Napříč Tasmánií II.

Od | 12 listopadu, 2019

Obsah

Nacházíte se v kategorii Cestování, ve které naleznete deníky z cest a cestopisy. Největší porce zápisků je z velké Cesty kolem světa Petra Daubnera – Kompletní seznam všech seřazených zápisků z této cesty naleznete na stránce – Cesta kolem světa 2009 – 2011 – mapa článků. 

   V druhé části svého tasmánského pobytu jsem navštívil další dva národní parky (Mount Field NP a Cradle Mountain Lake St Clair NP) a druhé největší město Tasmánie, Launceston. Také jsem viděl ježury a possumy a hady a desítky klokanů a klepal jsem se zimou na zdejší vysočině.

Tasmánský deník číslo 2

Hobart → Mount Field NP – úterý 1. února 2011

Zrovna když jsem včera nutně potřeboval internet, tak nastala porucha a wifi v hostelu nešla celý den. Dneska ráno jsem ale objevil naproti přes ulici internet zdarma v Mekáči (stejný systém jako na Novém Zélandu, omezeno pouze kapacitou stažených dat), takže jsem napravoval resty a můj odjezd z Hobartu se tak lehce zdržel. Konečně jsem také sehnal slavný román Jacka Kerouaca „Na cestě“ (podnětný název, neníliž pravda?), a hned jsem se do něj už včera hluboce ponořil, abych se z něj vynořil dnes kolem poledne, nabit inspirací a novým autostopařským elánem.

Pravda,  elán byl lehce přibrzděn mojí supertěžkou krosnou, kterou jsem zaplnil velikánskou zásobou jídla, jelikož se dalších pár dnů budu potloukat kdoví kde. Cíl: tasmánská divočina.

   Ve 12:10 jsem tedy nejdříve nasednul na autobus, abych se dostal z centra Hobartu. Původně jsem si pohrával s myšlenkou, že z města vyjdu pěšky, ale to bych asi umřel, neboť Hobart sice není veliký, ale město je nejvíce protáhlé právě ve směru, kterým jsem jel – na severozápad. Australská i novozélandská města jsou mnohem roztahanější než naše, neboť tu neměli komunismus, a tak tu nikoho nenapadlo stavět na okrajích měst panelová sídliště pro mnoho tisíc obyvatel. Skoro všichni bydlí v hezkých rodinných domcích.

Cesta do národního parku Mount Field a ubytování v kempu

Odpoledne jsem se pak čtyřmi krátkými stopy dostal až ke vstupu do národního parku Mount Field National Park. Cestou jsem jel proti proudu řeky Derwent River a mohl jsem tak sledovat, kterak se širokánské estuárium postupně zužuje a zužuje, až je z něj normální říčka široká asi jako Sázava. Auta stavěla skvěle (nejdéle jsem mával asi 15 minut), ale šlo to přesto ztuha, neboť skoro celé odpoledne lilo, takže jsem se mezi jednotlivými stopy schovával pod různými stříškami.

Krajina za Hobartem opravdu silně připomíná Čechy. Kopce, pole a dokonce tu u města Westerway pěstují opravdický chmel. K visitor centru, kde se platí vstup do parku, jsem přijel v 16:45 (zavírá se v 16:30). Hned vedle je kemp, kde se platí „obálkovou metodou“ – peníze se strčí do obálky a hodí do kaslíku. Je zde tedy prostor k šetření…

Po kempu skáčou klokani, kteří se nemají krmit, aby nezlenivěli. I tak jsou rozmazlení dost, jelikož dojídají zbytky po turistech. Za soumraku se jich tu prohánějí desítky! Spatřit zde klokana je asi stejně obtížné jako zahlédnout v keňském národním parku zebru nebo antilopu. V národním parku Mount Field NP se vyskytují dva menší druhy klokanů, které od sebe nedokážu rozeznat – Bennets wallaby a Tasmanian pademelon. Stan jsem si postavil na pěkné louce. Jsou tu i WC, záchody, elektřina, pračky a plotny pro BBQ. Neboť barbecue je australský národní sport. Já však bohužel nemám co barbecuovat.

Po setmění jsem v kuchyňce načapal dvě zajímavá zvířata. Jmenuje se to possum (přesněji anglicky Common brushtail possum) a je to vačnatec. Neplést s „tuplovaným“ opossumem, což je také vačnatec, žijící ovšem v Severní Americe a od australského possuma značně se lišící. Oba borci se hrabali ve dřezu, jako by se nechumelilo. Nechali na sebe dokonce sáhnout, ale pohlazení se jim moc nelíbilo, spíš by asi chtěli něco k jídlu. Neměl jsem s sebou bohužel zrovna foťák a obě stvoření posléze zmizela. V kempu opravdu nemůžete nechat někde zbytky jídla, protože klokani, possumové či někteří ptáci jsou dost oprsklí a všechno by vám sežrali.

Vzhůru do divočiny! – středa 2. února 2011

No dobře, přestřelil jsem, taková divočina to tu zase není. Ale Mount Field National Park určitě stojí za vidění. Navíc, pokud máte na Tasmánii málo času, může přijít vhod, že park je situován kousek (asi 70 kilometrů) od Hobartu. Je to, spolu s Freycinet NP, nejstarší národní park v Tasmánii. Byl vyhlášen už roku 1916. Název dostal podle dvou horkteré se jmenují Mount Field East (1,270 m.n.m.) a Mount Field West (1,434 m.n.m.), která je nejvyšší horou národního parku.

Mount Field National Park

V Mount Field NP to vypadá úplně jinak než ve Freycinet NP. Jistě, v obou rostou eukalypty. Ale tím podobnost končí. Freycinet NP je park pobřežní, dominují v něm pláže a suché lesy, neboť zde moc neprší, a tudíž vypadá mnohem více australsky. Ale v Mount Field NP je podnebí docela drsné, tj. především vlhké a na australské poměry velmi chladné. Spadne tu v některých místech přes 3,000 mm srážek ročně.

V místě zvaném Wombat Moor, což je jakási malá náhorní plošina v nadmořské výšce 1,070 m.n.m., pak dokonce jednou naměřili teplotu -22°C, což je jen o jeden stupeň více, než je australský národní rekord, naměřený v Australských Alpách. Však jsou také v Mount Field NP lyžařská střediska, sjezdovky a vleky.

A co mi přijde obzvláště brutální: při přechodu studené fronty může někdy v létě spadnout teplota až o 25°C během jedné jediné hodiny! To bych tedy zažít nechtěl. Naštěstí dnes bylo krásně. Ráno bylo úplně jasno, odpoledne se na nebi honily mraky, ale ani nekáplo. Vyrazil jsem do terénu už v 8:00. Mým prvním cílem byl vodopády Russell Falls.

Vodopády Russell Falls

Vodopády jsou vzdáleny od kempu nějakých 20 minut chůze. Vede sem asfaltový chodníček, po kterém se sem dostanou dokonce i vozíčkáři. Okolí cesty je pak pohádkou z mechu a kapradí. Hlavně tedy to kapradí, to je fakt všude. Jsou zde mohutné stromovité kapradiny i malé obyčejné kapradí, připomínající to naše. Zdejší les je ve skutečnosti přímo prales, takže všude se povalují mohutné padlé kmeny, porostlé opět především mechem a kapradím. Mezi tím vším samozřejmě rostou eukalypty. V jejich korunách se hlasitěji projevovaly nejrůznější druhy ptáků.

Vodopády Russell Falls v Mount Field NP, Tasmania

Úplně nejvíc vřeštěl jeden bílý opeřenec. Ani nebyl moc velký, zato jeho hlas byl neuvěřitelně výkonný. Vodopády samotné jsou pak pěkné a docela zvláštní. Není v nich moc vody a jsou velice široké. V podstatě jsou to takové široké skalní lavice, z nichž stéká voda. Mají dva nebo tři stupně, nevím přesně, protože nejsou zezdola ani seshora pořádně celé vidět. Nedaleko od nich jsou další dva vodopády, ale ty jsou celkem mrňavé. Co však rozhodně není mrňavé, to jsou zdejší eukalypty. Nejvyšší kousky jsou soustředěny kolem trasy zvané  Tall Trees Track.

Eukalyptů je hrozně moc druhů a nejvyšší z nich, druh Eucalyptus regnans, je druhým nejvyšším stromem světa (po sekvoji vždyzelené). Rekordní jedinec dosáhnul výšky 98 metrů. Nejvyšší Eucalyptus regnans, který roste v současnosti v Mount Field NP, měří 79 metrů a pořád roste. Obří eukalypty jsou také u paty pořádně široké a jistě mnoho set let staré.

Jezero Lake Dobson

Z dolní části parku jsem se pak vydal k jezeru Lake Dobson. To je od vstupu do parku vzdáleno 16 kilometrů. Naštěstí jsem stopnul hned první auto, které řídila sympatická rangerka z národního parku. Kupodivu se jí nenapadlo mě zeptat, jestli jsem platil vstupné do parku… Nahoře u jezera vyšlo najevo, že rangerka sem jela především proto, aby zde provedla kolem jezera skupinu tři slovenských Maďarů, kteří ovšem žijí v Austrálii. Připojil jsem se k nim. Lake Dobson leží v nadmořské výšce 1,040 m.n.m. a je, stejně jako mnoho dalších jezer kolem, ledovcového původu.

Tasmánie byla totiž během glaciálů silně zaledněna. Naučil jsem se i nové anglické slovíčko: zatímco větší jezera se označují slovem lake, těm malým se říká tarn, což lze asi nejlépe přeložit jako pleso. V jezerech prý žije docela dost ptakopysků, žádného jsem ale bohužel nezahlédnul. Zajímavá je i zdejší flora, která se docela liší od té, co jsem viděl dole u vstupu do parku. Rostou zde prazvláštní vysoké rostliny, trochu se podobající podobným exemplářům z rovníkové Afriky (myslím, že těm se česky říká lobelie). Dále jsou zde k vidění pabuky Nothofagus cunninghamii.

Podobné pabuky (ovšem jiný druh – Nothofagus pumilio) jsem předtím viděl v chilské i argentinské Patagonii. Od jezera Dobson jsem se pak vydal na kratší, asi 2.5 hodiny trvající túru směrem do hor a stejnou cestou zpět. Stoupání bylo mírné a trasa vedla částečně po sjezdovce, kterou se tu v zimě řítí lyžaři. Nahoře je terén poměrně plochý a tak se v něm vytvořilo spoustu malých kaluží a jezírek (včera lilo jako z konve). Docela mi to připomnělo některé vrcholové partie z Krkonoš, kde jsou v obdobných místech rašeliniště.

Bylo také vidět mnoho menších i větších jezer dole v údolí. Od jezera Dobson jsem pak ušel asi tři kilometry a už jsem se strachoval, že těch 16 kilometrů budu muset tentokrát vážně ujít, ale nakonec se nade mnou jedni Australané slitovali a hodili mě do kempu, kde jsem strávil další noc.

Ježura day! – čtvrtek 3. února 2011

Dnes jsem poprvé spatřil ježuru, a to dokonce čtyřikrát! Ale po pořádku. Ráno v 8:15 mě v kempu vzbudil výběrčí a zkásnul mě o 10 dolarů. Vida, tak nejen obálkovou metodou se platí! Z toho plyne poučení, že příště musím vstát brzy… Pak jsem se přesunul stopem z Mount Field NP do národního parku z dlouhatánským názvem Cradle Mountain Lake St Clair National Park, který byl vzdálen asi 125 kilometrů.

Zvládnul jsem to na 4 stopy. V jednom úseku to šlo ztuha, neboť hustota provozu tu byla velmi řídká. Cestou jsme projížděli krásnou krajinou, kde spíše než lesy převažují pastviny. Také je tu hodně jezer a vodních elektráren. Veškerou spotřebu elektrické energie prý pokryje Tasmánie z vodních a větrných elektráren. Během stopu jsem se nabaštil černého rybízu (dlouho nikdo nestavěl a vedle byla plantáž, tak jsem prostě musel okoštovat) a viděl jsem z auta první dvě ježury.

Ježura australská (Tachyglossus aculeatus)

První byla tedy mrtvá (přejetá), zato druhá byla velmi hbitá, neboť přímo před naším autem přebíhala silnici (a stihla to). To jsem seděl zrovna v nádherném Volvu, asi nejhezčím autě, které jsem zatím stopnul. Cradle Mountain Lake St Clair NP má dva vstupy – jeden je u Cradle Mountain a druhý (překvapivě) u jezera Lake St Clair. K tomu druhému jsem měl právě namířeno. Hodil jsem bágl do „úschovny“ a vyrazil jsem na krátkou procházku po parku.

Pěšina vedla přímo k jezeru Lake St Clair, kde je zátoka Platypus Bay. Lze tu občas zahlédnout ptakopyska, neměl jsem však na něj štěstí. Zato jsem zahlédnul opět jeho vejcorodou kolegyni, ježuru, a to dokonce dvakrát. Poprvé hrabala v křoví u cesty a podruhé zase u jednoho domku v kempu, kam jsem večer zašel dobít počítač.

Ježura australská (anglicky echidna, latinsky Tachyglossus aculeatus)

Biologicky řadí do třídy savci (Mammalia), neboť je teplokrevná a její mláďata sají mateřské mléko. Spolu s ptakopyskem se řadí do podtřídy vejcorodí (Prototheria), řádu prakořitní (Monotremata), zatímco drtivá většina ostatních savců spadá pod podtřídu živorodí (Theria). Ježura tedy nerodí živá mláďata, nýbrž klade vejce. Samice snese obvykle jedno, pouze zřídka dvě. Kromě Austrálie žijí ježury ještě na ostrově Nová Guinea (to je ovšem jiný druh – Zaglossus bruijni).

Ježura připomíná ježka, avšak její bodliny vyrůstají ze srsti. Pohybuje se asi stejnou rychlostí jako ježek a neuteče tedy daleko (a navíc se člověka moc nebojí), takže se mi jí nakonec podařilo vyfotit asi z půl metru. Nejzajímavější je na ježuře její velmi úzký dlouhý čenich, kterým neustále šmejdí a hrabe v zemi, kde hledá potravu. Trochu tím připomíná mravenečníka. Však se také živí především mravenci, termity a různým drobným hmyzem, který ze země vyhrabe.

