Státy rozkládající se na dvou kontinentech

Od | 6 dubna, 2023

Obsah

Tento článek představuje státy rozkládající se na dvou kontinentech. Kolik takových států znáte? Navštívili jste některý z nich? Podělte se s námi do komentářů.

Státy rozkládající se pouze na pevnině

Rusko – Asie/Evropa

 • Hranice: pohoří Ural, řeka Ural (nebo Emba – ta však již neteče v Rusku), pobřeží Kaspického moře, Kumo-manyčská sníženina.

Kazachstán – Asie/Evropa

 • Hranice: řeka Ural (nebo řeka Emba)

Egypt – Afrika/Asie

 • Hranice: Suezská šíje (Suezský průplav)

Turecko – Asie/Evropa

 • Hranice: úžiny Bospor a Dardanely, Marmarské moře

Panama – Severní Amerika/Jižní Amerika

 • Hranice: Panamská šíje (Panamský průplav)

Španělsko – Evropa/Afrika

 • Hranice: Gibraltarský průliv

Států kategorie A je pouze šest (pokud bychom počítali Ameriku jako jeden kontinent, pak pouze pět). Španělsko má přímo na africkém kontinentě dvě enklávy – města Ceuta a Melilla, která se považují za přímou součást Španělska. Jako první je vždy uveden kontinent, na kterém leží většina území.

Státy rozkládající se i na ostrovech, řadících se do jiných světadílů

USA – Severní Amerika/Oceánie (Havajské ostrovy)

 • Hranice: Tichý oceán

Indonésie – Asie/Oceánie (Nová Guinea)

 • Hranice: Arafurské a Seramské moře

Portugalsko – Evropa/Afrika (Madeira)

 • Hranice: Atlantský oceán

Jemen – Asie/Afrika (Sokotra)

 • Hranice: Adenský záliv

Chile – Jižní Amerika/Oceánie (Velikonoční ostrov)

 • Hranice: Tichý oceán

Indonésie se rozkládá pouze na ostrovech. Všechny významné indonéské ostrovy se řadí do Asie, s výjimkou ostrova Nová Guinea. Západní polovina tohoto ostrova (provincie Západní Irian) patří Indonésii. Regulérní součástí USA jsou i Havajské ostrovy, které se staly zatím posledním, 50. plnoprávným členem Unie v srpnu 1959. Přímou součástí Portugalska je i souostroví Madeira, které se geograficky řadí již k Africe. Součásti Jemenu je i ostrov Sokotra, řadící se geograficky rovněž do Afriky. Přímou součástí Chile je i Velikonoční ostrov, který se již ovšem řadí do Oceánie (Polynésie). Podobná situace je i u Španělska (Kanárské ostrovy – Afrika), Španělsko je však díky Ceutě a Melille již zařazeno v Kategorii A.

V minulosti bylo mnoho říší a států, rozkládajících se na třech kontinentech. Byla to například Perská říše, říše Alexandra Makedonského, Římská říše, Byzanc, Arabská říše, Osmanská říše a také Rusko předtím, než prodalo Američanům Aljašku.

Z mezinárodněprávního hlediska by se mezi státy rozkládající se na více kontinentech dala zařadit i například Francie (její zámořské departementy jsou teoreticky součástí Francie – více si o správním členění Francie přečtěte zde) nebo Dánsko (Grónsko v Severní Americe je autonomní součástí Dánska), ze zeměpisného hlediska však toto srovnání kulhá. Nikdy jsem například neviděl, že by někdo plochu Grónska přičítal k rozloze Dánska. V tom případě by se Dánsko zařadilo mezi největší státy světa. Zámořská území tedy nezapočítávám.

Panovník vladnoucí na třech kontinentech

Jediným panovníkem, který vládne ve 3 světadílech (Evropa, Severní Amerika, Austrálie a Oceánie), je britská královna Alžběta II. Ta je totiž hlavou těchto 16 plně nezávislých států: Austrálie, Nový Zéland, Papua – Nová Guinea, Šalamounovy ostrovy, Tuvalu  (vše Austrálie a Oceánie), Antigua a Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis, Svatý Vincent a Grenadiny  (vše Severní Amerika), Spojené království Velké Británie a Severního Irska (Evropa). Její vláda v těchto zemích je však víceméně formální. Vedle toho je pak oficiální hlavou mnoha britských závislých území.

3 thoughts on “Státy rozkládající se na dvou kontinentech

 1. Skompasem.cz

  Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

 2. Petr

  Fracie – Evropa, Jižní Amerika – Fr. Gvajána, Oceanie – Nová Kaledónie.

 3. Petr D.

  Jak jsem podotknul v článku, přímou součástí Francie jsou zámořské departementy (a zároveň regiony): Guadeloupe, Martinik, Réunion a Francouzská Guyana (ne však Nová Kaledonie, ta má jiný status!). Teoreticky tak leží Francie ve 4 světadílech. Osobně mi to ale přijde jako hraní si s právními termíny, status těchto území se měnil mnohokrát… Více o správním členění Francie najdete zde: http://www.kompas.estranky.cz/clanky/zajimavosti-z-ameriky/francouzska-guyana-cayenne-kourou-dreyfus
  Obdobný případ je Dánsko – Grónsko je teoreticky přímou autonomní součástí Dánska. V tom případě je ale Dánsko jeden z největších států světa. Ještě nikdy jsem se ale nesetkal s tím, že by někdo třeba rozlohu Dánska počítal včetně Grónska. Proto mi přijde lepší odlišit úzce právní hledisko od „“zeměpisného““ (bráno selským rozumem)..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.