15 míst, které musíte navštívit na Istrii

Od | 6 prosince, 2022

Obsah

Istrie je jednou z nejoblíbenějších destinací v Chorvatsku a rozhodně jedním z nejpůsobivějších regionů na Jadranu. Na Istrii je tolik úžasných věcí a spousta zajímavých míst k objevování. Nádherné pláže, fascinující kopcovitá krajina a romantické horské vesnice jsou jen některé z nejkrásnějších míst, které si můžete na Istrii užít – pojďme se podívat, co vše byste měli navštívit na Istrii!

Zejména slavná pobřežní města jako Pula, Poreč a Rovinj každoročně lákají nespočet návštěvníků z celého světa. Dalším skvělým vrcholem je kuchyně tohoto regionu: středomořská kuchyně, fantastická vína, nejlepší olivové oleje a lanýže dělají z návštěvy Istrie opravdovou a dokonalou lahůdku.

Jaká jsou nejúžasnější místa na Istrii, která jsou ta hlavní místa, kde najdete nejlepší rekreační střediska a jaké jsou nejlepší jednodenní výlety?

V tomto průvodci vám poskytneme všechny důležité informace a tipy o Istrii v Chorvatsku. Kromě toho vám ukážeme to nejlepší, co můžete na Istrii dělat, dále i krásné obrázky, a konečně odhalíme naše zasvěcené tipy a řekneme vám, kde jsou nejlepší místa k pobytu. Tak, jdeme na to.

Co je dobré vědět!
Oblast Istrie je nejlépe objevovat na vlastní pěst autem nebo půjčeným autem. Jedině tak můžete parádně prozkoumat všechna fascinující místa. Na pobřeží po délce téměř 540 kilometrů je na Istrii bezpočet skvělých míst, kde můžete strávit dovolenou na pláži. Další možností je přicestovat letadlem. Nejbližší letiště jsou v Pule a Rijece.

Obecné informace o Istrii

Istrie je největší poloostrov na severu Jaderského moře a rozkládá se na ploše 3 500 km². Tento region hraničí se Slovinskem na severu a chorvatským Kvarnerským zálivem na západě. Díky své centrální poloze a mnoha fantastickým zátokám předurčeným ke koupání je Istrie jedním z nejlepších destinací pro letní dovolenou v Chorvatsku. Tento region však může nabídnout mnohem více než slunce a moře, protože krásná Istrie je domovem některých z nejlepších turistických atrakcí v Chorvatsku.

Mezi nejznámější atrakce patří amfiteátr v Pule, koloseum podobné tomu v Římě, nejmenší město na světě Hum, které se skrývá ve vnitrozemí země, a samozřejmě působivá pobřežní města jako Rovinj a Poreč, který zaujme malebným starým městem. Překvapivá je také nádherná neporušená příroda, která je chráněna prostřednictvím více než 30 přírodních rezervací.

Nejlepší doba k návštěvě Istrie je v létě, od června do září. Zejména na pobřeží si můžete užít teploty mezi 25 a 30 stupni. S asi 2 400 hodin slunečního svitu ročně můžete obecně počítat s dostatkem slunce a dobrým počasím. Podnebí je zde mírné, a proto je ideální pro prohlídky památek a sporty, jako je cyklistika a pěší turistika.

Nejlepší místa na Istrii, které je fajn navštívit

Během návštěvy Istrie je toho hodně, co můžete zažít – to protože výběr atrakcí a vzrušujících aktivit se zde zdá být téměř nekonečný. Níže naleznete komplexní seznam nejkrásnějších míst a nejlepších věcí na Istrii, které byste si neměli nechat ujít!

1. Pula

Římský amfiteátr - Pula

Pravděpodobně jedním z nejkrásnějších míst na Istrii je impozantní přístavní město Pula na jihu poloostrova. Vrcholem je mimořádně okouzlující staré město s nesčetnými historickými zajímavostmi, především římský amfiteátr, který je dokonce považován za jednu z hlavních dominant Istrie. Při procházce půvabnými kamennými uličkami si můžete vychutnat pravý chorvatský vkus, najíst se v malých příjemných restauracích nebo si dopřát sklenku vína na jednom z krásných malebných městských náměstí. Také okolí Puly rozhodně stojí za vidění a nabízí nespočet možností pro výlety a aktivity.