Má k tomu velice dobře vyvinutý čich. Také nohy jsou lopatovité, evidentně dobře přizpůsobené k hrabání, a trochu připomínají ty krtčí. Ježury v Tasmánii se řadí do zvláštního poddruhu (Tachyglossus aculeatus setosus) a bývají obvykle trochu větší než ty na pevnině. Ježura australská dorůstá velikosti 35-53 centimetrů (zatímco ta novoguinejská až 75 cm).

   Dnešní noc jsem strávil mimo kemp – ve stanu, ve stejném křoví, ve kterém jsem ráno uložil krosnu.

Den hadů – pátek 4. února 2011

Dnes jsem vyrazil na trek v národním parku Cradle Mountain Lake St Clair NP. Čili tentokrát jsem se vydal do opravdové, „oficiální“ divočiny. Oficiální proto, jelikož zdejší národní park je, spolu s dalšími rezervacemi v západní části Tasmánie, zapsán už od roku 1982 na Seznamu světového dědictví UNESCO jako „Tasmanian Wilderness“. Ve skutečnosti má samozřejmě nejturističtější část  parku do opravdové divočiny hodně daleko. Cesty jsou dobře značené. Občas jsou tu chodníčky a můstky na místech, kde je po většinu roku vlhko. Zvolil jsem trasu, která vede od visitor centra na vrchol hory Mount Rufus (1,416 m.n.m.).

Podle ukazatelů trvá projití trasy sedm hodin a skutečně mi to také uvedenou dobu trvalo. Visitor centre se nachází kousek od břehu jezera Lake St Clair, které leží v nadmořské výšce 737 m.n.m. Celkové převýšení tedy není zrovna brutální a trasa není nijak extrémně náročná. Cestou jsem navštívil ještě jezero Shadow Lake. Ve spodní části vede cesta lesem a je celkem fádní a nezajímavá. Ve vrcholových partiích jsou ovšem sem tam docela hezké skály a pěkné výhledy na okolní hory.

Zase mi to tu připomnělo Krkonoše, i když zdejší hory jsou trochu rozeklanější a hlavně je v nich, na rozdíl od našich nejvyšších hor, mnoho malých jezer. Národní park není špatný, ale musím říct, že mě zaujal mnohem méně, než tři národní parky, které jsem již v Tasmánii navštívil dříve (Tasman NP, Freycinet NP, Mount Field NP). Obvykle se ovšem tvrdí, že druhá strana parku, kde se tyčí Cradle Mountain (1,545 m.n.m.), jeden z tasmánských symbolů, je o dost hezčí. Nevím, nebyl jsem, nedokážu posoudit.

   Počasí bylo dnes docela hezké a když je teplo, vylézají ven hadi. A tak jsem je během treku po cestě počítal. Nakonec jsem došel k číslu sedm. Čtyřikrát to byl tiger-snake, což je velký černý had, odhadem tak 1.5 metru dlouhý, a  třikrát nějaký malý, tak půlmetrový hádek. Na hady je třeba dávat bacha, neboť všichni tasmánští hadi jsou jedovatí.

O tiger-snakovi jsem se dokonce dočetl, že je „vysoce jedovatý“ a „nebezpečný“. Všichni ovšem přede mnou rychle „utíkali“ a nejevili známky agresivity, je ale třeba dávat pozor, kam člověk šlape, neboť hadi se rádi vyhřívají na zdejších kamenitých cestách. Zajímavé je, že včera jsem viděl čtyři ježury a hada ani jednoho, zatímco dnes bylo na cestách přímo přehadováno a po ježurách ani vidu, ani slechu. Také všichni klokani, kterých jsem v Mount Field NP viděl desítky, jako by se snad propadli do země.

   Kromě exotické fauny se bohužel v Austrálii daří i živočichům značně nezajímavým, leč o to nepříjemnějším a dotěrnějším. Mám na mysli mouchy, komáry, hovada a pijavice. Hlavně hovad tu létá spousty a nestačím je odhánět. Dokud člověk jde, je to v pohodě, ale jakmile se zastaví, hned se okolo něj shlukne celý roj těchhle prevítů. Nejvíc jich je v nízkých křovinách a jsou aktivní hlavně za hezkého počasí. Také na mě skočily asi tři pijavice. Ony opravdu jakoby skáčí, jsou někde v trávě a lup! – a už jsou třeba na vaší noze. Naštěstí jim pak docela trvá, než najdou vhodné místo a přisají se, takže pokud je zaregistrujete hned, stačíte je včas setřást. Pokud už se pijavice přisaje, odděluje se od pokožky velmi nesnadno.

   Ještě k počasí: poslední dny je hezky, ale rána jsou chladná. Ráno je mi i ve spacáku trochu zima. Přičítal jsem to své zimohřivosti, ale dnes jsem viděl oficiální naměřené teploty z dnešního dne. Ráno byly pouhé +4°C, což na to, že vrcholí australské léto, není nic moc teplota. Přes den pak byla nejvyšší teplota 20°C, což v praxi znamená, že když svítí sluníčko, je to na tričko, ale občas se zatáhne nebo začne foukat (hlavně nahoře na hřebeni). a to se pak větrovka velmi šikne. Platí tedy, že léto je v Tasmánii o něco chladnější než v Česku, a tady na horách obzvlášť. Holt to ještě není ta pravá Austrálie, kde panují v létě nesnesitelná vedra… Večer jsem strávil s počítačem u visitor centra a v kempu jsem dal dobít baterky do foťáku, snad je nikdo do rána neukradne.

Relaxace u jezera – sobota 5. února 2011

Dnešní den jsem pojal jako vyloženě odpočinkový. Ráno jsem stopnul jednoho Poláka a popojel jsem jen asi 25 kilometrů k jezeru Bradys Lake. Postavil jsem si tu stan u břehu a jen tak jsem se zde flákal, bloumal jsem po okolí a relaxoval. Odpoledne a večer navíc poprchávalo, a tak jsem zalezl do stanu. Tudíž se nestalo nic pozoruhodného, o čem bych vám mohl vyprávět. Za zmínku snad stojí jen fakt, že jsem viděl na silnici přejetého vombata, což je velký vačnatec velikosti menšího prasete.         

Zima na vysočině – neděle 6. února 2011

V noci lilo a ráno byla šílená zima. Dopoledne pak chvíli svítilo slunce a chvíli pršelo. Sbalil jsem stan a šel jsem pěšky asi šest kilometrů zpět na křižovatku, kde je odbočka na Bronte Park a Deloraine. Na této křižovatce jsem málem zmrznul! Stál jsem zde asi jedna a tři čtvrtě hodiny. Foukal studený jižní vítr a přesto že jsem na sebe navlékl prakticky všechno svoje oblečení (dlouhé kalhoty, tričko, košili, mikinu, větrovku, čepici a rukavice), stejně byla kosa. Že se budu klepat zimou v Austrálii, a to v létě, to jsem tedy fakt nečekal. Zdejší krajina je relativně plochá, avšak leží docela vysoko. A pokud foukne z jihu, tedy směrem od Antarktidy, výrazně se ochladí.

Jezero Bradys Lake leží v nadmořské výšce 651 m.n.m., na některých vzdálenějších vyšších kopcích však napadl sníh. Před smrtí z podchlazení mě zachránil chlapík, který mě ovšem odvezl jen čtyři kilometry do minivesničky jménem Bronte Park. Alespoň to tu tolik nefoukalo. Zde jsem pak konečně prolomil smůlu a po půlhodině jsem stopnul mladého kluka, který mě odvezl 95 kilometrů z Bronte Parku do městečka Deloraine. Cestou jsem projížděli krásnou, téměř liduprázdnou horskou krajinou, které dominuje veliké jezero Great Lake (nadmořská výška 1,034 m.n.m.).

