Mlini – prázdninová perla poblíž Dubrovníku – co tam dělat a navštívit

Od | 6 prosince, 2022

Obsah

Malé městečko Mlini v Chorvatsku je ideálním místem pro nezapomenutelnou dovolenou na pláži na riviéře Dubrovník. Najdete zde jedinečnou idylu, fantasticky krásnou pobřežní krajinu s kouzelnými plážemi a horami v pozadí. Malebná je také promenáda, která zve k dlouhým procházkám u tyrkysově modrého moře.

Mlini je malá, idylická rybářská osada, která se nachází na půli cesty mezi Dubrovníkem (11 kilometrů) a Cavtatem, u severního pobřeží Župského zálivu.

Jméno Mlini pochází ze slova mlýn. Mlýny zde byly používány k získání vody z řeky Zavrelje. V minulosti bylo město známé jako Molina.

Dalším vrcholem je okolí kolem Mlini, které nabízí nespočet fantastických výletních cílů. Především můžete samozřejmě navštívit světoznámé město Dubrovník, které je vzdálené jen asi 11 kilometrů od Mlini. Skvělá nabídka restaurací a mnoho úžasných hotelů a prázdninových apartmánů činí dovolenou v Mlini více než úžasnou. Ale není to jen o Dubrovníku.

V tomto průvodci vám poskytneme všechny důležité informace a tipy o Mlini v Chorvatsku. Kromě toho vám ukážeme nejkrásnější pláže a atrakce, nejlepší obrázky a doporučené ubytování pro dovolenou.

Dobré vědět: Mlini je ideálním výchozím bodem pro návštěvu města Dubrovník. Veřejným autobusem nebo taxíkem se z Mlini dostanete do historického starého města doslova za okamžik. Mlini má opravdu časté spojení s Dubrovníkem a Cavtatem prostřednictvím pravidelných autobusových linek. Autobus odjíždí z Mlini každou půl hodinu a jízdné je přibližně 1,5 eur.

Obecné informace o Mlini

Malé městečko Mlini s asi 1 000 obyvateli se nachází na jihu Dalmácie, asi 10 nebo 11 kilometrů od Dubrovníku a asi 40 kilometrů od Herceg Novi v Černé Hoře. Městečko vděčí za své jméno starým mlýnům, které jsou v tomto starém městě stále k vidění. Spolu s dalšími krásnými vesnicemi, jako je Plat a Soline, patří obec pod opčinu Župa Dubrovačka. Dříve to byla malá, nenápadná rybářská vesnička, nyní se Mlini stala jedním z nejkrásnějších přímořských letovisek na Dubrovnické riviéře.

Během dovolené v Mlini můžete očekávat velmi zvláštní a zajímavou prázdninovou scenérii. Ve vnitrozemí se tyčí 628 metrů vysoké pohoří, které ukazuje hranici s Bosnou a spolu s fantastickými plážemi v Mlini vytváří výjimečně okouzlující atmosféru.

Doprava lodí: Z městečka Mlini jezdí v létě také pravidelné lodní linky na okolní ostrovy. V městečku nabízejí místní agentury různé organizované výlety do okolních destinací. Je toho mnoho na výběr.

Co dělat a co vidět v Mlini

V Mlini, ale i v okolí tohoto městečka je mnoho krásných zajímavostí a míst, která lze prozkoumat. Nejlepší způsob, jak prozkoumat město, je projít se po malebné promenádě, která je dlouhá asi 2 kilometry. Tam začněte. Promenáda začíná na západě v hotelu Sheraton Dubrovnik a končí na východě v Plaža Astarea. Na cestě můžete očekávat mnoho malebných zátok, nádherné vyhlídky a také pohádkové kavárny a tradiční konoby.

Vlastní centrum městečka Mlini se nachází u malého rybářského přístavu. Jen o pár kroků dál objevíte slavné Mlini Mills– krásné mlýny, které také tvoří malé historické centrum letoviska. Tyto mlýny v současnosti nefungují, ale vytváří krásné scenérie pro fotografování, stejně jako hejna kachen žijících v okolo potůčcích.

Za vidění stojí také více než 300 let starý strom, jehož obrovský stín vás zve na příjemně chladnou přestávku. Tento strom je orientální platan, jehož obvod je přes úžasných 7 metrů.

Hned vedle je malý kostel Sveti Roko, kostel z 19. století. Za vidění určitě stojí interiér s obrazem Mladena Pejakoviče, chorvatského spisovatele a malíře. Další krásnou atrakcí Mlini je kostel Sv. Ilar, který podle záznamů pochází z roku 1164. Uvnitř tato církevní budova inspiruje nádhernými freskami a křížem z 15. století. Mám krásnou duchovní atmosféru.

