Velikonoční ostrov a náš nejznámější viklan – co mají společného?

Od | 7 října, 2019

Viklany si spojujeme spíše s divokými oblastmi Jižní Ameriky, ale i u nás se najde pár zajímavých kousků. A k některým se váže i opravdu velmi nevšední historie. Za všechny uveďme ten kadovský z Jižních Čech.

Nejdříve se podívejme na to, co to vlastně ten viklan je a jak vzniká. Může za to zvětrávání hornin alias eroze. Stačí, aby se na jednom místě vyskytovaly horniny s různou odolností a viklanům nestojí už nic v cestě. Je jen třeba, aby se odolnější žula a spol. nacházela na povrchu. Viklan jako takový pak dosedá k podkladu jen velmi malou plochou a své jméno dostal proto, že ho k pohybu dokáže „přemluvit“ i velmi malé použití síly.

30 tun, které nenechá lidská zvědavost spát

I když jeho obvod přesahuje 11 metrů a váhou se blíží ke 30 tunám, představoval pro lidi ještě donedávna kadovský viklan neodolatelné pokušení. I když první záznamy o něm najdeme teprve v roce 1856, k zemi se poroučel už pár desítek let poté.

A zůstal by tam – opuštěn a zapomenut – kdyby k němu v roce 1983 nedorazil inženýr Pavel Pavel. Měl jistou teorii o tom, jak mohli obyvatelé Velikonoční ostrova pohybovat s gigantickými sochami moai a chtěl ji ověřit v praxi. A to se mu skutečně podařilo – a potom ještě několikrát, protože kadovský viklan stále lákal nejrůznější nezvedence. Při poslední opravě došla všem stranám trpělivost a byl proto zajištěn dřevěnými klíny. Dnes je tedy v bezpečí.

Kadanský viklan patří mezi chráněné přírodní výtvory ČR

A tuto ochranu si opravdu zaslouží. Jde totiž o jeden z nejzachovalejších a nejstarších viklanů u nás. Existují teorie o tom, že dříve sloužil jako obětní kámen, ale žádné důkazy tuto teorii nepotvrdily. Chybí i jakékoliv známky prehistorického osídlení, takže půjde pravděpodobně jen o nepodloženou pověst.

Výhodou kadovského viklanu je ovšem to, že se k němu snadno dostanete v jakémkoliv ročním období. V zimě je dokonce stezka průchodná i pro běžky. O něco horší je to s dostupností Kadova jako takového. Vlak tu zastávku nemá a autobusy zejména o víkendu jezdí opravdu sporadicky. Mnohem jistější to tedy bude autem. Míst k parkování je v obci dost a dost – stačí zajet do blízkosti obecního úřadu nebo kostela. I tak vás čeká příjemná a poučná procházka. Doporučujeme se totiž napojit na naučnou stezku „Okolím viklanu“ s celkem 13 zastaveními, která vás provede přes ty největší zajímavosti.

Kam za dalšími viklany? Výběr je velký

Že máte Kadov daleko? Nevadí, můžete zkusit třeba Sedlčansko a největší viklan v Česku, zvaný Husova kazatelna. Západně od Vysokého Chlumce pak najdete i další Viklan – Vindiš. Je nádherný, byť zmenšený – v minulých dobách ho totiž nejméně o polovinu jeho pověstné krásy připravili kameníci.

U Domažlic zase stojí Čertův kámen u Babylonu – i on byl ze svého místa shozen a zpátky mu pomohl až Pavel Pavel. Prý na něm najdete otisky rohů a kopyt samotného ďábla. Nejnovější zásah Pavla Pavla u viklanů pak proběhl v roce 2014 u Jesenice na Rakovnicku. Vypadá nenápadně, leží totiž na zemi a na první pohled si jeho výjimečnosti nevšimnete. Ale jakmile se ho dotknete, budete mít jasno – stále se totiž viklá.

A kam dál? Třeba za viklanem Trkal v České Kanadě. Najdete ho na vrchu Kníže nedaleko Kunžaku. Vypadá nádherně, ale do pohybu už ho bohužel neuvedete. Z jeho přirozeného těžiště ho totiž prý v roce 1910 vychýlily děti ze školního výletu. Ale kdo ví, možná se i on brzy dočká nápravy. Rozhodně by si to zasloužil. Dojdete sem po modré značce, vybíhající ze Suchdola a pokud se jí budete držet, dovede vás tenhle zajímavý výlet až do Mostů. Docela určitě toho nebudete litovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.