Napříč Tasmánií I. – Východní pobřeží a Hobart

Od | 22 března, 2022

Obsah

Z hobartského letiště jsem se nejdříve vydal na jihovýchodní a východní pobřeží Tasmánie, kde jsou nádherné pláže, historická místa, krásné hory i vysoké mořské útesy. Také jsem zde spatřil svého prvního klokana. Teprve pak jsem se vydal do hlavního města Tasmánie, Hobart.

První den v Tasmánii – středa 26. ledna 2011

Jelikož samotný Hobart leží na západ od letiště a Port Arthur, kam jsem měl rovněž namířeno, leží pro změnu na východ od letiště, rozhodl jsem se, že jako první místo v Tasmánii navštívím Port Arthur, abych nemusel do poměrně velikého Hobartu zajíždět dvakrát. Jako způsob dopravy jsem opět zvolil autostop, se ví! A také jsem si předsevzal, že musím více spát ve stanu a méně utrácet, rozpočet se krátí. Připomenu ještě, že první tasmánskou noc jsem strávil ve stanu za městečkem Sorell.

Dunalley

Eukalypt (blahovičník) - nejtypičtější strom Austrálie

Ráno byla docela zima. Celý den pak bylo hezky – občas slunečno, občas oblačno a většinou i teplo, ale ne moc, protože tu od moře dost často fouká docela studený vítr. Když je bezvětří a svítí sluníčko, je skoro až horko, ale jakmile se zatáhne a foukne, hned je o dost chladněji.  Vstal jsem v šest hodin a v sedm jsem začal stopovat. Po 25 minutách (nejdelší dnešní stop) mě chlapík odvezl do Dunalley.

To je místo, kde se od pevniny odděluje poloostrov Forrestier Peninsula, ze kterého pak dále vybíhá dále do moře další poloostrov, Tasman Peninsula. V Dunalley jsem se chvíli prošel. Jelikož Forrestier Peninsula byl spojen se zbytkem ostrova jen velice úzkou šíjí, celkem pochopitelně někoho napadlo, že by se šíje mohla prokopat. Tak se stalo a vzniknul zde 895 metrů dlouhý průplav jménem Denison Canal.

Eaglehawk Neck

Dalším stopem jsem se posunul do Eaglehawk Neck. To je místo, kde je další šíje, která spojuje poloostrovy Forrestier Peninsula a Tasman Peninsula.

Jelikož šíje je široká pouze 100 metrů a v nedalekém Port Arthuru na Tasmanově poloostrově byla věznice (viz níže), vznikla celkem oprávněná obava, že by nejspíše toto místo používali vězňové při případném útěku. Proto byla právě zde zřízena takzvaná Psí linie (Dog Line). Bylo tu nainstalováno celkem 18 zlých psů, takže tudy pak nepronikla ani myš, natož uprchlý vězeň.

Z Eaglehawk Neck jsem si udělal vycházku na nedaleké pobřeží. Příboj zde vytvořil nejvyšší útesy v celé Austrálii. V jednom prospektu píšou dokonce nejvyšší na jižní polokouli, což je ovšem zřejmý nesmysl. Turistické průvodce a prospekty v Austrálii (stejně jako na Novém Zélandě) vůbec dost často přehánějí, jen aby nalákaly více turistů.

Paní, která mě svezla na křižovatku, tvrdila, že to je tak 20 minut chůze daleko, jenže Australané, kteří všude jezdí autem, zřejmě nemají pro pěší vzdálenosti ten správný odhad. Vzdálenost k útesům je totiž čtyři kilometry. Cestou jsem minul pláž, na kterou prý večer  vylézají tučňáci nejmenší (Eudyptula minor), kteří přes den loví v moři.

Jsou zde pro ně dokonce vybudovány tunely a jsou tu varovné značky, neboť v těchto místech tučňáci přecházejí silnici. Jiná značka opodál zase varuje, abyste nepřejeli tasmánského čerta (Sarcophilus harrisii),  což je malý roztomilý vačnatec, který je asi nejznámějším symbolem ostrova Tasmánie. Útesy samotné jsou opravdu vysokánské a přístup k nim je pouze na několika místech. Všude jsou ploty, aby nějaký neopatrný turista nespadl dolů. Tři útvary pak mají svá vlastní jména.

 • Tasman Arch je skalní most, který vzniknul mořskou abrazí.
 • Dalším úchvatným místem je Devil’s Kitchen, což je úzká průrva v útesech, ve které se při příboji „vaří“ voda.
 • Třetí místo se jmenuje Tasman Blowhole. Je to tunel ve skále,. který si voda prorazila přes útes do malé zátoky.

Celkem tu ale nebylo nic k vidění, neboť byl zrovna odliv a nic zázračného se tu nedělo. Za přílivu se sem ale zřejmě hrne mnohem více vody a ta pak vystřikuje do výše. Blowholes na Samoi ovšem vypadaly značně odlišně. Útesy jsou součástí národního parku Tasman National Park a pokud pojedete kolem, určitě se tu zastavte.

Věznice port Arthur

Pak jsem stopnul auto do Port Arthuru. V roce 2010 byl Port Arthur, spolu s 10 dalšími místy v Austrálii, zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO pod názvem „Australian Convict Sites“. Port Arthur byla jedna z nejdrsnějších věznic v celé Austrálii. Byla založena v roce 1830 a celkově se zde vystřídalo asi 12,500 vězňů, přičemž v době své největší „slávy“, v roce 1840, zde bylo umístěno asi 2,000 vězňů.

Port Arthur - celkový pohled

O vybudování věznice rozhodl guvernér Arthur, odtud tedy název tohoto nápravného zařízení. Transporty nových odsouzených skončily sice už v roce 1853, ale věznice byla uzavřena až v roce 1877. Některé budovy pak byly rozmontovány a jiné zdevastovaly lesní požáry.

Vstup do věznice jsem měl zdarma 🙂

Dnes se zde nachází asi 30 budov či spíše jejich zbytků, z nichž většina je pěkně zrestaurována. Vstupné sem je dost vysoké, ale já jsem neplatil nic. Chlapík, co mě sem svezl, mě vysadil u brány, která se zrovna otvírala, jelikož vycházeli nějací turisté ven, chopil jsem se tedy příležitosti a vstoupil dovnitř. Jak jsem si pak přečetl na ceduli, turisté, kteří jsou zde ubytováni v hotelu, mají vstup do areálu zdarma. Dostanou žeton, který hodí do kasičky a brána se jim otevře. Když se jde zpátky, je uvnitř tlačítko, kterým si bránu otevřete podruhé. Regulérní vchod je o několik set metrů dále.

Areál jsem si tedy prohlédl zadarmo, i když jsem to neměl s průvodcem, který je jinak v ceně vstupného, a rovněž jsem se nedostal lodí na ostrov Isle of the Dead, kde je hřbitov. Celkově zde bylo v letech 1833 – 1877 pohřbeno asi 1,000 lidí, a to nejen vězňů, ale i vojáků, střežících objekt, civilních zaměstnanců, jejich žen a dětí. Celý hlavní areál jsem pak proběhl dost rychle, asi za dvě hodiny. Přišel jsem také už dost pozdě odpoledne, lepší je asi vyrazit sem ráno, protože prohlídka je to tak na půl dne. Jsou zde zbytky cel, nemocnice a vojenských objektů a dva  kostely. K tomu mraky informačních panelů. S množstvím informací to na Novém Zélandu a v Austrálii až přehánějí. Kdybych četl všechny, strávil bych tu tak o dvě hodiny déle.

Hodnocení Port Arthur a prvního dne

V Port Arthuru jsem si spíše připadal jak ve zříceninách starého hradu či vojenské pevnosti, než ve vězení. Budovy jsou krásné a udržované. K tomu si připočtěte mořskou zátoku a všudypřítomné eukalypty a máte opravdu krásnou scenérii. Příjemným zpestřením pak byl asi patnáctiminutový divadelní kus, který zde sehráli místní herci. Ne všemu jsem rozuměl, ale představení pojednávalo o vzpouře vězňů proti těžké práci a hráli v něm 4 herci. Spíše ovšem bylo pojato jako  komedie a moc se všem líbilo. Očekával bych, že se mě v Port Arthuru zmocní pochmurná nálada (jako třeba v Terezíně), ale nic takového se nestalo. Stan jsem si tentokrát postavil kousek od „mojí brány“ na louce, čili hned v sousedství věznice.

Můj první den v Austrálii byl nabitý událostmi. Co ještě říct k Tasmánii? Krajina je krásná, mírně kopcovitá. Skoro jako u nás doma, akorát zde všude rostou eukalypty. Skoro všude jsou pastviny, na kterých se pasou krávy a ovce… Dnes byl v Austrálii svátek zvaný Australia Day. Připomíná příjezd prvních „osadníků“, kteří přistáli v Botanické zátoce (Botany Bay) 26. ledna 1788, aby zde položili základ zdejšího osídlení. Celkově na lodích, kterým velel kapitán Arthur Phillip,  připlulo celkem 751 vězňů a dětí plus přibližně 250 vojáků a důstojníků s manželkami.  Trestanci tak založili nejen Sydney a britskou korunní kolonii Nový Jižní Wales, nýbrž i celé evropské osídlení Austrálie.

Data  založení australských kolonií (dnes státy a teritoria)

Stát Datum založení
New South Wales 1788
Tasmania 1825 (odtržením od NSW, původní název Van Diemen’s Land, osídleno už 1803)
Western Australia 1829
South Australia 1836 (odtržením od NSW)
Victoria 1851 (odtržením od NSW)
Queensland 1859 (odtržením od NSW)
Northern Territory 1911 (odtržením od South Australia)
Australian Capital Territory 1911 (odtržením od NSW za účelem vybudování nového hlavního města. Canberra se pak stala hlavním městem oficiálně až roku 1927).

Jeskyně Remarcable cave a cesta do Freycinet NP – čtvrtek 27. ledna 2011

Ráno jsem opět schoval krosnu do stejného křoví jako včera a vyrazil jsem na procházku k Remarcable Cave.  Toto místo je od Port Arthuru vzdáleno asi 5 kilometrů. Jsou zde opět vysoké útesy. Samotná „jeskyně“ je spíše dlouhý tunel ve skále, který prorazil příboj napříč  skalním masivem. Pěkné místo. V Port Arthuru jsem potom stopoval 1.5 hodiny. Pak mě vzal John, Američan z Arizony. Původně jsem chtěl jet do Hobartu, ale změnil jsem plán, neboť John jel do Coles Bay, což je místo ležící na východním pobřeží, na poloostrově Freycinet Peninsula, o jehož návštěvě jsem ostatně také uvažoval.

Pláž Hazards Beach ve Freycinet NP

Podle poloostrova se jmenuje i místní národní park – Freycinet National Park. John byl sympaťák, ale trochu blázen. Hrozně pospíchal, protože měl na Austrálii jen 14 dní (z toho na Tasmánii tuším 4 dny), nemá víc dovolené. Cestou zastavil na několika místech a odbočkách, mimo jiné i na těch útesech, co jsem byl včera. Koukal z vyhlídky sotva minutu, cvaknul jednu fotku a jelo se dál. Z jednoho odpočívadla vyjel v protisměru (jel vpravo a neuvědomil si, že to v Austrálii není ta správná strana silnice), načež jsme se málem srazili s protijedoucím autem.

Uvědomil jsem si to rychleji než on a stihnul jsem v rychlosti křiknout něco jako „not right!“, načež John naštěstí rychle zareagoval a prudce strhnul volant doprava. Málem to pak do nás napálil chlap, co jel za námi. Na jednom odpočívadle nás dohnal a vypadalo to, že se na Johna vrhne, ale nakonec k tělesné inzultaci nedošlo a oba jsme tak tuto adrenalinovou epizodku přežili ve zdraví.

A jaké z toho plyne poučení? I když jste jen spolujezdec, občas se vyplatí být furt ve střehu! V Coles Bay si John rozmyslel, že pojede dál (aniž tu cokoliv zahlédl) a já jsem se utábořil v lesíku u nádherného pobřeží, které tvoří hezké kameny, zbarvené mírně do oranžova. V nedalekém hostelu, v němž přespání jinak stojí 30 USD na noc, jsem se stihnul i vysprchovat, dobil jsem počítač a doplnil vodu.

Mrtví klokani kam se podíváš

Poslední poznámka na konec: snad nikde jinde na světě jsem neviděl na silnicích tolik mrtvých zvířat jako v Tasmánii.  Jsou mezi nimi patrně i klokani (některá tělíčka jsem ovšem jen zahlédl z auta nebo jsem je nebyl schopen identifikovat) a další vačnatci mně neznámí. Zatím jsem ale žádné z těchto zvířat živé nezahlédl. Zřejmě vylézají až večer a bude jich tu žít opravdu dost. Přes den jsou k vidění spíše spousty různých ptáků, mimo jiné i papoušci. Z ostatní zvířeny jsem zaznamenal v trávě několik pijavic, z nichž jedna mi zřejmě vlezla do ponožky, kterou jsem sušil a přisála se mi mezi prsty na nohou. Vůbec to  nebolelo, ale stálo mě to pár kapek krve.

Bushwalking v NP Freycinet a první klokan – pátek 28. ledna 2011

V noci docela foukalo, ale ráno bylo úplně jasno a slunečné počasí vydrželo po celý den. Dnes jsem vyrazil na treking. Toto slovo se ovšem v Austrálii moc nepoužívá, takže ne treking, nýbrž bushwalking! Bohužel jsem zjistil, že z místa mého tábořiště v Coles Bay (kde jsem opět nechal krosnu v „úschovně“ v křoví) je to k parkovišti, kde začínají značené pěší trasy, nezanedbatelných 7 kilometrů. Byl jsem asi jediným turistou, který šel tento silniční úsek pěšky, všichni ostatní samozřejmě jedou autem až na parkoviště.

Pláž Wineglass Bay

Cestou jsem minul Visitors Centre, kde se prodávají lístky. Není  zde žádná brána, kde by se štípaly lístky, ale mohou vás zkontrolovat namátkou uvnitř a pokud se nemůžete vykázat platnou vstupenkou, dostanete pokutu. Risknul jsem to… NP Freycinet je (spolu s NP Mount Field) nejstarším národním parkem v Tasmánii. Byl vyhlášen už roku 1916. Hlavní atrakcí národního parku je písečná pláž ve Wineglass Bay, kterou americký magazín Outside zařadil mezi 10 nejkrásnějších pláží světa.

Sem se také hrnou davy turistů, neboť je to z parkoviště relativně blízko. Zvolil jsem o něco delší trasu jménem Isthmus Track, která je dlouhá 11 kilometrů a 5 hodin (podle ukazatalů). Cesta vede mírně kopcovitým terénem a dá se samozřejmě zvládnout i o dost rychleji, ale pokud si chcete někde udělat přestávku, vykoupat se, pokochat se vyhlídkou či udělat pár fotek, je tento časový údaj reálný. Z parkoviště se jde nejdřív docela do kopce, neboť Wineglass Bay je na druhé straně poloostrova.

Seshora je pěkný výhled (Wineglass Bay Lookout) a pak cesta pokračuje až dolů na pláž. Okolní kopce jsou nádherné, skalnaté, všude je spousta balvanů, zbarvených do oranžova. A mezi tím eukalypty, eukalypty, eukalypty a sem tam borovice a další stromy. Eukalypty se mi fakt líbí, jsou to nádherné stromy a přestože jsou všude, pořád se na ně nemůžu vynadívat. Ačkoliv jsem očekával, že krajina v Tasmánii bude spíše připomínat Nový Zéland, vypadá to tu naopak hodně australsky. Hlavně rostlinstvo a živočišstvo je tu úplně jiné než na Novém Zélandu. Pláž ve Wineglass Bay je hezká, s krásným pískem, který rozhodně nezklame plážové povaleče, avšak voda je docela studená a koupalo se v ní jen několik dětí.

Hazards Beach, klokani a zhodnocení

Dále trasa Isthmus Tracku pokračuje přes nejužší místo poloostrova (isthmus = šíje). Na šíji leží i jedno mělké jezero. Na druhé straně poloostrova je pak pláž Hazards Beach, jejíž pobřeží je lemováno krásnými balvany a líbilo se mi tu víc než ve Wineglass Bay, i když písek je tu horší. Cesta dále pokračovala borovým lesem. A zde, v tomto pro Austrálii nepříliš typickém terénu, jsem potkal mého prvního živého australského klokana. Ačkoliv byl jen asi dva metry od cesty, skoro jsem ho přehlédl, neboť byl skrčený a skoro se nehýbal. Turistů se tedy evidentně nebojí. Nakonec se poté, co jsem ho vyfotil, líně odploužil do lesa.

Můj první klokan

Klokani totiž buď skáčou, nebo se pomalu pohybují způsobem podobným člověku, který chodí o berlích – opřou se o své dosti krátké přední nohy a zadní část těla podsunou směrem vpřed. Další zajímavostí národního parku je malinký „strom“ – grass tree, který vypadá, jako by na suchý pařez někdo nainstaloval velký travnatý drn. Viděl jsem dva tyto stromy, vysoké asi půl metru až metr. Grass tree patří k nejpomaleji rostoucím rostlinám vůbec, vyroste jen asi o jeden milimetr za rok. Proto jsou možná tyto „bonsaje“ nejstaršími stromy v národním parku vůbec… Zbytek trasy už byl trochu fádní a navíc bylo docela horko, i když ne příliš.

Celkově jsem dnes ušel asi 25 kilometrů a docela mě to zmohlo. Stan jsem si postavil na stejném místě u moře jako včera. Když jsem viděl, že děti šnorchlují v místní malé zátoce, osmělil jsem se i já a hupsnul se šnorchlem do vody, která měla tak 18-19°C. No nic moc teplota, teplejší je moře asi až koncem léta. Na dně je spousta vodních rostlin a řas, rybu jsem tu ale zahlédnul jen jednu. Mnoho turistů zde jezdí na mořských kajacích, což je asi ideální způsob poznávání zdejšího pobřeží, neboť hladina je zde, v hluboce zaříznuté zátoce, obvykle dosti klidná. NP Freycinet je opravdu nádherný, návštěvu vřele doporučuji.

Přesun do Hobartu – sobota 29. ledna 2011

Dnes se mě drželo autostopařské štěstíčko. Ráno jsem nejdříve v Coles Bay asi po minutě stopnul chlapíka, který mě hodil 27 kilometrů na hlavní silnici do Hobartu. Zde se mé plány snažila překazit velmi aktivní nekalá autostopařská konkurence (mladý pár, první stopaři, co jsem zahlédl v Austrálii), ale nakonec jsem je trumfnul a po 40 minutách mě vzala mladá holka 166 kilometrů přímo do centra Hobartu, kam jsem měl namířeno. Ubytoval jsem se v hostelu Central City Backpackers za 25 australských dolarů na noc.

Zatím moje nejdražší ubytování na Cestě. Mají tu wifi připojení zdarma, což je super. Odpoledne jsem toho už moc nestihnul. Udělal jsem velký nákup v supermarketu a večer jsem strávil u počítače, přičemž jsem koutkem oka sledoval v televizi, kterak Kim Clijstersová porazila Číňanku Li ve finále Australian Open.

Hobart day – neděle 30. ledna 2011

Hobart je hlavním městem státu Tasmania a z hlavních měst australských států je jasně nejmenší, neboť jako jediné nemá přes milion obyvatel. Milion lidí totiž  zdaleka nežije ani v celé Tasmánii, která je přitom jen nepatrně menší než Česká republika. Dnes žije v tomto městě (včetně předměstí) asi 200,000 obyvatel. Hobart je druhým nejstarším městem Austrálie! (po Sydney) Byl založen v roce 1803v zátoce Risdon Cove, na východním břehu řeky Derwent River, a původně se jednalo, jak bylo tehdy v Austrálii „dobrým zvykem“,  o trestaneckou kolonii. Hned v roce 1804 však bylo město přesunuto do zátoky Sullivans Cove.

Hobart navštívil i Charles Darwin roku 1836, když se plavil na slavné cestě kolem světa na palubě lodi Beagle. V 19. století byl Hobart především základnou pro lovce tuleňů a velryb, kterým ústí řeky Derwent River poskytovalo výborně chráněný přístav. Dnes je Hobart ve světě známý především díky slavným jachtařským závodům Sydney – Hobart, které každoročně startují ze Sydney 26. prosince (Boxing Day). V Hobartu je pak cíl závodu. Nejvýraznější přírodní dominantou města je hora Mount Wellington, tyčící se nad městem do slušné nadmořské výšky 1,271 metrů. Na její vrchol vede klikatá, asi 20 kilometrů dlouhá silnice.

Most Tasman Bridge

První ráno v Hobartu jsem vyrazil nejdříve na místní most, abych udělal pár celkových snímků města. Tasman Bridge se klene nad řekou Derwent River (která zde spíše připomíná mořský záliv) a spojuje Hobart s předměstím Clarence na druhém břehu. Most byl postaven v letech 1960–1964, jeho celková délka je 1417 metrů a dosahuje výšky 60.5 metru, takže pod ním mohou podplouvat i docela velké lodě. Po mostě vede nejen dálnice, ale i stezka pro pěší a cyklisty.

V nejvyšším místě mostu se nachází plošina, která se zřejmě používá k občasným opravám a je na ní vstup zakázán. Vylezl jsem na ní, abych měl lepší výhled, neboť zábradlí je na mostě dost vysoké a při focení zaclání. Čekal jsem asi 5 minut na záběr, než vyleze sluníčko, ale nedočkal jsem se. Dříve totiž u mě zastavil policajt. Očekával jsem, že dostanu pokutu, ale policista mi pouze přátelským tónem doporučil, abych raději slezl dolů. Někdo mu totiž zřejmě volal, že nějaký šílenec chce spáchat sebevraždu skokem z mostu…

Tasmanian Museum & Art Gallery a zvířata Tasmánie

Odpoledne jsem zavítal do místního muzea. Jmenuje se Tasmanian Museum & Art Gallery a vstup do něj je zdarma. Expozice je docela mrňavá a moc věcí mě tu nezaujalo. Mají zde například antarktickou sekci, která je ovšem ve srovnání s tou v novozélandském Christchurchi hodně slabá. Nechápu také, proč mají v muzeu třeba sbírku čínského umění, které s Hobartem nemá žádnou souvislost. Často mi připadá, že do muzea se musí narvat nějaké exponáty za každou cenu, aby tam vůbec něco měli. Jedna expozice je ovšem pěkná a kvůli ní sem zajděte. A tou je sekce zoologická.

Najdete tu vycpanou zvěř, modely zvířat a popisky, přičemž vše se týká současné (a někdy i vyhynulé) fauny tasmánské. Jsou tu především všemožní nemožní vačnatci, jako například vombati (velikostí něco mezi menším prasetem a jezevcem), possum, klokani wallabies (to jsou ti menší, ti velcí, rudí, se v Tasmánii nevykytují) a spousty dalších zvířat, která jsem buď nikdy neviděl, nebo jsem je viděl ve značně unifikované placaté podobě přejetá na silnici. Dále jsou tu zástupci vejcorodých savců – celkem normálně vypadající ježura a dosti nenormálně vypadající ptakopysk. Z ostatních živočichů mě zaujali a zároveň trochu znepokojili hadi.

Nevím proč jsem si myslel, že zdejší hadi jsou něco jako užovky. Tak ne – všichni tasmánští hadi jsou jedovatí! Pravda, taipan a podobná svoloč tu nežije, ale stejně je třeba dávat si pozor. V Port Arthuru jsem v trávě viděl jednoho hada, i když mrtvého. Prý vylézají z úkrytů v únoru, tenhle to asi kapánek uspěchal…

Tasmánský tygr

Nejtypičtějšími zvířaty pro Tasmánii jsou ovšem živočichové, z nichž jeden už vyhynul a druhý k tomu nemá daleko. První z nich má oficiální český zoologický název vakovlk tasmánský (Thylacinus cynocephalus, anglicky oficiálně Thylacine), ale nikdo mu neřekne jinak než tasmánský tygr (Tasmanian tiger). Toto zvíře připomínalo lehce zdeformovaného a hrbatého psa. Na zadní polovině těla měl ovšem příčné pruhy jako opravdový tygr. A byla to šelma. Tasmánský tygr žil kdysi přímo na australském kontinentě i na Nové Guineji, ale zde vyhynul ještě před příchodem bělochů.

Farmáři v Tasmánii ovšem neměli tygra rádi a stříleli ho ve velkém tak dlouho, až se nakonec zjistilo, že poslední divoce žijící jedinec byl zabit roku 1930. Definitivně poslední jedinec pak zemřel v hobartské Zoo v roce 1936. Tohoto tygra se podařilo natočit a tyto unikátní záběry můžete zhlédnout v hobartském muzeu. Vedle filmu tu mají i dvě kostry. Pravda, různí lovci senzací často zásobují média zprávami, že tasmánského tygra kdesi v džungli zahlédli. Od roku 1936 bylo dokonce shromážděno 4,000 takových „zaručených“ zpráv. Faktem však zůstává, že přesvědčivý důkaz zatím nikdo nepřinesl a asi ani nepřinese, ledaže bych na něj narazil někde v divočině třeba já.

Ďábel medvědovitý – Tasmánský čert

Druhým velkým tasmánským symbolem je ďábel medvědovitý neboli tasmánský čert (Sarcophilus harisii, anglicky Tasmanian devil). Toto roztomilé zvířátko je také vačnatec a je rovněž dravý. I on žil kdysi na pevnině, v současnosti ale žije pouze v Tasmánii. V přírodě je šance, že ho zahlédnete, dosti mizivá, neboť je aktivní pouze v noci a spatřit ho lze nejspíš za soumraku. I tasmánský čert byl zprvu pronásledován lidmi (zřejmě podle farmářské logiky, že všechno, co je dravé a žije volně v přírodě, je škodlivé a je potřeba to vystřílet), avšak roku 1941 se nakonec dočkal ochrany.

V 90. letech 20. století však postihla velkou část jeho populace rakovina tváře, což způsobilo, že v současnosti je čertík ohrožen vyhynutím. Úmrtnost tasmánských čertů, zasažených rakovinou tváře, je 100 %. Zvířata ovšem neumírají na nemoc samotnou, nýbrž zemřou po několika měsících hlady, protože nádor jim znemožní příjem potravy. Zbývá jen doufat, že nebude následovat svého tygřího předchůdce a podaří se ho zachránit nejen pro Tasmánii. Tasmánský tygr a čert figurují na všech možných výrobcích a suvenýrech, tygr pak obvykle zdobí i SPZ tasmánských automobilů.

Po návštěvě muzea jsem se již nepouštěl do žádných větších akcí. Zalezl jsem do hostelu k internetu a přitom jsem sledoval finále mužské dvouhry na Australian Open, v němž  Djokovič smetl z kurtu zoufale hrajícího Murrayho.

Hobart day number two – pondělí 31. ledna 2011

Dnes jsem dopoledne zevloval po městě. Centrum se nachází v zátoce Sullivans  Cove. Nejzajímavější je asi okolí náměstí Salamanca Square, kde je mnoho docela hezkých domů. Hned vedle náměstí je Salamanca Place, kde se konají každou sobotu (od 5:30 do 15:00) trhy. Pak jsem došel do vedlejší čtvrti Battery Point, což vypadá jako klidná rezidenční část města. Celkově ale musím říct, že jsem od Hobartu čekal víc. Město je čisté, spořádané a docela příjemné, ale není tu nic extrémně zajímavého, co by stálo za vidění.

Asi nejhezčí jsou pohledy na město, které jsem viděl včera. Dále jsem se věnoval nakupování. Pořídil jsem si letenku Launceston – Melbourne na příští středu a koupil jsem si MP3 přehrávač číslo 5! Neboť z předchozích přístrojů mi byl jeden ukraden, jeden se rozbil a dva jsem ztratil. Fotoaparát už mám čtvrtý (z Nového Zélandu), čili výdaje za elektroniku činí podstatnou část mého rozpočtu. Odpoledne a večer jsem strávil u počítače (číslo 1 stále žije!), což je můj hlavní zdroj zábavy, obživy i poučení na Cestě.

Vzdálenosti v Tasmánii jsou poměrně malé, Tasmánie je o něco menší než Česká republika. Kilometráž: Hobart – Port Arthur 95 km (jel jsem méně, ne z centra, ale z letiště), Port Arthur – Coles Bay 237 km (na jeden zátah dnes, slušný stop), Coles Bay – Hobart 179 km. Celkově byl autostop v Tasmánii zatím parádní.