V okolí kolem městečka se nalézají monumentální zbytky řeckých a římských osad.

Pláže u městečka Mlini

Během návštěvy Mlini zde můžete očekávat celou řadu nádherných pláží! Většina těchto vysněných pláží se nachází podél promenády a dostanete se k nim relativně snadno pěšky nebo na kole. Zde jsou ty nejlepší zátoky a pláže:

Pláž Srebreno

Nejznámější pláží Mlini je nádherná Plaža Srebreno. Tato oblázková pláž, dlouhá asi 400 metrů, je jednou z hlavních pláží města. Hlavně rodiny s dětmi oceňují tuto mírně svažitou pláž, která je ideální ke koupání. Přírodního stínu je zde sice celkem málo, ale na místě si lze pronajmout slunečníky a lehátka.

Opravdu úžasné jsou malé kavárny, plážové bary a restaurace, které se nacházejí hned za pláží Srebreno – nabízí vše po čem může hrdlo turistů i místních prahnout.

Pláž Plaza Mlini

Dalším klenotem je úchvatně krásná pláž Plaza Mlini. Tato pláž je směsí skalnatých a oblázkových pláží s borovicemi poskytujícími příjemný, chladný stín. Moře Plaza Mlini je obzvláště čisté a září v těch nejkrásnějších barvách. Také ti, kteří mají rádi šnorchlování, jsou na správném místě, protože podél skal můžete obdivovat zajímavý podmořský svět.

Místní pláže tedy nabízejí malebné romantické scenérie – krásná skaliska, balvany, mezi nimi menší, příjemné zátoky z drobných oblázků. Také je zde jedna nudistická pláž ležící za depandacemi Studenac směrem na obec Plat.

Pláž Astarea

Další oblíbenou pláží je Plaža Astarea, která se nachází na horním konci Mlini. Zde si můžete užít kombinaci čisté betonové pláže a malebné oblázkové zátoky. Jedinečně krásné je útulné prostředí, které přispěje k vaší vysněné dovolené. Hned za pláží je několik hotelů a dalších ubytování, stejně jako malé centrum Mlini.

Milovníci sportování si v Mlini také přijdou na své. Parádní zázemí zde mají hlavně vodní sporty, jako jsou: jachting, windsurfing, vodní pólo, parasailing, vodní lyže. Na pevnině si apk můžete zahrát tenis, stolní tenis nebo bowling.

Pláž Kupari

Pláž Kupari

Pláž Kupari

Další doporučenou pláží na koupání nedaleko Mlini je známá pláž Kupari. Tato úžasná pláž je známá svými ruinami hotelu, které se staly jakousi atrakcí na Dubrovnické riviéře. Zde se člověk koupe na dlouhé, jemné oblázkové pláži s nádhernými tyrkysovými mořskými barvami, která se částečně mění na písečnou pláž v moři. Najdete zde také potřebný klid, protože tato pohádková pláž je dostatečně velká, aby si každý našel dokonalé místo pod chorvatským sluncem. Ale bývá tady v sezoně hodně lidí.

Noční život v Mlini

V Mlini najdete hned několik barů a restaurací, také je tu taneční terasa a pěkná diskotéka. Ale v případě, že hledáte širší škálu noční zábavy, musíte zavítat do Dubrovníku, který je z Mlini vzdálený jen pár minut jízdy autem nebo autobusem.

Ti, kteří hledají zábavu si mohou posedět v kavárnách „Spiona“, „Porto“, „23“ a „Vertigo“. Pokud budete chtít ochutnat místní delikatesy, můžete navštívit restaurace „Mlini“, „Paradise“, „Radmanove Mlinice“ nebo taverny „Astarea“, „Lanterna“ a „Zupaho“.

Městečko Mlini

Městečko Mlini

Aktivity a atrakce v blízkosti Mlini

Díky perfektní poloze můžete z Mlini podniknout nespočet výletů. Zde jsou shrnuty nejkrásnější atrakce a aktivity v této oblasti:

Nejdůležitějším výletním cílem z Mlini je město Dubrovník, které je vzdálené jen asi 10 či 11 kilometrů a které inspiruje zejména starým městem zapsaným na seznamu světového dědictví UNESCO.

Kousek od Mlini je slavné pobřežní město Cavtat. Zde na vás čeká nádherný přístav s okouzlující promenádou.

Z Mlini se můžete také vydat na skvělé výlety do Černé Hory, která je vzdálena pouhých 40 kilometrů. Herceg Novi, Perast a záliv Kotor jsou jen některé z nejdůležitějších bodů, které můžete navštívit během jednodenního výletu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.