Ostrov Jan Mayen

Od | 17 května, 2022

Ostrov Jan Mayen

Ostrov Jan Mayen leží v Grónském moři, na samém pokraji Atlantiku, severně od Islandu. Jeho oficiální status je „závislé území  Norska“, kterému patří od roku 1930. Jeho rozloha je 377 km2, což je více než rozloha Malty. V hlavním a jediném „městě“ Olonkibyen žije nerezidentně 18 obyvatel. Jedinými obyvateli jsou zde zaměstnanci norské meteorologické a rozhlasové stanice, zatímco guvernérka spravuje tento ostrov ze „sousedních“ Špicberků (zhruba 1500 kilometrů vzdušnou čarou).

Ostrov je sopečného původu a nejvyšší hora ostrova Beerenberg (2278 m.n.m.) je druhou nejvyšší činnou sopkou v Evropě po Etně (viz foto dole). Ostrůvek je částečně zaledněn. Nejbližší pevninou jsou břehy Grónska, o kousek dál leží Island. V současné době je z ostrova přírodní rezervace.

Obrazek

Historie Ostrova Jan Mayen

Podle určitých historických objevů se spekuluje, že ostrov mohli Evropané znát již v šestém století našeho letopočtu. Bylo to když irský mnich Brendan, jež byl proslulý také jako mořeplavec, prohlásil při návratu z jedné z cest, že byl nedaleko černého ostrova, jež byl v plamenech a bylo okolo někoho strašně hlučno. Osobně si myslel, že tímto našel cestu do pekla.

Podle historiků šlo právě o ostrov Jan Mayen. Předpokládá se, že o ostrově věděli také i vikingští mořeplavci.

Rok, který ale můžeme považovat jako oficiální pro objevení ostrova Jan Mayen je až rok 1614. V této době na ostrov zavítal Holanďan Jan Jacobs May van Schellinkhout. Jeho první důstojník posléze ostrov zakreslil do mapy a pojmenoval ho po svém kapitánovi. Jméno již ostrovu zůstalo.

V roce 1921 se na ostrově otevřela první meteorologická stanice. Za vznikem stanice stál Norský meteorologický ústav, který o rok později zároveň anektoval ostrov pro Norsko. 27. února 1930 se tak ostrov stal oficiálně součástí Norského království. V období druhé světové války ostrov sice nacistické Německo neovládlo, jako třeba kontinentální Norsko, nicméně i přesto Norové raději spálili stanici na ostrově.

2 thoughts on “Ostrov Jan Mayen

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

  2. Irena

    Jsem na Svabardu {Spitcberky}, ale odsud se na na ostrov pry dostat neda, jachtu ani letadlo nevlastnim. Povoleni se da ziskat i korespondencne. Dostal jste se tam nekdy nekdo a jak? Jde to treba z Islandu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.