Pláže v Pule jsou také opravdu nádherné. Pláže se nacházejí kolem přístavního města a jsou dokonce jedny z nejkrásnějších v celé rekreační oblasti; mimochodem, to je další důvod, proč se Pula stala jedním z nejoblíbenějších letovisek na Istrii.

2. Poreč

Pohled na město Poreč

Pohled na město Poreč

Poreč je skutečným vrcholem a jedním z nejkrásnějších míst na Istrii. Romantické staré město je obzvláště okouzlující, ležící na malém poloostrově a obklopené malebnou nábřežní promenádou. Centrum města skrývá několik nádherných atrakcí, z nichž některé pocházejí z doby římské. Většina z nich je umístěna na krásných historických náměstích. Jednou z hlavních atrakcí pobřežního města je krásná Eufraziova bazilika, která byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Kromě toho je letovisko skutečným rájem pro ty, kdo hledají pláže. Nedaleko starého města jsou fantastické pláže v Poreči, naprosto ideální pro dovolenou u moře!

3. Rovinj

Město Rovinj

Město Rovinj

Rozhodně jednou z nejznámějších turistických atrakcí na Istrii je přístavní město Rovinj. Toto fascinující pobřežní město skutečně ohromuje návštěvníky jako jedno z nejkrásnějších starých měst v Chorvatsku. Opravdu působivé jsou zejména barevné měšťanské domy, které jsou seřazené blízko sebe od moře až po vrchol města. Středem vedou malé klikaté uličky až na městský kopec, nejvyšší bod Rovinje, kde se nachází kostel sv. Eufemie. Pohledy z hora jsou prostě úžasné! Po cestě objevíte nespočet hezkých atrakcí a dokonalých míst na vyfotografování a roztomilé restaurace a kavárny.

Nejen Rovinj stojí za vidění, úžasné jsou také malebné pláže v Rovinji, které se nacházejí nedaleko od historického starého města. A to je další důvod, proč je návštěva tohoto přístavního města více než lákavá!

4. Přírodní park Kamenjak

Návštěva přírodního parku Kamenjak je rozhodně jednou z nejlepších věcí na Istrii. Je to ohromující přírodní rezervace na okraji letoviska Premantura. Působivých 30 kilometrů členitého pobřeží, kde najdete pravděpodobně ty nejpozoruhodnější útesy v celé oblasti Istrie. Toto místo je prostě velkolepé.

Kromě toho parkem vede fantastická krajina s bezpočtem turistických stezek a cyklistických tras. Po cestě můžete prozkoumat malou naučnou stezku dinosaurů a odpočinout si ve skutečně skvělém safari baru s dobrodružným hřištěm. A co je zde ještě? Mnoho krásných, malých skrytých zátok a pláží, které patří k nejkrásnějším na Istrii.

Pokud přijedete v zimě, s trochou štěstí zde můžete dokonce sledovat šedé tuleně a delfíny! V létě je naopak přírodní park Kamenjak oblíbeným místem, kde si můžete zaplavat a poté relaxovat odpočívat. Určitě tento přírodní park navštivte.

5. Motovun

Městečko Motovun

Městečko Motovun

Pravděpodobně jednou z nejkrásnějších atrakcí na Istrii je krásné město Motovun. Obklopen malebnou přírodou s vinicemi a zelenými poli údolí Mirny, Motovun zaujme především svým krásným starým městem. Je posazený na strmém 277 metrů vysokém kopci a nabízí nádherný výhled na kopcovitou krajinu Istrie. Mezi hlavní atrakce patří nejen historické městské hradby a půvabné středověké uličky, ale také mnoho vynikajících restaurací a tradičních konobasů. Motovun je město v centrální Istrii, které se nachází na vrcholu strmého kopce, kterému dominuje řeka Mirna, se schodištěm o 1052 krocích.

Konobasy jsou malé restaurace, často rodinné a s jednodušším menu, kde jsou silně zastoupeny speciální pokrmy využívající místní produkty.

Nezapomenutelným (a přitom bezplatným) zážitkem je v Movtunu okružní procházka po hradbách, z kterých je nádherný výhled na podhradí a po celém okolí města. Na hlavním náměstí stojí kostel sv. Štěpána (Sveti Stjepan), který byl postaven již v 16. století podle návrhu tehdejšího italského stavitele A. Palladia. Ten také stojí za návštěvu.

