Antigua a Barbuda

Od | 4 dubna, 2018

 Stát Antigua a Barbuda se skládá ze tří ostrovů. Antigua (280 km2, sopečný ostrov) a  Barbuda (161 km, korálový ostrov) jsou oba obydlené, zatímco malý skalnatý ostrůvek  Redonda (1 km2) je neobydlený. Na území státu žije asi 70 000 obyvatel. Hlavním městem je Saint John’s  na ostrově Antigua, které má asi 30 000  obyvatel. St. John’s je vzdáleno 7579 kilometrů vzdušnou čarou od Prahy. Na ostrově Antigua žije 98 % obyvatel, přesto byly edávno na Barbudě separatistické snahy.

Obrazek

 Antiguu objevil Kryštof Kolumbus v roce 1493 během své druhé výpravy a Španělé poté veškeré původní indiánské obyvatelstvo deportovali jako otroky do dolů ve svých koloniích. Antigua a Barbuda tak byla kolonizována Brity až v 17. století. Barbudu si v roce 1685 pronajala od britské koruny rodina Codringtonů a platila za ni nájem jednoho tučného vepře ročně, ale v 19. století ostrov opět koruně vrátila. Hlavní město ostrovů St. John’s bylo během své existence celkem čtyřikrát vážně poškozeno či zcela zničeno přírodními katastrofami – v roce 1690 zemětřesením, v roce 1769 požárem, v roce 1843 opět zemětřesením a v roce 1847 pro změnu hurikánem. V roce 1981 získala Antigua a Barbuda nezávislost na Velké Británii. Je však stále členem Commonwealthu. Oficiální hlavou státu je britská královna Alžběta II., zastoupená na ostrovech formálně generálním guvernérem. Angličtina je jediným úředním jazykem. Černoši, přivážení sem původně jako otroci, tvoří 89 % obyvatelstva, 10 % jsou mulati a pouhé 1% běloši. Země nemá žádné ozbrojené síly, ale na ostrovech jsou dvě americké vojenské základny (jedna letecká, jedna námořní).

Antigua a Barbuda je poměrně bohatá země, po Trinidadu a Tobagu nejbohatší ze všech nezávislých ostrovních států v Karibském moři.  Téměř 80% HDP tvoří příjmy z turistického ruchu – na ostrovech jsou krásné pláže i zajímavé koloniální památky. Každým rokem přijíždí přímo na ostrovy asi 200 000 turistů a dalších 250 000 turistů ročně se zde nakrátko zastaví během okružních cest Karibikem na výletních lodích.  Hojně se zde pěstuje cukrová třtina, ze které se vyrábí cukr a rum, ananas, zázvor a další plodiny. Na ostrovech se nevyskytují žádné řeky a Antigua a Barbuda má problémy v zásobování pitnou vodou. Přestože země se snaží zavádět moderní finanční legislativu, Američané Antiguu a Barbudu obviňují, že je jedním z center praní špinavých peněz a obchodu s drogami pro ruskou mafii.

One thought on “Antigua a Barbuda

  1. Skompasem.cz

    Pokud se vám článek líbil, okomentujte ho. Potěšíte tím autora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..