Přírodní NEJ České republiky – výběr těch nejméně známých

Od | 7 října, 2019

Obsah

Nejhlubší propastí ČR ani nejvyšší horou vás asi nepřekvapíme. Ale co takhle největší vřesoviště u nás? A kde byste hledali nejmladší park České republiky, případně nejvyšší ryze české pohoří? Nechte se překvapit a pozvat do zajímavých lokalit, které se v turistických itinerářích ještě příliš často nevyskytují.

A to je koneckonců dobře. Alespoň tu není přeplněno a zvláště mimo sezónu může jít o opravdu „osamělý“ zážitek. A kam vás pozveme nejdříve?

Nejvyšší pohoří, které je jen naše

Nemusíme se o jeho věhlas s nikým dělit, což se také počítá. A navíc jde o prostor, kam byl ještě donedávna přístup běžným návštěvníkům zapovězen. Vojenský újezd Brdy otevřel své brány oficiálním návštěvníkům v roce 2016 (do té doby se tu proháněly jenom vojenské džípy a čas od času nějaký osamělý trampík).

Dnes jde o chráněnou krajinnou oblast s výjimečně zachovalou faunou i flórou. Potěší vás také množstvím zpevněných cest, vhodných nejenom pro pěší výlety ale také pro bicykly. Určitě nesmíte minout nejznámější vrchol oblasti – Plešivec nebo horu Praha se dvěma krásnými vyhlídkami. A měli byste také vědět, že stejně jako Krkonoše mají i Brdy svého dobrotivého ochránce. Jmenuje se Fabián a sídlí prý na místě zvaném Fabiánovo lože, což je podle pověsti vlastně zakletý starý hrad.

České Švýcarsko aneb nejmladší park České republiky

Možná spíše znáte pojem Českosaské nebo také Česko-saské Švýcarsko (Sächsisch-Böhmische Schweiz), což je však souhrnný název pro dvě na sebe navazující oblasti, z nichž pouze jedna leží na našem území. Ale ani když nebudete chtít překračovat hranice, můžete si tu prohlédnout mnoha zajímavého.

Například Pravčickou bránu, která je nejznámějším symbolem celé oblasti. Nenechte se překvapit tím, že je zpoplatněná (zaplatíte 75Kč za plné vstupné) a má svou otevírací dobu. Nádherné jsou také soutěsky Kamenice a další zajímavosti.

Málo známé a přitom nejdelší dolomitově jeskyně u nás s nádherným podzemním jezerem

Rádi byste navštívili jeskyně doslova jako z pohádky? A co takhle Bozkovské dolomitové jeskyně v Českém ráji? Nepatří k těm, které byste jmenovali v seznamu TOP pěti nejkrásnějších a přitom nabízejí něco opravdu unikátního – nádherný Jezerní dóm s obrovským jezerem. Na tenhle pohled jen tak nezapomenete. Odráží s v něm všechna ta okolní nádhera a pokud jste třeba fanoušky Pána prstenů, snadno si představíte blýskavé oči slizkého Gluma, který tu na vás někde v zapomenutém zákoutí číhá.

Ale nejde jen o jezero, Bozkovské dolomitové jeskyně toho nabízejí mnohem více. Najdete je u obce Bozkov ve svahu Na Vápenci. Zpřístupněných je zhruba 400 metrů trasy a zdržíte se tu asi 45 minut. Odměnou vám však bude krásná jeskynní výzdoba i jedinečná atmosféra. Ale pozor, je tu celkem chladno. Navíc vás potěší i po měrně přívětivé vstupné – 100 Kč za dospělého a 60 Kč za dítě mají málokteré jeskyně u nás. Jen fotografování je zpoplatněno, a to i skrze mobilní telefon. Do kapsy budete muset sáhnout pro dalších 40 Kč.

Největší vřesoviště ČR a jeho stáda divokých koní

Za tímhle skvostem se musíte vydat do Národního parku Podyjí. Havranické vřesoviště se pyšní nejenom souvislými porosty vřesů a kručinky, ale také celou řadou vzácných živočichů, například kudlankou nábožnou nebo stepníkem rudým, což je zajímavě vyhlížející pavouk.

A narazit tu můžete i na stádo divokých koní, díky nimž mezi vřesy vyrůstá i množství květin a okolo nichž poletuje mnoho druhů motýlů. Vstup sem je možný pouze po vyznačených cestách, pokud z nich sestoupíte, riskujete citelnou pokutu. Není divu, nacházíte se totiž v I. zóně národního parku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..