6. Umag

Pobřežní město Umag je jedním z nejoblíbenějších míst pro dovolenou na Istrii! Dokonce i světoznámý časopis National Geographic si jej již vybral jako jednu z 10 nejlepších letních destinací na světě. A to už je něco, co říkáte?

Působivé je mimořádně okouzlující staré město a krásná pobřežní krajina, která obklopuje letovisko. Kromě toho jsou v Umagu opravdu úžasné pláže, kde můžete relaxovat a odpočívat. Také okolní vinice a horské vesničky stojí za vidění a nabízí nespočet cílů pro jednodenní výlety. Perfektní pro letní dovolenou či prázdniny!

7. Hum – nejmenší město na světě

Místem, které by nemělo chybět na itineráři při žádné cestě na Istrii, je městečko Hum ve vnitrozemí. Hrdě nese přezdívku „nejmenší město na světě“ – a vězte, že toto město je opravdu malé! V této středověké vesničce, která v zásadě sestává pouze ze 2 příčných ulic, několika obytných domů, kostela, městských hradeb, konoby a hřbitova, stále žije jen asi 30 obyvatel. Při procházce historickými kamennými uličkami budete mít pocit, jako byste cestovali zpět v čase. Toto místo rozhodně nevynechejte.

8. Vrsar

Město Vrsar je malá perla na západním pobřeží Istrie. Nejdůležitější atrakcí je okouzlující středověké staré město, které potěší svou polohou na kopci a svou tichou atmosférou. Staré kamenné domy jsou seřazeny těsně vedle sebe, nádherný je kostel svatého Martina – na vrcholu vytvářejí jedinečnou kulisu. Níže je pravděpodobně jeden z nejromantičtějších přístavů na Istrii, kde se v klidném moři houpá nespočet lodí a jachet a vytváří nádherná panorama se starým městem v pozadí. Nádherné jsou také zátoky a pláže Vrsaru, které se nacházejí kolem centra a jsou ideální pro nějaký ten čas strávený na pláži.

Vrsar v Chorvatsku

Vrsar v Chorvatsku

9. Vodopád Zarečki Krov

Jednou z nejunikátnějších věcí je jednodenní výlet k vodopádu Zarečki Krov, pravděpodobně k jednomu z nejkrásnějších vodopádů na Istrii.

Zarečki krov

Zarečki krov

Nachází se ve vnitrozemí, nedaleko městečka Pazin a těší se mimořádné scenérii. Má více než 10 metrů, vodopád se noří do pánve s působivě jasnými tyrkysovými akvarely, které vytvářejí naprosto kouzelnou atmosféru s okolními lesy a velkolepým skalním útvarem. Zejména místní znají toto nádherné místo, kde se lidé shromažďují na piknik, plavou a skáčou z útesů.

Tip: Během výletu k vodopádu byste měli naplánovat také návštěvu malého hradu Pazin. Nedaleko je také skvělá zip line, která vede přes strmý kaňon.

10. Národní park Brijuni

Oblíbenou destinací na Istrii je i národní park Brijuni poblíž letoviska Fazana. Jedná se o souostroví 14 ostrovů nebo ostrůvků, které je chráněno od roku 1983. Každý den výletní lodě a trajekt vezou návštěvníky na největší ostrov Veli Brijun. Zde můžete navštívit některé zajímavosti, například místní safari park s lamami, zebry, ptačí rezervaci na jihu ostrova a zajímavá archeologická naleziště. Opravdu pěkná je také přibližně 24 kilometrů dlouhá síť cyklostezek, která je jako stvořená pro nádherné cyklovýlety.

11. Novigrad

Novigrad je jedním z nejpůvabnějších pobřežních měst na Istrii. Obzvláště fascinující je krásné, romantické staré město se zasněným městským přístavem Mandrac a malebnou pobřežní promenádou. Bezpočet městských domů v pastelových barvách vytváří úžasnou atmosféru a hlavně barevné deštníkové ulice v Novigradu se staly oblíbeným motivem fotografií na Istrii.

Procházka městem odhalí mnoho zajímavostí, které stojí za vidění, v první řadě zachovalé středověké městské hradby a impozantní kostel sv. Pelagia jako orientační bod.

Úžasné jsou i nádherné pláže v Novigradu, které jsou seřazeny podél pobřeží a vykouzlí perfektní kulisu pro nezapomenutelnou dovolenou.

Tip: Novigrad je skvělou volbou pro dovolenou na Istrii.

