Pakoštane – co navštívit a co tam rozhodně musíte vidět?

Od | 5 prosince, 2022

Obsah

Existuje určitě mnoho důvodů, proč byste měli zvážit prožití své dovolené v malých pobřežních městech na chorvatském pobřeží. Doporučujeme se určitě někdy podívat do Pakoštane. Proč? Čtěte dál a vše se dozvíte.

Menší pobřežní města v Chorvatsku jsou skvělou volbou pro vaši dovolenou. Za prvé, menší město znamená menší davy. Většinou to znamená, že město ještě není příliš populární a rozšířené (například Rovinj na Istrii nebo Hvar na ostrově Hvar).

Zadruhé, ceny ubytování, jídla a nápojů v restauracích atd. jsou obvykle o dost levnější. Mějte však na paměti, že menší města na ostrovech bývají o něco dražší.

Za třetí, malá města jsou skvělý způsob, jak skutečně poznat místní kulturu a komunitu. Koneckonců jsou zde lidé, kteří dělají toto místo jedinečným.

Pakoštane je menší letovisko, které nabízí především ubytování soukromého charakteru. V městečku se nenechází žádný hotel. Ubytovat se můžete ve větším komplexu Pine beach club Pakoštane.

Pravděpodobně jste se však rozhodli navštívit Chorvatsko poté, co jste viděli všechny úžasné fotografie krásné chorvatské scenérie. Což nás přivádí ke čtvrtému a velmi důležitému důvodu, proč jsou malá města tak skvělá. Je to všechno o poloze. Řekněme, že chcete navštívit národní park Plitvická jezera, slyšeli jste také spoustu krásných věcí o Šibeniku a někde jste četli, že Zadar byl v roce 2016 zvolen za nejlepší evropskou destinaci, možná byste se chtěli plavit na některý z nedalekých ostrovů jako je Dugi Otok nebo jiný národní park Kornati a nedaleký přírodní park Telašćica, a doufáte, že najdete a objevíte i některé méně známé skryté drahokamy. Skvělou základnou pro objevování všech těchto cílů by bylo malé městečko uprostřed toho všeho zvaného Pakoštane.

Čtěte dál a zjistěte, proč byste měli zvážit návštěvu tohoto půvabného města.

Takže jdeme na to. Podívejte se na pár bodů, proč určitě mrknout do Pakoštane.

1. Je to skvělá základna pro objevování

Jak jsme již řekli, Pakoštane je skvělým cílem, kde si můžete užít letní dovolenou a prozkoumat úžasné nedaleké památky – a to díky těsné blízkosti mnoha národních a přírodních parků a blízkých měst Zadar a Šibenik. Pakoštane je malé turistické letovisko s jedinečnou polohou na pobřeží Jaderského moře; město leží na úzkém pásu země mezi dvěma vodními plochami – Jaderským mořem a Vranským jezerem. Jeho poloha je opravdu ideální. Což nás přivádí k druhému důvodu…

2. Vranské jezero

Vranské jezero je přírodní park a atrakce, kterou rozhodně musíte vidět při návštěvě Pakoštane. Je to největší sladkovodní jezero v Chorvatsku a bylo vyhlášeno přírodním parkem v roce 1999 – hlavně díky svému vzácnému a unikátnímu přirozenému prostředí, sladkovodním pramenům a bohaté biologické rozmanitosti. Tento park o rozloze 57 kilometrů čtverečních, který se táhne rovnoběžně s pobřežím, mezi Pirovacem a Pakoštane, je rájem pro rybáře i milovníky ptactva s množstvím ryb a více než 256 zaznamenanými druhy ptáků.

Vranské jezero je největším chorvatským sladkovodním jezerem. Můžete zde strávit i svou dovolenou, především milovníci rybolovu.

Vranské jezero je největším chorvatským sladkovodním jezerem. Můžete zde strávit i svou dovolenou, především milovníci rybolovu.

3. Ráj milovníků přírody

Vranské jezero není jediným přírodním parkem poblíž. Nachází se zde také přírodní park Telašćica a přírodní park Velebit a tři národní parky; ostrovy Kornati, Krka s nádhernými vodopády a Paklenica, což z Pakoštane dělá ideální místo pro milovníky přírody.

