Ostrov Jan Mayen

 Ostrov Jan Mayen leží v Grónském moři, na samém pokraji Atlantiku, severně od Islandu. Jeho oficiální status je „závislé území  Norska“, kterému patří od roku 1929. Jeho rozloha je 377 km2, což je více než rozloha Malty. V hlavním a jediném „městě“ Eggøya žije celých 25 obyvatel. Jedinými obyvateli jsou zde zaměstnanci norské meteorologické a rozhlasové stanice, zatímco guvernérka spravuje tento ostrov ze „sousedních“ Špicberků (zhruba 1500 kilometrů vzdušnou čarou).  Ostrov je sopečného původu a nejvyšší hora ostrova Beerenberg (2278 m.n.m.) je druhou nejvyšší činnou sopkou v Evropě po Etně (viz foto dole). Ostrůvek je částečně zaledněn. Nejbližší pevninou jsou břehy Grónska, o kousek dál leží Island.   Obrazek

Obrazek

 

 

Jak se Vám líbí tento článek?

Poslední aktualizace:

Petr Daubner

Jmenuji se Petr Daubner. V “civilu” jsem normálně učitel zeměpisu a dějepisu, občas se však změním v cestovatele a vyrazím do světa. Neboť cestování je mojí největší vášní.

Petr Daubner napsal celkem 866 článků. Zobrazit všechny články autora Petr Daubner

2 komentáře: „Ostrov Jan Mayen

  • Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

    Reagovat
  • Jsem na Svabardu {Spitcberky}, ale odsud se na na ostrov pry dostat neda, jachtu ani letadlo nevlastnim. Povoleni se da ziskat i korespondencne. Dostal jste se tam nekdy nekdo a jak? Jde to treba z Islandu?

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.