Pitcairn – ostrov vzbouřenců

Od | 14 ledna, 2019

Pitcairn – Základní informace

V roce 1789 i v letech následujících hýbala Evropou především Velká francouzská revoluce. Zatímco ve Francii to vřelo, došlo k menší vzpouře i na druhé straně zeměkoule, daleko ve vodách Pacifiku.

Britský kapitán Bligh přistál v roce 1788 s lodí Bounty na Tahiti, aby odsud převezl do Ameriky rostliny chlebovníku, o jehož plodech se soudilo, že budou mít výborné využití  jako levná potrava pro otroky na amerických plantážích. Posádka strávila na Tahiti půl roku, protože bylo třeba vyčkat, než rostlinky chlebovníku zakoření a povyrostou. Zatím se  řada námořníků Jeho veličenstva velice sblížila s místními Tahiťankami, a tak není divu, že se jim z tropického ráje vůbec nechtělo. Při zpáteční cestě na moři nakonec došlo ke vzpouře a 28. dubna 1789 byl kapitán William Bligh  s osmnácti věrnými  námořníky vysazen do člunu na širé moře.

Pitcairn    Pitcairn

     Jelikož nebylo radno usidlovat se v místech, kde by je mohli najít britští námořníci, bloudili několik měsíců oceánem, až zakotvili – již v roce 1790 – u neobydleného ostrova. Tím ostrovem byl právě Pitcairn. Zde se vzbouřenci spálili loď. Celkem se jednalo o 27 osob – devět britských námořníků, dvanáct Tahiťanek a šest Tahiťanů. Dalších 18 let pak proběhlo ve znamení rozmíšek a vražd. Když roku 1808 přistála u ostrůvku americká velrybářská loď, našla tu jednoho Evropana s několika Tahiťankami a jejich dětmi. V roce 1856 bylo všech 194 obyvatel převezeno britskou lodí na ostrov Norfolk, ale 43 z nich se později na Pitcairn vrátilo a jejich potomci zde žijí dodnes.

Obrazek

Geografie Pitcairn

Pitcairnovy ostrovy se skládají ze samotného sopečného ostrůvku Pitcairn a ze tří neobydlených útesů (Henderson, Ducie a Oeno). Ostrovy jsou britskou „korunní kolonií“, jak zní oficiální status tohoto území. Všichni obyvatelé Pitcairnu žijí v jediném zdejším „městě“, Adamstownu, pojmenovaném podle jednoho ze vzbouřenců. Ostrov má rozlohu necelých 5 km2, počet obyvatel kolísá okolo padesátky (1982 – 58 obyvatel, 2002 – 56 obyvatel). Na ostrově není žádný

Adamstown

přístav,Adamstown (foto-http://www.government.pn/images/adamstown.JPG) je zásobován čluny, které připlouvají z lodí, kotvících na širém moři. Obyvatelé si přivydělávají prodejem poštovních známek. Na známkách s exotickým názvem „Pitcairn Islands“ převažují témata s romantickou minulostí obyvatel ostrova. Místní mluví zvláštní, pitcairnskou angličtinou. Pěstují ovoce, loví ryby a vyrábějí dřevěné suvenýry, které prodávají turistům z projíždějících lodí. Britové spravují ostrov z Nového Zélandu.

Pitcairn má i vlasní internetové stránky, kde můžete brouzdat dost dlouho, je tam spoustu odkazů.

One thought on “Pitcairn – ostrov vzbouřenců

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..