Split – 11 zajímavostí, které byste měli vědět o hlavním městě Dalmácie

Od | 6 prosince, 2022

Chci zde projít hlavní destinace Chorvatska. V tomto článku se podíváme na vzkvétající dalmatské hlavní město Split.

Za posledních několik let se Split stal jedním z největších chorvatských turistických hitů s ročním nárůstem o více než 20 procent. Díky své kráse, poloze, historii, jakési vibraci a duchu stojí Split rozhodně za návštěvu, ale ještě více stojí za to ho poznat.

Co je dobré o Splitu vědět a co v něm navštívit? Jdeme na to.

1. Jak Split dostal své jméno?

Když na jaře uvidíte všechny kopce kolem Splitu poseté malými žlutými květy, bude to mnohem víc, než jen úvod do teplejší části roku. Tato květina je místně známá jako brnistra, v češtině je to Vítečník sítinovitý – legenda říká, že stojí za původem názvu města.

Klíčem k hádance je její starořecké jméno aspalathos, údajně také název pro první řeckou osadu, která kdysi existovala na stejném místě, než přišli Římané. Z Aspalatosu bylo dnešní město odvozeno od názvu Spalatium, Spalatum, Spalato a nakonec Split. Druhá teorie je mnohem méně romantická a lákavě jednoduchá; podle druhé teorie název vznikl poté, co byl již postaven Diokleciánův palác, tedy „palatium“. Slavná římská cestovní mapa z konce 4. století zmiňuje název Spalato. Je tedy na vás, kterou verzi upřednostníte.

2. Split založil římský císař

Dozvěděli jsme se výše o Diokleciánově paláci. Ano, když se stavěl tento palác a v Římě vládl Diocletianus, už na místě nynějšího Splitu bylo nějaké to osídlení. Přesto je tento prominentní a dlouho panující římský císař muž, který je obvykle jmenován jako zakladatel města.

Jeho palác je totiž srdcem, duší a základem Splitu a díky rozvoji cestovního ruchu je také největším aktivem Splitu.

3. Nejstarší katedrála na světě

Katedrála svatého Domnia

Katedrála svatého Domnia

Katedrála svatého Domnia (chorvatsky Katedrala Svetog Duje), v běžném jazyce Sveti Dujam nebo Sveti Duje, je katedrála chorvatské římskokatolické církve ve Splitu. Byla vysvěcená na přelomu 7. století n. L., je považována za nejstarší katolickou katedrálu na světě, která se nadále používá ve své původní struktuře, bez téměř úplné renovace (kromě oltářů a zvonu), má věž pocházející z 12. století).

Je o více než sto let starší než katedrála v Cáchách, kde byl korunován Karel Veliký. Navíc samotná stavba, postavená v roce 305 n. l. jako Diokleciánovo mauzoleum, je druhou nejstarší stavbou, která je používána jako křesťanská katedrála.

4. Sfingy ze Splitu

Sfinga ve Splitu

Sfinga ve Splitu

Split byl tedy založen díky římskému císaři Diokleciánovi a většinu dědictví města Splitu lze vysledovat až do římských dob.

Ale jedno z pěti nejfotografovanějších míst ve Splitu má však ještě starší původ, a to ve starověkém Egyptě. Samozřejmě mluvíme o sfingách ve Splitu. Sfingy se pokládají za vůbec nejstarší památky Splitu – jsou staré 3 500 let.

Co ale takové památky dělají ve Splitu? Když si představíme sfingu, na mysli nám vytane spíše starý Egypt a velkolepí faraóni. Ale jak je možné, že v samém centru Splitu, na náměstí Peristil před katedrálou sv. Domnia, již celá staletí nestojí něco jiného, než právě symbol Egypta?

O obstarání sfing se zasloužil císař Dioklecián, který byl fascinován egyptskou kulturou. Římský císař si pro stavbu svého paláce zvolil právě slunný Split a následně se rozhodl, že srdce Dalmácie bude i místem jeho věčného odpočinku a za tímto účelem si zde nechal zbudovat mauzoleum.

Dioklecián byl pevně rozhodnutý převzít egyptský zvyk, podle kterého sfingy, coby strážkyně svatých míst, hlídají vchod do chrámů a hrobek. Na jeho rozkaz bylo tehdy údajně z Egypta přivezeno až 12 sfing, které zdobily průčelí paláce.

Dioklecián zemřel ve své rezidenci a byl pohřben právě tam, kde si přál – ve středu mauzolea stál jeho sarkofág, který byl později zničen.

Ačkoli se účel budovy během historie několikrát změnil, je od poloviny sedmého století až do dnešních dní sídlem splitské katedrály sv. Domnia, ve které jsou umístěné i pozůstatky svatého Domnia, světce a patrona Splitu.

Zajímavost: Podle jedné městské legendy chtěl splitskou sfingu svého času koupit bohatý americký průmyslník Cornelius Vanderbilt, nicméně jeho nabídka byla odmítnuta.

5. 8 památek světového dědictví UNESCO do dvou hodin od Splitu

Věděli jste, že do dvou hodin od Splitu můžete navštívit 8 památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO? Diokleciánův palác jsme už zmínili. Pouze půl hodinky jízdy autem je městečko Trogir, jen o kousek dál je katedrála svatého Jakuba v Šibeniku.

Dálnice A1 nám pěkně přiblížila i Plitvická jezera – na celodenní výlet stejně jako Mostar v Bosně a Hercegovině.

Vylepšené dopravní spojení je klíčem k některým dalším památkám, zejména hydroplány European Coastal Airlines. S ECA budete moci navštívit Eufraziovu baziliku v Poreči hydroplánem z Puly, staré město Dubrovník je jen 45 minut jízdy autobusem od centra Splitu. Pokud se vám nelíbí dvouhodinový trajekt do Stari Grad, vezměte si 15minutový let do Jelsy a navštivte Stari Gradskou pláň. A pak vám dojdou dny na to, abyste všechny tyto krásy navštívili.