12. Labin

Malé městečko Labin se nachází na východním pobřeží a je to opravdu hezké místo na Istrii. Obzvláště krásné je středověké staré město, které se v poslední době vyvinulo v okouzlující kulturní město s mnoha umělci. Při prohlídce města se prochází nepopsatelně krásnými uličkami, kde se usadilo mnoho malých galerií a obchodů. Pěkné kavárny a vynikající restaurace dělají výlet opravdu zajímavým (i gastronomicky) a zvou hosty, aby se zde zdrželi.

Tip: Nedaleko je oblíbené přímořské letovisko Rabac, které potěší řadou překrásných pláží.

13. Jeskyně Jama Baredine

Jama Baredine

Jama Baredine

Další zajímavou atrakcí a také oblíbeným cílem jednodenních výletů na Istrii je jeskyně Jama Baredine. Tato úchvatně krásná krápníková jeskyně je pravděpodobně jednou z nejpůsobivějších v Chorvatsku!

Prohlídkou s průvodcem můžete navštívit pět sálů s neuvěřitelnými skalními a stalaktitovými útvary. Můžete zde také objevit vzácné jeskyně. Od roku 1995 je tato jeskyně přístupná veřejnosti a lze ji navštívit od dubna do října prostřednictvím speciálních prohlídek.

14. Limský kanál

Limski kanál vede mezi regiony Vrsar a Rovinj a je skutečnou přírodní krásou na Istrii. Má délku asi 11 kilometrů a vede malebným údolím do moře. Díky relativně nízkému obsahu soli a vysokému obsahu kyslíku je zde mnoho ryb a měkkýšů.

Výlety lodí do Limského fjordu jsou oblíbenou aktivitou nabízenou i v okolních letoviscích. I když cestujete autem, můžete si užívat nádherné výhledy na kanál podél pobřežní silnice.

Tip: Podél cesty na jih prodávají malé stánky na trhu regionální produkty, jako je pálenka a olivový olej. Krátká zastávka stojí za to, protože odsud máte nejkrásnější výhled na Limski kanál!

15. Město Bale

Bale je okouzlující středověké město na Istrii a nachází se pouhých 5 kilometrů od moře. Také zde známé jako „Kamenné město“ – zde na vás čeká jedinečné prostředí, kde si při prohlídce města můžete připadat, jako byste se ocitli v jiné době.

Bale je okouzlující středověké město na Istrii

Bale je okouzlující středověké město na Istrii

Při procházce objevíte nespočet skvělých míst – míst, která stojí za to vidět a která vás zvou ke zdržení, a u kterých budete stát v němém úžasu. Okolí Bale je také nádherné díky nesčetným olivovníkům a zeleným vinicím. Skutečně nádherný tip – Bale rozhodně mezi nejkrásnější atrakce na Istrii!

A kde jste na Istii byly vy?

A dále si o Istrii přečtěte

7 thoughts on “15 míst, které musíte navštívit na Istrii

 1. 1xbet рабочее на сегодня прямо

  1xBet является очень популярных на рынке. 1xbet рабочее на сегодня прямо Огромный выбор событий из мира спорта и киберспорта, десятки открытых линий, высочайшие коэффициенты. Также, БК имеет широкий функционал и одна из немногих дает возможность совершать ставки по специальным промокодам. Используя промокоды, вы можете получить настоящие деньги, не внося абсолютно никаких средств. Это реально! Узнать последний промокод вы можете прямо сейчас, однако использовать его необходимо в соответствии с правилами и инструкциями, которые приведены ниже.

 2. delivered by mail

  Want to save some cash on diabetes meds? Check out these online pharmacies with free delivery Buy diabetes medication online no
  prescription
  Where to buy Glyburide online Where to buy Lantus
  insulin cheap online

 3. thc cbd gummies

  CBD exceeded my expectations in every way thanks. I’ve struggled with insomnia in the interest years, and after tiring CBD in the course of the prime mores, I at the last moment knowing a full eventide of relaxing sleep. It was like a weight had been lifted off the mark my shoulders. The calming effects were indulgent still intellectual, allowing me to drift free uncomplicatedly without sympathies punchy the next morning. I also noticed a reduction in my daytime anxiety, which was an unexpected but welcome bonus. The taste was a bit shameless, but nothing intolerable. Comprehensive, CBD has been a game-changer for my siesta and uneasiness issues, and I’m grateful to have discovered its benefits.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.