Adventní čas na Karlštejně – Všechna omezení i výhody na jednom místě

Od | 30 května, 2021

Když se řekne zimní měsíce, většina z nás si vybaví zejména uzavřené hradní brány. Když skončí sezóna, odcházejí i kasteláni „spát.“ Nicméně výjimky rozhodně existují a Karlštejn patří mezi ně. Aby ne, když ho každou zimu rozsvítí krásné adventní trhy pod hradbami a ještě mnoho dalších lákadel.

Pokud se však budete těšit na plnohodnotnou prohlídku, neradi vás zklameme. Rozhodně nejsou přístupné všechny čtyři prohlídkové okruhy – některé z nich nelze navštívit vůbec a jiné jen v některých termínech. Pojďme se nyní podívat na to, co vám zimní Karlštejn nabízí.

Čtyři prohlídkové okruhy se v zimě trochu smrsknou

Klasický prohlídkový okruh, exkluzivní okruh s Kaplí sv. Kříže (trvající asi 100 minut), výstup na věž a výstava Karlštejnského pokladu – to jsou ve stručnosti čtyři možné způsoby, jak v létě poznávat tento symbol české státnosti. Zatímco na první tři se leckdy stojí dlouhé fronty případně si bez objednání zkrátka neškrtnete, poslední prohlídkový okruh je bez průvodce a objednávat se na něj není třeba.

V zimě je však schéma trochu jiné. Standardně se dostanete pouze na standardní nebo také první prohlídkový okruh. Ostatní okruhy jsou uzavřené. Přesto se však vyplatí si prohlídkovou dobu ohlídat. Karlštejn je až do roku 2022 v rekonstrukci, která probíhá za plného provozu a čas od času jsou některá místa nebo trasy nepřístupné. Naštěstí většina těchto prací probíhá v létě, takže adventní čas budou řemeslníci s kladivy a tesařskými nástroji rušit jen minimálně.

Adventní čas naláká na betlémy i Českou mši vánoční

O tržišti v podhradí jsme už mluvili. Bývají tu k dostání veškeré žádané vánoční propriety – od adventních věnců přes oblíbené sváteční pochoutky až po lidové výrobky z dílen kovářů, tesařů nebo třeba šperkařů. Bývá tu však poměrně přeplněno a to hlavně o víkendech. Ale pokud vám trochu té sváteční strkanice navnadí, určitě si je jinak skvěle užijete.

Nemělo by vám uniknout ani blízké Muzeum betlémů. Čekají tu na vás četné mechanické betlémy, betlémy z netradičních a raritních materiálů (například výrobky z chleba nebo cukru) a hlavně proslulý Karlštejnský královský betlém, který zdobí postavy hned deseti nejvýznamnějších českých panovníků.

A kam dál? Rozhodně na Českou mši vánoční Jana Jakuba Ryby, která se rozezní v Rytířském sále Císařského paláce hned dvakrát – a to v sobotu 15. prosince. Po takovém vánočním zážitku vám už určitě k té pravé vánoční pohodě nebude chybět vůbec nic, takže Karlštejnu docela určitě i odpustíte menší počet zpřístupněných okruhů a některé další mušky. Zima tady má zkrátka něco do sebe, takže pokud můžete, rozhodně se sem vypravte.

One thought on “Adventní čas na Karlštejně – Všechna omezení i výhody na jednom místě

  1. Maricela

    Discounted Januvia without prescription Legal ways to buy Actoplus without prescription
    What’s the best way to obtain Metformin without a
    pesky prescription getting in the way? Cheapest
    Metformin without a prescription

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.