6. Vzácný obraz proroka Mohameda

Obraz proroka Mohameda ve Splitu

Obraz proroka Mohameda ve Splitu

Jedním z nejznámějších pravidel islámu je, že umění by nemělo zobrazovat žádnou lidskou bytost, zvláště ne proroka Mohameda. V zemích jako Turecko nebo Írán existují výjimky, ale obecně je psané slovo mnohem důležitějším prostředkem šíření jejich víry, než jakými jsou obrazy. Všichni si pamatujeme nepokoje v islámských zemích způsobené karikaturami v dánských novinách.

Dokonce i křesťanští umělci jen zřídka berou Mohameda za „vzor“. Ale jeden ze vzácných příkladů lze vidět v jedné z nejkrásnějších náboženských budov ve Splitu – Františkánský klášter sv. Antonína poblíž stadionu Poljud.

Tento skrytý klenot nezná ani mnoho občanů Splitu, včetně těch, kteří se tam přicházejí modlit. Je to pravděpodobně jedno z nejzajímavějších zobrazení islámského proroka v evropském umění. Kromě toho podle legendy také zachránil tento klášter před zničením osmanskou říší.

7. Místo, kde byl zabit poslední římský císař

Místo, kde byl zabit poslední římský císař Julius Nepos

Pokud dáte Split a římského císaře do jedné věty, zjevná asociace je s Diokleciánem. Nebyl však jediný.

25. dubna 480 byl v ulicích u Diokleciánova paláce zabit poslední legální císař Západořímské říše Julius Nepos. Existuje dokonce ulice s jeho jménem a nástěnnou malbou s jeho biografií, jako příklad toho, jak občané města Split udělali krok před úřady při zachování dědictví města.

Julius Nepos v Římě vládl v letech 474 – 475, když byl svržen a jmenován 12letý Romulus Augustulus. Nepos uprchl právě do Dalmácie. Romulus však nebyl císařem v Konstantinopoli nikdy uznán. Julius Nepos nadále vládl v Dalmácii jako císař, dokud nebyl zabit svými vlastními vojáky.

8. Fotbalový klub se slavnou historií a polonáboženským postavením – Hajduk Split

Ve Splitu uctívají a bezmezně milují místní fotbalový klub – Hajduk Split. Tento fotbalový klub, založený v roce 1911, je mnohem víc než jen sportovní tým.

Hajduk je jedním z nejsilnějších městských symbolů a bez ohledu na to, zda vyhraje nebo prohraje, Hajduk žije navždy, jak říkají desítky nástěnných maleb v okolí města.

Tento klub je zdaleka největší v Chorvatsku, pokud jde o počet fanoušků a i jejich oddanost. Hajduk vždy žil se svým městem, a to i během velmi těžkých chvil. Během druhé světové války celý tým odmítl hrát italskou ligu a připojil se k protifašistickému hnutí. Hráli napříč Středomořím se spojeneckými týmy a nejvyšší pocta přišla, když byl Hajduk vyhlášen oficiálním týmem Svobodné Francie.

Dnes Hajduk možná není tak dobrý na hřišti, ale sledování jejich fanoušků je zážitek sám o sobě, stejně jako návštěva klubového stadionu, nedávno chráněného jako mezník moderní architektury.

9. Miniaturní kostel svatého Martina postavený uvnitř zdi Diokleciánova paláce

Ze všech kostelů ve Splitu, kterých je jen ve starém městě a na Marjanu desítky, je tím nejzvláštnějším miniaturní kostel Svatý Martin. Byl postaven v severní stěně Diokleciánova paláce, kde kdysi stála chodba strážných nad Zlatou bránou.

Je opravdu malý, jen 1,6 metru široký a deset metrů dlouhý, ale je plný historie. Byl původně postaven v 5. století a některé důležité kusy byly přidány v 11. století. Tento kostel také poskytuje zcela nový pohled na nedalekou sochu Řehoře Ninského a na zvonici katedrály.

10. Morpurgo, třetí nejstarší knihkupectví v Evropě

Ve Splitu existuje několik věcí, které by mohly patřit do nejlepší evropské pětky ve své kategorii. A jednou z nich je knihkupectví Morpurgo.

Bylo založeno v roce 1860 jedním z nejvýznamnějších členů židovské komunity Vid Morpurgo na hlavním náměstí ve Splitu a je třetím nejstarším knihkupectvím v Evropě, které stále působí na stejném místě. Pouze v Paříži a Lisabonu najdete starší.

Před několika lety bylo kompletně zrekonstruováno, ale dveře ve starém stylu jsou opět na svém místě. Není potřeba se bát, že se tam nastěhuje něco jiného, toto místo je chráněno městskými zákony a je zde povolen pouze prodej knih.

11. Město s největším počtem olympijských vítězů na obyvatele

Split je známé sportovní město. Od wimbledonského vítěze Gorana Ivaniševiče, přes polonáboženské uctívání klubu Hajduk Split, až po více než sedmdesát vítězů olympijských medailí.

Jejich jména jsou vyryta na chodníku slávy na nejnovější městské promenádě West Riva. Zkrátka, město dýchá sportem.

Možná, že i jeho okolí přispívá k úspěchu – moře, hory, náročný terén. Kromě všech zmíněných nesmíme zapomenout na jednu z mých oblíbených sportovních skutečností: místní basketbalový klub Jugoplastika byl vyhlášen FIBA jako nejlepší tým 20. století.

Ano, Split je chorvatské hlavní město sportu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..