Africké Baobaby – Druhy, Využití, Informace, Fotky

Nacházíte se v kategorii Cestování, ve které naleznete deníky z cest a cestopisy. Největší porce zápisků je z velké Cesty kolem světa Petra Daubnera – Kompletní seznam všech seřazených zápisků z této cesty naleznete na stránce – Cesta kolem světa 2009 – 2011 – mapa článků.

Legenda praví, že baobab byl strom, kterému se nelíbilo, že ničím nevyniká. Prosil tedy Boha, aby ho učinil nějak výjimečným. Bůh se naštval, vyrval baobab země a vsadil ho do ní obráceně, kořeny vzhůru. A skutečně, větve baobabu připomínají spíše mohutně rozvětvené kořeny, obzvláště v období sucha, kdy baobab shodí listy.

Neméně podivný je pak kmen baobabu, který je nezvykle tlustý. Průměrný baobab je 10-15 metrů vysoký, někdy se však může dorůst až do 30 metrů. O stáří baobabů se vedou mezi vědci spory, zdá se však, že se mohou dožívat stáří až několika tisíc let.

ObrazekBaobabů (latinsky Adansonia) existuje celkem 8 druhů

Jeden z nich roste v Austrálii a šest dalších je doma pouze na Madagaskaru. Jen jeden druh baobabu, baobab prstnatý (Adansonia digitata), roste v kontinentální Africe, a to v její subsaharské části. Adansonia digitata je zároveň největším představitelem celého rodu. Největší exempláře mohou mít obvod kmene přes 20 metrů!

Jelikož jsme na naší cestě po Africe navštívili pouze kontinent a ne Madagaskar, budeme se nadále v článku zabývat pouze tímto jedním druhem baobabu.

   Africký baobab roste spíše v suchých oblastech. Je to strom suchých opadavých lesů a savan, i když dokáže přežít i v pouštních oblastech. Asi nejpozoruhodnější vlastností baobabu je jeho schopnost absorbovat vodu.

Vodu si baobab ve vlhké části roku ukládá ve svém kmeni a v období sucha tuto zásobu spotřebovává. Jeho kmen tak během roku mění svůj objem a v období sucha se kmen smršťuje až o několik desítek centimetrů, zatímco v období dešťů naopak nabývá na objemu.

   Květy baobabů jsou bílé a mají až 20 centimetrů v průměru. Baobab kvete pouze 24 hodin a rozkvétá hlavně v noci. To proto, že jeho květy opylují noční živočichové – kaloni. Po čtyřech měsících od opylení dozrávají plody vejcovitého tvaru, velké až 12 centimetrů. Plodem baobabu je nepukavá dřevnatá tobolka. Plody baobabu jsou pro Afričany vítaným zdrojem vitaminů i proteinů a běžně se prodávají na trhu. Ze semen baobabu se rovněž lisuje olej.

Baobaby slouží třeba k výrobě provazů

   Afričané však nevyužívají z baobabu pouze plody. Listy a mladé výhonky se používají místo špenátu. Dřevo slouží k výrobě provazů, rohoží i papíru. A občas jsou využívány celé vydlabané stromy jako obydlí, spižírna apod. Kromě člověka však baobaby slouží i dalším živočichům. Tak například sloni devastují v období sucha celé stromy, aby z nich vydobyli vodu – dřevo baobabů totiž obsahuje až 40 % vody a jeden strom může absorbovat až 120,000 litrů vody.

   Během našeho afrického putování jsme viděli baobabů poměrně hodně. Jelikož jsme popojížděli od rovníku směrem dále na jih, viděli jsme baobaby v různých vegetačních obdobích – zatímco někde měly baobaby ještě listy, jinde už je shodily a byly zcela holé. Zatímco u nás vypadají v zimě stromy bez listí dost smutně, v Africe se mi naopak baobab líbil více bez listí – lépe pak vyniknou jeho bizarně rozeklané větve. V severní a střední Keni jsme baobaby neviděli vůbec. Nejvíce jich bylo v jižní Tanzanii, kde jsme z autobusu viděli celé lesy baobabů. Rovněž v Malawi bylo baobabů hodně, obzvláště v okolí jezera v Cape Maclearu. A rovněž jsme viděli baobaby na pobřeží Keni a na Zanzibaru.

Fotogalerie – Africké baobaby

Domů » Africké Baobaby - Druhy, Využití, Informace, Fotky » Afrika » Africké baobaby (Petr Daubner)
Africké baobaby 1
Africké baobaby 1
Africké baobaby v řadě
Hlasování: 5.00
Africké baobaby 2
Africké baobaby 2
Krásný baobab a projíždějící Afričané
Africký baobab 3
Africký baobab 3
Mohutný Baobab a obydlí
Africký baobab 4
Africký baobab 4
Pod baobabem se dá odpočinout
Africký baobab 5
Africký baobab 5
Africký baobab a člověk jako měřítko
Africký baobab 6
Africký baobab 6
Baobab slouží k odstínění obydlí
Africký baobab 7
Africký baobab 7
Africký baobab 7
Africký baobab 7
Africký baobab na romantické fotografii 🙂
Africký baobab 8
Africký baobab 8
Africký baobab 9
Africký baobab 9

Africké Baobaby – Druhy, Využití, Informace, Fotky
5 (100%) 3 votes

Poslední aktualizace:

Petr Daubner

Jmenuji se Petr Daubner. V “civilu” jsem normálně učitel zeměpisu a dějepisu, občas se však změním v cestovatele a vyrazím do světa. Neboť cestování je mojí největší vášní.

  Petr Daubner napsal celkem 866 článků. Zobrazit všechny články autora Petr Daubner

  6 komentářů: „Africké Baobaby – Druhy, Využití, Informace, Fotky

  • Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

   Reagovat
  • Ahoj, ta prvni fotka je z Cape McClear, a ta druha je super – ale nevim odkud 🙂 kde jsi ji vyfotil? ahoj karel

   Reagovat
  • Ahoj Karle, ta druhá fotka je focená asi 30 kilometrů od Cape Maclear, poblíž místa, kde jsme strávili noc (dva členové spali na korbě rozbitého náklaďáku, dva ve stanu a já si ustlal v pangejtu u nedokončené silnice). To nákladní auto, na jehož korbě jsme jeli, se totiž o půlnoci porouchalo a byli jsme nuceni improvizovat co se týče noclehu. Ale zase jsme ráno viděli hodně pěkných baobabů 🙂

   Reagovat
  • Díky za perfektní informace, které velmi rád používám při výuce zeměpisu Afriky. Jen tak dále. Tom

   Reagovat
  • Ahoj, ta prvni fotka je z Cape McClear, a ta druha je super – ale nevim odkud 🙂 kde jsi ji vyfotil?

   Reagovat
  • Ta druhá fotka je také z Malawi, a to sice z místa kus před Cape Maclear, kde jsme nocovali u silnice, protože se nám o půlnoci porouchalo auto. Ráno jsme se probrali a než jsme stopli další auto, vyfotili jsme i pár baobabů.

   Reagovat

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.