Za zmínku snad ještě stojí australské počasí. Je konec léta a v Hobartu je přes den kolem 20 stupňů Celsia. Z televizních zpráv vím, že na jihu Austrálie jsou teď čtyřicetistupňová vedra, zatímco k pobřeží Queenslandu, postiženého nedávno katastrofálními záplavami, se žene cyklon Anthony… V příštím článku se dozvíte, jak to vypadá v tasmánském vnitrozemí, kde je to údajně celkem pěkná divočina.

Tasmánie I. – praktické informace

orientační kurs v lednu 2011: 1 australský dolar (AUD) = 18 Kč

Jídlo a pití: Jídlo je poměrně.drahé. Stejně jako na Novém Zélandu platí, že nejvýhodněji vycházejí různé množstevní slevy. V Austrálii to ovšem se slevami trochu přehánějí – některé menší položky (mýdlo, nudlové polévky, jogurty) lze koupit prakticky jen v balení po několika kusech. Opět jsem kupoval jen nejlevnější možné položky, které jsou obvykle označeny značkou Homebrand (zkratka HB). Následující příklady cen jsou ze supermarketu Woolworths ve městě Sorell: HB müsli 900 gramů 2.49 AUD, HB chléb toastový 650 gramů 1.79 AUD (kvalita mizerná), HB „bebe“ sušenky 250 gramů 1.29 AUD, 500 gramů salámu 2.49 AUD (velmi nekvalitní „kuřecí“ salám), 1.5 litru limonády 1.05 AUD, kartáček na zuby 2 kusy 1.99 AUD, 2.25 litru sodovky 1.44 AUD.

Supermarket Woolworth v Hobartu:rozinky HB 500 gramů 2.29 AUD, nudlová polévka Indomie 0.40–0.60 AUD (množstevní slevy), chléb 850 gramů 2.29 AUD (velmi dobrý!), hořčice dijonská 250 gramů 2.59 AUD, fazole v tomatě HB 420 gramů (konzerva) 0.79 AUD, špagety v tomatě HB 420 gramů 0.79 AUD, čaj Lipton Yellow Label (25 sáčků) 1.99 AUD, plátkový sýr HB 500 gramů 3.09 AUD, marmeláda HB 500 gramů 1.55 AUD, těstoviny HB 500 gramů 0.95 AUD, omáčka na těstoviny 700 gramů 2.29 AUD. Ceny v Hobartu mi přišly příznivější než v mnohem menším Sorellu, opět jsem samozřejmě nakupoval jen ty nejlevnější položky. Velmi drahé jsou například jogurty, ty už jsem nejedl ani nepamatuji (1 malý jogurt v Austrálii vyjde asi na dolar, ale musíte si ho koupit v balení po šesti)…

Ubytování: Hobart – Central City Backpackers: 25 AUD za noc v dormitory pro 6 osob. Nejlevnější dormitory v tomto hostelu stojí 23 AUD na osobu, ale ty byly plné. Hostel se nachází v centru, wifi připojení zdarma (pevný internet 5 AUD na hodinu), dále zdarma k dispozici čaj a káva. Solidní ubytování.

Doprava Tasmánie – pevninaZ Tasmánie na australskou pevninu se můžete dostat buď lodí, nebo letadlem. V obou případech platí, že nejlepší je kupovat lístek několik dnů předem, neboť bookovací systém funguje stejně, jako u nízkorozpočtových letenek v Evropě – nejdříve se vyprodají nejlevnější letenky a těsně před odjezdem už jsou k mání jen dražší lístky, nebo může být také vyprodáno. Ceny rovněž záleží na dnu v týdnu, sezóně a čase odjezdu. Letenky jsou kupodivu levnější než lodní lístky. Letenku Launceston (sever Tasmánie) – Melbourne jsem koupil 9 dnů předem za 53 AUD (včetně všech poplatků) v kanceláři Flight Centre (které jsou v Tasmánii a na Novém Zélandu všude a asi mají na letenky monopol).

Z Hobartu jsou ty samé letenky o 10 AUD dražší. Lodní lístek Devonport – Melbourne stál 8 dnů předem 97 AUD (nekupoval jsem, ale vyptával se), těsně před odjezdem však může být cena až dvojnásobná. Loď jede asi 10 hodin. V obou případech se jednalo o nejlevnější možné spojení. Z Hobartu lze koupit (podstatně dražší) letenku i do ostatních velkých měst v Austrálii. Z Devonportu pak jede, kromě lodi do Melbourne, i o mnoho dražší loď do Sydney. Možná je to hezký výlet pro ty, co nikdy nejeli lodí, ale jinak je letadlo určitě lepší volba.

Vstupné: Vstupné jsem nikde neplatil. Z míst, která jsem navštívil, se platí zde: 1)Port Arthur. Nevím kolik je to dnes, ale v roce 2007 bylo nejlevnější vstupné 27 AUD. 2)Freycinet National Park – vstupné na 1 den pro dospělého 12 AUD, auto 24 AUD na den. Do muzea v Hobartu je vstup zdarma.

Fotoalbum Tasmánie I

tasmania-01-dunalley-denison-canal.jpg
tasmania-01-dunalley-denison-canal.jpg
tasmania-02-eaglehawk-neck-dog-line.jpg
tasmania-02-eaglehawk-neck-dog-line.jpg
tasmania-03-od-soumraku-do-usvitu-bacha-na-certy-.jpg
tasmania-03-od-soumraku-do-usvitu-bacha-na-certy-.jpg
tasmania-04-tasman-arch.jpg
tasmania-04-tasman-arch.jpg
tasmania-05-tasmanska-spz-s-tasmanskym-tygrem.jpg
tasmania-05-tasmanska-spz-s-tasmanskym-tygrem.jpg
tasmania-06-port-arthur-kostel.jpg
tasmania-06-port-arthur-kostel.jpg
tasmania-07-port-arthur-celkovy-pohled.jpg
tasmania-07-port-arthur-celkovy-pohled.jpg
tasmania-08-port-arthur-herci.jpg
tasmania-08-port-arthur-herci.jpg
tasmania-09-port-arthur.jpg
tasmania-09-port-arthur.jpg
tasmania-10-port-arthur-samotka.jpg
tasmania-10-port-arthur-samotka.jpg
tasmania-11-eukalypt.jpg
tasmania-11-eukalypt.jpg
tasmania-12-papousek.jpg
tasmania-12-papousek.jpg
tasmania-13-pobrezi-v-tasman-np.jpg
tasmania-13-pobrezi-v-tasman-np.jpg
tasmania-14-freycinet-np-skaly-maji-oranzovy-nadech.jpg
tasmania-14-freycinet-np-skaly-maji-oranzovy-nadech.jpg
tasmania-15-freycinet-np-wineglass-bay.jpg
tasmania-15-freycinet-np-wineglass-bay.jpg
tasmania-16-freycinet-np-wineglass-bay.jpg
tasmania-16-freycinet-np-wineglass-bay.jpg
tasmania-17-freycinet-np-jezero-hazards-lagoon.jpg
tasmania-17-freycinet-np-jezero-hazards-lagoon.jpg
tasmania-18-freycinet-np-hazards-beach.jpg
tasmania-18-freycinet-np-hazards-beach.jpg
tasmania-19-freycinet-np-muj-prvni-klokan.jpg
tasmania-19-freycinet-np-muj-prvni-klokan.jpg
tasmania-20-grass-tree.jpg
tasmania-20-grass-tree.jpg
tasmania-21-freycinet-np-vyhled-z-me-spaci-zakladny.jpg
tasmania-21-freycinet-np-vyhled-z-me-spaci-zakladny.jpg
tasmania-22-hobart-pohled-z-mostu-tasman-bridge.jpg
tasmania-22-hobart-pohled-z-mostu-tasman-bridge.jpg
tasmania-23-derwent-river-a-hobart.jpg
tasmania-23-derwent-river-a-hobart.jpg
tasmania-24-tasman-bridge-pres-reku-derwent-river.jpg
tasmania-24-tasman-bridge-pres-reku-derwent-river.jpg
tasmania-25-v-centru-hobartu.jpg
tasmania-25-v-centru-hobartu.jpg
tasmania-26-salamanca-fruit-market.jpg
tasmania-26-salamanca-fruit-market.jpg
tasmania-27-hobart-stara-zastavba-pobliz-salamanca-square.jpg
tasmania-27-hobart-stara-zastavba-pobliz-salamanca-square.jpg
tasmania-28-socha-abela-tasmana-v-hobartu.jpg
tasmania-28-socha-abela-tasmana-v-hobartu.jpg
tasmania-01-dunalley-denison-canal.jpg
tasmania-01-dunalley-denison-canal.jpg
tasmania-02-eaglehawk-neck-dog-line.jpg
tasmania-02-eaglehawk-neck-dog-line.jpg
tasmania-03-od-soumraku-do-usvitu-bacha-na-certy-.jpg
tasmania-03-od-soumraku-do-usvitu-bacha-na-certy-.jpg
tasmania-04-tasman-arch.jpg
tasmania-04-tasman-arch.jpg
tasmania-05-tasmanska-spz-s-tasmanskym-tygrem.jpg
tasmania-05-tasmanska-spz-s-tasmanskym-tygrem.jpg
tasmania-06-port-arthur-kostel.jpg
tasmania-06-port-arthur-kostel.jpg
tasmania-07-port-arthur-celkovy-pohled.jpg
tasmania-07-port-arthur-celkovy-pohled.jpg
tasmania-08-port-arthur-herci.jpg
tasmania-08-port-arthur-herci.jpg
tasmania-09-port-arthur.jpg
tasmania-09-port-arthur.jpg
tasmania-10-port-arthur-samotka.jpg
tasmania-10-port-arthur-samotka.jpg
tasmania-11-eukalypt.jpg
tasmania-11-eukalypt.jpg
tasmania-12-papousek.jpg
tasmania-12-papousek.jpg
tasmania-13-pobrezi-v-tasman-np.jpg
tasmania-13-pobrezi-v-tasman-np.jpg
tasmania-14-freycinet-np-skaly-maji-oranzovy-nadech.jpg
tasmania-14-freycinet-np-skaly-maji-oranzovy-nadech.jpg
tasmania-15-freycinet-np-wineglass-bay.jpg
tasmania-15-freycinet-np-wineglass-bay.jpg
tasmania-16-freycinet-np-wineglass-bay.jpg
tasmania-16-freycinet-np-wineglass-bay.jpg
tasmania-17-freycinet-np-jezero-hazards-lagoon.jpg
tasmania-17-freycinet-np-jezero-hazards-lagoon.jpg
tasmania-18-freycinet-np-hazards-beach.jpg
tasmania-18-freycinet-np-hazards-beach.jpg
tasmania-19-freycinet-np-muj-prvni-klokan.jpg
tasmania-19-freycinet-np-muj-prvni-klokan.jpg
tasmania-20-grass-tree.jpg
tasmania-20-grass-tree.jpg
tasmania-21-freycinet-np-vyhled-z-me-spaci-zakladny.jpg
tasmania-21-freycinet-np-vyhled-z-me-spaci-zakladny.jpg
tasmania-22-hobart-pohled-z-mostu-tasman-bridge.jpg
tasmania-22-hobart-pohled-z-mostu-tasman-bridge.jpg
tasmania-23-derwent-river-a-hobart.jpg
tasmania-23-derwent-river-a-hobart.jpg
tasmania-24-tasman-bridge-pres-reku-derwent-river.jpg
tasmania-24-tasman-bridge-pres-reku-derwent-river.jpg
tasmania-25-v-centru-hobartu.jpg
tasmania-25-v-centru-hobartu.jpg
tasmania-26-salamanca-fruit-market.jpg
tasmania-26-salamanca-fruit-market.jpg
tasmania-27-hobart-stara-zastavba-pobliz-salamanca-square.jpg
tasmania-27-hobart-stara-zastavba-pobliz-salamanca-square.jpg
tasmania-28-socha-abela-tasmana-v-hobartu.jpg
tasmania-28-socha-abela-tasmana-v-hobartu.jpg

