Obsah
Split, jako druhé největší chorvatské město, se těší vyšší turistické oblibě než Záhřeb. Jistě proto, že může nabídnout úchvatné historické centrum, procházky po promenádě, oblíbené akvárium podmořského světa a několik krásně upravených pláží. Kdo si vybere Split, zažije nejen příjemnou dovolenou u moře, ale užije si i všech výhod většího města.
Okolní ostrovy jsou ze Splitu dobře dostupné a každý den můžete objevit něco z neskutečně nádherné a bohaté chorvatské historie. Nadchla vás procházka po hradbách v Dubrovníku? Okouzlila vás atmosféra romantických uliček sevřených hradbami? Nemusíte tak daleko! Stejnou nádheru vám nabídne i Split! Ubytování nejen ve Splitu najdete pohodlně na webu Apartmány Chorvatsko.cz.
Na Splitských hradbách už se nesuší jen prádlo. Jsou zpřístupněné veřejnosti. Projít se můžete po 170 metrů dlouhé trase a Split si prohlédnete z patnáctimetrové výšky.
Split známý už od 3. století
Známky o osídlení města máme už ze třetího století našeho letopočtu, kdy se v místě dnešního Splitu nacházela řecká a později ilyrská osada Aspalathos.
S větším rozmachem města je spojen příchod římského císaře Diokleciána. Dioklecián byl synem propuštěného otroka, stal se věhlasným vojevůdcem a později císařem římským. Byl velkým reformátorem, zavedl tetrarchii což je vláda čtyř panovníků. Byl jediným císařem, který kdy odstoupil dobrovolně. Místo si vybral pro svůj odpočinek v důchodovém věku. Nechal si postavit sídlo, Diokleciánův palác, jehož majestátnost můžeme obdivovat dodnes. Palác byl vojenským opevněním a zároveň reprezentativní rezidencí.
Své sídlo chránil před nájezdy Avarů obrovskými hradbami. Jakmile byly jeho dny sečteny, nechal se pohřbít v mauzoleu v paláci. Palác zůstal opuštěný, a protože hradby byly zárukou bezpečí, začaly palác i jeho blízké stavby obývat místní rodiny. Stavby se začaly upravovat a přestavovat, útočiště zde nacházeli především uprchlíci ze Salony. Dodnes žije za hradbami asi 3 000 lidí. Brzy se osídlení Splitu přesunulo i za hradby a město vzkvétalo především jako významný přístav.
Split si později podmanili Uhrové a to až do 15. století, kdy se stává součástí Benátské republiky. Split se rozvíjí jako centrum kultury a humanismu a po 18. století je symbolem boje za národní obrození.
Po první světové válce se Split stává součástí Jugoslávie. Během druhé světové války byl obsazen italským fašistickým vojskem a později i Němci. Po roce 1993 se stává součástí samostatného Chorvatska.
První tištěnou chorvatskou knihou byl epos Judita od splitského rodáka Marko Maruliče.
Za nejlépe zachovalou antickou stavbou se vydejte do Splitu
Při návštěvě Splitu nemůžete minout Diokleciánův palác, který je zapsaný na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Čeká vás prohlídka pozůstatků reprezentačního sídla a zároveň promyšleného vojenského tábora. Jedná se o nejdokonaleji zachovalou památku z dob pozdní antiky na celém území střední Evropy, některé prameny uvádějí dokonce na světě.
Diokleciánův palác je obehnán hradbami dlouhými 216 metrů. Jižní strana je dlouhá 181 metrů, severní 175 m, vstupovalo se 4 branami. V severní části bylo ubytováno služebnictvo a armáda, císařské komnaty byly v jižní části.
Stejně jako Dubrovník byl Split velmi pokrokový, už v té době se používal vodovod a kanalizace. Nejbohatší výzdobu má Zlatá brána, ale určitě si prohlédněte i bránu Stříbrnou a Železnou. Poslední brána nese název Měděná. Prohlídka Diokleciánského paláce zahrnuje i návštěvu Diokleciánova mauzolea, dnes jsou v něm cenná umělecká díla.