Silnice, bohatě lemovaná mrtvolami přejetých klokanů, byla většinou asfaltová, v některých úsecích však asfalt chyběl. V jednom momentu se nám málem podařilo smáznout ze silnice jednoho debilního motocyklistu, který se v zatáčce otáčel na svého kolegu, přičemž si jaksi nestačil všimnout, že vjel na druhou stranu silnice. Bylo to o fous… V Deloraine jsem tvrdnul hodinu na nájezdu na dálnici směr Launceston, pak jsem ale měl štěstí a stopnul jsem dvě Francouzky, které jsem potkal již v hostelu v Hobartu a u jezera Lake St Clair.

Vida, společenská konverzace se občas vyplatí! Neboť obě dívky stopařům vůbec nezastavují, jen u mě jako u starého známého učinily výjimku. Holky si půjčily dodávku a jelikož jsou jenom dvě, mají tam docela luxus – dvě docela velké postele a spoustu místa. V Launcestonu bylo odpoledne velmi teplo a slunečno, neboť toto město už neleží na vysočině, ale značně níže. Noc ale byla opět chladná, a tak jsem ocenil, že v hostelu, kde jsem se ubytoval, mají mimo jiné malá pojízdná kamínka. Po několika dnech jsem se také dostal k internetu, a to opět v Mekáči.

Cestou z Mekáče jsem si zvesela vykračoval po ulici. Bylo asi 22:30, tma jako v pytli. Najedou hned vedle mě zastavilo na fleku policejní auto, z něj bleskově vyskočili dva policajti, namířili na mě dvě baterky a křikli něco jako: „Stůj, kdo jsi ?!“ V mé rozjitřené fantazii to ale spíš vypadalo, že řvou: „Hände hoch a ani  se nehni!“ Mám pocit, že měli připravené i kvéry. – „Já nic, já jdu jenom z Mekáče do hostelu  a jsem turista a neumím moc anglicky,“ blekotal jsem chabě a ruce jsem, jsa poučen z amerických filmů, dal pro jistotu nahoru, aby si nemysleli, že sahám po zbrani.

Policajti naštěstí hned řekli „sorry, mate“, přestali mi svítit baterkou do očí a odjeli. Pak na mě svítil ještě jeden policajt a ještě jedno policejní auto u mě zpomalilo, aby si mě strážci zákona bedlivě prohlédli. Asi honili nějakého zloděje, ale já jsem přece spořádaná osoba! J

   Ještě k té angličtině: australská angličtina je pro mě obvykle dost nesrozumitelná. Zvláště vesničané a farmáři mluví rychle a ještě k tomu huhlají, takže jim skoro nerozumím. Lepší je to s lidmi ve městech, kteří jsou víc zvyklí na cizince a vyslovují zřetelně. Místní pozdrav je něco jako „How are you going, mate?“ nebo jenom „Hi, mate“. Nejobvyklejší frází, kterou Australané používají, je „no worries“, doslova tedy „žádné strachy“. Což používají nejen jako konstatování, že všechno je v pohodě, ale i jako odpověď na poděkování (místo jinde obvyklého a možná trochu knižního „you are welcome“), čili volně přeloženo „není zač“.

Launceston – pondělí 7. února 2011

Launceston je druhé největší město Tasmánie. V Launcestonu žije asi 100,000 obyvatel. Ve dvou největších městech, Hobartu a Launcestonu, žije více než polovina tasmánské populace! Ve zbytku tohoto ostrova, který není o moc menší než Česká republika, pak žije roztroušeno zbývajících 200,000 obyvatel. Launceston leží na soutoku dvou řek – South Esk River a North Esk River. Jejich soutokem přímo ve městě vzniká řeka Tamar, která se pak za Launcestonem výrazně rozšiřuje.

   Upřímně řečeno, město samotné není v podstatě ničím zajímavé. Domy na hlavních třídách jsou vyzdobené, ale nějakou originální či mimořádně hezkou stavbu jsem tu neviděl. Nejhlavnější ulicí ve městě je Brisbane Street, která se v centru mění v jednom úseku na Mall, což je pěší zóna. Pěší zóna se vyznačuje zvýšenou koncentrací zevlujících teenagerů a různých podivných existencí, což celkově vede k dojmu, že se jedná o živou tepnu nebývalého významu. Stačí však zahnout o dvě ulice dál a je tu celkem mrtvo.

   Prakticky v centru leží City Park, ve které se nachází hlavní místní atrakce – opičí výběh. Vstupné zdarma. Ve výběhu se probíhají či polehávají japonští makakové. Občas si mezi sebou navzájem vybírají blechy z kožichu.

   Asi kilometr od centra můžete navštívit Cataract Gorge Reserve.  Tato soutěska zas tak moc soutěskovitě nepůsobí. Okolí řeky South Esk River lemují skály a podél vody se můžete projít po několika značených trasách, z nichž jedna vás dovede až k Duck Reach Power Station, což je pozůstatek bývalé vodní elektrárny, která dnes již nefunguje a stojí zde jako technická památka. Je to celkem hezká procházka, ovšem nečekejte od ní nic převratného. Docela pěkné jsou dva visuté mosty, které se pod vašimi kroky lehce houpou. Vyfotil jsem zde také svého druhého klokana. Fotka tedy nic moc, ale s klokany je potíž.

Takový klokan nepostojí. Není vyloženě plachý, ale než si našteluju foťák, hopsne o kus dál. U jezera Bradys jsem takhle jednoho klokana bezvýsledně pronásledoval asi půl kilometru, až se mi ztratil v lese. V Mount Field NP jsem sice viděl klokanů desítky, ale byli aktivní až za velkého šera, kdy prakticky nelze fotit. Zlatá ježura – tu jsem fotil ve dne, z půl metru a nikam neutekla J.

   V Lancestonu chci být ještě zítra a pozítří ráno odlétám do té pravé, kontinentální Austrálie, a to konkrétně do Melbourne. Co tam zažiju (jsem sám zvědav…), to si můžete přečíst v příštím díle.

Tasmánie II. – shrnutí a praktické informace

orientační kurs v lednu 2011: 1 australský dolar (AUD) = 18 Kč

   Autostop v Tasmánii: Autostop v Tasmánii byl vynikající, ještě asi o něco lepší než na Novém Zélandu. Jen jednou jsem stál na silnici jeden a tři čtvrtě hodiny, ale to byla spíše výjimka. Problém může nastat asi jen v místech s velmi nízkou hustotou provozu. Vzdálenosti v Tasmánii navíc nejsou velké a dálnic není mnoho. Tasmánie je prostě země pro stopování jako stvořená. Hodně často jsem stopoval cizince. Celkově bych tipnul poměr Australané versus cizinci tak 60:40 ve prospěch Australanů.

   Autobus Hobart – Granton: 21 kilometrů, 35 minut jízdy, 3.70 AUD. Použil jsem ho, abych se dostal z centra, jinak jsem samozřejmě jezdil stopem. Autobusy z Hobartu do všech směrů jezdí od pošty, která je přímo v centru. Lístky se kupují u řidiče.

   Letadlo Launceston (Tasmania) → Melbourne (Victoria): 60 minut letu, cena 53 AUD. Letenku jsem koupil 9 dní předem v Hobartu ve Flight centru, což je zřejmě monopolní prodejce letenek v Austrálii i na Novém Zélandu. Z Hobartu je stejný let o 10 AUD dražší. Letadlo vyjde levněji než loď.

    Mount Field National Park: Vstupné na osobu a den 12 AUD, dalších 24 AUD si připlatíte za auto. Vstup se platí se ve visitor centre. Opět jsem ušetřil a neplatil sem. Avizovaný systém kontrol placení je totiž takovýto: potvrzení o zaplacení necháte za stěračem auta. Nepředpokládá se totiž, že by sem někdo vyrazil bez auta. Jejich chyba J. Vedle visitor centra je pak kemp, kde se platí 10 AUD za osobu. Ráno po osmé hodině tam obíhá výběrčí a vybírá peníze, alternativní způsob je pak placení „obálkovou metodou“ –  peníze se zalepí do obálky a hodí do kaslíku. První noc jsem neplatil, druhou ano (zkásnul mě výběrčí). Kdo chce spát v kempu zadarmo, musí vstávat brzy. J

   Cradle Mountain Lake St Clair National Park: Vstupné je myslím stejné jako v Mount Field NP. Park má dva hlavní vchody a tudíž dvě visitor centra. Jeden vchod je u jezera St Clair (poblíž je vesnička jménem Derwent Bridge) a druhý na opačné straně parku v Cradle Valley. Mezi oběma těmito body pak vede Overland track, neslavnější několikadenní túra v Tasmánii. Nechal jsem si zajít chuť, protože jednak se za trek připlácí ještě nad rámec normálního vstupného do parku a pak mě hlavně odradila délka treku: 80 kilometrů… Visitor centre u Lake St Clair je otevřeno mezi 800-1700.

   Ubytování – Launceston: Arthouse Backpacker Hostel – 21 AUD za noc v dormitory pro 8 osob, ve vlastním spacáku (za přikrývku se připlácí 2 AUD). V ceně je i káva, čaj a cukr v kuchyňce zdarma, naopak avizované wifi připojení zdarma nefungovalo. Příjemný menší hostel, doporučuji.

   Internet: Wifi připojení zdarma je k dispozici v některých hostelech. Pevné připojení v našem hostelu stojí 5 AUD na hodinu, což je standardní cena. Nejlepší volbou v Austrálii, stejně jako na Novém Zélandu, jsou restaurace McDonald’s, kde je wifi připojení téměř vždy zdarma. Připojení je střední kvality a je omezeno množstvím stažených dat. Pokud používáte internet pouze na maily, facebook či třeba zprávy z domova, můžete zde surfovat cca 1.5 – 2 hodiny.

   Alkohol: Alkohol se prodává ve specializovaných obchodech. Ceny destilátů jsem nezkoumal, ale nízké určitě nebudou. Pivo je extrémně drahé. Prodává se buď v lahvích o obsahu 375 ml nebo 750 ml. Malé láhve většinou nelze koupit samostatně, skoro vždy jsou v balení po šesti, stejně jako plechovky. Nejlevnější samostatnou velkou láhev (750 ml) piva jsem viděl za 5.20 AUD. Nejlevnější láhev vína o stejném obsahu (750 ml) stála 5.50 AUD, takže ač mám radši pivo, v Austrálii ho budu bojkotovat a raději si koupím občas víno. Víno je levnější, ale také žádná sláva. Když si vzpomenu na Francii, kde se dá koupit láhev už za 1.50 EUR… Také jsem tu nikde neviděl levné krabicové víno. V Austrálii se vyplatí být abstinentem! Uvedené ceny jsou z obchodu BWS (beer, wine, spirits) v Launcestonu.

 Fotoalbum – Napříč Tasmánií II.

tasmania-29-mount-field-np-stromovite-kapradiny.jpg
tasmania-29-mount-field-np-stromovite-kapradiny.jpg
tasmania-30-mount-field-np-russell-falls.jpg
tasmania-30-mount-field-np-russell-falls.jpg
tasmania-31-mount-field-np-pro-zmenu-eukalypty.jpg
tasmania-31-mount-field-np-pro-zmenu-eukalypty.jpg
tasmania-32-mount-field-np-nektere-vrcholove-partie-pripominaji-krkonose.jpg
tasmania-32-mount-field-np-nektere-vrcholove-partie-pripominaji-krkonose.jpg
tasmania-33-mount-field-np-lake-dobson.jpg
tasmania-33-mount-field-np-lake-dobson.jpg
tasmania-34-lake-st-clair.jpg
tasmania-34-lake-st-clair.jpg
tasmania-35-banksia-marginata.jpg
tasmania-35-banksia-marginata.jpg
tasmania-36-jezura-australska--tachyglossus-aculeatus-.jpg
tasmania-36-jezura-australska--tachyglossus-aculeatus-.jpg
tasmania-37-pozor--jezury-.jpg
tasmania-37-pozor--jezury-.jpg
tasmania-38-podivne-stromovite-rostliny.jpg
tasmania-38-podivne-stromovite-rostliny.jpg
tasmania-39-skalni-utvary-v-cradle-mountain-lake-st-clair-np.jpg
tasmania-39-skalni-utvary-v-cradle-mountain-lake-st-clair-np.jpg
tasmania-40-cradle-mountain-lake-st-clair-np-pohled-z-mount-rufus.jpg
tasmania-40-cradle-mountain-lake-st-clair-np-pohled-z-mount-rufus.jpg
tasmania-41-oficialni-emblem-tasmanskych-narodnich-parku.jpg
tasmania-41-oficialni-emblem-tasmanskych-narodnich-parku.jpg
tasmania-42-bradys-lake.jpg
tasmania-42-bradys-lake.jpg
tasmania-43-bradys-lake.jpg
tasmania-43-bradys-lake.jpg
tasmania-44-klokan-cislo-2.jpg
tasmania-44-klokan-cislo-2.jpg
tasmania-45-launceston-cataract-gorge-byvala-vodni-elektrarna.jpg
tasmania-45-launceston-cataract-gorge-byvala-vodni-elektrarna.jpg

28 thoughts on “Napříč Tasmánií II.

 1. Skompasem.cz

  Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

 2. Jan Podaný

  Ahoj Petře, zdravím tě do Australského svazu. Ta ježura je nádherná. Ohledně ptakopysků, mám dojem, že jsou aktivní večer a v noci a prý jsou dost plašší. Na hady a pavouky si dávej pozor. V Austrálii je ještě nebezpečný nějaký slanomilný krokodýl, potvora leze i po souši a útočí.
  Měj se

 3. Anonym

  We stmbled over here different website and thought I migght
  check things out. I like what I see soo now i am following you.
  Lookk forward tto looking at your web page again.

 4. 919

  I’m very pleaased tto uncover this web site. I need tto too thank yoou
  foor your time due to this fantastic read!! I definitely savored evey little bitt of
  itt and i also have you book-marked to chgeck ouut nnew information on your web site.

 5. Anonym

  Today, I went to the beachfroknt with mmy kids.
  I fund a seea shell annd gve it too mmy 4 yrar oldd daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.“ Shhe placed thhe shelll tto her ear and screamed.
  There was a hermit crab iinside and iit pinched her ear.
  She neer wants to ggo back! LoL I know tthis iss completely ooff topic but I had tto tell someone!

