Státy rozkládající se na dvou kontinentech

Státy rozkládající se na dvou kontinentech
5 (100%) 1 vote

Státy rozkládající se na dvou kontinentech

A)Státy rozkládající se pouze na pevnině

1.Rusko                                   Asie/Evropa

                Hranice: pohoří Ural, řeka Ural (nebo Emba – ta však již neteče v Rusku), pobřeží Kaspického moře, Kumo-manyčská sníženina.

2.Kazachstán                           Asie/Evropa

            Hranice: řeka Ural (nebo řeka Emba)

3.Egypt                                    Afrika/Asie

                Hranice: Suezská šíje (Suezský průplav)

4.Turecko                               Asie/Evropa

                Hranice: úžiny Bospor a Dardanely, Marmarské moře

5.Panama                                Severní Amerika/Jižní Amerika

                Hranice: Panamská šíje (Panamský průplav)

6.Španělsko                            Evropa/Afrika

                Hranice: Gibraltarský průliv

   Států kategorie A je pouze šest (pokud bychom počítali Ameriku jako jeden kontinent, pak pouze pět). Španělsko má přímo na africkém kontinentě dvě enklávy – města Ceuta a Melilla, která se považují za přímou součást Španělska. Jako první je vždy uveden kontinent, na kterém leží většina území.

B)Státy rozkládající se i na ostrovech, řadících se do jiných světadílů

 

7.USA                                       Severní Amerika/Oceánie (Havajské ostrovy)

                Hranice: Tichý oceán

8.Indonésie                              Asie/Oceánie (Nová Guinea)

                Hranice: Arafurské a Seramské moře

9.Portugalsko                           Evropa/Afrika (Madeira)

                Hranice: Atlantský oceán

10.Jemen                                 Asie/Afrika (Sokotra)

                Hranice: Adenský záliv

11.Chile                                   Jižní Amerika/Oceánie (Velikonoční ostrov)

                Hranice: Tichý oceán

   Indonésie se rozkládá pouze na ostrovech. Všechny významné indonéské ostrovy se řadí do Asie, s výjimkou ostrova Nová Guinea. Západní polovina tohoto ostrova (provincie Západní Irian) patří Indonésii. Regulérní součástí USA jsou i Havajské ostrovy, které se staly zatím posledním, 50. plnoprávným členem Unie v srpnu 1959. Přímou součástí Portugalska je i souostroví Madeira, které se geograficky řadí již k Africe. Součásti Jemenu je i ostrov Sokotra, řadící se geograficky rovněž do Afriky. Přímou součástí Chile je i Velikonoční ostrov, který se již ovšem řadí do Oceánie (Polynésie). Podobná situace je i u Španělska (Kanárské ostrovy – Afrika), Španělsko je však díky Ceutě a Melille již zařazeno v Kategorii A.

   V minulosti bylo mnoho říší a států, rozkládajících se na třech kontinentech. Byla to například Perská říše, říše Alexandra Makedonského, Římská říše, Byzanc, Arabská říše, Osmanská říše a také Rusko předtím, než prodalo Američanům Aljašku.

   Z mezinárodněprávního hlediska by se mezi státy rozkládající se na více kontinentech dala zařadit i například Francie (její zámořské departementy jsou teoreticky součástí Francie – více si o správním členění Francie přečtěte zde: ) nebo Dánsko (Grónsko v Severní Americe je autonomní součástí Dánska), ze zeměpisného hlediska však toto srovnání kulhá. Nikdy jsem například neviděl, že by někdo plochu Grónska přičítal k rozloze Dánska. V tom případě by se Dánsko zařadilo mezi největší státy světa. Zámořská území tedy nezapočítávám.

    Jediným panovníkem, který vládne ve 3 světadílech (Evropa, Severní Amerika, Austrálie a Oceánie), je britská královna Alžběta II. Ta je totiž hlavou těchto 16 plně nezávislých států: Austrálie, Nový Zéland, Papua – Nová Guinea, Šalamounovy ostrovy, Tuvalu  (vše Austrálie a Oceánie), Antigua a Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis, Svatý Vincent a Grenadiny  (vše Severní Amerika), Spojené království Velké Británie a Severního Irska (Evropa). Její vláda v těchto zemích je však víceméně formální. Vedle toho je pak oficiální hlavou mnoha britských závislých území.

petr.daubner

Petr Daubner

Jmenuji se Petr Daubner. V “civilu” jsem normálně učitel zeměpisu a dějepisu, občas se však změním v cestovatele a vyrazím do světa. Neboť cestování je mojí největší vášní. Na těchto stránkách se tedy snažím skloubit zejména zeměpis a cestování. Další informace o mně naleznete zde

    Petr Daubner has 871 posts and counting. See all posts by Petr Daubner

    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *