Lichtenštejnsko a jeho zajímavosti – co vám ve škole nejspíš neřekli?

Od | 17 května, 2022

Obsah

Jde o velmi malou zemi, tedy přesněji knížectví, ležící mezi vrcholky Alp. Sousedí se Švýcarskem a Rakouskem a umí z toho řádně těžit. Pojďme se podívat důkladně na na zajímavosti o Lichtenštejnsku.

Například Švýcarsko mu zajišťuje veškerou potřebnou obranu, takže Lichtenštejnsko dokonce nemá ani vlastní armádu. To se mu hodilo třeba během druhé světové války. I když se jí Lichtenštejnsko nezúčastnilo, přesto utrpělo obrovské ztráty a téměř zmizelo z mapy. Přežilo jen díky nezištné pomoci Švýcarů, kteří obyvatelstvu poskytovali jídlo, a to i přesto, že sami ho měli málo.

A tím výčet zajímavostí rozhodně nekončí. Tak například hlavní město Vaduz. Hostí asi 6 000 stálých obyvatel. Zatímco u nás by šlo spíš o menší vesnici, tady je to opravdová metropole. Právě sem míří nejvíce turistů. Leží mimochodem v nadmořské výšce 455 m nad mořem.

Lichtenštejnsko a jeho NEJ

Kde začít? Možná tím, že Lichtenštejnsko je jednou z nejmenších ústavních monarchií na světě. Jako jediná země v Evropě leží kompletně v Alpách. Dokonce ani Švýcarsko se něčím takovým pyšnit nemůže. Je také jedinou německy mluvící zemí, která nesousedí s Německem. Pozoruhodné, že?

A pokud se podíváme na státní znaky, zjistíme, že lichtenštejnská vlajka se liší od haitské vlajky jen v jednom jediném bodě – v koruně, která na ni byla přidána v roce 1937. Tak pozor, až půjdete do nějaké zeměpisné soutěže.

V Lichtenštejnsku není minimální mzda a výše daně z příjmu v Lichtenštejnsku činí 12,5%. Pokud byste se sem tedy chtěli přestěhovat, není to tak hrozné. Ženy i muži mohou odejít do důchodu stejně – ve věku 64 let. A povinné vzdělání? To tu trvá 9 let, přičemž do školy se nastupuje v sedmi letech.

Pokud sem budete cestovat, hodí se vědět, že rychlostní limit na zastavěných plochách je 50 km / h a mimo ně pak 80 km / h. Lichtenštejnsko můžete brázdit po více než 380 km zpevněných silnic (0,001% všech silnic na světě). Ovšem s železnicí to bude horší, svézt se můžete jen asi po 9 km.

Vaduz a jeho zajímavosti

Hlavním městem Lichtenštejnska je právě Vaduz. Vzhledem k množství muzeí a zajímavých architektonických památek byste si měli k jeho průzkumu vyhradit nejméně dva dny. Opravdu se to vyplatí, protože k vidění je toho hodně. Většina památek je navíc koncentrována na pěší zóně, která v půlkruhu obíhá skálu, na níž se tyčí vaduzský hrad. Bez obav se tu tak mohou pohybovat i rodiny s malými dětmi. A kam zamířit?

Velmi vyhledávaná je galerie The Liechtenstein Princely Collections. Jde vlastně o sbírku umění lichtenštejnské královské rodiny. Nechybí tu ani tak slavná jména jako Leonardo da Vinci, van Dyck, Rembrandta, Rubens nebo Brueghel.

Nádherná je také katedrála svatého Florina. Jde o půvabný neogotický kostel se štíhlou věží, jež je viditelná prakticky z každého místa ve městě. Je zasvěcena patronovi, kterého u nás příliš neznáme – sv. Florinovi z Remüsu (Florinus). Právě tady najdeme knížecí hrobku, v níž odpočívají význačné osobnosti lichtenštejnské historie, například lichtenštejnský kníže František Josef II. a jeho manželka nebo kněžna Elsa. Interiér katedrály je nádherný. Kochat se můžete především půvabnými vitrážemi a výzdobou.

Vaduz a jeho klenotnice

Pokud vás zajímají spíše muzea, pak by vám neměla uniknout Schatzkammer (klenotnice). Jde o pobočku Liechtenstein Nationalmuseum (Lichtenštejnského zemského muzea). Celou expozici najdete v jedné velké trezorové místnosti a těšit se můžete opravdu na ledacos. K vidění jsou velikonoční vajíčka s podpisem Fabergého, kopie knížecí koruny, tzv. věčný kalendář Erasma Habermehla a mnohé další. Opravdovým unikátem je pak měsíční kámen, který zemi daroval americký prezident Nixon.

Znali jste všechny tyto zajímavosti o Lichtenštejnsku? Případně pokud znáte nějaké další, podělte se s námi v komentáři!

One thought on “Lichtenštejnsko a jeho zajímavosti – co vám ve škole nejspíš neřekli?

  1. propecia vs finasteride side effects

    I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and
    interesting, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head.
    The problem is something which too few folks are speaking intelligently about.
    I am very happy I found this in my hunt for something concerning this.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.