Flamenco, paella, tapas, corrida, ale také Madrid, Alhambra, Sagrada Familia… Asociací, které se k této zemi na pyrenejském poloostrově vztahují, je opravdu hodně. Dnes se proto zaměříme spíše na ty kulturní. Ne, že by historické památky byly k zahození, ale bez jedinečné atmosféry, tvořené právě kulturními základy, byste si je tak docela neužili.
Nebudeme se zabývat tím, zda je corrida kontroverzním zabíjením zvířat nebo spíše zajímavou lidovou zábavou, ani vás nebudeme odrazovat od konzumace podezřele vypadajícího tapas ze společného talíře ve venkovských hospůdkách. Překládáme jen návrhy, ze kterých si, jak doufáme, vyberete.
Milovaná i nenáviděná – corrida
Jde o tradici, která sahá až do starověku. Souboj zvíře vs. člověk bylo koneckonců možné pozorovat už v římském koloseu a právě odtud nejspíše tato tradice dorazila až do Španělska. Toreadoři ve složitě vyšívaných pestrobarevných oblecích jsou dodnes jakýmisi národními celebritami. A kdy se za corridou vydat? Sezóna se oficiálně otevírá v polovině března, a to prostřednictvím ohnivé slavnosti Las Fallas, pořádané ve Valencii.
Útěk před býky a bitva uprostřed rajčatového nadělení
Ale není to jen corrida. Milovníci adrenalinu se každoročně sjíždějí do španělské Pamplony, kde se historickými ulicemi řítí několik rozzuřených býků. Oslavuje se tak slavnost svatého Fermína a kdo včas neuhne, bývá nabrán na rohy.
Dali byste přednost něčemu klidnějšímu? Co takhle La Tomatina, která se pořádá od roku 1945 každou poslední srpnovou středu? Na počest svatého Ludvíka se ulice městečka Buñol každý rok zbarví 120 tunami zralých rajčat. Návštěvníci se jimi bombardují až do omrzení.
Tapas aneb tisíc chutí Španělska
Na první pohled vypadají nic moc, na ten druhý si vás tyhle báječné chuťovky jednoduše získají, nejde totiž jen o jejich pestrý výběr, ale také způsob servírování. Pokládají se doprostřed stolu, takže nebuďte překvapeni, když si z vašeho talíře nabídne i soused. Jde o ideální příležitost k seznámení.
V Baskicku na severu země pak tuto oblibu dovedli ještě dál. Snad každý tapas bar nabízí jedenkrát do týdne akci pintxo-pote, kdy vám k oblíbeným tapas nabídnou sklenku vína nebo piva zdarma. A všeobecně platí, že čím menší vesnice, na tím méně vás tenhle zážitek přijde. A nebývá to na úkor kvality, leckdy spíše naopak.
Kdy si užít flamenco? Na ulici nebo v restauraci
Španělé emoce ze svého každodenního emoce nevyčleňují, spíše naopak. Je to vidět třeba v oblíbeném národním tanci – flamencu. Radost i žal se tu střídají po vteřinách. Na ty nejkrásnější produkce narazíte buď volně na ulici nebo naopak v luxusních restauracích. Flamenco není tancem pro velká pódia, snaží se spíše přiblížit lidem.