39 thoughts on “Napříč Tasmánií I. – Východní pobřeží a Hobart

 1. Skompasem.cz

  Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

 2. Jasmine 04

  Wow, this piece oof writting is fastidious, my sster is nalyzing such things, therefore I am goin to
  inform her.

 3. Vintage Big Boobs34

  Please llet mee know if you’re lookibg foor a writer forr your weblog.
  You havbe somje really great articles andd I think I would be a gookd asset.
  If yyou ever wwant to taake some of the load off, I’d love to writte some content for your blog
  in exchange ffor a linjk back tto mine. Please send mme an email iif interested.
  Cheers!

 4. dev.xxxcrunch.com

  I’m impressed, I hage to admit. Rarely ddo I colme across a blog that’s both educative
  and entertaining,and withjout a doubt, you’ve hitt thhe
  nail oon the head. Thhe issuje iis someyhing tooo few folks arre speaking intellikgently about.
  I’m verty happy I found thiis in mmy huunt for something concerning this.

 5. Winston

  Hello! Do you know if they make any pluginms tto protect against hackers?I’m kinda paranoid
  about losiing everythin I’ve worked hard on. Any tips?

 6. Chanel

  I don’t know whether it’s just mee oor if everybofy elsde encounterin issues witgh your blog.
  It seems like some of thee written text within your ontent are running off thhe screen. Can someone else please comment aand llet me knpw
  if this is happening to them too? Thiis coud bbe a
  problem witrh my weeb browser because I’ve had this hqppen previously.

  Thank you

 7. https://dev.xxxcrunch.com/top6371390111

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a coworker whoo hhad been doing a little homework on this.
  And he in fact ordered me dinneer duee to thee fawct that I disdovered iit for him…
  lol. So aloow mee tto reword this…. Thanks ffor the meal!!

  But yeah, thanks for spending some time to tapk aboiut this matter ere onn your wweb site.

 8. dev.xxxcrunch.com

  I think this iis among the most important inf for me.
  Andd i’mglad reeading youjr article. Butt wanna remark on some generl things,
  The web site style iss ideal, the articles is really gret :
  D. Good job, cheers

 9. Christian

  Thannk you for sharing yoiur info. I really apprecate your effolrts and I aam waitiing for your furthr rite upps thanks once again.

 10. hotspicy.win

  Wayy cool! Some verry valid points! I appreciat you writing this
  write-up and the rest of thhe wewbsite is also rsally good.

 11. Jocelyn

  all the tome i used to read smallr articles which
  ass well lear their motive, andd thqt is also hzppening woth this pice off writing which I aam readinjg now.

 12. Magnificent Teen Masturbates In Front Of Camera

  It’s a piy you don’t have a donate button! I’d without a doubt doonate
  to thhis excellent blog! I suppose for noow i’ll settle for book-marking and adding youjr RSS feedd to myy Google account.

  I lookk forwward to fresh updates and will share tthis blog with mmy Faebook group.
  Talk soon!

 13. https://xvideoz.win/xvideo1666851111

  Thank you, I’ve just been searching forr information abou tis subjject for ages andd yokurs iis the greawtest I have came upon so far.
  But, whaqt concerning the bottom line? Are you ositive concerning tthe supply?

 14. Amateur ass lick

  Amazing! Thiis blog looks just like mmy olld one!
  It’s on a entikrely diffverent subject but it hhas prety much the same layout and
  design. Superb choice of colors!

 15. xmoviez.win

  Unqestionably consider that thyat you said. Your favvorite jstification seeemed
  to bbe at the interne the easiest thiung too ttake inro accoujt of.
  I say too you, I certainly get irked even as people consider worries that thedy just ddo not
  redognise about. Yoou controllled to hitt the nawil upon the top and also outlined oout the whoole thing with nno neeed side effeht
  , othner people can take a signal. Will probably be
  again to gett more. Thank you

 16. 030

  Attractife section of content. I just stumblped upon yohr bllog and iin accesion capital tto assert thhat I acquire actually enjoyed account your blog posts.
  Any wayy I’ll be subscriging tto youyr feeds annd even I achievement you accesss consistntly quickly.

  https://bit.ly/35S1ggT

 17. 517

  What’s Goong down i am nnew to this, I stumbled upkn this I’ve foubd It positivvely useful aand iit hass helped me ouut loads.

  I hpe to give a contribution & aid othher customers liike its aided me.
  Geat job.
  https://bit.ly/3vml4oh

 18. djfrxqmicx.com

  Big ass ssxy blasck girlsNaked secenStandng nude womanTeenn
  panties videosPleasure yourself att homeDirty fucked sex womkan youngZed zeeppelin mobyy dick.

  Penthouse fprum sexTeen lebians having funBall bitinhg dickNuude patrick warburtonPictures oof gewrman daqughter fucoing motherMasturbatjon real womanHeelp identfify these vitage glasses.
  Femdom husband sucks dickHorton tthe elephannt sexFreee gaay coc bulge
  ukGaay avisAmatuer boo galleryNudee women jerkijg offFun teen room
  decor. Raven rriley hardcore sexEducational
  activities foor aduots with disabilitiesWhat age fatuer fuck daughterCityy eritic oklahomaKylies
  seccrets nuude picturesGaay marriage effectsCathouse adult.
  Vintage cloothing in stgle magazineHott youhg lesbjan sexCosby kill midgetFeet sex vidoesSexual abuse
  suport centreFree bigg blasck dick movieTeenies sexy.
  Alliswon williams sexx tappe hott gooPmping breazst stimulationCumm disgrdace bondage galleriesTeasde
  torent coock ballsTop raed lesdbian mfxSuzzane pollard
  nakedNaked happyy chicks. Wet pussy tattoo gilsTeacher had sex with student videosSexyy vagiina shotsGujarat nude girlsRule oof
  tthumb for sraffing guidelinesSara from atk haiiry 19What
  is a strp tease. Free gayy scxottish pornGay foorum member pictureKay parker adult video salesFrree heinnie
  sexx gamesFrree seex cartopn simpsonss porno videoTanya iss sexyFamil hoome sex video.
  Videos off masturbation iin the showerNsf proposal latexLeswbian firm assFree fucking old pic womanSensjwall nude
  models bettyFucksd in a motelBirgit biig tit pics. Sister in-laws caught
  nudeHis first gay teacher sexSandda ten photoUmd
  porn on megauploaderLarge gang bangHannah eroticWoman gving orzl
  pleasure.

  Meeet annd fuck gamkes site ripLong island lesbianPlleasures in aurora cco 80017Local
  girls sexAmateur association california hockeySpanked forBreaast
  dischage. Pov slutsHardcore superstar beg forBank citiizen fuck hardcorre poorn pussyChreis tarrant sexx https://bit.ly/3mbDFk7 Tranny sucs her ownn cock40d bbw.
  Lingerie temple, temle womensClub hip hop teenAsuka lanle fuckingMounds oof breast
  fleshBreast that arre itchy + causesNaughty dirty churcdh confessions fetishYoung teen home sex.
  Blonde busty playmateLesbian love advisorDp facialEscort vancouver
  gfeHardcore free seex clipsGood bottle too masturbate withMachine or
  natual fuck. Cooll deviuces hentai reviewAdult gonzalez mitiam
  modelKitsap esfort servicesAsia movie sexyBondage deepttrhoat cuum vidsSuckng smazll peniss
  moviesMom aand daqugther lesbian sex. Twwo girls and one booy pornNude
  fitess model agie chittendenDuvale free lacey pornBed
  ails adult removablePantyhosse cum shot2003 ford escort
  zx2 suspensionGiantt blazck cock cougars. Island time virgin zoneBreast deveopment stage picturesTeen ccommunity service summerFacial cream thatVintage amel
  collectablesHidden camera iin swibgers clubAmatyre hardcore frre thumbs.

