Dovolená ve splitu

Od | 20 dubna, 2018

Obsah

Dovolená ve Splitu

Chorvatsko je země, která nadchne každého především díky neuvěřitelně čistému moři, malebným historickým městům a slunečnému počasí. Zveme vás do Splitu, historického a živého města, v jehož okolí se nachází jedny z nejkrásnějších pláží Chorvatska
Kouzelný kraj střední Dalmácie
Split je přímořské město ve střední Dalmácii, které je považováno za jedno z nejslunnějších míst v přímoří. Split leží přibližně 50 km od Šibeniku směrem na jih. Ke střední Dalmacii se řadí také úžasné ostrovy jako například Hvar, Brač nebo Vis, které jsou jednou z největších devíz této oblasti. Kromě Makarské riviéry můžete strávit svou dovolenou v krásných historických městech jako je Šibenik nebo právě Split.

Split: město kultury, zábavy a historie

Historické město Split je druhé největší město Chorvatska a rozkládá se na poloostrově mezi Kaštelským zálivem a Splitským průlivem, takže je mořem doslova obklopeno. Průměrná teplota v červenci dosahuje k 26 stupňům a hned po Hvaru je považováno za místo, kam dopadá nejvíce slunečních paprsků.

Historické památky

Chloubou tohoto města je Diokleciánův palác, který je zapsán na seznamu UNESCO od roku 1979. Palác sloužil jako sídlo římského císaře Diokleciána a byl vybudován koncem 3. století. Jedinečná stavba dává vyniknout antickým prvkům, které se mísí s těmi byzantskými. Obdivovat můžete Zlatou, Stříbrnou a Železnou bránu a především sklepní prostory, které nejlépe vypovídají o původním rozmístění a vzhledu síní nad nimi.  Nesmíte si nechat ujít ani zvonici katedrály, která pochází ze 13. – 15. století a dnes je z ní vyhlídková věž. Nejstarší raně středověkou památkou je ve Splitu Jupiterův chrám, který byl v 8. století přeměněn na křesťanské baptiserium sv. Jana Křtitele.

Mimo historické centrum Splitu, v jeho severní části, můžete navštívit Archeologické muzeum, které je na území Chorvatska vůbec nejstarší. Nedaleko stojí také Umělecká galerie a klášter s kostelem svatého Antonína, kde je umístěna hodnotná sbírka s cennými knihami i obrazy.

Za plážemi a azurovou vodou

To, co kromě historie láká návštěvníky do Splitu, je blízkost krásných písečných a oblázkových pláží. Přímo ve městě najdete 6 koupališť, která jsou placená, ale nabízí skvělé koupání. Perfektní podmínky pro koupaní tvoří členité pobřeží poloostrova Marjan.

Nejoblíbenější je koupaliště Bačvice, která má také přístup pro invalidy a pyšní se Modrou vlajkou. Na pláži se nachází spousta barů a můžete si zapůjčit lehátko a slunečník. Na východním břehu města leží Trstenik, další příjemná oblázková pláž s možností občerstvení a zapůjčení lehátek. Bílé oblázky najdete také na pláži Kaštelet, která je ideální pro rodiny s dětmi a skrývá se na jižní straně Marjanu. Nedaleko ní je pláž Kašjuni s příjemnou kavárnou. Na severní straně Marjanu najdete pláž Bene, kam jezdí MHD číslo 12. Velice příjemná je zde možnost úkrytu ve stínu borovic. Tyto a ještě další pláže v riviéře Split se postarají o vaší příjemnou dovolenou.

Kulturní město plné zábavy

Split je velmi živé město, kde se rozhodně nudit nebudete, a to ani v noci. Bary, kluby a diskotéky mají otevřeno do pozdních hodin. Příjemné posezení nabízí restaurace, vinárny i kavárny. Nenechte si ujít večeři v podobě čerstvé ryby, ochutnejte silné červené chorvatské víno a relaxujte ve starobylém centru města u šálku lahodné kávy obklopeni jedinečnou atmosférou historického centra nebo příjemné promenády.

Ve Splitu se konají také různé slavnosti a festivaly, a to především 7. května, kdy se zde slaví svátek svatého Domnia. V červenci se zde koná oblíbený festival populární hudby Melodie Jadranu a po celou letní sezónu můžete být svědky různých akcí konaných v rámci festivalu Splitské léto. Město se zaplní divadelníky, hudebníky i jinými baviči.

Ubytování především levně v apartmánech

Tak jako po celém Chorvatsku, i ve Splitu máte na výběr z různých druhů ubytování. V poslední době roste obliba ubytování v soukromých apartmánech, což má několik důvodů. Především se jedná o bydlení, které je levné. Neplatíte žádné provize, a protože jste v kontaktu přímo s majiteli obydlí, neplatíte ani nic za zprostředkování. Ubytování v soukromí je také příjemnější a osobnější, než vám  mohou poskytnout velké hotely. Třešničkou na pomyslném dortu už je potom jen větší soukromí a příležitost udělat si nové přátele, a to přímo z řad místních obyvatel.

V živém Splitu a jeho bezprostředním okolí si užijte skvělou dovolenou, na kterou jen tak nezapomenete!

One thought on “Dovolená ve splitu

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.