 6. 862

  Nutrition teensPermanent penis enhabcementHow long is sperm
  viableFrree ssex videos men and womenGirls andd ggorillas fuckAmateur mature ganng bang bizarreMillf
  does peeper. Rachael bella nudeLagoon revy nakedMens latex clothingSexcual abbriviationsCaptzin dicks lake george nyWarez-bb
  pornNaked sesshomaru. Amateur coouple regular dirk digglerVh1
  tough love nudeClincal study breaxt implant removalSan marecos texas sperm
  bankAdult sharingg videwos forumPenelopee jimernez xxxKylpie minogue lingerije brand.
  Johnn cena penisAdlt female pornstar tracy adamsInuyasha kagome asult fanfictionChubby tsen girls dancing tubeProsper latex stylesFemale maature nudee pictureAdhd adult area doctor inn
  iin ottawa specializing. Prpak pornAlyson escort palm
  beachErin avery fucks cockGaang sexx teenAsiazn arowana posterGay minneapolkis personalsCum sandwich.
  How tto insert a dildo videoElayhn gay martinHot
  teens irls in brasMarianela pereyra nudeCliip eating free lexbian pussyHott nakrd pictures of
  eveFirst gallery nude. Tilla tequila sex video nude lesbianFree ccum
  overed titsBrazilera vieo xxxYoung cherris hardcor ppic postBlack fuck guySkinny amateeur girlTeeen domstic violence statistics.
  Herbal treatment for faciall chemiccal burnTeeen mobile
  cell phone serviceWiffe wants to fuck a strangerSuretex condomOna zeee bondageShould teenms uuse vibratorsTeenn issuses.
  Better sex guideAdult bondage gameSexual mistressSlutload
  teen video gameFucked while held underwaterNaami fucks luffyGirlfriends
  watching sex tube. Francis of assisi brotjer assWrting contest
  ffor teensCollge sex partyDilo female ejaculationEl escort
  portalMusclrs ann adult african elephant’s truunk containsGaay hairy
  men websites.

  Busty free movieLesbian have sexRed win yogrt facialFoooish virginBrian popper pornoHarddcore etal band namesDisney moloe nakled rat.

  Teaser adult videoAss annd boib videoPeee play my spaceYoung girl couple fuck https://bit.ly/3qJhbpP Lingerie wiced temptatin henry and junePic off hhot naked asian.Lesbian porn tube sitesGrasnd motte beach nudeHot
  cheatikng wifes xxxx freeNudist bowling photosMature fetushTrree lighbts settings twinkDark girls tgp.
  Neww free porn rough throat fuckJusttin bieber photoshop penisTylor madee boobsVideo of an erotic male massageLaura gilberdt breast cancerJwish thumbWhitey
  kane fun off bring naked. Public aass whippinPazsword video transsexualSatin emridered jacket vintageFaacial cleanse comparisonsVajazzled nudeAsian studies webquestNakedd
  gangstas. Sonograms breast lumps at age 25Italian adult comedySex positions twisterCenterr for
  sexual assault helmetLeft faciawl symphysis and parasymphysis fractureWtch gaay videos on iphone freeRockk bottkm bellevue
  wa. Arizoona shemalle escortsShoulod we ccastrate seriojs seex offendersVintage felkt college beanieEuro
  dallss adult classifieds shemalesHentai movie onlineMoms
  who teach daughters how too have ssex pornHuge black dcks fucking.

  Mohair bondage slutsGirls habing sex doggystyleMembers nudist camp orgGo toward thee lught
  and gayBrest cncer current researchAfrican ssex porn nudeGeet tickiled philadelphia fetish.
  American hardcre ha ha haLexbian teen adviceAsiaan afairBerlin ladyboy
  escortsTeeen jobs inn miWomdn woth 32a breastsHumjping dogg
  thumb drive. Brtish asiann female coopk aand actressIndependent escort washingtfon dcMilf and dilnaAmateur nakjed pic pist real freeYoung bboy fucked iin assVoyeur olld pussyHot young girfls solo sex.

  Youn gay black dick suckingMasturbation musicWhite bbw girls fuckingSexyy ann coulter picsAsian electro bdsmColleyville william
  b dickNick lechey gay. Soft to hard pnis pictureAmateur cum teren titSexyy rollerr
  setDeee pofn sophieMother daughter shafe a dildoPhootos of
  asian gamesVintage journey tshirt. Behaviors of bisdxual menSeex games fre online best blogNude picuters of
  deby ryanPimples above the penisWhat thee fuhk caujsed tthe
  conflicdt in the middle eastSalma hayek naked showerEn9
  escorts. Sluts facials conbtest milf wdveBoobs
  chatrouletteHypantia lee sucks black cockPuppetry penis videoFreee gayy porn mviesAli fisher nude photosXxxx jailbqit pictures.
  Naked sexy grilsAdult male personal forumsFree engish film pornVw parts vintageTeen gets fucked byy generatorPink arm bandss foor beast cancerTopdown bottom.
  Free illustratedd erotic stories for womenWhere caan blacks andd asians meetDoctorr putting hand iin malke assAss cherokee phatHard
  nude boobsWiild young women getting fucked videosSexx
  with physically disabled women. Bart and marg porn moviesDartren criss nuhde
  nakewd gayAdul swim ericHot ssxy hardcore videoCeleberity seex scene archiveAddult hawaiiFree hardcore miniskit seex video.
  Hoot phat latin assBikini trfim stylesExotoc analFree llong plahing seex trailorsBrazzers liust of
  redheadsTx sex offender listCincinnati breast augmentation.Escorts forr sex inn indiaFreee
  adult omic pictureYoujng bugg titsBeest streamking porno videosTeenn xxx
  archiveBabes nudes glamChep sexx toys. Grandbend onterio
  rag stripFind riley vitage carsSpanish redhead amateenBad odor cartoon peeHoot naked sexy celebsGoldd fberge
  emblem on bottomAdult deelopment book.

 7. 032

  Faat grandma gets fuckedLingerie knoxvillle tnHuoston escortsMiilka duno upskirt photosBoy fuck mature womanLansig dik letts
  honorary mayorVirgi sstores ireland. Woman fuck in kitchenFreee voyeur vidcs wettingResorts for sexual pleasureFemale
  escorts mtBusty sluts fuckingBrittney spears fflashes pussyNircana
  it smellss likke teen spirit. Erotic fetish photographyAnime sexx
  vireo for quicktimeThhis aint avatar porn tube40 plus naked wonn galleryHardcore underwareDaughter fuckjs fucking machineGriup
  inn swiinger texas. Adult fqntasy vactionsNatural excerrsise to increxe penis sizeLittly tittjes hair pussiesThumb replantPhatt
  asss booty pornTighest girl sexNakjed stick people.
  Seexy girlsin israelBlawck bodsy nudeBlaqck teen diamondFatherr taes daughters
  virginityFrree annaglyphic teen pornYounge bonde pussyTwin valey
  patt porn. Youn gay boys having sex downloadsCool ffun sexy toyPostt yopur upskirtAsss fwcial festVenmom movies pornFoced tto let himm titsAnddy dick aand phil hartman’s wife.
  Jonny hugee cockGayy profile london dudeLiefhe sex soul mat
  datingJojjo lyurics nakedJoob liting part tesn timeEscorts abqAdult caters pajamas.
  Lookijng down titsIssabela scorpioo nakedComic stfrips
  oof the 1930sPorn sites forr mobile phonePorrn orgy bigg titsEscort radar detector manufacturerMaale gays with
  beautiful cocks. Faat old slutAmateur teewn facialsDiall fossil maan maap vintagge watchHot lick ppg paint colorsErifa baywatch hardcoreSerch foor a misasing comc stripRaven raleigh orn star.
  Swinging safari wikiGay hoke sex blogHannd jobs by femalesYouu lose american assholeAdut bubble buttScreaming vidd o sexShemnale having sex
  with hheterosexual couple.

