokličku historie.

Keramika Bordallo Pinherio a její obliba

Opravdu. Stačilo málo a o nějakých vlaštovkách bychom nezaslechli ani slůvko. Vděčíme za ně jedné z nejvýraznějších postav portugalské kultury a umění – Rafaelu Bordallu Pinheriovi. Tento umělec žil v druhé polovině 19. století. Netrvalo dlouho a keramika z jeho dílny, kterou založil, ho proslavila doslova po celém světě.

Věděli jste, že: Dnes má keramika Bordallo Pinherio zákazníky opravdu po celém světě? Pokračuje v nepřerušené tradici. A pokud byste si chtěli dovézt z Pyrenejského poloostrova opravdu autentický suvenýr, jde rozhodně o jednu z opravdu dobrých možností.

A jedním z produktů této keramické dílny by právě silueta vlaštovky. Vlaštovka se portugalsky řekne andorinha. Byly tak nádherné, že se je zákazníci okamžitě zamilovali a brzy byla jedna andorinha prakticky v každé domácnosti Takže to, co bylo původně jen nadmíru úspěšným obchodním artiklem, se bez nadsázky proměnilo v opravdový národní symbol.

Proč právě vlaštovka? Tak to je pořád ještě trochu záhada

Je velmi obtížné zjistit, proč je ten nebo onen produkt úspěšný. A vlastně ten důvod neznáme ani v případě Pinheriovy vlaštovky. Můžeme se jen dohadovat, že za tím stálo její jedinečné umělecké ztvárnění spolu s půvabem a charakteristikou skutečných vlaštovek

Ty totiž symbolizují věrnost, protože po celý svůj život žijí ve stejných párech, a navíc se vždy vrací na místo, kde se vylíhly. Jsou symbolem domova, lásky a loajality. Pod svými ochrannými křídly objímají domov, do něhož se tak rádi vracíme a v němž se cítíme tak spokojení a v bezpečí.

A to je vlastně nejspíš celé to kouzlo Pinheriovy vlaštovky, která se díky jednomu nadanému umělci dokázala stát symbolem celé země. Vypadá opravdu půvabně, a navíc symbolizuje univerzálně platné hodnoty, na něž bychom neměli v reálném světě zapomínat. Až pojedete příště do Portugalska, pořádně se rozhlédněte. Vlaštovky jsou tu totiž doslova na každém kroku. A to nejenom ty živé, ale i ty Pinheriovy, byť většina zobrazených uměleckých dekorací už z jeho dílny nepochází. Schválně, kolik jich dokážete napočítat?

Zaujal vás tento článek? Vydejte se rovnou na výlet do Portugalska!

One thought on “Proč je jedním ze symbolů Portugalska právě vlaštovka?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.