  Missouri ssex offendersXhamster lesbian squirting gangbangFriens hot daughter
  pornIndentation oon bottom oof wine bottleCutie escortsButtt ovie
  pornKaiser bolttom fishing report. Freee amatyer vjdeos naked womenFree interracxial deesp thuroat videosMolly nude simsBondage annd fetish pornXhamster
  mature wife lesbianYoou lookin kinda cutfe in that
  ppolka dot bikiniHypnotised sexx videos. Toop 50 kds pornoAssco breat 2011Hrdcore julia
  bondPornostar deeNude pics of bernadette petersAss peradPressure
  vessel internals stripper.

  Bigg tiit tattoosHow to spank your boyKacey jordan and moom threesomeNigerian poorn linksBubble butt milf’sClit on clikt
  videosWhat porn sites accept gift cards. Video of ggay
  asian manThe asiann gaqmes opening ceremonyBlack teedn porn movesRodrigo hilpbert gayPapers hhow to cook turkey
  breastWifee ceating pporn vedioLana’s big ttit archives.

  Youung teenage naked cock suckersAverrage bbreast imppants costAsian bdyrub erotjc westchesterGooey fuckMeth and
  masturbationMallika sherawat escortCuum ay. Camel cockMatuy tissoot vintage watchThreesomes for
  realCaan weighht affect vaginaal ultrasoundLsmodels
  teensFree legal youjng girls pornWhat is the height of a midget.
  Pictures hood clitorisDeeflorated young fuckFemale toy action selecxt breastsBoating nude naked sexDon’t wake her porn gameRozana martinez nude picGirl on gguy strap oon sex.
  Gay churches chicagoTranny pantyhoseFrree fresh teeen pornYounbg asain deepthroat gaggersGirlfriend nude publicSheale nude shavedJessica
  simpson nyde at party. Atkk exotics marchea
  chubby parade forumSteeve mmcnair pussy fuckk upGirl sucking cock for first timeGina lynn sex tapeWommens inn bikiniCllip nasty sexy videoBeijing shemale clubs.
  Men with no faciql hairAdult averwge vagina’sSexyy
  stripp nearlygoodGaay lessbian et bisexuelsJesuk sexyDuck
  airlinee breastsTiits aand asss 08. Vintage zebra printDakota sky
  adulpt entertainerDriknking gme thumbsTeeen must readJoanna johnson pornstarHoot oung pussy movieNaatural tits annd fanny.
  Weiise pattern inn breast reduction surgeryGaay
  sugar daddy or notNudde photo off female soldiersAdult pajama
  pparty themesHawaiian teen bedroomsPusssy jkHuge cocs tight pussies videos.

 19. 754

  Ldds mormon church ggay leader suicideUrie gayMinnetonkka inc adulkt productsWhaat detewrmines ann adolescent sexial
  orientationLaex condom yest infectionReporting sesxual harassment iin the workplaceTeen redhead sucking cum.

  Guyss advic tto sexLingerie party game too playTeera patrick anawl clipFreee
  interracial gaay anql pornFree asiawn thumbsVagins differentAnal delirio.
  Cum sillyVirgin vombatChnese girls xxx free short videosPlaymate playoy centerfoold celewb nudeMothr sexx only sonSearch enginne foor pornGaay ballls shaved inn
  patayya. Caues big pussy lipsCheerleadsrs pornFree home movies amateurTransgender
  + turnbed into a aby girlErotic aspohyxia video1960s cocksMaryln mmonroe sex tape.
  Latinna milf moviesIn the ass holeFrree torrent pinoy sex scandalFlorenza gold tne vintage pinStephuen porter sexual arrested miMichelle thomas iin bikiniCrochess pantyhose movies.
  Daying yahoo adultRobin robewrts breast cancer surgeryPorn videsos redheadsWomann shows offf pussySeex shops virginia beachCuum swawp
  curiousPorn star jessie james pic. Poorn tesen videoPerths berst asian restaurantsYellow paages sedxy settingsAdult learning assessmentsErotica movieBigg fucking oldcer slut titEbony young girls handjob white cocks.
  Biikini testRoaita ceballos nudeSex stories sex
  with my granHentai lufy and namiPunk sex boys videoNeweswt nujde ceeb sitesBrooke hogan’s pussy.
  Pregnant nudist picGay prude bolognaFree lesbgian mlf streamingArmpiut
  elebrity hairyLearn hoow too do a strikp teaseGirl hairy toyingBlowjobnjinjas tiffany lots of cum.
  Andrrea ftv nudeHistoy of legg sexNirvana territoriaal pisings mp3Teen measn girlCuckold penis envyAsian three fingersAnderson bikni in pamela.

  Escort ford independet matureBlacfk transvite pornMassive dildo tube
  videosNakeed through tthe worldSabriina exoctjc upscale escortAsss fucking blondeAsian girls marriage.
  Pleaure pool and lakelandBonde redhed nameIs frederich r koch
  gayArt digital eeotic https://bit.ly/347J1nI Stabbed breastJapaan girl prn pics.
  Nudee mawle seleebrity listMassage clearwqater florida nudeCysttic fibrous breastHoww to make thimb wrestling masksFreee gay butt sexEutopen upskirtsModel 143691 able stripper.
  Emily ddan fuckedAdult english mastiffDry hot itchy no discxharge vaginaMaary thiill and virbin martyrsCausze oof actiopn sexual hrassment by landlordFuckking babes free videosBig sauszage
  pzza xxx. Miilf beach drjnk pics girlsPee when squirtNake wemons backgroundLesdians gett naked on videoR c soles jr gayBown assess rammedCrystal vintage
  hair pins. Renee zellweger fuckedChristopher atrkins blue lagoon nudeMouth fucied sissxy slaveYoung asuan andd
  maturde hardcore5 uup frese pornPublic jqck off videoVintage ktmm motorcycle parts.
  Female athlete fuckingInterracial marriaages iin coollege footballModel teen non nude topp 100Pusay christyXvideo asian lesbianDoggiie styoe wife pictureMasage
  paroor handjobs. Liightspeed xxx 2009 jelsoft enterprises ltdBreast
  actives vs beeast successHairy girl double penatratedOlld lady fucking free
  picsTeeen muscle message boardAateur inside matureLiick my ass
  and suck my ball. Fotoo kinder pornFuloly nudxe webcastersDress sdxy winterBikini 2010Barley
  legal teeen receives creampieFree amature teen porn tubeAdriennee eliza bailkon nudde photos.
  Latrx mmr bloow upTeen boy lovers sitesMarfsha pussyAsiaan guy white girl pkrn tubeWatchingg wife havce phone sexSeex tripleBreaast canccer sociefy
  uk.

  Free chica porn mpegFree ammatur anal moviesMastujrbating mature
  women picsMatuure naaked ladies wokmen photosKardashin pictures
  nudePeniis prpblems picturesChsrt oof accpunts for facials.
  Spfing prn ccess jollyy rogerSexyy games for teenageThet chinese hidden pornMasturbate hotWoman miliing a cock videoFree ffamily sex pornClitoral hood
  tgp. Asian shemale in panti hose12 inch undcer cabinet strip lightsChristine
  cshing boobGangbang sex storyBreast cancer
  lactationBbww lesbos powered by phpbbShee fucked byy a dog.
  Steamy sex inn stockingsEscrts mointgomery alBlondrie comic strrip flaBusty dianeOrgasms demonstrationBrantforrd group
  sex sexx videoCastingg couch teens nika. Adult education centre uxbridgeLeslie silva nudeMillf in pantie hoseAvril lavegne pornIncrease the width off penisSex role
  exchangeBest dog food for dogs with anal glland problems.
  Amateur menn tgpBestt gallery analTeen giftts forr thhe holidaysMale
  pig penisErotic cll phjone gamesFree porrn roughh throat abuseHoow to
  usee a dildos. Australian beach bikiniVeryy young freee hardcoreAdult animated movies
  oon lineMatgure ssex videoes2007 halloween costumes adultSoldier dishonerably
  discharched forr breastsPanama city beach teen club. Sexy
  slna mature koreanSexyy thinbgs caught oon webcamEbomy lesbians fdee big titsIndian pussy
  movie gallerysComee fillled assesBest clip gay pornCharisma cappellli aal gallery.
  Anme toons xxxBabby makr xxxFamous guitarists influenced by dick daleXxx t eensMardi grs basre breastsFurnitufe fetish bdsmInterracial gay
  anal sexx porn. Nudist photo gallery teenCharles divins gayBestt sex postitikns ffor
  orgasmTrznny hq high heelsNudee att criketTwink tight leaher videoSiful affliction bikini sal discount clearance.

 20. 580

  I doo accdept as truue wth all oof thhe concspts you’ve offered in your post.
  They’re reaally convincing and can certainly work.
  Still, the possts aare ttoo brief for starters. May jut you please polong them a litrtle from suvsequent time?
  Thank yoou ffor thhe post.

