Edinburgh alias hlavní město Skotska – jaká lákadla vám nabídne?

Od | 17 května, 2022

Obsah

Pokud bychom to brali podle velikosti, muselo by být metropolí Skotska Glasgow. Edinburgh je totiž „jen“ druhý největší., to mu však na kráse rozhodně neubírá, ba právě naopak. Prozatím nejde o příliš známou turistickou destinaci, takže si tu na své přijdou všichni, kdo rádi cestují tak nějak na vlastní pěst a hledají doposud nenarušenou historickou atmosféru středověkých míst.

Právě tak totiž Edinburgh vypadá – z kamenných budov dýchá báječná atmosféra na každém kroku a korunu tomu dodává ještě hrad, který shlíží na město. A to zdaleka není všechno.

Čínské pandy i unikátní hradní hodiny

Víte, podle čeho místní určují čas? Přece podle výstřelu z děla na místním hradě. V jednu hodinu odpoledne se vznese s hlasitým rachotem k nebi jedna dělová koule. Můžeme teď nahodit nějaké vtipy o Skotech a podivovat se, proč nestřílejí třeba v pravé poledne (což by bylo efektivnější, ale určitě i dražší). Nicméně faktem zůstává, že s podobnou atrakcí se dnes ve světě už jen tak nesetkáte.

Edinburgh alias hlavní město Skotska – jaká lákadla vám nabídne

A místní opravdu této nezvyklé časomíry využívají. Mimochodem hrad jako takový také rozhodně stojí za návštěvu, jen se nesmíte bát spousty schodů. A kam se vydat dál? Rozhodně do edinburghské zoo. Vzhledem ke své bohaté chovatelské historii a mnoha druhům místních zvířat ji rozhodně nesmíte minout. Největším lákadlem je ovšem čínská panda. Právě zoo Edinburgh ji jako jedna z mála na světě může chovat a pokoušet se i o její rozmnožení. Jakákoliv zoo v ČR zatím na tuto příležitost marně čeká.

Nezapomenutelná atmosféra křivolakých uliček

Pokud se rozhodnete Edinburgh prozkoumat, budete se tu cítit nejspíš jako někde ve středověkém městě. Navíc se všude potulují hudebníci a další pouliční umělci. A nad vším se rozprostírá nezapomenutelný zvuk skotských dud. Většina návštěvníků není schopná se rozhodnout, zda se jim líbí či ne, ale všichni se po pár dnech shodnou, že tenhle doprovod k městu zkrátka patří.

Edinburgh je pověstný také množstvím nejrůznějších festivalů, které se zde konají. V těch dnech město ožívá množstvím návštěvníkům zblízka i zdaleka a již tak hojné řady pouličních stánků s jídlem ještě zesílí. Vždycky tu tak dostanete něco dobrého na zub.

Edinburgh alias hlavní město Skotska – jaká lákadla vám nabídne

Vzhůru na Calton Hill a Arthurs Seat

Nebylo by to Skotsko, kdybychom vás nepozvali na nějaký pěkný výšlap. Jeden z nich najdete přímo v centru Edinburghu a to v podobě kopce Calton Hill. Nahoru vede pěkná řádka schodů a jeho vršek rozhodně není holý. Naopak, pokochat se tu můžete několika zajímavými architektonickými památkami. V době festivalů jde pak o oblíbenou večerní vyhlídku, z níž si můžete kromě jedinečného pohledu na město vychutnat také pohled na velké a pestrobarevné ohňostroje, které k místnímu životu prostě patří.

Na mnohem vyšší a náročnější výšlap budete muset vyrazit za město. Arthurs Seat se tyčí na samé hranici městského obvodu a vede k němu turistická stezka. Na její počátek se klidně můžete nechat dovézt MHD, ale dál už budete muset po svých. Jde o poměrně náročný výstup, ale o to krásnější. Vaše kroky povedou vřesovištěm a společnost vám bude dělat jen jeden jediný vzrostlý strom. Pro daleké výhledy je Arthurs Seat jako stvořený. Uvidíte odtud až na vzdálené moře, které brázdí parníky a další lodě. Ovšem počítejte minimálně s výletem na půl dne.

Edinburgh alias hlavní město Skotska – jaká lákadla vám nabídne

A pokud už byste měli výletování dost, pamatujte také na to, že Edinburgh je městem levných butiků s oblečením a skvělého jídla. Tady se proto rozhodně nudit nebudete. Edinburgh vás zkrátka v žádném ohledu nezklame. Tak vyrazte a výlet si užijte. Šťastnou cestu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.