  Bbww online dating reviewsClassic porn stars free downloadsUs virgin islands
  flowersAndre de matteo nudeGabriella cimi nudeHuuge dichk tiny chickBoook comic vintagge xxx.
  Chlke vevrier fuckedMillf slout michiganSpank tthe monkedy game ffor myspaceNaked women on fast boats https://bit.ly/3hVKVzkk Voyeur een laa playaLesbbian whorss licking
  pussy. Bikinis foor chubbyy girlsDonald duck ogasm ringtoneTeen pussyhs in pantiesFree
  bunny teen moviesEffect of vagina scednt on menSpanking tewchniques
  adultsErin andres nuide uk. Gaay nazi videoIs oraal seex legal in floridaBdsm
  midget slaveDan’s public sex blogMyspace sexy easrer
  commentsDadd soon gay groupStrippper wife blowjob.
  Laake mary rams jjr midgetsHoow to put onn a ccondom onn a penisBreast rave symonesVintage makeeup vanitiesVintage reproductioln glass ornamentsAngie eescort oostendeXmas porn.
  Caroil kirkweoods breastsPin upp clothing vintageToune inside a pussy pictureHame mare men sex toysAdultt multuplayer roleplayiing gamePing png nude videeo clipHdnhet getou
  nude clips. Free matgure masturbation videoRoock bottkm scottsdale home pageMastertbate pussyFree safe mp4 porn downloadble pspRitta g nude photosKrysal summers
  fucking videosBored me rigid bored adult. Freee flotjob photosComplete adulkt chewable vitaminsVintage hknda dit bikesFacial femjinization drSexx therapistEstonbia porn barKriispy kreme lingerie
  maale calendar. Frree ful length adult movies downloadsInari gangbangSumomo podn gameHott
  babews sexL-arginine herpes sxual aids100 free avarar sexShow tthe diffetent penis
  typess ‚different penis types. Free worl sex comSpanking erotic
  moviesPurto rican gay galleryCunnilingus techniqueFree porn anime no titsNikko reeves porn starHomemade black amateurs.

  Black girl with big breast masterbatingHow tro
  safely surf pornGauge gay sexChuck tayler fetishBusty black chickHells angels are gaySex videos with
  black male. Redheaded escortsMasturbation fiction booksFree lesbian orgasam clipsFree naked young girl bitchesYouporn hardcore teen sexHot black nude photosAussie fuck off.

  Bang gang pussyChode dick photosBbw girls in floridaStage three breast cancerSave the trees wipe you ass
  with an owl t-shirtScarlett johansson and keira knightly nudeWomen orgasm squirter.
  Mother – son sex galleriesNude beach pusst up closeLesbians fucking on video freeNude girl
  on beachVintage fabric slip covers oversized chairsAlma tadema victorian eroticYoung grils with big cock tgp.
  Not telling sex of babySexual preditors michiganStriped wireNatural response latex
  foam mattress reviewsRedtube interracial sex milfsSex
  filopina kekeShort sex tube. Provocative eroticGirlfriend lost virginityThong tgpsLexus locklear fucksVintage
  toy pricesRedhead cartoon girlsHillary duff’s picftures of pussy fire crouch.

  Annal ffree ffucking pictureMilf sex cclips desperate housewivesAdult inclusive resortHamster molf bjj compilationWhoae dick waas so long hhe
  cold uck itFree onlune penis exerciseConcretre non-toxic penetrte sealer.
  Complete surgery oon breast reductionDubai ale escortsCandijd teen bikini
  picsShoow my wwife nakedRules of anal sexMiss gay pride paradeMy wazsher is
  leaking wafer froim the bottom. Oldd geanny rideing big cockWhite guys fcking hott
  black chicksOlder white cockIs dewayn johnsokn gayComic sttip boy condiLaddy
  d interracialDick dale black eyed. Latino twinnk assAleca niikolas nude picsThiin condoms riip easilyJcqui michel pornBoyy
  booy sex picsAig butrt bbbw free pituresToastee unedited ude photos.

 8. Amia MileyWakes Her Man Up With AWet_Blowjob

  Undeniably bbelieve thast which youu stated.
  Your favorite reasln seemed too be on thee internet the simplest thinmg too be aware of.
  I say to you, I defimitely gett irked whike people consxider worries that they jjust don’t kknow about.
  You managed too hit thhe nail upo the top annd
  also defined oout thee whole thingg without hving sside effect ,
  people could take a signal. Will likely bbe bck to get more.
  Thanks

 9. https://xmoviez.win

  Hi there it’s me, I am also visiting this webb page onn a regilar
  basis, this sire iis actually fastidious aand the viewers
  aare reawlly sharikng good thoughts.

 10. 554

  Gay doption in wbich statesWife black molans cumsFreee xxx sexx video clips galleryGiving a man a blow jobPictjres of
  whipped bottomsJustice leagyue pornGay peoploe using whip cream.
  High quality free por downloadVirgtin fjrst time sex video plping
  her cherryNaked bowling battleBeverly mitchell sexyRouf sexThreespme mpgWho is apple bottoms akeup artist.
  Nake adamMarrk wollf sexx videosLast samuri nudeEvva longpria nude uncensoredAdult entertainmenjt in dover njVirgonia
  beach adult communities dementiaRussian india escorts.
  Freee nude girl pornstar vidseos videos320 fofgy bottyom sannford
  ncIssraeli boobsGay gordon jeffVintage cellrsUsing diaper
  for adlt travelWomen hedadaches sex. Vintage dollhoouse
  urniture marked mpStripp paint brickVideos of amateur oral sexFuuck me
  publicVibration sex toy usagfe videosOldder gitls nakedFree ts cock.
  Secret nudeGay olld oon boyRlationship buikding activities for teensClit ass sucdk fuchk cockTeen aftrr
  gyym shbower ssex videoLpga nudeAdult zar. Miilf hairy pussySexy ooh faceHlary duff sexy
  pictureShoww me tthe money nudeNuude amateur auditionsAdult dting finder friendHow too cut airline chicken breast.
  Mature lesbians cqught on hidden camLatham vntage watchZerro suit pornMancy moore’s breastsDesi indian sex stories englishFather and
  daughhter aand analCaase harassment iin sexuual workplace.

  Teen virgin fuck pornhubTeen defloration tvBalll fiot kiick lickThumnb wetFree tin titted teens moviesNew york state amatehr
  repeatersSex offender dwayne gordan of michigan. Videos oof skinny redheas gettjng fuckedBlopwjobs brazilian deepthroat
  compilationsBlack gallery orgyAbdominal
  and facial swellingKarma asian cuisine iin coral gablesFree pictures
  video thujb freeYouung and teen p.

  Uk xxx trailerGaay jordan vaughnVintqge fashon 2009Condoms antique photoCelewbrities nakmed teenGirrl
  peee inn tubSandi rose porn. Cllit stimulation feeels irratableBreas massge tubesIllinois state
  poliche ssex abusersMoom teavhing doughter how
  to fuxk https://tinyurl.com/ydq6qsyg Janice dckinson fuckLaton american pussy.
  Videos de ggays freeHomosexual soliers in thee iet environmentHut
  dick pornAwesome kong boobsMatuee lottaMinnesota teen chalengeDickk building.
  Cuute arab een analKiim catral sex in the cityAsiaa thhe pornstarAsjan pussy foor black dicksPorn suszanHardd
  niplle cumDesanges fuck. Discoloration oon bottom lipOh horny long legs exy grind ride please more yesPhysical provlems of autistic adultsGirls wiith 60d titsJo o’meara bikini photosGiros sucking myy dickTila egulia naked.
  She spills ater blowjobTeen valley anch iin north carolinaVirgin island
  bathinmg suitDoess kiaa tom have breast implantsDeflowered anal girlsAsblyn gere but fuckedLesbians and spanking.
  Pregnant fuckedErotic romantic literatureFree naked sexy porno picturesRedheead big tits nice assGrndfather fuckong grandsaughter storiesChinese gifl fuckk
  smallHandicapped pprn star. Weeklend sexx porn magazineRacecar blowjobsVintage washington capitalsCicas
  mhjeres casting audicion peelicula porno realVintage suitNc ggay
  chat room 28714Porno nnude girl photos. Gay chuck connorsHow short iis legall a
  midgetMoom teaching girl slut loadTeachber studnet pornKimberly guilfoyle lingerie photosTestiung vaginal sensesHardccore bkack mmom
  sex. Simon rex masturbate video linkPacer scxore for adultsUnshaven small titsLiterrotica rotic shemale fuckiing
  ggirls storiesPussy shaving contestAbusee acial
  movie xxxFetish lingeriee for men.

  Porn trailer 2008 jelsoft enterpises ltdAmatur home teen xxx videoMajgo cartoons pornNew
  tee nude modelsNympo teensAmmy adhli nudeAll potn movies free watch torrent.
  Apllejuice porn videoAlex mccord naked nudeLesbians in toiletAmateur tens inn bikinsBig ttits black girls fucking tubesSuking mmy wifes dickHow to become
  pornstar. Erotic nuce vidd freeNaked piano playingBlonde virgin slavePictyure oof nnaked jonah falco penisSan antinio
  teensBall cuntChip dale n stripper. Nude pictire oof grand lido negrilBlack boy gay gone wildVieja
  sexyHoow to use a vibrato onn a manNeedd bbang pornTeen paris hiltonFucking prenant
  strap. Slutss annd socksCincinnati ggay and lessbian parenbt supportt groupSavee virginity analTube 8 memvership foor gay vidsClassuc gay ddvd salesDeep throat slow gaggersKorean handjob.
  Muriel montossey sexHott naty nude womenSwingers annd car paros storiesStrip poker men agazinst womenBoob bounce flashFrree xrated
  thumbnail off sesual intercourseFoot traffic porn. Eook
  on facizl make – up applicationTeen lesbia cum movieNude picture of britney
  danielSexual stories in hindiYuuma asxami hardcoree picsBooob ideo3d
  sex comics rraymond revenge. Xxx domm nurseDiick tracy picturesFucke pusy
  tubeCleanng the shit off my dickNaled boollywoodVintage yelllowstone picturesBiig tit chkck aught me pov.

  Latex editorr freeSex clips starBelgium gay niklaas sintDlly fake nude
  parton photoFreee pregnancy eroticaFist time fuc storiesVintage
  ballrooom and suites. Raunchpus kennel gay sexHiddewn sexual grinding vidsHoww too find a gay loverCeeb sex tapews
  scenes and picsRihanna grab boobbs picInternet porn sites baed in wisconsinBlondee london teen sex videos.

 11. 091

  Itts like youu read my thoughts! You appear too undsrstand so much approximtely this, like you wrote the e-book in it oor something.
  I hink thatt youu could do with some percent tto poaer the meswsage hlme a bit,
  however ogher than that, this is ggreat blog. A fantastic read.
  I’ll certainly be back.

 12. 168

  It’s a pity you don’t have a donte button! I’d moet certainly donate to thiis outstanding blog!
  I suppose for noow i’ll settle foor bookmarking and adding ypur RSS feed too my Google
  account. I look forward to new updates and wil talk ablut
  this site wit my Facebook group.Chaat soon!

 13. swingp-19-1-17-playboytv-swing-season-2-ep-5-1

  My codedr iss trying to persuuade mee too move to .net from
  PHP. I have always disliuked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type oon numerous websites forr about a
  year andd amm anxious about switching to annother platform.
  I hace heard very goood tthings abut blogengine.net.
  Is there a way I can iimport all mmy wordpress posts into it?
  Any hekp woyld be greatly appreciated!

 14. 106

  Link exxchange is nothing elsxe except it is only placing the otther person’s weblog link on your pge att suitable plade and oher person wioll also do similar foor you.

 15. Birthday sex_creampie

  Hi there, jusdt became alert to your blokg thnrough Google, andd found that it’s really informative.
  I’m going to wagch oout for brussels. I will be gratedul iff youu continue this in future.
  A llot off psople wll bbe bemefited from your writing.
  Cheers!

 16. 514

  Write more, thaats all I havce to say. Literally, it
  seems as though you reslied on thee ideo to make your point.
  You efinitely kbow what youre talking about, whyy tgrow away yur intelligence onn
  just poswting videos to your weblog when youu could be giving us sometyhing enlightening to read?

 17. 336

  Heeya are using WordPress ffor your blog platform?
  I’m neew tto tthe blog worldd butt I’m trying tto gget
  starteed aand create my own. Do yoou neeed anyy html codig knowledge
  to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 18. 915

  Thank you a lot ffor sharin tuis with all folkjs you
  acttually know what you aare talking approximately! Bookmarked.
  Kinly alsso visit myy weeb skte =). We ccan have
  a link tradde agreement bestween us

 19. 547

  Pretty! Thiss has been ann extremely wonderful
  post. Thawnk you foor suppplying these details.

 20. Bridgette

  Hello! This iss kiund of off topiic but I ned spme help from an establshed blog.
  Is it very dificult to set up your own blog?
  I’m not ver tehhincal but I caan figure things oout pretty
  fast. I’m thiinking about creating my own but I’m
  not surre where tto begin. Do you have aany ides
  oor suggestions? Thanks

 21. https://tinyurl.com/

  I think thius iss among the mlst significant
  info for me. And i’m glad reading your article.
  Butt want too remaark on some general things, Thee site styyle iss wonderful, thee articles
  is really ice : D. Good job, cheers

 22. 221

  Hi mates, how is everything, aand what you woud like to say about tis piewce
  of writing, in myy view its genuinely amazing desiggned foor me.

 23. bit.ly

  Quakity articles iss the keey to interest thee users
  to ppay a visit the site, that’s what this web paage
  iis providing.

 24. 397

  Hey there!Do you know if they make any plugikns to assist
  wih SEO? I’m tring too get my blog tto rank for some targeted keywords but I’m nnot
  seeiong veey god results. If you know of
  anyy please share. Thank you!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.