Amsterodam – esence Nizozemí ve dvou dnech

Od | 17 května, 2022

Obsah

Rádi byste navštívili legendární květinovou burzu, dopřáli si nevšední podívanou ve vykřičené čtvrti, projeli se na jedné z malých loděk skrz plavební kanály nebo navštívili některé z četných muzeí? Víme, co má pro vás Amsterodam nachystáno a co určitě nevynechat.

Je jen na vás, jak si výlet do Amsterodamu rozvrhnete. Ale pro všechny případy se hodí mít po ruce malého šikovného průvodce, který vás nenechá na holičkách. A my pro vás právě jednoho takového máme. Poradíme nejenom, které památky navštívit, ale doporučíme také optimální dobu a navrch vám ukážeme nejznámější turistické pasti v Holandsku vůbec.

amsterodam kolo

Chcete se projet lodí? Utrácet se vyplatí jen někdy

Amsterodam vám nabídne podobně úchvatný pohled na budovy jako Benátky – stačí jen nastoupit na palubu některého z menších člunů. Menších je v tomto případě klíčové slovo, masové zájezdy na hlavních kanálech si raději odpusťte. Není tu skoro nic k vidění, a navíc bývají nehorázně předražené.

Mnohem lepší zážitek získáte na palubě malé loďky na postranních trasách. V ideálním případě si zkuste přes nějakou cestovní kancelář domluvit výlet právě s vyjížďkou směřující do města. Ty malé vám zprostředkují téměř komorní zážitek s upovídaným průvodcem a spoustou zajímavostí. A o tom, že se hlavním trasám na 100% vyhýbají, se asi zmiňovat nemusíme.

Muzeum vedle muzea aneb další tvář Amsterodamu

Kdybychom je chtěli všechny spočítat, nestačily by nám na to prsty na všech končetinách. Stojí před námi tedy náročný úkol – vybrat ta nejzajímavější. A my jsme se rozhodli hned pro čtyři: Van Goghovo Museum, Muzeum tulipánů, Dům Anny Frankové a Židovské historické muzeum.

amsterdam kanál

Van Goghovo Museum se věnuje více než jednomu malíři

Nejdříve se podíváme na stopy, které v Amsterodamu zanechalo umění. Je jich opravdu požehnaně, ale největší z nich je určitě Van Goghovo Museum. Seznámíte se tu se zajímavou biografií i nejkrásnějšími obrazy známého malíře. Ale nenechte se mýlit, svá díla tu „vystavují“ i další autoři – třeba Monet nebo Matiss. Nejlepší atmosféru zažijete v pozdních odpoledních hodinách, kdy se jeho chodbami prochází nejméně návštěvníků.

Za krásou květin aneb Muzeum tulipánů

Holandská tulipánová horečka je legendou a koneckonců tuto květinu má Nizozemsko ve znaku dodnes – tedy alespoň obrazně (hned vedle sýrů a větrných mlýnů). A kam jinam se za ní vypravit než právě do Muzea tulipánů. Na své si přijdou milovníci historie i zahrádkářských zajímavostí. Pokladna muzea pak kromě tradičních suvenýrů nabízí i pečlivě roztříděné cibulky těch nejzajímavějších druhů. Budete se sice muset trochu plácnout přes kapsu, ovšem pravost odrůd máte garantovánu.

A pokud by vám to ještě nestačilo, vypravte se na Květinové trhy. Doptáte se na ně pod holandským názvem Bloemenmarkt. Dejte si však pozor: za vstup na některé z nich musíte zaplatit.

květinový trh holandsko

Dům Anny Frankové a Židovské historické muzeum

Tyhle dvě památky patří neodmyslitelně k sobě. Ta první je rozhodně známější. Živé líčení z deníku dívky, která se den co den probouzí do stísněného prostoru ze strachu z prozrazení a nakonec nacistům stejně neunikne, chytilo za srdce nejednoho čtenáře. Podívat se na místo, kde se tohle všechno odehrálo, je tak více než lákavé. Pokud se chcete vyhnout dlouhým frontám, zamiřte sem brzy ráno nebo si vstupenky objednejte on-line. Celou dlouho frontu potom můžete bez obav předběhnout.

A nenechte si ujít ani Židovské historické muzeum, kde se toho o dějinách tohoto nevšedního národa dozvíte opravdu hodně. Jde o úplně jiný zážitek než v předchozím případě, takže rozhodně nelitujte cesty navíc.

Známá i neznámá místa v Amsterodamu, která zkrátka musíte vidět

Jako první vás určitě chceme pozvat na večerní Red Light District. Tahle ulička lásky je totiž opravdu neopakovatelným turistickým cílem. Ve dne by ji na něco mimořádného tipoval málokdo, v noci se však rolety a žaluzie rozhrnou a na každém kroku se na vás bude dívat svůdná diva, která… No, pokračovat asi nemusíme. Ale jsou-li vaším cílem především intenzivní zážitky, určitě si tuhle procházku neodpírejte.

A kam naopak vyrazit pro trochu klidu? Pro piknik jsou ideální parky Oosterpark a Vondelpark. A toužíte-li po náruči malých hospůdek a kaváren, vydejte se do oblasti Jordaan. Tahle bývalá dělnická čtvrť prozatím není mezin návštěvníky příliš známá. Uvítají vás tu malé kavárny a hospůdky, jako stvořené pro odpolední relax.

A pokud se chcete do kontaktu s místními dostat ještě víc, vyhledejte Bleší trhy na náměstí Waterlooplein. Konají se pod širým nebem a to od pondělí do soboty. K dostání je tu opravdu cokoli a velmi často za lidové ceny. Máte tedy jediný cíl: postarat se o to, aby se vám všechna ta veteš vešla do zavazadla pro let zpátky. To ostatně platí i pro návštěvu již zmíněných Květinových trhů. Nezdá se to, ale ta spousta cibulek zkrátka něco váži a do kufru je také nemůžete tak úplně zmáčknout , jinak si zaděláte na pěkně drahé pěstitelské fiasko.

A přišel čas na náš úplně poslední amsterodamský tip. Je jím veřejná knihovna gigantických rozměrů. Vstup je zdarma a kochat se tedy můžete neomezeně. A pro opravdové knihomoly je k dispozici i kavárna ve druhém patře, odkud se vám naskytne neuvěřitelný výhled na množství knih všude okolo. Je tu pokaždé klidno, takže si tu odpočinete i po tom nejnáročnějším výletu.

Zaujal vás tento článek? Vydejte se rovnou na výlet do Amsterodamu!

One thought on “Amsterodam – esence Nizozemí ve dvou dnech

  1. hdfilmcehennemi

    Fullhdfilmizlesene ile en yeni vizyon filmler Full HD ve ücretsiz film sizlerle. Orijinal film arşivimizle en kaliteli film izle fırsatı sunuyoruz. Kerry Course

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.