Jde o velmi malou zemi, tedy přesněji knížectví, ležící mezi vrcholky Alp. Sousedí se Švýcarskem a Rakouskem a umí z toho řádně těžit. Pojďme se podívat důkladně na na zajímavosti o Lichtenštejnsku.
Například Švýcarsko mu zajišťuje veškerou potřebnou obranu, takže Lichtenštejnsko dokonce nemá ani vlastní armádu. To se mu hodilo třeba během druhé světové války. I když se jí Lichtenštejnsko nezúčastnilo, přesto utrpělo obrovské ztráty a téměř zmizelo z mapy. Přežilo jen díky nezištné pomoci Švýcarů, kteří obyvatelstvu poskytovali jídlo, a to i přesto, že sami ho měli málo.
A tím výčet zajímavostí rozhodně nekončí. Tak například hlavní město Vaduz. Hostí asi 6 000 stálých obyvatel. Zatímco u nás by šlo spíš o menší vesnici, tady je to opravdová metropole. Právě sem míří nejvíce turistů. Leží mimochodem v nadmořské výšce 455 m nad mořem.
Lichtenštejnsko a jeho NEJ
Kde začít? Možná tím, že Lichtenštejnsko je jednou z nejmenších ústavních monarchií na světě. Jako jediná země v Evropě leží kompletně v Alpách. Dokonce ani Švýcarsko se něčím takovým pyšnit nemůže. Je také jedinou německy mluvící zemí, která nesousedí s Německem. Pozoruhodné, že?
A pokud se podíváme na státní znaky, zjistíme, že lichtenštejnská vlajka se liší od haitské vlajky jen v jednom jediném bodě – v koruně, která na ni byla přidána v roce 1937. Tak pozor, až půjdete do nějaké zeměpisné soutěže.
V Lichtenštejnsku není minimální mzda a výše daně z příjmu v Lichtenštejnsku činí 12,5%. Pokud byste se sem tedy chtěli přestěhovat, není to tak hrozné. Ženy i muži mohou odejít do důchodu stejně – ve věku 64 let. A povinné vzdělání? To tu trvá 9 let, přičemž do školy se nastupuje v sedmi letech.
Pokud sem budete cestovat, hodí se vědět, že rychlostní limit na zastavěných plochách je 50 km / h a mimo ně pak 80 km / h. Lichtenštejnsko můžete brázdit po více než 380 km zpevněných silnic (0,001% všech silnic na světě). Ovšem s železnicí to bude horší, svézt se můžete jen asi po 9 km.
Vaduz a jeho zajímavosti
Hlavním městem Lichtenštejnska je právě Vaduz. Vzhledem k množství muzeí a zajímavých architektonických památek byste si měli k jeho průzkumu vyhradit nejméně dva dny. Opravdu se to vyplatí, protože k vidění je toho hodně. Většina památek je navíc koncentrována na pěší zóně, která v půlkruhu obíhá skálu, na níž se tyčí vaduzský hrad. Bez obav se tu tak mohou pohybovat i rodiny s malými dětmi. A kam zamířit?
Velmi vyhledávaná je galerie The Liechtenstein Princely Collections. Jde vlastně o sbírku umění lichtenštejnské královské rodiny. Nechybí tu ani tak slavná jména jako Leonardo da Vinci, van Dyck, Rembrandta, Rubens nebo Brueghel.
Nádherná je také katedrála svatého Florina. Jde o půvabný neogotický kostel se štíhlou věží, jež je viditelná prakticky z každého místa ve městě. Je zasvěcena patronovi, kterého u nás příliš neznáme – sv. Florinovi z Remüsu (Florinus). Právě tady najdeme knížecí hrobku, v níž odpočívají význačné osobnosti lichtenštejnské historie, například lichtenštejnský kníže František Josef II. a jeho manželka nebo kněžna Elsa. Interiér katedrály je nádherný. Kochat se můžete především půvabnými vitrážemi a výzdobou.
Vaduz a jeho klenotnice
Pokud vás zajímají spíše muzea, pak by vám neměla uniknout Schatzkammer (klenotnice). Jde o pobočku Liechtenstein Nationalmuseum (Lichtenštejnského zemského muzea). Celou expozici najdete v jedné velké trezorové místnosti a těšit se můžete opravdu na ledacos. K vidění jsou velikonoční vajíčka s podpisem Fabergého, kopie knížecí koruny, tzv. věčný kalendář Erasma Habermehla a mnohé další. Opravdovým unikátem je pak měsíční kámen, který zemi daroval americký prezident Nixon.
Znali jste všechny tyto zajímavosti o Lichtenštejnsku? Případně pokud znáte nějaké další, podělte se s námi v komentáři!