Největší dochovaný římský sklepní prostor na světě se nachází ve Splitu pod Diokleciánským palácem. Dnes jedna část slouží jako galerie.
Mauzoleum ve Splitu
Součástí Diokleciánského paláce i katedrála sv. Domninia, zvaná Splitská katedrála. Původně byla katedrála císařským mauzoleem, později byla přestavěna. Obdivovat můžete úchvatná vyřezávaná vrata z ořechového dřeva s 28 výjevy z Kristova života. Autorem je Andrij Buvin. V evropské umělecké sféře jsou vrata skutečnou raritou.
Procházky i koncerty
K paláci náleží Chrám všech bohů, centrální náměstí zvané Peristyl, Vestibul a Jupiterův chrám. Peristyl znamená čtvercové nebo obdélníkové prostranství. Je obklopené nádherným krytým sloupořadím. Vestibul je dnes jediný dochovaný prostor rezidenčního křídla a můžete si jej prohlédnout. Vestibulem se vstupovalo do soukromých císařských komnat.
Peristyl se díky výborné akustice využívá dodnes jako jeviště pod širým nebem. Poslechnout si můžete například Verdiho operu Aida.
Ve stejném období jako Diokleciánův palác vznikl i chrám Jupitera na centrálním náměstí. Před jeho vchod nechal císař přivézt z Egypta sfingu. Původně byly sfingy dvě, dochovala se však jen jedna. Chrám nebyl nikdy dostavěn, ve středověku byl upraven na křtitelnici sv. Jana. V dochovaných sarkofázích jsou pohřbeni arcibiskup Jan a biskup Vavřinec.
Nádherné procházky po Splitu vás čekají také po pobřežní promenádě Riva. Je dějištěm kulturních akcí včetně vyhlášeného 10 denního Splitského karnevalu.
Pohlédněte do očí žralokům
Oceánografický institut se postaral o jedno z nejpopulárnějších turistických lákadel, bylo jím splitské akvárium na poloostrově Marjan. To bylo po 27 let zavřené. Nové mořské akvárium je na poloostrově Vranjic, zvaném malé Benátky. Mořské akvárium, které je domovem 130 druhů živočichů, se rozkládá na ploše 800 čtverečních metrů. Prohlédnout si můžete žraloky, želvy, krokodýla, rejnoky, chobotnice a spoustu dalších úchvatných tvorů. Projekt výstavby byl financován bez jakékoliv podpory a zcela z vlastních zdrojů. Kuzma Mariani, rodák s Visu, si splnil svůj sen.
Chcete splnit přání a mít šťastný život? Dotkněte se bronzového palce sochy Řehoře z Ninu. Socha je 8,5 metrů vysoká a váží 13 tun.
Za koupáním do Splitu
Statistiky zaznamenaly ve Splitu jeden z nejvyšších počtů slunečních dní v roce, a to na území celé Evropy. Jistě bude i vaší dovolené ve Splitu přát sluníčko. Vykoupat se můžete na několika upravených plážích nebo v městských bazénech. Nabídka ubytování ve Splitu je bohatá v porovnání s Dubrovníkem za třetinové ceny. Poblíž centra naleznete krásný areál koupaliště Bačvice.
Milovníci klidu určitě zavítají dále od centra na pobřeží blízkého poloostrova Marjan. Moře je krásně vyhřáté a pláž je příjemně členitá. Najdete úseky s bělostnými oblázky, hrubým štěrkopískem, vysypané kamínky i čistě přírodní vzhledem.
Do úpravy pláží v okolí Splitu se investují značné částky a postupně se pobřeží mění k nepoznání. Dnes se můžete těšit na nádhernou parkovou úpravu, řadu keřů, květin a palem, fontány a vyhlídky na panorama Splitu.
Za nejstarším chorvatským muzeem se vypravte do Splitu. Archeologické muzeum skrývá předměty z prehistorické doby a má bohatou sbírku šperků.
Už jste si vybrali cíl vaší dovolené nebo výletu? Jistě to bude město Split! Vychutnejte si v následujícím videu jedinečnou atmosféru města (video je v angličtině).