Soumrak Cookových ostrovů, nová atrakce v Římě a další zajímavosti ze světa

Od | 3 dubna, 2019

Obsah

Přehled toho nejzajímavějšího, co jsme v posledních měsících v cestovatelském světě objevili. Proč Cookovy ostrovy zmizí už brzy z mapy? Čí smrt přitáhne do Říma ještě více turistů? A kde se chystá něco jedinečného pro milovníky vodních radovánek?

Řím, Julius Caesar a Largo di Torre Argentina

Co mají společného? Už v roce 2021 budou tyto tři pojmy skloňovat davy turistů, mířících do italské metropole. Vždyť Largo di Torre Argentina se v tomto roce už konečně otevře veřejnosti, která sem mohla zatím nakukovat jen průchodem z ulice.

A proč sem zamířit? Právě tady totiž podle všeho stála budova senátu, v níž byl v roce 44. př. n. l. zavražděn Julius Caesar. Poněkud morbidní památka, uznáváme. Ale psala se tu historie, to se popřít nedá. Za zpřístupněním komplexu stojí módním dům Bulgari, který poskytl velkorysou částku 900 000 dolarů, která pomůže zrekonstruovat doposud objevené ruiny a vybudovat zavěšené lávky a můstky, aby nedocházelo k nežádoucímu poškození místního naleziště.

Kromě podezdívky budovy senátu se tu totiž nacházejí hned čtyři starověké chrámy, označované prozatím jen písmeny A, B, C a D. Nejstarší je chrám C, pocházející ze 3. století před Kristem, největší zase ten, nesoucí označení D. Příliš mnoho nám však o sobě prozatím neprozradí,většina jeho zdí je doposud ukrytá pod terénem. Nacházejí v něm však úkryt toulavé kočky, kterých je v okolí Largo di Torre Argentina plno.

Takže chystáte-li se v nejbližší době do Říma, pouvažujte nad tím, zda nestojí za to svůj výlet ještě o něco málo odložit. Vždyť takto zajímavé turistické místo se nezpřístupňuje každý den.

Soumrak Cookových ostrovů, nová atrakce v Římě a další zajímavosti ze světa

Za nejdelší lanovkou Evropy do Chorvatska

Je to tak – na Istrijském poloostrově v Chorvatsku totiž v nejbližší době vznikne opravdu neobvyklá atrakce. Lanovka, která má spojit město Medveja na Opatijské riviéře s vrcholem Vojak v horském masivu Ucka. Celá lanovka by měla měřit 4700 m. Potřebná smlouva už byla podepsána, stačí tedy zahájit výstavbu.

Jde úvodní projekt navazující etapy, starající se o turistický rozvoj regionu. V rámci té první bylo na hoře vybudováno návštěvnické centrum a počítá se i s výstavbou přístavu a parkoviště. Nová lanovka bude podpírána pěti pilíři, vyšplhá se do výšky 1 310 metrů a cesta nahoru bude trvat asi 8,5 minuty. Každá kabina pak bude mít kapacitu 60 cestujících.

Výstavba nejdelší lanovky v Evropě má být zahájena v lednu 2020. Očekává se, že práce budou trvat přibližně 12-15 měsíců a půjde o investici v hodnotě 20 milionů eur, částečně spolufinancovanou z dotací Evropské unie.

Proč přestanou existovat Cookovy ostrovy

Jak by se vám líbilo, kdyby vaši domovinu pojmenovali po někom, kdo se k vašim lidem nechoval vůbec dobře? Ano, přesně s tím mají problém obyvatelé Cookových ostrovů. Jméno světoznámého mořeplavce pro ně nemá nádech slávy, ale spíše koloniální nadvlády, na kterou jen neradi vzpomínají.

Soumrak Cookových ostrovů, nová atrakce v Římě a další zajímavosti ze světa

Iniciativa, která volá po přejmenování už dlouho, byla letos konečně vyslyšena. Došlo k ustanovení komise, která sbírá návrhy a posuzuje je. Pravidla jsou jasná: označení musí pocházet z původního maorského jazyka. A jak to zatím vypadá? K dnešnímu dni přistálo na jejím stole už 56 návrhů, jež jejím přísným sítem prošly. Nejvíce se líbí dva:

  • Rangiaroa, což můžeme volně přeložit jako „láska nebe“
  • Raroatua, což v původní maorštině „oddaný Bohu“

A kdy bude třeba překreslit mapy? Podle předsedy komise Dannyho Mataroa už za dva roky. Mezitím komise vybere nejlepší návrhy a uspořádá referendum, během něhož si obyvatelé Cookových ostrovů rozhodnou o novém názvu sami. Je tedy velmi pravděpodobné, že nějakou dobu budou katalogy cestovních kanceláří značně neaktuální.

Disneyland pro milovníky potápění v Bahrajnu

Půjde o největší podvodní zábavní park na světě s rozlohou 100 000 m2, vraky lodí a největší atrakcí – vrakem Boeingu 747. Právě teď vzniká ve vodách Perského zálivu v Bahrajnu a hotový by měl být do léta 2019.

Bude zaměřen na potápění, takže se ke všem atrakcím můžete bez obav ponořit. Perský záliv sice skýtá takových příležitostí hodně, ale tohle bude něco úplně jiného. Kromě vraků najdete na dně také korálové útesy nebo třeba potopenou budovu, která bude věrnou kopií tradičních domů, v nichž dříve přebývali bahrajnští obchodníci.

Bahrajn se však snaží turisty přilákat i mnoha dalšími atrakcemi. Jmenujeme například velkolepý luxusní hotel Shangri-La ležící na samotném pobřeží, jehož otevření je plánováno na rok 2022 nebo zcela nový letištní terminál v hodnotě 1,1 miliardy USD, který má ročně zvládnout odbavit až 14 milionů cestujících.

Suntago Water World – největší krytý vodní park v Evropě

Vlastně nám vyrůstá skoro za hranicemi. Pracuje se na něm totiž v Polsku asi 40 km od Varšavy. Půjde o největší vodní park ve střední a východní Evropě, ale také největší krytý park na Starém kontinentu. Podle projektu má park pojmout až 15 tisíc lidí denně a bude rozdělen do tří částí.

Jednu z nich budou tvořit sauny, soukromé masážní místnosti, solária a bazény s minerální vodou. Ale chystá se i velkolepě pojatá relaxační zóna se dvěma bazény a množstvím živých palem. Největší atrakcí však bude rozhodně Jamangova „vodní džungle“, kterou bude tvořit 3 km tobogánů včetně nejdelšího tobogánu v Evropě o délce 320 metrů. A v komplexu samozřejmě nebudou chybět ani restaurace a bary.

One thought on “Soumrak Cookových ostrovů, nová atrakce v Římě a další zajímavosti ze světa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.