Co musíte vidět na Islandu ve Zlatém okruhu

Od | 17 května, 2022

Obsah

Přemýšlíte o tom, kam vyrazit na dovolenou a jedním z možných míst, které je na vašem seznamu je Island? Potom by vás určitě zajímalo, co můžete na Islandu vidět a co vás tu čeká. Představujeme Zlatý okruh.

Island patří mezi oblíbené turistické lokace hned z několika důvodů. Jedním z nich je stále ryzí a člověkem nedotčená příroda na mnoha místech tohoto ostrova. Druhým důvodem je to, že díky vulkanické minulosti najdete na Islandu lokace, které vypadají, jako by byli z jiné planety.

Během jednoho dne tak můžete vidět aktivní sopku, vybuchují gejzír horkého pramene, masivní vodopády, obří ledovce a ledovcové laguny nebo polární záři.

Pokud vás aspoň něco z toho zaujalo a chystáte se vyrazit na Island, máme pro vás několik tipů co vidět v okolí Reykjavíku první den vašeho výletu po Islandu.

Co je to Zlatý okruh?

Zlatý okruh je oblast nedaleko hlavního města Islandu, kterou lze objet autem během jednoho dne. Uvidíte zde typická místa, která Island reprezentují. Zlatý okruh začíná nedaleko za Reykjavíkem a většina míst, která tuto oblast proslavila jsou asi hodinu až dvě jízdy na východ.

Okruh můžete objet během jednoho dne a ukončit svůj výlet v Reykjavíku. Nebo můžete přespat v jednom z hotelů či kempů na jihu Island a pokračovat ve vaší dovolené, například objetím celého Islandu.

Jak objet Zlatý okruh?

Jak objet Zlatý okruh

Pokud se rozhodnete vidět něco ze Zlatého okruhu, máte dvě možnosti, kudy se vydat. Jednou z nich je cesta po hlavní silnici R1 směrem na Selfoss a poté se vydat na sever. To je cesta z jihu.

Druhá cesta, severní vás povede směrem k národnímu parku Thingvellir, dále na východ a pak zpátky na jih, do již zmiňovaného města Selfoss.

Naše doporučení je cesta severní, protože první zajímavá místa, kde můžete něco vidět, začínají už pár minut za Reykjavíkem. Nemusíte tak trávit první hodinu jízdy po rychlostní silnici, kde není nic moc k vidění.

 

Co vidět ve Zlatém okruhu

Co vidět na Islandu

Teď konečně k tomu hlavnímu – co vidět na Islandu ve Zlatém okruhu?
Můžete se těšit hned na několik vodopádů, gejzír, skalnatý kaňon anebo horké prameny.
Zde jsou místa, seřazená podle od nejbližšího po nejvzdálenější, pokud vyrazíte severní cestou k parku Thingvellir:

        • Vodopád Álafoss a místní stejnojmenný obchod s ručně vyráběnými vlněnými svetry
        • Vodopád Helgufoss v Mossfelsbaeru
        • Vodopád Þórufoss
        • Národní park Þingvellir – k vidění zlom litosferických desek, vodopád Oxararfoss, možnost potápění mezi litosferickými deskami
        • Vodopád Bruarfoss s úžasně modrou vodou
        • Gejzír Strokkur
        • Vodopád Gullfoss
        • Kaňon Bruarhlod
        • Horké prameny v Secret lagoon

Doporučené restaurace

Restaurace - Island

Během vaší cesty vám rozhodně vyhládne a pokud se nechystáte kupovat si pořád okola ty stejné sendviče a bagety z čerpacích stanic či obchodů na Islandu, máme pro vás několik doporučení, kde se můžete dobře najíst.

Ve Zlatém okruhu je hned několik restaurací, ovšem mezi tu nejznámější patří pravděpodobně farma Efstidalur. Najdete ji po cestě mezi národním parkem a vodopádem Bruarfoss. Oblíbená je hlavně proto, že jde o spojení lokální restaurace s malou farmou, která je k vidění vedle, jen přes sklo restaurace.

Kromě velmi dobrých jídel za nepředražené ceny (na Islandu je vše dražší než u nás, ovšem tohle se nevymyká průměru) mají také zmrzlinu z vlastního mléka, která určitě stojí za vyzkoušení.

Dalším proslaveným místem, kde se můžete najíst jsou skleníky Friðheimar. Zde nabízí především unikátní polévku z rajčat, která si sami pěstují. Návštěvníci si také často chválí horkou čokoládu, která je vyráběná podle jejich domácího receptu.

Třetí restaurací v této oblasti je restaurace Mika, ve stejném městečku jako zmiňované skleníky – v Reykholtu. I zde jsou ceny příznivé a je zde větší nabídka jídel než ve skleníku, takže těm, kteří nejsou unešeni z domácí rajčatové polévky bychom doporučili tohle místo.

Potřebujete ve Zlatém okruhu průvodce?

Mnoho islandských cestovních kanceláří nabízí nejrůznější placené výlety s průvodci, kdy vás hromadně naberou v Reykjavíku autobusem a během několika hodin objedete ty nejznámější zmiňovaná místa.

Podle nás ale v případě Zlatého okruhu není průvodce nutností a je naopak lepší vyrazit na tenhle výlet na vlastní pěst. Většina silnic je v dobrém stavu, takže nepotřebujete auto s pohonem 4×4.

Půjčení auta na jeden den vás navíc vyjde na skoro stejnou částku, jakou byste zaplatili za výlet s průvodcem, takže vaše výdaje navíc jsou jen za palivo.

Pokud objedete okruh ve vypůjčeném autě, můžete navíc navštívit všechna, i ta méně známá místa, můžete si nastavit časový rozvrh podle sebe a užít si každé místo jak dlouho budete chtít.

Ubytování ve Zlatém okruhu

Jestliže je tenhle výlet pro vás jedním z mnoha po vaší několikadenní cestě po Islandu. Pak nedává smysl vracet se do Reykjavíku, ale je lepší přespat na jihu Islandu.

Pokud hledáte jedno z nejlevnějších ubytování, potom můžeme doporučit například hotel Vatnsholt nedaleko města Selfoss či Árhus cafe, kteří přes léto provozují také kemp.

Mezi oblíbené kempy pak patří například kemp v Hvolsvolluru či v Selfossu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.