4. Hojnost malých ostrovů

Přímo naproti malému pobřežnímu městu Pakoštane jsou tři malé ostrovy: ostrůvek St. Justin s malým kostelem, který jej zdobí, ostrůvek Veliki Školj, na kterém je krásný velký kříž, a borovicemi zalesněný ostrůvek Babluljaš. Místní obyvatelé jim říkají Víra, Naděje a Láska, tři dcery křesťanského ducha. Další ostrovy, které jsou poblíž a jsou skvělé pro poznávání, jsou Pašman, Murter, Vrgada a okolních 13 malých ostrovů a ostrůvků, ostrov Žut, ostrovy Kornati a mnoho dalších, díky čemuž jsou vody Pakoštane skvělým cílem námořníků.

5. Pláže u Pakoštane

Pakoštane a okolí má spoustu krásných pláží, na které jsou místní patřičně hrdí. Je tu pláž Pilatuša, kde na jednom místě potkáte písek, štěrk a kámen a odpočíváte ve stínu hustého borového lesa. Pláž Bužakovina, která se nachází v letovisku Pine Beach Resort a je ideální pro rodiny s malými dětmi, slunná Punta Beach, která se nachází v blízkosti centra města a několika (plážových) barů a kaváren, Janice Beach, velmi dlouhá pláž v centru města, s betonovým a oblázkovým pobřežím a písečným dnem, a mnoho dalších pláží v okolí, jako je pláž Porat v Drage, krásná přírodní zátoka se spoustou stínu, ideální pro rodiny s dětmi, a Dolaška Draga, místo s krásnou oblázkovou pláží s kamennými plošinami, křišťálově čistým mořem, borovým lesem, nedalekým malým přístavem as úžasným výhledem na sousední ostrovy a ostrůvky.

Pláž Bužakovina

Pláž Bužakovina

6. Rytířské dny ve Vraně

Skvělý čas na návštěvu Pakoštane je koncem srpna, kdy se koná historická podívaná s názvem Rytířské dny ve Vraně. Tato událost vás přenese do středověku s množstvím rekonstrukcí scén z minulých dob, středověkého tábora, rytířských turnajů a her, které spojí všechny rytíře a jezdce z celého Chorvatska i ze zahraničí, stejně jako trenéry sokolů, žongléry a ostatní se oblékají do malebných krojů a dobových uniforem.

Rytířské dny ve Vraně

Rytířské dny ve Vraně

A nezapomenutelná je i bohatá nabídka kulinářských lahůdek připravených podle starých středověkých receptů – opravdová středověká pastva pro vaše oči, uši, nos a chuťové buňky. Rytířské dny se konají poslední srpnový víkend v Maškovića Han, nejzápadnější turecké pevnosti.

Historie a památky oblasti Pakoštane

Oblast Pakoštane byla osídlena již v době kamenné. Většího významu získala osada ve starověku. Návštěvníci mohou stále obdivovat zbytky vil bohatých patricijů a v moři pozůstatky římských vlnolamů. Počátky dnešního městečka spadají do prvních desetiletí 15. století. Za chorvatsko-uherských králů se místo nazývalo Pakosene.

Pakoštane má velký historický význam stejně jako ostrov Vrgáda, které ve svém díle popisuje byzantský císař Konstantin Porphyrogenitus. Také nedaleká Vrana má klíčovou roli v chorvatské historii, nalézá se tam pevnost a klášter templářských rytířů.

Pakoštane má dobré podmínky pro vodní sporty jako potápění, windsurfing, jachting, vodní skútry, podmořský rybolov i rybaření na sladkovodním Vranském jezeře.

Výborné podmínky nabízí Pakoštane pro milovníky cyklistiky, protože kolem nedalekého Vranského jezera byly vybudované cyklistické stezky.

VIDEO: Krásy Pakoštane

One thought on “Pakoštane – co navštívit a co tam rozhodně musíte vidět?

  1. Online drugstore for Glipizide

    No prescription diabetes medication online Where to buy Januvia without
    prescription and cheap?
    Where can I illegally obtain Metformin without a prescription and have it delivered to my doorstep?
    Affordable Glimepiride without a prescription for diabetes online

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.