Legenda praví, že baobab byl strom, kterému se nelíbilo, že ničím nevyniká. Prosil tedy Boha, aby ho učinil nějak výjimečným. Bůh se naštval, vyrval baobab země a vsadil ho do ní obráceně, kořeny vzhůru. A skutečně, větve baobabu připomínají spíše mohutně rozvětvené kořeny, obzvláště v období sucha, kdy baobab shodí listy – v tomto článku vám představíme známé africké baobaby.
Neméně podivný je pak kmen baobabu, který je nezvykle tlustý. Průměrný baobab je 10-15 metrů vysoký, někdy se však může dorůst až do 30 metrů. O stáří baobabů se vedou mezi vědci spory, zdá se však, že se mohou dožívat stáří až několika tisíc let.
Na světě existuje 8 druhů baobabů
Jeden z nich roste v Austrálii a šest dalších je doma pouze na Madagaskaru. Jen jeden druh baobabu, baobab prstnatý (Adansonia digitata), roste v kontinentální Africe, a to v její subsaharské části. Adansonia digitata je zároveň největším představitelem celého rodu. Největší exempláře mohou mít obvod kmene přes 20 metrů!
Jelikož jsme na naší cestě po Africe navštívili pouze kontinent a ne Madagaskar, budeme se nadále v článku zabývat pouze tímto jedním druhem baobabu.
Africký baobab roste spíše v suchých oblastech. Je to strom suchých opadavých lesů a savan, i když dokáže přežít i v pouštních oblastech. Asi nejpozoruhodnější vlastností baobabu je jeho schopnost absorbovat vodu.
Vodu si baobab ve vlhké části roku ukládá ve svém kmeni a v období sucha tuto zásobu spotřebovává. Jeho kmen tak během roku mění svůj objem a v období sucha se kmen smršťuje až o několik desítek centimetrů, zatímco v období dešťů naopak nabývá na objemu.
Květy baobabů jsou bílé a mají až 20 centimetrů v průměru. Baobab kvete pouze 24 hodin a rozkvétá hlavně v noci. To proto, že jeho květy opylují noční živočichové – kaloni. Po čtyřech měsících od opylení dozrávají plody vejcovitého tvaru, velké až 12 centimetrů. Plodem baobabu je nepukavá dřevnatá tobolka. Plody baobabu jsou pro Afričany vítaným zdrojem vitaminů i proteinů a běžně se prodávají na trhu. Ze semen baobabu se rovněž lisuje olej.
Baobaby slouží třeba k výrobě provazů
Afričané však nevyužívají z baobabu pouze plody. Listy a mladé výhonky se používají místo špenátu. Dřevo slouží k výrobě provazů, rohoží i papíru. A občas jsou využívány celé vydlabané stromy jako obydlí, spižírna apod. Kromě člověka však baobaby slouží i dalším živočichům. Tak například sloni devastují v období sucha celé stromy, aby z nich vydobyli vodu – dřevo baobabů totiž obsahuje až 40 % vody a jeden strom může absorbovat až 120,000 litrů vody.
Během našeho afrického putování jsme viděli baobabů poměrně hodně. Jelikož jsme popojížděli od rovníku směrem dále na jih, viděli jsme baobaby v různých vegetačních obdobích – zatímco někde měly baobaby ještě listy, jinde už je shodily a byly zcela holé. Zatímco u nás vypadají v zimě stromy bez listí dost smutně, v Africe se mi naopak baobab líbil více bez listí – lépe pak vyniknou jeho bizarně rozeklané větve. V severní a střední Keni jsme baobaby neviděli vůbec. Nejvíce jich bylo v jižní Tanzanii, kde jsme z autobusu viděli celé lesy baobabů. Rovněž v Malawi bylo baobabů hodně, obzvláště v okolí jezera v Cape Maclearu. A rovněž jsme viděli baobaby na pobřeží Keni a na Zanzibaru.
Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.
Ahoj, ta prvni fotka je z Cape McClear, a ta druha je super – ale nevim odkud 🙂 kde jsi ji vyfotil? ahoj karel
Ahoj Karle, ta druhá fotka je focená asi 30 kilometrů od Cape Maclear, poblíž místa, kde jsme strávili noc (dva členové spali na korbě rozbitého náklaďáku, dva ve stanu a já si ustlal v pangejtu u nedokončené silnice). To nákladní auto, na jehož korbě jsme jeli, se totiž o půlnoci porouchalo a byli jsme nuceni improvizovat co se týče noclehu. Ale zase jsme ráno viděli hodně pěkných baobabů 🙂
Díky za perfektní informace, které velmi rád používám při výuce zeměpisu Afriky. Jen tak dále. Tom
Ahoj, ta prvni fotka je z Cape McClear, a ta druha je super – ale nevim odkud 🙂 kde jsi ji vyfotil?
Ta druhá fotka je také z Malawi, a to sice z místa kus před Cape Maclear, kde jsme nocovali u silnice, protože se nám o půlnoci porouchalo auto. Ráno jsme se probrali a než jsme stopli další auto, vyfotili jsme i pár baobabů.