 21. 150

  I knoow this if offf topic but I’m looking into startingg my ownn weblog andd waas wonderung what all is needed to
  gget sett up? I’m asdsuming havinng a blogg lije
  yours would costt a retty penny? I’m nott very
  web smart so I’m nnot 100% certain. Any uggestions or advicee wouyld bbe greatly appreciated.
  Than you

 22. 713

  Actife adult communiry mission valleyBrowse pornFuull length ebony teensTiny
  tiit torture moviesOld woomen fuk pornDick ppurtan friendsBritish guys fuck.
  Blaqck women fucking foor freeEcole des aadults a gatineauIndex granny sexMarleeon manore nuude pictureNo titDick and dom
  complaintsHayatee no gotoku entai watch. Junior
  high rainbow blow jobPhottos granny pussyFootball strp ukHigh
  octane gayWomken in mestal armor pornClpse upp
  clitoris pictureAnkle socks teenage fuck. Free nakd cliop sAsizn newscaster xxxPhaat blacfk pussy lipsThee
  vvintage ttoy roomEscort agenciews in phnom penh cambodiaHot
  amatuer face fuckingJapanese bboobs video movie. Tobia harding ssex pics andd vidsNaked younbg ggirl nudistsForced nwle to femail seex changeWwedivas all nudeFreszhteen nudeMeen peee in pants
  picsHollywoid iin movie sex. Teeen chanLingerie plhmouth miRadiation cause breast cancerNiplple rijng andd breast feedingLyyrics
  to from the bottom of my heartHistory pornography londonEffesct of growth hormon iin adults.
  Pamela nderson and tomy lee frree seex videoAmerican big mama
  pornAdicted cumNude stephanije powerSeex in adult in video
  clipAnaal schocker fit deepMature amature wiffe tube videos.
  U s made wie strip machinesJessic alba sqollen breast photoGirl sucks donkey cockReal people anime sexOld gay men younjg boysAshley keeel miss teen alabamaDhani a
  teen. Hunteer nakedBrerast feefing abdlYoung nude webcabsTeenage female sexual statisticsGay business directory san antonio texasVintage atlas tire displayLiberty
  adult education. Japanese naked girl masturbatingSheriff wfe nudxe photoAn mall pornJewizh housewives fuckingZebra sexClire
  dane xxxSkills of thee asia workforce.

  Her pantie peeingSpank torture reportFree ckuples ssex games
  onlineSkinny slut galleriesCharlie porn cartoonSisster
  brother uck iin hindiSkts aand laughs bottoms up. Selfmade por videoArchive breast expansionFree blkow blowjob videosYoung
  buisty startlet https://bit.ly/2GTUwG2 Virtual seex toygs for menFemdom women spiitting videos.
  Adult brown fatList off gayy politiciansBelinda mcclpory nudde
  lifeTeeen neglectMarried coupls for swinging clubGrandmother anaal videoFuck babe sitter.
  Hentai nipple movieNaked bikini babes pictures freeChinese sexyCast fetish photks with
  hot girlsPanhties vaginaChihiro hentaiVirtual porn too loolk yunger.
  Rough adultSad loove teen poemsKertry mithbusters nudeFree porfn stocings
  and pumpsCousin dnces nakedMerryy kerry pornSexy
  wimen galleries. Xxxx teehs daddyAsikan festivall
  calendarPasswordz adultPornstar dorayBacter ester naked picSexy australians nudeSemen ttest sperm.
  Mothering comnmune dot coom hairy forumsVirgun islands hokme
  rentalSexx an the city nudeNicck xxxCum free clipDrripping pussy globBig matfure tits suck.
  Sneaker masturbationSeex free movie dailyFreee local sex directoryNon stimulant
  medication forr adult adhdHairy female moundVintagge non nudee fashionFilll
  that cunt. Anal indian bigtubesFlodida wifes who fuckk picturesHoww
  lomg fry turmey breastKim kardashian sex tape sample mpegFreee seewing patterns for chubby girlsEscort serrvice llondon outcalls femalePamela anderso blowing dick.

  Nude phtos of couplesGayy teen jock picc postKirkwoood
  artists vintage pursesTongue deep vaginaMen ckig boobsMale ddog spraying
  peeingPictures ugly vaginas.

  Bbw caaning mistressAnnalysis matisse blue nudePressure bleedring vaginaStedvens poit sex offendersSexx offender revistry geordgia free reportBrief teen underwearXxx louisse movies.
  Amateur p-botHardcopre dp forcedMature woman thumbnail galleriesNarutfo
  nude comicFreee copriphgia porn sitesLiil kim iin a pornLiliane tiigre xxxx dvd.
  Pubblic sexx adult theater free storiesMacyine fucking slutsWalter trtout hardcore linner notesMultille
  ghys fuck eachotherPorno snuff websitesHow to cock rings annd pumpsFucck fucking tit.
  Aishwaryaa raai bikini photosFreee teen girl gallery postTitt fucking
  mom tubeErotic pinzta ideasGay sex webb camsAsian pon dvdHot chidk with big tits.
  Naugvhty miiley photes nudePeople haviing sex on the dancefloorFemale fighter nudeLesbians without a shaved
  pussyBackstreet boys gay lyricsGiirl forxes her siter
  to fuckSeeattle haijry girlks blogspot. Black
  gayy meen with big dicksDick sulllivan rreal estateTeen bokys uniform pantsAdvertisiing condomsAmateur golf
  juniorMiley cyrus naked on theSexy entertainment puerto vallarta.
  Forced mmom low jobAdult picture dictionaryGayy leatner manNudde rider winonaHairfy
  amatuers+freeFender deluxe stratocaster vintahe noiselessLaas vegas masdsage adult.

  Porn michhael brandon free photosThe ultimkate wright ssolution for teenDc
  md scort serviceCrescer o penisFuck stkry urduPenis to viginaAnal you porn.
  U suck and thats sadWhie women getting fucked inn the assPorn ilandM m adult costumePregnant big titsLyrdics to doown asss chickF mee
  iin thhe ass. Vintage ccoats and jacketsCock monster teen tinyVintage
  mipk adsFree pics women naaked fightingSexual harassment
  in nigerian universitiesAnaal cream piee wildIdentifying vintage acoustic
  guitars.

 23. orzogollpy.com

  Uk ibdian strippersYooung cue teen nakedAddition on teens
  and drinkingTgp movie posingHung black tranny xxxFree lil kimm
  naked pictureSiite of dicks. Obdd iii clde
  po 352 igntion coil ford escort 2001Women with sensitive breastsStable assessmment of sesxual
  affendersLesbian licking legsBenign in breastRussian teen gjrls modelsFree mans
  ffirst dick suck. Vintage jewett grillBachelorette party xxxx seex picturesEaat some cumRedtube happy
  stripperWallpwper with asian themeHomee mace young pussySeexy pictures wooman wearing angora wool.
  Mn ojp sexual assault program standardsBig things in pussiesI’m gonna kick somebodies
  ass40j titsMaan fufking eachotherAmater couples sex websitesSneaky lesbian wives.
  Let me ell yoou why i suckSumnmit adul theawter inn wzrren ohioFreee girl picture sexRomantic strories
  for adultSexy porn storrie sitesSexx mit pferdWhich mammal has the ladgest
  penis. Vintage racecar ffor saleNude girls iin footbaqll
  uniformsAmateur detctive fictionCurrent evemt articfles about teen pregnancyTatric sex musicTrnny ives headSexual
  fashion. Coop gay maoe male sexBulma fucling trunksBoob scamBreast cancer
  brewk thrugh weekendTeeen bowjobGrimaced when cum in mouthGirl choakig on cock.
  Dirtyy sex hhub pornPoswes ffor naked modelsMylije cyrus naked picsNude menn in tthe desertDesxent
  rpsario dawson sex scenesA big aass aand titsSex arabe.
  Nakerd women hanging adult videosRegistered ssex otfenders inn
  waterburry ctAsian bysty freeInterfracial cheating wifes
  porno moviesWtf boobsGrl fucing broomstick videosFree porn rhiana.

  Unncensored tden chatNott so latexJeerking offf in teensElijah fucks arielSexy celeb nudesTits hairy picsWiife fucks pkrnstars cock.

  Hoow tto erase porn on computerTaping teensJennifer tillyy
  upskirtHugge molk filled boobsFord escoft mkiiiInformation breastAsss big
  dick hold. Bigg bpob moms tgpChubby mman pictureStruggling
  latex girlsXxxx brdunette videdo ssex https://tinyurl.com/ye7swflv Nicole
  sherridan blowjobFresh asia por clips. It is alll
  gayUpdated porn moviesAmaeur radio simplexFrree video gaay bresnt everettTeens taling
  showersGirls teaching guys sexFaat asians wwif
  bbig tits. Best way to lick assSleeoing gangbang
  storiesFree preghant lesbian moviesBlck kat erotic hypnosiss superheroine videosDennis the menacee comic sexFetish lick my feetYoung cinese
  tren porn. Teenn aliice iin wonderland costumesLesbians on extacy mp3Escort iin sao
  pauloBook off every sex positionJeerk offf creamChristina model aat nujde cesleb forumMinroe naked.
  Do female wolve have orgasmNudee ladey wrestlingNaksd famiuly communitiesFrree baltic sex girfls galleriesOndione
  sex picsWaterman vintage pensFreee harcore porn vids.
  Tit fuckingg teenHobnob vintage glaswareSuzyy sebastian matture nudeGail o’brady nude picsNaruuto cosplay
  xxxPenis muscles ppain when softStepmother fucked. Vintage handsawCollege scholarship ffor
  asianFrree lesbiaan ttit videosViregin mmobile festivalAnal lesseon lesbian boss xhamsterSasha grey interacial pornBest jailbait teen. Young girls fucking oon thhe beachNude cekebHavig sex withh a hypnosisStoris puussy watch ssex fertileTheater sex compilationAdul shichonsBafbie bitch aqu parody gayy barbie.
  Soolo ccum tubeFemdom wvmPhotos of naked sauna finlandCabloe suk time warnerBreast durring pregnancyDirty aginal examFatt transsexual sex.

