Obsah
Viklany si spojujeme spíše s divokými oblastmi Jižní Ameriky, ale i u nás se najde pár zajímavých kousků. A k některým se váže i opravdu velmi nevšední historie. Za všechny uveďme kadovský viklan z Jižních Čech.
Nejdříve se podívejme na to, co to vlastně ten viklan je a jak vzniká. Může za to zvětrávání hornin alias eroze. Stačí, aby se na jednom místě vyskytovaly horniny s různou odolností a viklanům nestojí už nic v cestě. Je jen třeba, aby se odolnější žula a spol. nacházela na povrchu. Viklan jako takový pak dosedá k podkladu jen velmi malou plochou a své jméno dostal proto, že ho k pohybu dokáže „přemluvit“ i velmi malé použití síly.
30 tun, které nenechá lidská zvědavost spát
I když jeho obvod přesahuje 11 metrů a váhou se blíží ke 30 tunám, představoval pro lidi ještě donedávna kadovský viklan neodolatelné pokušení. I když první záznamy o něm najdeme teprve v roce 1856, k zemi se poroučel už pár desítek let poté.
A zůstal by tam – opuštěn a zapomenut – kdyby k němu v roce 1983 nedorazil inženýr Pavel Pavel. Měl jistou teorii o tom, jak mohli obyvatelé Velikonoční ostrova pohybovat s gigantickými sochami moai a chtěl ji ověřit v praxi. A to se mu skutečně podařilo – a potom ještě několikrát, protože kadovský viklan stále lákal nejrůznější nezvedence. Při poslední opravě došla všem stranám trpělivost a byl proto zajištěn dřevěnými klíny. Dnes je tedy v bezpečí.
Kadanský viklan patří mezi chráněné přírodní výtvory ČR
A tuto ochranu si opravdu zaslouží. Jde totiž o jeden z nejzachovalejších a nejstarších viklanů u nás. Existují teorie o tom, že dříve sloužil jako obětní kámen, ale žádné důkazy tuto teorii nepotvrdily. Chybí i jakékoliv známky prehistorického osídlení, takže půjde pravděpodobně jen o nepodloženou pověst.
Výhodou kadovského viklanu je ovšem to, že se k němu snadno dostanete v jakémkoliv ročním období. V zimě je dokonce stezka průchodná i pro běžky. O něco horší je to s dostupností Kadova jako takového. Vlak tu zastávku nemá a autobusy zejména o víkendu jezdí opravdu sporadicky. Mnohem jistější to tedy bude autem. Míst k parkování je v obci dost a dost – stačí zajet do blízkosti obecního úřadu nebo kostela. I tak vás čeká příjemná a poučná procházka. Doporučujeme se totiž napojit na naučnou stezku „Okolím viklanu“ s celkem 13 zastaveními, která vás provede přes ty největší zajímavosti.
Kam za dalšími viklany? Výběr je velký
Že máte Kadov daleko? Nevadí, můžete zkusit třeba Sedlčansko a největší viklan v Česku, zvaný Husova kazatelna. Západně od Vysokého Chlumce pak najdete i další Viklan – Vindiš. Je nádherný, byť zmenšený – v minulých dobách ho totiž nejméně o polovinu jeho pověstné krásy připravili kameníci.
U Domažlic zase stojí Čertův kámen u Babylonu – i on byl ze svého místa shozen a zpátky mu pomohl až Pavel Pavel. Prý na něm najdete otisky rohů a kopyt samotného ďábla. Nejnovější zásah Pavla Pavla u viklanů pak proběhl v roce 2014 u Jesenice na Rakovnicku. Vypadá nenápadně, leží totiž na zemi a na první pohled si jeho výjimečnosti nevšimnete. Ale jakmile se ho dotknete, budete mít jasno – stále se totiž viklá.
A kam dál? Třeba za viklanem Trkal v České Kanadě. Najdete ho na vrchu Kníže nedaleko Kunžaku. Vypadá nádherně, ale do pohybu už ho bohužel neuvedete. Z jeho přirozeného těžiště ho totiž prý v roce 1910 vychýlily děti ze školního výletu. Ale kdo ví, možná se i on brzy dočká nápravy. Rozhodně by si to zasloužil. Dojdete sem po modré značce, vybíhající ze Suchdola a pokud se jí budete držet, dovede vás tenhle zajímavý výlet až do Mostů. Docela určitě toho nebudete litovat.