Trogir – krásné chorvatské městečko, které je na seznamu památek UNESCO

Od | 5 prosince, 2022

Obsah

Přímořské městečko Trogir se nachází asi 61 km od Šibeniku a pouhých 25 km od Splitu. V Trogiru žije jen něco málo přes 10 000 obyvatel. Trogir byl v roce 1997 vyhlášen světovým dědictvím UNESCO a je domovem mnoha fascinujících historických památek, z nichž nejlepší je asi katedrála sv. Vavřince. Do Trogiru se z Česka dostanete velmi snadno. Buď autem, nebo letadlem. Ve Splitu je letiště, a pak to máte do tohoto městečka už jen co by kamenem dohodil.

Trogir

Jak se dostat do Trogiru?

Jak již bylo zmíněno v předchozím odstavci, nejbližší letiště je hned ve Splitu. Město Trogir je ve skutečnosti jen 5 km od letiště, protože letiště ve Splitu není jednoduše tak úplně ve Splitu, ale spíš hned kousek od Trogiru. Ve skutečnosti jezdí i přímý autobus z letiště na autobusové nádraží do Trogiru – místní autobusová linka 37 – doba cesty je tak 10 minut. Protože je město tak blízko letiště, můžete si také vzít taxi a nepřivede vás to na mizinu.

Historie Trogiru

Ačkoli nálezy v místní oblasti naznačují, že zde, na místě Trogiru, musely existovat osady už v pravěku, opravdová (chcete-li novodobá) historie města začíná řeckou osadou ve 3. století před naším letopočtem. Řekové z ostrova Vis založili osadu Tragurion, která se poté stala součástí římské říše, jež se v té době rozšiřovala do Dalmácie.

Trogir se dostal pod maďarskou a chorvatskou nadvládu v příštích několika stoletích, tak to bylo i za vlády chorvatsko-uherského krále Bela IV. v roce 1242. V roce 1420 se opět, jako u většiny Dalmácie, oblast stala součástí benátské říše – až do pádu říše v roce 1797. Trogir se poté stal součástí rakouské říše (s krátkou okupací Francouzi v prvních letech 19. století).

Po první světové válce byl Trogir součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců (které se stalo Jugoslávií), ačkoli byl během druhé světové války okupován Itálií. V roce 1991 bylo město již součástí Chorvatska, když vyhlásilo samostatnost.

Malé staré chorvatské městečko Trogir je tak bohaté na historii a kulturu, že je často označováno jako „městské muzeum“, takže je snadné pochopit, proč bylo celé město zařazeno do seznamu světového dědictví UNESCO.

Památky v Trogiru – co tam musíte vidět a navštívit

Asi nejkrásnější památka v Trogiru he katedrála sv. Vavřince (Katedrala sv. Lovrijenac), na které začaly stavební práce už v roce 1213 na místě, kde kdysi stála předchozí katedrála – hlavní část katedrály pak byla dokončena v roce 1250. Zvonice katedrály byla postavena mezi 14. a 16. stoletím a lze na ni vylézt, je z ní fantastický výhled. V katedrále také můžete vidět kapli sv. Jana z roku 1468, která je považována za nejlepší renesanční památku v Dalmácii.

Část městských hradeb, postavená mezi 13. a 14. stol., je dnes patrná na jižní straně města. Uprostřed městské zdi stojí městská brána, která byla postavena v roce 1593.

Městská lodžie stojí poblíž katedrály, byla postavená ve 14. nebo 15. století. Za ta léta měla mnoho druh využití, byl tam třeba místní soud. Uvnitř lodžie je reliéf Ivana Mestroviče, zobrazující Petara Berislaviče z Trogiru. Byl to chorvatský Ban (místokrál) a biskup ze Záhřebu – zemřel v roce 1520 v bitvě proti Turkům.

Paláce Cipiko naproti katedrále pak byly domovem šlechtické rodiny města v 15. století.

Na nábřeží se nachází impozantní pevnost Kamerlengo, která byla dříve napojena na městské hradby. Byla postavena ve 14. století a v roce 1941 se stala místem masakru místních fašistických okupantů. Na tuto událost upozorňuje i místní pamětní deska.

Kam dále v Trogiru zajít?

Trogir je relativně malé městečko, takže toho tolik zase není. Obecně se zaměřte na centrum, je tam spousta krásných ulic, uliček a budov. Je radost si to tam procházet. Zajděte si určitě tam, kde kotví lodě. Je tam mnoho restaurací, a je to krásné místo pro procházku po pobřeží Trogiru. Často tam kotví krásné plachetnice. Radost pohledět a trošku se zasnít.

Zajděte si také na místní trh. Zde najdete spoustu Chorvatských specialit a dobrot. Prodejci na vás budou volat, odolejte, a jděte jen tam, kde vás to nějak zaujme. Je tam čerstvá zelenina i ovoce, různá vína, maso, sýry a podobně. Nakoupíte zde i klasické suvenýry.

Okolí Trogiru

Okolí Trogiru je také fajn. Doporučuji navštívit ostrov Čiovo. Je hned vedle Trogiru. Vlastně vedou 2 mosty přímo z Trogiru na ostrov Čiovo. Ještě před pár lety vedl na tento ostrov most jen jeden. A v jeho okolí byly často dopravní zácpy – půl hodinky jste si postáli v autě. Ale nyní jsou mosty 2 a vše je ok. Určitě si na Čiovo zajeďte. Jsou tam super malé pláže.

Dále si můžete zajet do Splitu, ten je od Trogiru vzdálen jen asi 20 km.

Co byste tedy v Trogiru měli rozhodně navštívit?

  • Udělejte si procházku centrem města (Old Town) – jsou tam super uličky
  • Vylezte na věž katedrály sv. Vavřince
  • Navštivte pevnost Kamerlengo
  • Udělejte si procházku po nábřeží a dejte si tam dobré kafíčko v některé z místních kaváren

Každý kousek Trogiru v Chorvatsku je úžasný. Pokud ho navštívíte, určitě si to užijete.

VIDEO: Krásy Trogiru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.