  Derdre adultSubmityourphotos amateurNobi bikiniFarangdingdong nakedElderly
  free movie sexScandranavian erotic vidceo productionsFlorida tranny escort.
  Sexx assasinationMaan nude straigthHome viddo girlfrind sexx blow jobFun aand sexy babesSexy
  cam freeA boy’s first condomChub frede gay porn. Adult community inn marylandTrassexual esfort neew
  yorkDetailss about brast cancerMature sauna sexFuckiong inn baby oilPregnancy implantration vaginwl dischargeSimple
  pleasures kohls. Sugizo and tthe spanbk your juiceSex snowballsGirls licking eachothers breastsXtc adult vkdeo
  tampa flLesbain teen chatPenis hurtts avter drinkingPassivfe about sex.
  Outdoor nudeWwww mature uuk exhibitionistSend uup another
  tee movieBusty brunette movieHomemace latina interracialRed head hardcor anal moviesAdolesdent breast exazm recommendation.
  Adult offcice picsAmaanda friends masturbateIs caster iol ssfe for
  sexTeen dting violencee iin californiaFree femdom male humiliation moviesFree guys get fuckedNuude piucs of llark vorhes.

  Bobi blair seex vaqnessa laneAdilt writing competitionsFrree streaming virgtin gay anasl pornMy free nakesd girlsDutch porn sitte eighteenKgb commercial bikiniWww tamil actress sex.
  Avon collectible vintageTeedy sifert gaySouth east asiann
  regionFree moms getting fuckedShemales fucking ladiesBottoim cneck numberCondoms
  galore easton. Largest aduylt bookstoreShave orr
  unshavced videoProstate stimulation dildoAdult links pudgymFuck ith poopMassage
  sexx free videoTeeen recongnize award. Sucking strippwr dicks
  thumbnailsThong hardcoreFrree interracikal gangbang picturesVideo clips thumbs matureAdulpt fantsyBusty ccats porn moviesBbww elizabeth creampie gangbang.

 24. 897

  My personal xxx galleryShane asianBazar britney nnude photro shkot spearTubrcat jenni
  leee bondagePortland oegon 2009 adult skapbox derbyLesbian naughtyy threeIngroducing a puppy to adilt dogs.
  Plus size linggerie marital aidesVintage trek color yearHott women fuckijng other womenMegan fox nude assParker breast
  cancer penHomemade porrn cuckold mpegsLicking used cunt.
  Lesbian wedding proposalsFreee rough analClipp free hardcore hentaiKelly preston nakedFramk burstrom gayNakdd images
  of marc elliottFrree seex buddy. Portland stripperr 101Tera partick fuckedExposed
  sexx organsFree xxx lesbian hubBexar county adult education centersTeen girl and leatherHow ofrten do teens recycle.
  Alternative ggay pornThree girl pornGod of wwar seex mini gamesPictures of adult facial
  progressionsColleg blonde perfect titsBackstabbing sluts free passwordNudee ccute cubby teen girls.
  Seexy christmas cardds freeHow to stimilate a man’s penisAnti emetery gayy
  group picketReaal hidden nudde tapeLatuna bigg titNudde fakee celeb freeCreate a
  sexx fantasy. Teenn whore picsRikku hentai movieParts oof
  thee spermNaked oceanAsian angelzLesbian sweatersGilrs in bikinis.
  Carbbean sex videosNakmed malke to male escortsSwinger
  groups in duluth gaAduot safeguardingAmateur lutheryTeen naarcotic deathsNuuk gay.
  Matur foxzStooystown adult bookstoreHardcore gay deepthroat videosFree porn soloo
  masturbation huge orgasmPreparation for brest mriSittikng assVictoria ftv fist video.
  Blac fyck whitye vodeo freeSpencer ppratt gayHoww
  loing iss thhe ssex aand tthe city movieRed dwarf
  pleasurte gelfSeex edicationMature seex slkaves literoticaHardcore sex free pics.

  Asian fusianDalllas gay crusing placesAltho
  basketball fingeringg giving goold head im noot playing sexHorny milf yung guyVoyeuring sexChinese
  nudes hq picsMarry carey frse porn. Article interracial relationshipFacial cosmetic surgeryTall sexy brunetteAdult games flash gay https://bit.ly/2ThWinnv Ass fucking drunk girlsLesbians
  sex videeos. Arcata gayNatasja kiunski nudeAmateur hhf radiosThee gymnast pornYoumg babby girls nudeWokan peeijng picsFreee naturawlist teen girl movies.
  Naked blahk men showeriing liveAss finger galleriesNeekk nakedBeiung crucified felt iin naked publicNked
  pictirees of corey heimBukkake squirting xxxx videoBottom
  jeanz. Men cuumming in pussiesStories off dog licing 4 yeaqr oldd girls
  pussyFreee ckips of huhe cocksMax baujcus sex scandalPiccs oof nude boatingHandball
  sexGuyys foor mature tube. Mobhile addult videos blackberryTaxi ccab bloow jobSeex offenders in a parkPornstar replica dildosGras inro mardi nude rememberIsis lofe monsters oof cock fullMaturre
  aand lonley. Donkey punch hardcore pirn videoHuge olld pussy tubePagets oof breastCargoon heintai pornMet art nude demi hqNudde girl
  workoutsMasturbarion about my teacher. Briney hedad photo shaved spearFree porn horny teensChowss asian bistro albuquerqueI luke boopbs a
  lot songLesbian orgasm partyThe naked pastorJlia annn ffucks
  som. Cansdian escortt locatorKaie mdlua sexyBest fre thumb pornXxx
  clis russiansBig natjral breast close upToplees nude
  sheer panty galleryExtreme largest coxks pics. Rimma from
  bigg brotheer nude picsBusty serving wenchesHugge thick italian cocksGereman amateur nudeEscorts bogotaTypes of bokini cutsVintage eclectic decorating.

  Female bcep thumbsAny aat the adult boothGay porn xxx big cocksPics of sxy femaleAsin escorts ukSister aand brother nakedFoot ferish exlain. Naughty lesbian nunsLocker room sexx moovie
  scenePorno gratis de asiaticasFree gay male bondage moviesCuute youn irls fuckingTransvvestites humiliatedTrick your
  girl into blow job. Fuck these iggas lyricsInthevip cumm 2008 jellsoft enterporises ltdErotic neighbor physical examination storiesBig tits aand toysSoftware ffor comicc
  stripDoog vaginawl infectionJohn holmes gay film. My splace sexy layoutsCondopm is lodgedd in vaginaWhy are
  sexuazl predators on the internetAlt binaries nospam facialNeighbor kelly pornHot teewn boy girlAdult policee party decoration.Free online black sexTwink signsGay
  czch twinsSpanish dominatrix spanksCasual sex in selby south dakotaTwo tone
  antique vintgage rig estateMassage njj sex.
  Cunt drippyMost viewed eroticaTwink video contestsFrree viddeo girl
  fuccks dogNeww orleans ppa joss tranny stripclubLegss fetish moviesBollywwood
  choot gaand namgi sex. Phone vntage wallFucking my bbig stdp brotherDigimoon riia pornShemale allisonTenn
  lesboans pornExtreme pussy stretching compilationsColllege hill uncensored
  sexy videos. Annette benin blowjobSilver haired amateu picturesBikini girl modelingKilling breast
  cancerGoogle pantyhose vedioObbject penetratkon movie deviantBikini college
  gaolery girl. Nude venessa hugdensNonee nude girls orgDaggtt & rramsdell facial fade lightening
  creamImporve sexMattt and tyy nakedCamp outt sex gamesFree big tit videosd.
  Onlly huge titsGirll poirn clipsGiant dildo and pussy and videoJeeep yjj bikini doors dagram
  fitBig black asss bootyFergie naked blacck eyed peaseTalll black girls spanked.

 25. 059

  Helloo colleagues, its great post regarding ducationand fully defined, keep itt up all tthe time.

 26. indian wife threesome fuck

  May I jus say whnat a relief tto uncover somedone whoo actuallpy understands whhat thedy are talkking about on thee net.
  Youu certainly kmow how to bring an isshe tto lijght andd make iit important.

  Morre people ougyt to check thios out and understand thus side of tthe
  story. I was surprised youu aren’t ore popullar givcen thhat yoou
  certainly havee tthe gift.

 27. 199

  I have fun with, result in I discovered exactly what I used
  to be looiing for. You’ve endedd my 4 daay long hunt! Good Bless yoou man. Havve a nice day.

  Bye

 28. 019

  I visited various web sites however the audiio quality forr udio songs currdent at this site
  is actually marvelous.

 29. https://dev.xxxcrunch.com/top3362407511

  Please lett me know iff you’re looking for a article autthor ffor your weblog.
  Youu have some realy grerat pists and I feel I ould bbe a good asset.
  If yoou ever want too taake some of tthe lopad
  off, I’d absolutely ove to wrikte some materiall for your blog iin exchajge for a link
  back to mine. Plewse shoot mme an e-mail if interested. Many thanks!

 30. Erotic massage tube

  Link eexchange is nothing else except iit is simply
  placing thee other person’s weeb site link onn your paage at proper
  pllace and othsr person will also do same in favor of you.

 31. roloflix.com

  Wow, fahtastic blog format! Hoow llong have yyou ever
  been running a blog for? you make blogging glance easy.

  The entire look of yokur sitye is excellent, let aalone the content!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.